فروشگاه چی نیاز داری

دلار 5200 تومانی و خواب مسئولان دولتی

دلار 5 هزار تومانی

دلار 5200 تومانی

قیمت ارز در هر روزی در سال جدید با رشدی عجیب در حال افزایش است و این در حالی است که هیچ خبری از بانک مرکزی برای مدیریت این بازار آشفته وجود ندارد.

به گزارش افکارنیوز، در ایام نوروز قیمت دلار به 5 هزار و 200 تومان رسید و این ضرب المثل را به یاد آورد که سالی که نکوست از بهارش پیداست.

دلار 5 هزار تومانی

اگرچه سیف که سکاندار بانک مرکزی است در کانال تلگرامی خود نوشت که  "تراز ارزی کشور در وضعیت مناسبی است و بر مبنای روند متغیرهای بنیادین، مسیر بلندمدت بازار دچار عدم تعادل و کسری نخواهد بود اما همه تقاضای امروز بازار ناشی از مصارف واقعی نبوده و انتظارات نقش مهمی ایفا می‌کند، لذا حساسیت زیادی به تحولات غیراقتصادی وجود دارد و عملا نوسانات کوتاه‌مدت بازار را این بخش از تقاضا شکل می‌دهد. خصیصه تقاضای مذکور، موقتی بودن آن است و همانطور که در سال 1392، قیمت ارز با برچیده شدن این تقاضا افت کرد، انتظار می‌رود با بهبود شرایط این امر تکرار شود، چرا که این تحولات از طرف عوامل بنیادین اقتصادی پشتیبانی نمی‌شوند. از سوی دیگر توجه به این نکته لازم است که با سیاست‌های انضباط‌گرایانه مالی و پولی، حتی با وجود تعدیل‌های اخیر در نرخ ارز، کماکان تورم در سطوح پایین و تک‌رقمی قرار داشته و بدین شکل، از قدرت خرید پول ملی همچنان صیانت شده است."

این سخنان سیف در حالی است که نرخ افزایش رشد ارز در 6 ماه گذشته 35 رصد بوده و روز به روز نیز نرخ ارز گران می شود.

دولت حسن روحانی در این سالهایی که در قوه اجرایی کشور را در اختیار دارد یکی از دستاوردهایش را کاهش نرخ تورم عنوان کرده اما حالا با افزایش نرخ ارز همین دستاورد آماری نیز مخدوش خواهد شد.

محمد فطانت، رئیس سابق سازمان بورس نیز از احتمال گران‌تر شدن دلار خبر داده و علت آن محدودیت‌های FATF و سخت‌تر شدن نقل‌وانتقالات ارزی می داند.

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره افزایش قیمت ارز معتقد است که در زمان التهابات ارزی، 30 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است. در بزرگی حجم این رقم همین بس که تمام درآمد غیرنفتی ایران در سال 95، 43 میلیارد بوده است. با احتساب درآمد ارزی نزدیک به 80 میلیاردی ایران اگر بخواهیم ادعای پورابراهیمی را باور کنیم، حال تراز ارزی کشور نه‌تنها خوب نیست بلکه اورژانسی است. سیف همچنین خاطرنشان می‌کند که با وجود افزایش قیمت دلار توانستیم از ارزش پول ملی حمایت کنیم و تورم را تک‌رقمی نگه داریم. باید توجه داشت که افزایش قیمت محصولات مرتبط با ارز همواره با یک اختلاف 6 ماهه خودش را نشان می‌دهد زیرا محصولی که امروز وارد کشور می‌شود 6 ماه پیش ثبت سفارش و تسویه ارزی شده است. این یعنی اگر بخواهد تورمی هم روی کالاهای وارداتی رخ بدهد شروع آن از خرداد یا تیر ماه امسال خواهد بود زیرا شروع نوسانات 96 از انتهای دی‌ماه شروع شد. در همین حین بسیاری از کالاها مانند موبایل و لپ‌تاپ  با موج روانی دلار گران شدند و حتی این گرانی‌ها صدای وزیر ارتباطات را در آستانه اجرای رجیستری درآورد.

انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با تاکید براینکه بانک مرکزی باید بسته پولی و بانکی برای کنترل بازار ارز طراحی کند، عناون کرد: اگر دولت بسته حمایتی طراحی نکند نمی تواند مانع افزایش قیمت دلار در روزهای آینده شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بیشترین دلار در دست مردم و در خانه ها است، گفت: اگر بانک ارزی و سپرده ارزی ایجاد شود و اطمینان مردم نسبت به سپرده گذاری و بازپس گیری دلار داده شود، ارز از خانه ها جمع آوری می شود. دولت به دنبال جبرانکسری بودجه است.

از سوی دیگرموسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره پشت پرده گرانی ارز معتقد است: برخی به اسم واردات ارز مبادله ای دریافت می کنند و با کاغذ بازی و جور کردن صورت وضعیت، ارز مبادله ای را در بازار آزاد تزریق می کنند که باعث نابسامانی می شود.

وی در خصوص کاهش یا افزایش نرخ ارز در سال 97 گفت: دولت قیمت ارز را در بودجه خیلی پایین دید، همواره اختلاف نرخ ارز دربودجه و بازار آزاد 300 تومان بود اما  اما زمانی که بودجه 97 را تصویب می شد این اختلاف بین هزار تا 100 تومان بود.

منبع: افکار نیوز

0/00 0
  • نویسنده : مریم میری
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/01/14
  • تعداد مشاهده : 278 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

اخبار فرهنگی _ هنری

‍ کارگریزی نیروی کار کدام استان‌ها، بیشتر صدای فعالان اقتصادی را درآورده است؟

نبود فرهنگ کار مناسب در کشور باعث شده است تا کارگریزی و کم کاری متاسفانه به یک عادت بد در نیروی کار جامعه تبدیل شود. کارگریزی عمومی و ضعف فرهنگ کار در جامعه که یکی از موانع موجود بر سر راه کسب و کار‌ها می‌باشد، در یک سال اخیر به مانع جدی تری تبدیل شده است. در تابستان ۹۷ شدت و ضعف این مانع در استان‌های مختلف، متفاوت بوده است.
ادامه خبر