فروشگاه چی نیاز داری

تکنیکهای نقاشی با آبرنگ + فیلم

تکنیک های نقاشی آبرنگ

تنوع و سادگی تکنیکهای نقاشی با آبرنگ  باعث شده، نقاشی آبرنگ یه انتخاب سرگرم کننده و ارزان قیمت برای یادگیری نقاشی شود. نقاشی آبرنگ امکانات زیادی را برای بیان خلاقیت ارایه می دهد و شاید شما هم بتوانید یک تکنیک در نقاشی آبرنگ ابداع کنید.

تکنیکهای نقاشی با آبرنگ :

آبرنگ ها بر پایه آب و غیر سمی هستند بنابراین به راحتی با آب و صابون پاک می شوند. ابزارهای  آبرنگ خیلی سبک وقابل انتقال هستند و به همین علت برای انجام نقاشی سریع و یادگیری مناسب هستند. در این مقاله ضمن توضیحات، فیلم آموزش تکنیک های نقاشی آبرنگ نیز ارائه شده است.

فیلم آموزش تکنیک های نقاشی آبرنگ

مطلب مرتبط: آموزش نقاشی آبرنگ مبتدی

1-تکنیک رنگ زدن یکنواخت:

در این روش رنگ آمیزی به صورت یک دست انجام می شود .به این صورت که قلم به طور کامل از رنگ پر است وسعی میکنیم تمام سطح به یک مقدار رنگ را جذب کند و یکنواخت شود. کلید این روش در کنترل مایع است. یک رنگ یکنواخت عالی زمانی  بدست می آید که هیچ ناحیه تاریکتر یا روشنتری وجود نداشته باشد.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

2-روش رنگ زدن مدرج در آبرنگ:

رنگ آمیزی در این روش از یه نوع درجه بندی رنگ بدست می آید که در ابتدا با قلمو رنگ برداشته میشود و در هر مرحله میزان آب بیشتری به قلمو اضافه می شود به این معنی که از رنگ تیره تر به روشن تر حرکت کنیم یا بالعکس این روش معمولا در رنگ آمیزی آسمان از ناحیه روشنتر از خط افق استفاده می شود.در این روش نیز میتوان از یک رنگ شروع و به رنگ دیگری نیز برسیم.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

3- تکنیک روش خراشیدن کاغذ:


از تکنیک های محبوب آبرنگ خراشیدن سطح است. زمانی که کاغذ آبرنگ مرطوب است به راحتی می توان سطح آن را با یک شیء نوک تیز خراش داد. خراشیدن کاغذ باعث پاره شدن سطح نرم آن می شود. 

تکنیک های نقاشی آبرنگ


قسمت پاره شده آبرنگ را زودتر از قسمت های سالم کاغذ جذب می کند و در نتیجه رنگ دانه های بیشتری در این قسمت جمع خواهد شد و بعد از خشک شدن قسمت آسیب دیده تیره تر خواهد شد. برای خراشیدن کاغذ، از هر شیء نوک تیزی مثلا انتهای دسته قلم مو،سوزن، نوک کاردک نقاشی و یا حتی ناخن می توان استفاده کرد.

4-روش خیس در خیس آبرنگ:


بیشتر هنرمندان روش خیس در خیس را مهم ترین روش آبرنگ می دانند به این دلیل که هیچ چیز را نمی توان کپی کرد و رنگها و آب راه خودشان را می روند.شما هیچ کنترلی در این روش ندارید پس باید اجازه دهید رنگها چرخش خود را داشته باشند. با یک قلمو بزرگ کل کار را با آب خیس می کنیم و می گذاریم کمی آب جذب کاغذ شود و بعد رنگ می گذاریم.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

در این روش هم می توان رنگ مورد نظر را در پالت ساخت و هم می توان مستقیم بر روی کاغذ ولی بهتر است در پالت رنگ ها مخلوط شوند. تکنیک خیس در خیس فرآیند به کارگیری رنگ بر روی کاغذ خیس می باشد و یکی از تکنیک های عالی برای خلق پس زمینه های محو با جزئیات اندک است .

تکنیک های نقاشی آبرنگ

5-روش خشک در خشک در آبرنگ :


در این روش قلم با رنگ غلیظ روی کاغذ خشک قرار می گیرد. رنگ کاملا تیز ( نه محو) و رنگ کاملا پر رنگ است. اگر رنگ خیلی غلیظ باشد بعضی از قسمت های کاغذ ممکن است رنگ نگیرد . این روش برای جاهایی که ظرافت لازم است و جاهایی که نیاز به پخش شدن رنگ نیست استفاده میشود.


 

6-روش خشک در خیس:

روش خشک در خیس به رنگ غلیظ (قلم موی نسبتا خشک) در کاغذ خیس گفته می شود. در این روش رنگها پر رنگ تر هستند و با توجه به میزان خیس بودن کاغذ میزان محو شدن رنگها متفاوت است.7-روش خیس در خشک :

روش خیس در خشک به رنگ غلیظ روی کاغذ خشک گفته می شود. رنگها به علت خشک بودن کاغذ دارای لبه های تیزی هستند ولی به علت رقیق بودن رنگ کمرنگ هستند. ( باز هم بستگی به غلظت رنگ دارد)

8-تکنیک برداشتن رنگ :

 اغلب رنگ های آبرنگ پس از خشک شدن قابل حل و برداشتن از روی کاغذ باقی می مانند . شما می توانید رنگ خیس یا خشک شده را بردارید: اگر رنگ برروی کاغذ خیس بود می توانید از یا قلموی نم دار تمیز برای پا کردن قسمتهایی که میخواهید استفاده کنید.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

مطابق با شکلی که می خواهید روشنتر شود با استفاده از قلمو خط، نقطه،یا هر شکلی که می خواهیداستفاده کنید. اگر رنگ خشک شده بود قسمت مورد نظر را با قلم موی مرطوب خیس کرده و رنگ را با دستمال حوله ای یا کاغذی بر می دارید. برداشتن رنگ خیس بهترین روش کشیدن ابر در آسمان است .

تکنیک های نقاشی آبرنگ

9-تکنیک آبرنگ با نمک :


آبرنگ تماما درباره ی بافت ولایه هاست. نمک می تواند یک بافت جالبی با یک تلاش اندک به وجود آورد. پاشیدن کمی نمک بر روی رنگ مرطوب نقاط گل مانند و نامنظم زیبا و ظریفی را به وجود می آورد . هر یک از کریستال های نمک رنگ را از خود دور کرده و فضای روشن تری را در زیرشان به وجود می آورند.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

شما می توانید این بافت را برای خلق یک دشت گل ، برف و یا برگ روی درختان به کار گیرید هم چنین از این روش می توان برای خلق آثار آبستره استفاده کرد. هم چنین می توانید از آن در فضای پس زمینه یا پیشین نقاشی که در آن چیز دیگری وجود ندارد استفاده کنید بعد از خشک شدن ذرات نمک را برمیداریم.

10-تکنیک مشما در آبرنگ :

استفاده از مشمای کشیده جالب ترین راه برای ایجاد بافت در اشکال مسطح ، یخ و آب می باشد . و تکنیک مشمای مچاله بافت های فوق العاده ای را برای کوه و صخره به وجود می آورد. یک کاغذ آبرنگ بردارید آن را با آب تمیز خیس کنید و با رنگ‌های دلخواه و برس مناسب، طرح مورد نظر خود را روی آن بکشید. پلاستیک مثلا یک تکه کیسه فریزر را در ابعاد مناسب ببرید، در دست خود آن را مچاله کنید، قبل از اینکه رنگ خشک شود، پلاستیک را روی آن قرار دهید.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

اگر پلاستیک از روی کاغذ می‌افتد، می‌توانید چیزی روی آن قرار دهید. صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود. سپس پلاستیک را از روی کاغذ بردارید و جادوی این روش را نظاره کنید. خواهید دید که طرح‌ها و بافت‌هایی در نقاشی ایجاد شده که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

11-استفاده از الکل در آبرنگ :

 الکل بعد از ریختن و پاشیده شدن بر روی کاغذ خیس،آب را دفع کرده ، رنگ را پس می زند و اشکال دایره ای شکل و نامنظم زیبا و سفیدی را به وجود می آورد . اسپری کردن الکل همان تاثیر را دارد اما بافت به وجود آمده ظریف تر خواهد بود . هم چنین میتوان با استفاده از اشکال مختلف مثل سر نی و استفاده از الکل شکلهای متفاوتی را به وجود آورد. زمان جادویی برای اجرای این تکنیک وقتی است که کاغذ هنوز خیس اما درخشش رنگ در حال از بین رفتن می باشد.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

12-تکنیک چسب میسکیت ( ماسک مایع ) :

چسب در برابر آبرنگ مقاومت دارد و می توان از آن به عنوان ماسکی محافظ از قسمتهای سفیدی که نمیخواهیم رنگ شوند استفاده کنیم که میتوانیم با استفاده از قلمو هر شکلی را که بخواهیم با چسب اجرا کرده و بعد از خشک شدن آن رنگ کردن طرح را شروع می کنیم.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

با توجه به نوع قلم مویی که از آن استفاده می کنید و بافت کاغذ و زمان به کارگیری آن ( بر روی کاغذ سفید رنگ نشده و یا بر روی رنگ خشک شده ) ، ماسک می تواند جزئیات ریز و یا بافت های جالبی را خلق کند . به خاطر داشته باشید که چسب خشک شده را هر چه سریع تر از کاغذ جدا کنید در غیر این صورت هر چه طولانی تر بر سطح کاغذتان باقی بماند ، جدا کردن آن سخت تر خواهد شد .

13-تکنیک پاشیدن رنگ :

شما می توانید این کار را توسط هر نوع قلم موی آبرنگ و یا با استفاده از یک مسواک قدیمی انجام دهید . این روش برای پیش زمینه ی کار ، گیاهان ، شاخ و برگ درختان و بافت های انتزاعی ( آبستره ) مناسب می باشد اگرچه کنترل رنگ بسیار مشکل است . هم چنین می توان از ترکیب این تکنیک با چسب میسکیت ( ماسک مایع ) برای ساختن ذرات برف ، ستارگان و بخشیدن ظاهری گرانیتی به اجسام  در نقاشی استفاده کرد.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

14-استفاده از نوارچسب در آبرنگ:

از این روش برای ایجاد لبه‌ها و گوشه‌های هندسی در نقاشی معماری ساختمان‌ها استفاده می کنند.. کافی‌ است چسب را روی قسمت مورد نظر بچسبانید و شروع به رنگ آمیزی کنید.توجه کنید از چسبی استفاده کنید که پس از برداشتن اثری روی کاغذ شما باقی نگذارد.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

می‌توانید چسب‌های مخصوص نقاشی را برای این منظور انتخاب کنید. وقتی نقاشی خشک شد به آرامی‌ چسب را جدا کنید و یک خط سفید خواهید داشت.

15-تکنیک روش دمیدن در نی:

رنگ را رقیق کرده و نی را درون رنگ زده و روی کاغذ بگذارید .حالا در نی ها فوت کنید.رنگ ها با دمیدن پخش میشود و شکل های جالب و زیبایی را خلق میکند.

16-تکنیک مهر در آبرنگ:

با استفاده از وسایل مختلف با شکلهای مختلف می توانید مهرهایی برای خلق نقاشی های زیبا استفاده کنید. می توان مهرهایی از جنس سیب زمینی، چوب، فوم و غیره درست کنید و برای این روش بکار ببرید.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

17-روش قلم موی خشک:

برای نقاشی با این روش ، از ضربات مناسب قلم مو استفاده می کنیم. به کارگیری لفظ قلم موی خشک یک اصطلاح نسبی می باشد زیرا همان طور که مشخص است این نقاشی آبرنگ است و در آبرنگ همه چیز رطوبت دارد . با قلمو رنگ را بردارید و سپس آب اضافه قلمو را با استفاده از دستمال حوله ای یا پارچ یا اسفنج را بگیرید.

تکنیک های نقاشی آبرنگ

قلم مو را به نرمی در جهت مورد نظرتان بکشید تا با ایجاد یک حرکت پهن و کم فشار ، ضربات قلم موی پیوسته ای را به دست آورید. به خاطر داشته باشید ! بر خلاف رنگابه ی خیس ، رنگ های به کار رفته با قلم موی خشک با خشک شدن روشن نمی شوند .

18-روش لعاب کاری در آبرنگ:

لعاب زدن در اصل یک لایه رنگ یکنواخت بر روی یک لایه رنگ یکنواخت دیگری است. این نکته بسیار مهم است که لایه زیرین خشک باشد.اگر لایه زیرین خشک نباشد همان روش خیس در خیس که در بالا توضیح داده ایم می شود. نقاشی هی آبرنگ شفاف هستند بنابراین با قرار دادن رنگی روی رنگ دیگر می توان آنها را ترکیب کرد .

به عنوان مثال هم میتوانیم رنگ زرد و آبی رو توی پالت ترکیب کنیم یا از این روش استفاده کرده و ابتدا رنگ زرد را قرار داده پس از خشک شدن رنگ آبی رو روی آن بزنیم به این ترتیب رنگ سبز را خواهیم داشت.لعاب کاری روشی جالب در نقاشی با آبرنگ است که امکانات زیادی را به ما میدهد.

این تکنیک باعث غلیظ تر دیده شدن رنگ ها می شود. به این ترتیب که هنرمند برای پررنگ و تیره تر نشان دادن قسمتی از نقاشی، چندین لایه از رنگ را روی هم استفاده می کند. یعنی یک بار رنگ می گذارد و بعد از خشک شدن دوباره این کار را تکرار می کند تا جایی که غلظت رنگ به میزان دلخواه او برسد. برای مثال برای دورتر نشان دادن منظره یا پیش زمینه می توان از رنگهای سرد مانند آبی به عنوان لعاب استفاده کرد.

اگر مایل هستید نقاشی پر رنگ و لعابی داشته باشید، باید اصول رقیق و غلیظ کردن رنگ را به خوبی بدانید. منظور از رقیق و غلیظ کردن رنگ چیست؟ رقیق کردن که از نامش پیداست به روند رقیق کردن رنگ در سطح نقاشی می گویند که در نتیجه آن رد قلم موهای مختلف از روی سطح محو می شوند و در انتهای کار چیزی از آنها باقی نمی ماند.  این کار باعث می شود رنگ ها بسیار صاف و یکدست دیده شوند. البته در این تکنیک، قسمت های بالای طرح پررنگ تر و بخش های انتهایی آن کم رنگ تر هستند.

در آخر باید به این نکته توجه کرد که نقاشی های آبرنگ حتما باید با اسپری محافظ پوشانده شوند. یک اسپری محافظ، رنگ را ثابت و از سطح نقاشی محافظت می کند. روشهای چند مرحله ای جدیدی برای نمایش نقاشی های آبرنگ بدون قاب وجود دارد ولی به طور مرسوم نقاشی های آبرنگ برای محافظت و نمایش نیاز به قاب دارند.

اینها اطلاعات پایه نقاشی آبرنگ هستند در صورتی که شما مایل به انجام آن باشید. مرحله بعد خرید وسایل آبرنگ و انجام دادن آن است.

ترجمه و گردآوری توسط سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت آزاد است

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 43
  • 4
 • تاریخ انتشار : 1396/04/25
 • تعداد مشاهده : 45992 بار
نظرات کاربران
ناشناس

ناشناس

        سلام
مطالب مفید بود ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

ساحل

ساحل

         با سلام مطالب مفيدي أرائه دادين ...لطفا نقاشي چروك پارچه با آبرنگ هم آموزش بذارين
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید