دوران بارداری

رژیم غذایی در دوران بارداری

نکات اساسی و مهم تغذیه در بارداری برای سلامت جنین

همه خانم ها، زمانی که باردار می شوند، نگران تغذیه خود هستند، اینکه خوردن چه ویتامین ها و غذاهایی برای آن ها در این دوران ضروری و حیاتی است و در مورد کدام غذاها باید بیشتر احتیاط کنند. در این مقاله سعی کردیم تا با بیان مهم ترین نکته ها در مورد تغذیه سالم در بارداری و اجتناب از خوردن و زیاده روی کردن در برخی از خوراکی ها، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.
ادامه مطلب

تشخیص بارداری در منزل

طرز استفاده از بیبی چک + فیلم

امروزه تشخیص بارداری در منزل خیلی راحت شده است. خانم هایی که انتظار باردارشدن را می کشند و خانم هایی که ترس از بارداری ناخواسته دارند، باید در منزل بیبی چک Baby chek یا همان تست بارداری را داشته باشند. توسط این وسیله کوچک و ارزان می توانید سریع و با اطمینان بالا (البته نه 100 درصد) بارداری را تشخیص دهید . البته دانستن نکات زیر مهم است:

ادامه مطلب

رابطه زناشویی در بارداری

چگونگی رابطه زناشویی در دوران بارداری + سخنی با پدران

با شروع بارداری زن، تحولی در زندگی زناشویی زن و شوهر ایجاد می شود. نگرانی ها و ابهامات زیادی در این زمینه برای پدر و مادر ایجاد می گردد. آیا در زمان حاملگی روابط زناشویی باید کنار گذاشته شود؟ واقعا یک سری ملاحظات در روابط زناشویی در دوران بارداری لازم است؟ نقش پدران در این مورد چیست؟
ادامه مطلب

مشاوره قبل بارداری

مشاوره قبل بارداری + سوالات

چه کارهایی قبل از حامله شدن باید انجام بدهیم که دوران حاملگی و زایمان راحت تری داشته باشیم؟ چرا مشاوره قبل از بارداری مهم است؟
هدف اصلی از مشاوره قبل از بارداری، این است که ما سعی کنیم خانم با بهترین شرایط از نظر فیزیکی و جسمی و روحی  وارد پروسه ی بارداری شود. چون طبیعتا هر چه زن در زمان بارداری سالم تر باشد، طول دوران بارداری بهتری را می گذراند و عوارض بارداری کمتری  به سراغ وی می آید و فرزند سالم تری را نیز به دنیا خواهد آورد.
ادامه مطلب

مشکلات سه ماهه اول بارداری

مشکلات سه ماهه اول بارداری چیست؟

تغییرات هورمونی در دوران بارداری منجر به تغییراتی در بدن زن باردار میشود که طبیعی است. اما برخی از این تغییرات در همه ی زنان باردار دیده نمی شود و به شکل مشکلاتی در دوران بارداری بروز میکنند. دانستن این مشکلات شایع میتواند در حل به موقع  این موارد در دوران بارداری پرداخت.

ادامه مطلب

کفش بارداری

چه کفشی مناسب دوران بارداری است

آیا کفش زن باردار باید ویژگی خاصی داشته باشد؟ با توجه به تغییراتی که زن باردار در ماه های مختلف بارداری تجربه می کند می بایست کفش مخصوص بارداری را  انتخاب کند.در غیر اینصورت مشکلات دیگر اعم از زانو درد و کمر درد را نیز تجربه خواهد کرد.
ادامه مطلب

مواد خطرناک بارداری

مواد و شرایط خطرناک در دوران بارداری

اولین و مهمترین دغدغه ی یک زن باردار به دنیا آوردن یک نوزاد سالم است. بنابراین باید اطلاعات کاملی درباره مواد و شرایط ممنوعه و خطرناک در دوران بارداری داشته باشد. خوردن بعضی مواد خوراکی در ماه های مختلف ممکن است عوارض مختلف داشته باشد و قرار گرفتن در شرایط خطرناک در بعضی ماه های بارداری عواقب جبران ناپذیری دارند. زنان باردار باید قبل از بارداری در این زمینه مطالعه و تحقیق کنند.

ادامه مطلب

زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی چیست

دانستن مراحل زایمان طبیعی برای همه ی زنان باردار لازم است حتی اگر نخواهد به روش طبیعی زایمان کند. ممکن  زن باردار تحت شرایط خاصی قرار بگیرد و چاره ای جز زایمان طبیعی نداشته باشد. بنابراین زنان باردار باید دقیقا مراحل زایمان طبیعی را از پزشک متخصص زنان، مطالعه  و دیدن فیلم آموزش ببینند.

ادامه مطلب

تغییرات هورمونی بدن در بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری

هنگامی که حدس میزنید باردار هستید، برخی یا همه نشانه های بارداری را مشاهده می کنید. این نشانه ها که در نتیجه تغییرات هورمونی در بدن به وجود می آیند، بلافاصله بعد از حاملگی شروع می شوند. بهتراست با این تغییرات هورمونی آشنا باشید.

ادامه مطلب

احساس گرما در بارداری

گرگرفتگی در بارداری نشانه چیست؟

گرگرفتگی در بارداری و داغ شدن  و احساس گرما در ماه های بارداری یکی از شایع ترین مواردی است که زن باردار با آن مواجه میشود. ممکن است برای برخی در اوایل بارداری و برای برخی در ماه های پایانی اتفاق بیوفتد. آیا این گرگرفتگی طبیعی است؟ در اینجا علت داغ شدن زن باردار و راهکار  مواجه با این مشکل را بررسی میکنیم.

ادامه مطلب

تشنگی در حاملگی

علت تشنگی و عطش زیاد در دوران بارداری چیست؟

آیا تشنگی زیاد در بارداری طبیعی است؟

درست است که در دوران بارداری، علائم و نشانه هایی را که قبلا نداشته اید را می بینید ولی عطش زیاد در بارداری، بطوریکه زندگی شما را مختل و شما را عصبی کند،  طبیعی و نرمال نیست. این تشنگی زیاد حتما بدنبال علتی رخ داده است که باید هر چه سریعتر برطرف گردد.

ادامه مطلب

بارداری در روزهای اول

نشانه های بارداری در روزهای اول

آیا نشانه های بارداری در همه بانوان یکسان است؟

یکی از اولین و قطعی ترین نشانه ی بارداری در روزهای اول، قطع قاعدگی و پریود در خانم هاست. با شروع حاملگی و قطع قاعدگی، دستگاه ­های مختلف بدن دچار یک سری تغییر می­شوند. شناخت این تغییرات به خانم حامله کمک می­کند که با بدن خود بهتر کنار بیاید. 

ادامه مطلب