فروشگاه چی نیاز داری

روش بخارپز کردن سبزیجات با قابلمه

بخارپز کردن سبزیجات

اگر بخارپز برقی ندارید نگران نباشید خیلی  راحت توسط قابلمه میتوانید سبزیجات دلخواه رو بخارپز کنید در فصل بهار و تابستان، سبزیجات و میوه های رنگارنگ فراوانند و هر کدام خاصیت فوق العاده ای دارند. البته بعضی از آنها هم قیمت بالایی دارند چون یک فصل خاصی فقط در بازار هستند. پس بهتر است طوری آنها را مصرف کنیم که تمام ارزش غذایی آن حفظ شود. بهترین روش بخار پز کردن سبزیجات است. در اینجا خیلی راحت این کار را به شما آموزش میدهیم.

بخار پز کردن سبزیجات با قابلمه :

با بخارپز کردن سبزیجات خواص و ارزش غذایی آنها حفظ میشود و رنگ و طعم بهتری هم دارند. سبزیجات بخارپز شده یک رنگ و بوی عالی به بشقاب غذا شما می‌دهند. انجام این کار فقط چند دقیقه طول می‌کشد و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد.در ادامه به چند نکته راجع به بخارپز کردن سبزیجات برای آشنایی بیشتر شما می‌پردازیم

وسایل لازم برای بخارپز کردن با قابلمه:

بخارپز کردن سبزیجات

 • قابلمه در دار و ترجیحا با دیواره بلند
 • سبد فلزی اگر دسته دار باشد بهتر است 

انواع سبد هایی که برای بخارپز کردن مناسب هستند در زیر آمده اند

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

بخارپز کردن سبزیجات

شما می‌توانید هر نوع سبزی را بخارپز کنید. خرد کردن سبزیجات برای بخارپز کردن خیلی مهم است زیرا در صورت خرد نشدن ممکن است خوب نپزد و اگر هم خیلی ریز شود ممکن است زیادی بپزد و له شود. منظور ما از بخارپز کردن له شدن بیزی ها نیست بلکه باید با داشتن ظاهری سالم، زیبا و رنگ و بوی اصلی بخارپز شود. پس وقتی سبزیجات خود را خرد می‌کنید سعی کنید آنها را به ابعاد مناسبی خرد کنید تا هنگام بخارپز شدن خیلی پخته نشوند.

بخارپز کردن سبزیجات

قبل از اینکه همه چیز را در سبد بخارپز خود بریزید، مطمئن شوید آب شما داغ باشد واینکه آب در تماس با سبد بخارپز شما قرار نگرفته باشد. اگر آب داغ در تماس با سبزیجات قرار گیرد، به جای اینکه بخارپز شوند، آب پز می‌شوند.

سبزیجات خود را دسته بندی کنید با توجه به بافت آنها از نظر سفتی و ضخیم بودن تقسیم بندی کنید و زمان مناسب برای هر نوع سبزیجات را انتخاب کنید. سبزیجات سفت مانند هویج، چغندر و سیب زمینی به مدت زمان بیشتری برای بخارپز شدن نیاز دارندتا کدو ، بنابراین آنها باید در قسمت زیرین بخارپز شما قرار گیرند.

بخارپز کردن سبزیجات

هم‌چنین، به این نکته دقت کنید که برای این کار حتما به یک بخارپز نیاز ندارید و به راحتی می‌توانید از یک آبکش فلزی متناسب با قابلمه خود برای این کار استفاده کنید.

بخارپز کردن سبزیجات

سفت‌ترین سبزیجات را برای 2 تا 3 دقیقه بخارپز کنید و سپس لایه بعدی را اضافه کنید. اگر شما می‌خواهید سبزی مانند مارچوبه را بخاپز کنید، شما باید آن را در مرحله‌ی بعدی اضافه کنید. درب قابلمه را روی آبکش قرار داده و اجازه دهید برای 2 دقیقه دیگر بخار کند.

بخارپز کردن سبزیجات

در نهایت، سبزیجات نازک‌تر خود را در مرحله آخر بخارپزشدن اضافه کنید. اکثر سبزیجات شبیه کدو مسمایی، کدو سبز و نخود فرنگی تنها به مدت زمان 90 تا 120 ثانیه برای بخارپز شدن نیاز دارند. به عبارت دیگر، آنها خیلی زود می پزند.

بخارپز کردن سبزیجات

پس با توجه به نوع سبزیجات مورد نظر و متناسب با نازک و یا سفت بودن آنها مدت زمان و لایه قرارگیری آنها در بخارپز متفاوت است.

بخارپز کردن سبزیجات

اکنون می‌توانید این سبزیجات رنگارنگ را سرو کنید، اما اگر می‌خواهید مقدار کمی طعم و عطر به آن اضافه کنید، در ظرفی با مقدار بسیار کمی روغن زیتون مخلوط کنید و با مقداری نمک و فلفل آنها را طعم‌دار کنید.

بخارپز کردن سبزیجات

در فصل بهار که سبزیجات در انواع طعم‌ و خواص‌ موجود هستند، بهترین فرصت برای خرید و نگهداری آنها به روش‌های مناسب برای دیگر فصول سال است.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 3
  • 2
 • تاریخ انتشار : 1397/04/06
 • تعداد مشاهده : 66106 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید