فروشگاه چی نیاز داری

آموزش نقاشی پر با سه تکنیک آبرنگ برای مبتدیان

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

یکی از روش‌های پر طرفدار در نقاشی، تکنیک آبرنگ است که از بچه‌ها تا بزرگترها به دلیل در دسترس بودن وسایل و راحتی ترکیب کردن رنگ‌ها در آن عاشق کار با این تکنیک می‌باشند. ما در ادامه به سه روش نقاشی پر با تکنیک آبرنگ می‌پردازیم. این آموزش یک کار عالی برای کسانی است که  به طرز کشیدن نقاشی با آبرنگ علاقمند هستند.

آموزش نقاشی پر با تکنیک آبرنگ

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

وسایل مورد نیازبرای نقاشی :

 • کاغذ مخصوص آبرنگ
 • رنگ آبرنگ
 • قلم‌موهای سایز کوچک و متوسط
 • مداد مشکی طراحی
 • خودکار طراحی با نوک 0.3
 • رنگ گواش سفید
 • نمک دریا
 • تعدادی پر برای الهام گرفتن از رنگ آنها

کاغذ و مداد خود را آماده کنید

کاغذ مخصوص آبرنگ خود را به سه قسمت مساوی با ابعاد مساوی (10 در 15 سانتیمتر) ببرید یا اینکه می‌توانید هر سه را کنارهم رسم کنید. ولی برای راحتی کار تقسیم کردن کاغذ بهترین راه است. سپس یک طرح محوی از شکل پر با مداد بکشید. برای انجام اینکار، ابتدا یک بیضی کشیده شده را رسم کنید. سپس یک خط صاف از وسط آن تا پایین به عنوان ساقه پر رسم کنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

تکنیک آبرنگ 1: رنگ آبرنگ + خودکار مشکی

با خیس کردن طرح شکل پر شروع کنید. برای اینکار، ابتدا پر کشیده شده خود را با یک لایه نازک از آب رنگ کنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

سپس رنگ‌های آبرنگ خود را با آب خیس کنید تا برای رنگ‌ آمیزی آماده شوند. تا زمانیکه شکل پر کشیده شده شما هنوز خیس است، با استفاده از قلم‌موی خود به صورت رندم دو یا سه رنگ را به صورت قطره بردارید و روی شکل بکشید. اجازه دهید قطره‌ها با جریان خودشان ترکیب شوند. شما حتی می‌توانید با تکان دادن کاغذ به حرکت قطره‌ها کمک کنید و شکل طبیعی‌تری به آن بدهید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

روش انتخابی: برای یک یا دو دقیقه، تا زمانیکه هنوز سطح نقاشی خیس است منتظر بمانید، سپس مقداری نمک دریا بر روی آن بپاشید. صبر کنید به طور کامل خشک شود سپس باقیمانده نمک را به آرامی با قلموی خشک تمیز کنید. اینکار به دادن یک بافت خاص به طرح کشیده شده کمک میکند.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

وقتی که سطح کار نقاشی شما به طور کامل خشک شد می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا رنگ دیگری برای روی کار لازم است یا نه و اگر فکر کردید که جایی نیاز به رنگ آمیزی بیشتری دارد می‌توانید رنگ مورد علاقه خود را اضافه کنید. برای مثال من تصمیم گرفتم مقداری رنگ قرمز و نارنجی به قسمت پایین پر خودم برای داشتن ظاهری طبیعی‌تر اضافه کنم. رنگ آمیزی ساقه پر را فراموش نکنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

مرحله بعد استفاده از خودکار طراحی مشکی است. ابتدا دو خط صاف از بالا تا پایین پر مانند شکل رسم کنید. این خط نشان دهنده ساقه اصلی پر خواهد بود.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

سپس شروع به کشیدن فاصله بین برگ‌ها با کشیدن خطوطی با فواصل مختلف کنید. شما می‌توانید از خطوط پیوسته یا بریده بریده یا الگویی که در شکل نشان داده شده برای کشیدن برگ‌های پر استفاده کنید.

نکته: اگر در کشیدن خودکار بر روی نقاشی آبرنگتان دچار تردید هستید، می‌توانید ابتدا با مداد به صورت خطوط محو آنها را کشیده و سپس با خودکار روی آنها بکشید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

تکنیک آبرنگ 2 : رنگ آبرنگ + جزئیات آبرنگ

با کشیدن شکل کلی پر مانند شکل قبل شروع کنید. اینبار من طراحی کمی انحنا دار را برای پر انتخاب کردم. سپس یک لایه نازک از آب را به وسیله قلمو به سطح پر کشیده شده خود بزنید و سپس قطراتی از رنگ‌ به صورت رندم و تصادفی به سطح خیس شکل بکشید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

نکته: برای دادن سایه روشن به نقاشی تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن مقداری آب برای رقیق‌تر کردن رنگ‌های آبرنگ است.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

روش انتخابی: برای دادن بافت به نقاشی می‌توانید مقداری نمک بر روی سطح نقاشی که هنوز خیس است، همانند روش اول بپاشید. سپس اجازه دهید خشک شود و اضافی آنرا با قلم‌مو پاک کنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

در مرحله بعد لایه دوم رنگ را با اضافه کردن جزئیات پر رنگ کنید. ابتدا از رنگ تیره‌تر برای مثال سبز تیره استفاده کنید و ساقه پر را رنگ کنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

با استفاده از یک قلم‌موی نازک، شروع به کشیدن خط نازکی از لبه پایینی ساقه پر تا دور تا دور آن بکنید. می‌توانید اینکار را با استفاده از رنگ‌هایی نزدیک به رنگ سبز مانند زرد یا لیمویی امتحان کنید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

وقتی که کشیدن خطوط اطراف پر تمام شد، در حالیکه هنوز سطح کار خیس است خطوط و جزئیات بیشتری را اضافه کنید. به این صورت نقاشی شما شبیه تصویر نشان داده شده دارای خطوطی کم‌رنگ و پررنگ خواهد شد. سپس اجازه دهید سطح کار خشک شود.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

تکنیک آبرنگ ۳: رنگ آبرنگ + اضافه کردن جزئیات گواش

طرح پر را رسم کنید. اینبار از پری با جزئیات بیشتر الهام بگیرید و آنرا مانند شکل رسم کنید. از طرح ابتدایی پر که همان شکل بیضی کمی کشیده و انحنا دار است شروع کنید و کم‌کم جزئیات دیگر را بکشید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

همانند دو روش قب ابتدا سطح کار را با یک لایه آب خیس کنید. سپس از رنگ‌های آبرنگ با قلم‌مو قطراتی برداشته و به صورت رندم در کل طرح بکشید.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

سپس درحالیکه هنوز سطح نقاشی خیس است، یک رنگ تیره‌تر را انتخاب کنید و خطوط راه راه به شکل اضافه کنید.  در حین رنگ‌آمیزی خطوط پر، فواصلی بین هر خط مانند شکل ایجاد کنید. شما می‌توانید به اضافه کردن هر مقدار رنگ تا رسیدن به نتیجه‌ای که دوست دارید، ادامه دهید. سپس بگذارید سطح کار خشک شود.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

در مرحله بعد مقداری رنگ گواش سفید به پالت رنگ خود اضافه کنید و با استفاده از یک قلم‌مو با نوک نازک یک خط نازک بر روی ساقه پر و تعدادی نقاط سفید پراکنده با اندازه‌های متفاوت بکشید. سپس بگذارید خشک شود.

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

آموزش نقاشی پر با آبرنگ

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 4
  • 1
 • تاریخ انتشار : 1398/03/20
 • تعداد مشاهده : 9092 بار
نظرات کاربران
زنکود

زنکود

        خیلی ممنون عالی بود
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید