فروشگاه چی نیاز داری

خانه خود را با شمع تزیین کنید

شمع در دکوراسیون

استفاده از شمع در تزیین منزل، فضایی آرام بخش و رمانتیک ایجاد میکند و افرادی که در این محیط قرار میگیرند، احساس راحتی میکنند و انرژی مثبت را به افراد القا میکند. مخصوصا اگر از انواع شمع در سایز و رنگ بندی و همچنین عطری استفاده شود. به عقیده برخی از طراحان دکوراسیون داخلی، شمع ستون تزئینات خانه است.

تزیین منزل با شمع:

بهتراست برای استفاده از شمع در دکوراسین انواع آن را بکارببندیم و رنگ و عطر شمع با دکوراسیون آن قسمت و کاربردش تناسب داشته باشد. حضور شمع ها در جای جای خانه می تواند زینت بخش باشد. در نشیمن، اتاق خواب، اتاق نهارخوری و یا حتی در حمام و آشپزخانه نیز جلوه ای خاص دارد. بنا به نوع کاربرد شمع ها، شکل ظاهری آنها نیز متفاوت می گردد.

طاقچه ها یکی از مکانهای بسیار مناسب برای جاسازی شمع ها در منزل هست. هم چنین لبه شومینه نیز برای این کار بسیار مناسب بوده و توجه زیادی را به خود جلب می کند. ایده هایی جدید و زیبایی برای شمع آرایی منزل وجود دارد. در ادامه میتوانید چندین مدل از این تزیینات و ایده های زیبا و شیک را مشاهده کنید.

امروزه شمع‌ها در انواع و اقسام اشکال هندسی، رنگ‌ها، رایحه‌ها و … ساخته می‌شوند.

انواع شمع برای تزیین:

شمع‌های ستونی بلند

شمع در دکوراسیون

برخی از آنها تا ۳۰ سانتی‌متر و حتی بلندتر ارتفاع دارند، بیشتر برای جلوه دادن به دکوراسیون به کار می‌رود. این نوع شمع‌ها را معمولا بر روی شمعدان‌های قدیمی قرار می‌دهند. مدت زمان سوختن این شمع‌ها طولانی‌تر از باقی شمع‌هاست.

شمع‌های نذری

شمع در دکوراسیون

ورژن کوتاه‌تر از شمع‌های ستونی هستند (معمولا ۱۵ سانتی‌متر) و مدت زمان سوختنشان نیز کمتر است. این شمع‌ها ارزان‌تر و برای استفاده روزمره به صرفه‌تر هستند.

شمع‌های شناور

شمع در دکوراسیون

 شمع‌هایی هستند با اشکال هندسی متنوع و در سایزها و رنگ‌های مختلف که روی آب شناور می‌مانند و برای تزئین بسیار جالب و زیبا هستند.

 شمع‌های وارمر

شمع در دکوراسیون

شمع‌های کوچک دایره‌ای شکل با ارتفاع کم که در آلومینیوم (با روکش‌های زیبا و رنگارنگ و یا بدون روکش) گنجانده شده‌اند و مدت زمان سوختن آنها طولانی است. شمع‌های وارمر را زیر ظروف غذا و قوری چای می‌گذارند تا حرارت آنها از بین نرود. از شمع‌های چای که برخی از آنها عطری هستند استفاده تزئینی می‌شود.

شمع‌های تولد

شمع در دکوراسیون

تنوع این شمع‌ها بسیار زیاد است و خلاقیت و هیجان نیز چاشنی آن شده است. انواع شمع با اشکال هندسی و یا اعداد و حروف به مناسبت تولد طراحی و ساخته‌ شده‌اند. همچنین شمع‌هایی که پس از خاموش شدن دوباره روشن می‌شوند، شمع‌های فشفشه‌ای، شمع‌های موزیکال و … نیز از جمله شمع‌هایی هستند که در صنعت شمع ظهور کرده‌اند.

شمع‌های تزئینی

شمع در دکوراسیون

این شمع‌ها که گاه پهن هستند و کوتاه، گاه باریک و بلند، برخی گرد و استوانه‌ای، برخی مربعی و …، روی دیواره برخی از آنها با اکلیل، مروارید، دانه قهوه، میوه خشک، برگ و گل، خرده چوب، نخ کنف و … تزئین شده و یا با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع عرضه شده، گاه در شیشه‌های شفاف قالب‌ریزی شده و گاه در کنده چوب و … و برای تزئین در هر مکانی قرار داده می‌شود.نکاتی برای استفاده از شمع‌ها در تزیین منزل

شمع در دکوراسیون

شمع، به خصوص وقتی روشن باشد، حس آرامش و صلح را در فضا القا می‌کند. سعی کنید مکان مناسب و امن برای شمع‌ها در نظر گرفته و آنها را در منزل یا محل کار خود روشن بگذارید. شمع‌ها را قبل از استفاده در یخچال یا فریزر بگذارید زیرا در آنصورت بیشتر عمر می‌کنند.


قرار دادن شمع در گوشه‌های تاریک خانه یا آشپزخانه هم به روشنایی کمک کرده و هم انعکاس نور آن فضا را زیباتر می‌کند.شمع‌های ستونی بلند را روی شمعدان‌های قدیمی قرار دهید تا حس قرون وسطایی تداعی گردد.یک کاسه بزرگ را پر از آب کرده و گل طبیعی بدون شاخه و برگ درون آن بیاندازید و سپس شمع‌های شناور را روی سطح آب قرار دهید و کاسه تزئینی را وسط میز خانه بگذارید.


اگر شمع‌ها را به صورت گروهی و چند تایی کنار هم قرار دهید بسیار جلب توجه می‌کند و همچنین حس صمیمیت بیشتری را القا می‌نمایدسعی کنید اطراف شومینه را با شمع تزئین نمایید. شمع‌های دور شومینه حس گرما را بیشتر منتقل می‌نمایند. همچنین چیدن شمع به صورت متقارن در اطراف شومینه نیز پیشنهاد می‌شود. در یک سینی یا بشقاب بزرگ شمع‌های دلخواه را قرار داده و پای شمع‌ها سنگ ریزه، گل خشک، مروارید و یا هر چیز تزئینی که دوست دارید قرار دهید. جابه جایی شمع‌ها نیز در این صورت آسان‌تر می‌شود.


به جای لامپ‌های الکتریکی که به دیوار نصب می‌شوند بهتر است جا شمعی‌های دیواری تعبیه کنید.در سرویس بهداشتی و حمام شمع قرار دهید. بهتر است این شمع‌ها عطری باشند تا فضا را نیز خوشبو نمایند. اتاق خواب خود را با گذاشتن شمع‌های زیاد و روشن کردن آنها جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر کنید. اگر ورودی منزلتان از حیاط شخصی‌تان است می‌توانید طول مسیری که میهمان‌ها را به خانه هدایت می‌کند شمع بچینید.


اگر در حیاط منزلتان استخر و حوض دارید روی آب شمع‌های شناور قرار دهید. می‌توانید لب پنجره خانه شمع بگذارید و به این طریق میان خانه و بیرون خانه پیوند ایجاد کنید. برای از بین بردن لک شمع ابتدا شمع آب شده را آرام با شیء نوک تیز بردارید و روی آن یک حوله قرار داده و بعد اتوی داغ را روی حوله بگذارید تا لک و چربی را جذب کند.


شمع‌های رنگی را در آفتاب قرار ندهید زیرا رنگشان کمرنگ می‌شود. برای نرم‌تر شدن ریل کشوها روی آنها موم شمع بمالید. تیغه‌های اره اگر به موم شمع آغشته شوند چوب را بهتر می‌برند. قبل از برف قسمت‌هایی که می‌خواهید برف زودتر آب شود شمع بمالید.
مراقب باشید شمع روشن باعث آتش‌سوزی نشود!


نکاتی درباره رنگ شمع‌ها در دکوراسیون

شمع در دکوراسیون
 

 • شمع سفید در دکوراسیون 

حس آرامش و امنیت را در فضا ایجاد می‌کند. در حمام، دستشویی و حیاط شمع سفید قرار دهید تا حس تمیزی و پاکی نیز القا شود.
 

 • شمع نقره‌ای در دکوراسیون :

 رنگی جسورانه و قدرتمندی است. رنگ نقره‌ای با رنگ ماه پیوند دارد و شمع‌های نقره‌ای برای همه اتاق‌ها و همچنین بیرون خانه مناسب است.
 

 • شمع نارنجی در دکوراسیون 

اگر دوست دارید محیط خانه را شاد و زنده کنید و میهمانی‌ رنگارنگ و هیجانی داشته باشید، شمع نارنجی در خانه بچینید.
 

 • شمع آبی در دکوراسیون :

 شمع‌هایی به رنگ آبی بسیار آرامبخش هستند و برای اتاق خواب و حمام مناسبند.
 

 • شمع بنفش در دکوراسیون 

بنفش (و صورتی) رنگ صلحند. شمع‌هایی با این رنگ مناسب اتاق خواب هستند. همچنین اگر اهل مدیتیشن هستید در اطراف خود شمع بنفش و صورتی قرار دهید.
 

 • شمع سبز در دکوراسیون 

رنگ هارمونی بخشی است و حس آرامش را القا می‌کند. رنگ سبز مناسب هر فضایی است.
 

 • شمع قرمز در دکوراسیون 

رنگ شاد و سرزنده‌ای است و شمع‌های قرمز برای مراسم مختلف کاربرد دارد. اگر قصد برگزاری جشن تولد و میهمانی‌های شادی را دارید از شمع قرمز برای تزئین استفاده کنید. همچنین این شمع‌ها در اتاق خواب حس شور و هیجان را القا می‌کنند.
 

 • شمع زرد در دکوراسیون 

مخصوصا ترکیب آن با رنگ قرمز جو شاد و سرزنده‌ای را در میهمانی‌ها ایجاد می‌کند. سعی کنید در نشیمن و پذیرایی خود از شمع‌های زرد و قرمز استفاده کنید.

نکاتی درباره شمع های عطری :

 •  شمع‌های عطری بسیار خوشبویی وجود دارند که عطر آنها فضای خانه را دگرگون می‌کنند.

 •  شمع‌هایی با عطر رومنس (با رایحه رز، چوب و گل‌های باغچه) برای اتاق خواب مناسبند.

 •  شمع‌هایی با عطر انرژی‌بخش (با رایحه لیمو، پرتقال و …) حس هیجان و شادی را منتقل می‌کنند و برای اتاق پذیرایی و آّشپزخانه مناسبند.

 •  شمع‌هایی با عطر تازگی (با رایحه نعنا و …) حس فرحبخشی را در اتاق نشیمن ایجاد می‌نمایند.

 •  شمع‌هایی با عطر اسطوخودوس حس آرامش را در اتاق نشیمن و حمام و دستشویی برقرار می‌کنند.

منبع: سلام بانو -دکوراسیون فرش آنلاین


 

 
 

.

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 1
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/06/06
 • تعداد مشاهده : 4407 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید