فروشگاه چی نیاز داری

چگونه اتاق خواب کوچک را بچینیم

دکوراسیون اتاق کوچک

مهمترین فاکتور در دکوراسیون اتاق خواب ایجاد یک فضای آرامبخش است. اتاق خواب باید مکانی باشد برای استراحت جسم و روح .البته داشتن فضای کافی از لحاظ متراژ به ما در طراحی دکور اتاق خواب کمک میکند اما اگر اتاق خواب شما کوچک است جای نگرانی نیست با چیدمان مناسب برای فضاهای کوچک و نقلی میتوانید بهترین دکوراسیون را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید.

چیدمان اتاق خواب ایرانی به علت داشتن فضای کوچک شاید کمی سخت بنظر برسد مخصوصا اتاق خواب بچه ها که اکثرا کوچک ترین اتاق خواب ها به آنها تعلق میگیرد.در نظر گرفتن سلیقه در طراحی دکور اتاق خواب دخترانه و پسرانه مهم است و از آن مهمتر دانستن اصول روانشناسی چیدمان اتاق کودک و نوجوان و همچنین انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق های کمجا میباشد.

 نکته های مهم در دکوراسیون اتاق خواب های کوچک :


 • جانمایی وسایل در اتاق خواب :

دکوراسیون اتاق کوچک

اولین اقدام برای چیدمان اتاق خواب انتخاب مکان وسایل است و بزرگترین و جاگیر ترین وسیله در اتاق خواب، تخت است . اگر اتاق دارای پنجره است بهتر است تخت در سمت راست پنجره قرار بگیرد. تا هنگام صبح نور روز بر روی تخت بیفتد و همینطور امکان باز کردن پنجره وجود داشته باشد تا هوای اتاق تعویض گردد. اگر اتاق پنجره ندارد با توجه به در ورودی اتاق و کمد دیواری میتوانید جای تخت را معلوم کنید.


فضای خواب و کار را جدا کنید :

دکوراسیون اتاق کوچک

اگر فعالیت‌های کاری شما به گونه‌ای است که مجبورید یا ترجیح می‌دهید تمام یا بخشی از آن را در منزل انجام دهید، بدترین انتخاب شما برای کار کردن اتاق خواب است. این در حالی است که در بسیاری از خانه‌ها میز کار یا میز تحریر در اتاق خواب قرار می‌گیرد که در این حالت استرس‌های زیادی را در زمان خواب به شما تحمیل می‌کند. همچنین در هنگام کار کردن هم به دلیل اینکه فعالیت در فضایی انجام می‌شود که معمولا در آن استراحت می‌کنید نمی‌توانید تمرکز کافی را بر کارتان به دست آورید و معمولا دچار خواب آلودگی می‌شوید.

استفاده از گل‌ و اسانس‌ در اتاق خواب :

دکوراسیون اتاق کوچک

اگرچه اتاق خواب شما کوچک است اما میتوانید به هر ترفندی جایی برای گل و گلدان پیدا کنید. استفاده از گل و گلدان به تعداد کم می‌تواند در ایجاد فضایی آرام کمک کنند. نبایدتعداد و حجم گیاهان در اتاق خواب خیلی زیاد و پر حجم باشد.استفاده از اسانس‌های معطر برای ایجاد فضایی مطبوع در اتاق خواب، اقدام بسیار بجایی است دقت کنید که حتما از رایحه‌ ملایم و خنک استفاده کنید،چونه رایحه‌های تند و گرم، عملکرد معکوس دارند و باعث اختلال در خواب و سردرد شوند. مخصوصا برای افرادی که سردردهای میگرنی و آلرژی دارند دارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

اتاق خواب را خلوت کنید :

دکوراسیون اتاق کوچک

ریخت و پاش، شلوغی و تجمع بیش از اندازه وسایل در اتاق خواب یکی از مهم‌ترین موانع ایجاد آرامش در این بخش از خانه است. سعی کنید تا جایی که ممکن است از تجمع بیش از اندازه وسایل غیر ضروری در اتاق خواب جلوگیری کنید و تا جایی که امکان دارد این فضا را خلوت و مرتب کنید.

قطعا منظم و مرتب نگه داشتن اتاق به هر کسی احساس آرامش خواهد بخشید. در دکوراسیون اتاق خواب کوچک حتی فضاهای خیلی کوچک هم قابل اهمیت هستند؛ بنابراین باید به دنبال راهکارهایی برای استفاده مناسب از این فضاها و یا افزایش آنها باشید. احتمالا برای شروع لازم است که کمی از وسایل و مبلمان خود را جا به جا و مخلوط کرده و به فکر خلاقیت و نوآوری باشید. اگر احساس می کنید در اتاقی جمع و جور و فشرده هستید شاید حتی لازم باشد به فکر کمک گرفتن از یک نجار نیز باشید.

 تخت های کمجا مناسب اتاق خواب های کوچک :

دکوراسیون اتاق کوچک

اگر از فضای اتاق خواب تان استفاده های زیادی می کنید داشتن یک تخت خواب کمجا راهکار بسیار خوبی به حساب می آید. طرح های مختلف تخت های کم جا در بازار موجود است که میتواند با توجه به سلیقه و رنگ بندی اتاق خواب خود آنها را انتخاب کنید. این تختها که در آنها تخت خواب شما در میان کمد و طبقه هایی محاصره شده که هم حکم سرتختی را خواهند داشت و هم برای قرار دادن کتابها و سایر وسایل شما بسیار مناسب هستند. هم چنین در کنار تمام این قسمت ها می توانید چراغی را نیز نصب کنید تا همه چیز به ایده آل ترین شکل خود درآید.

 • استفاده از پاتختی به شکل کمد :

دکوراسیون اتاق کوچک

با استفاده از این پاتختی ها با یک تیر دو نشانه را هدف میگیرید. سطح روی کمد کاربرد پاتختی را داشته و پایین آن هم محل قرارگیری لباس هایتان خواهد بود.

 • ایجاد یک طاقچه ی عمیق :

دکوراسیون اتاق کوچک

اگر مقداری به عمق طاقچه در دکوراسیون اتاق خواب خود اضافه کرده و یا طاقچه ای در پشت پنجره خود قرار دهید می توانید به راحتی از فضای ایجاد شده برای قرار دادن کتاب، جواهرات، سیم و لوازم شارژی وسایل خود و چندین چیز دیگر استفاده کنید. اگر برحسب اتفاق طاقچه شما در کنار تختتان قرار داشت نیز می توانید از آن به عنوان پاتختی استفاده کنید. اگر اتاق شما شوفاژ دارد می توانید از شانس خود استفاده کرده و طاقچه ای در بالای آن قرار داده و از آن بهره بگیرید.

 • انتخاب تخت خواب های کشو دار :

دکوراسیون اتاق کوچک

تخت هایی که دارای سکویی هستند که در زیرشان کشو و کمد قرار دارد از این مزیت برخوردار هستند که با گرد و خاک مواجه نخواهند شد و هم چنین تمامی وسایل شما را منظم تر و قابل دسترسی تر خواهند کرد؛ داشتن کمد و کشو در زیر تخت نیز راهکاری بسیار مناسب و کارآمد برای استفاده بهینه از فضاها در اتاق خواب های کوچک به حساب می آید. علاوه بر این وجود چنین قسمتی حتما برای پنهان شدن گربه شما نیز مناسب خواهد بود.

 • نصب پاتختی روی دیوار :

دکوراسیون اتاق کوچک

رویکرد معماری گونه ای وجود دارد که در آن ارزش تمامی قسمت های فضای شما به ساده ترین شکل ممکن حفظ می شود. همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید سرتختی و پاتختی به صورت یکپارچه و یک سره بر روی دیوار نصب شده اند. این کار پاتختی شما را بالای زمین قرار داده که نه تنها در افزایش فضا کمک می کند بلکه باعث می شود که دکوراسیون اتاق خواب کوچک شما بزرگ تر و پرروح تر نیز به نظر برسد.

 باکس های روی دیوار :

دکوراسیون اتاق کوچک

گاهی اوقات دوست دارید بعضی وسایل محبوب خود را در اطراف تخت خوابتان قرار دهید اما متاسفانه فضای کافی برای این کار ندارید. راهکارهای پیشنهادی برای حل این مشکل، استفاده از باکس هایی است که براحتی روی دیوار نصب میشوند و ظاهری زیبا به اتاق خواب شما میدهد.

 ایجاد کردن فضایی برای نشستن کنار پنجره :

دکوراسیون اتاق کوچک

اگر فضای اتاق خواب شما دارای پنجره ای است که کمی جلوتر آمده است از فرصت خود استفاده کرده و فضایی گرم و نرم برای نشستن و استراحت کردن در آن قسمت تدارک ببینید. اگر هم در زیر آن کمد و کشویی نیز تعبیه کنید با یک تیر دو نشان خواهید زد.

منبع: سایت نوبرانه و چیدانه

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 3
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/05/31
 • تعداد مشاهده : 6441 بار
نظرات کاربران
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید