فروشگاه چی نیاز داری

راز داشتن ناخن های سالم و زیبا چیست

ناخن های-زیبا

داشتن ناخن زیبا، سالم، خوش فرم و محکم برای درصد زیادی از خانم ها یک امر ضروری محسوب میشه و می بینید که چه هزینه ها و چه وقتی برای این کار صرف میکنند. آیا میشه بدون کاشت و آرایشگاه رفتن، ناخن زیبا داشته باشیم. در این مقاله نکات اساسی و مهم در داشتن ناخن سالم برای شما آورده شده است.

چگونه ناخن های زیبایی داشته باشیم

 • غذا‌های سالم بخورید

ناخن های-زیبا

ناخن‌های بیمار نشان دهنده یه فرد بیمار است! انواع خاصی از تغییر رنگ و رشد ناخن‌ها می‌تواند نشانه بیماری‌های مختلف ریوی، قلب، کلیه و کبد و هم‌چنین دیابت و کم خونی باشد. کمبود ویتامین A و کلسیم  باعث خشکی و شکنندگی می‌شود. کمبود پروتئین، اسید فولیک و ویتامین C باعث پوسته شدن اطراف ناخن و کمبود اسید هیدروکلریک باعث شکنندگی و قاچ خوردن ناخن‌ها می‌شود. مصرف ناکافی ویتامین B12 منجر به خشکی بیش از حد و تیرگی و بدفرمی ناخن‌ها و کمبود روی باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی آنها می‌شود. داشتن پوست قرمز اطراف بخش انتهایی ناخن ناشی از سوخت و ساز ضعیف اسید های چرب ضروری است. مشکلات مربوط به ناخن‌ها که نیاز به درمان دارند عبارتند از: عفونت‌های باکتریایی و قارچی، تومورها و زگیل‌ها هستند.

برای داشتن ناخن‌های سالم شما باید از مواد غذایی مناسب و سالم استفاده کنید. مواد غذایی سالم شامل ماست، شیر، ماهی، تخم مرغ، سیب زمینی، غذاهای دریایی، گندم کامل، سویا، اسفناج، بادام و غلات است. شما باید روزانه مقدار زیادی آب بنوشید و در رژیم غذایی خود از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی  مانند کلسیم، ویتامین A ، ویتامین‌های گروه B، D،E،  منگنز، سلنیون، روی، کراتین و بیوتین استفاده کنید. مصرف مولتی ویتامین میتواند نگرانی شما را از دریافت این همه ویتامین برطرف کند. رژیم غذایی منظم و سالم  برابر است با داشتن بدن، پوست، مو و ناخن‌های سالم.

 • آنها را مرطوب نگه دارید

ناخن های-زیبا

به دست‌ها و ناخن‌هایتان  را کرم مرطوب بزنید و ماساژ دهید. برای مراقبت از ناخن‌ها و دست‌هایتان هر شب قبل از رفتن به تخت خواب از مرطوب کننده استفاده کنید. شما می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده و روغن‌هایی مثل روغن دانه کتان، ویتامینE، روغن بادام و روغن زیتون برای مرطوب کردن استفاده کنید. از خواص آنتی اکسیدانی آلوئه ورا و چای سبز و سفید برای داشتن ناخن‌های مقاوم‌تر بهره ببرید. هم‌چنین ماساژ دادن ناخن‌ها با روغن‌ اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی باعث رشد سریع آنها می‌شود.

 • مراقب پوست اطراف ریشه ناخن باشید

​​​​​​​ناخن های-زیبا

   وظیفه پوست انتهای ناخن که به آن کوتیکول می‌گویند مراقبت از ناخن در برابر باکتریهاست. برای مراقبت از این ناحیه باید آنرا مرطوب نگه داشته و با وسیله مناسب طوری که باعث صدمه زدن به آن نشوید آنرا به سمت انتهای ناخن حرکت دهید تا پوستهای مرده اطراف ناخن برداشته شود. بعد از انجام اینکار باید با مرطوب کننده آن را مرطوب کنید تا به بافت‌های آن آسیب وارد نشود.

 • دستکش بپوشید

در هنگام انجام کارهای خانه مثل شستن ظرف‌ها و یا کار با مواد شیمیایی دستکش بپوشید. بیشتر کارهای خانه از باغبانی تا تمیز کردن حمام و شستن ظرف ها قاتل دست‌ها و ناخن‌های شما هستند. برای محافظت از دستان خود در هنگام کارهای خانه، مخصوصا هنگام استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده‌ها از دستکش‌های مناسب استفاده کنید.

 • از ناخن‌هایتان به عنوان ابزار استفاده نکنید

​​​​​​​ناخن های-زیبا

ناخن‌های شما ابزار نیستند! از آنها به عنوان چکش، خراش دهنده، درب باز کن استفاده نکنید. وقتی عصبانی هستید آنها را گاز نگیرید. پوسته های اطراف ناخن را نخورید. این درست است که با وجود داشتن ناخن‌های بلند تایپ کردن و پیام دادن و در آوردن و گذاشتن لنز کار راحتی نیست. ولی با تکرار می‌توان آنها را به درستی استفاده کرد. یک کار خطرناک دیگر برای ناخن‌ها بازی‌های توپی مثل والیبال و بسکتبال است. بهتر است برای انجام چنین ورزش هایی ناخن های کمی کوتاه تر داشته باشید یا برای جایگزین کردن این ورزش‌ها می‌توانید از فعالیت‌های ورزشی دیگری مثل شنا، اسکی، زومبا، یوگا و غیره استفاده کنید.

 • بدون استون

از لاک پاک کن‌های دارای استون استفاده نکنید. استون واقعا پاک کننده‌ای قوی و موثر است اما دارای اثرات بسیار بدی بر روی پوست و ناخن است و باعث شکننده‌تر شدن ناخن‌ها و خشکی وحشتناکی بر روی آنها می‌شود. یک جایگزین مناسبی به نام لاک پاک کن‌های بدون استون وجود دارند که شامل متیل استات هستند. این پاک کننده‌ها تهاجمی نیستند و می‌توانند شامل تقویت‌کننده و مواد مغذی مثل روغن بادام،روغن دانه کتان، آلوئه ورا، بابونه، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها باشند.

 • ناخن‌هایتان را به درستی سوهان بزنید!

​​​​​​​ناخن های-زیبا​​​​​​​

   برای مقاوم نگه داشتن ناخن‌هایتان در جهت درست سوهان بکشید. حرکت رفت و برگشت سوهان اشتباه است که اکثرا همین گونه سوهان میکشند. سوهان را باید در یک جهت روی ناخن کشید. شکل دادن به ناخن با سوهان کاری سلیقه‌ای است. برای مثال بعضی از افراد هنگامی که ناخن‌ها‌ی بلندی دارند از شکل مستطیلی برای سوهان زدن استفاده می‌کنند، به این دلیل که این مدل ناخن‌ها‌ی کوتاه را پهن نشان می‌دهد.

شکل گرد هم بیشتر مناسب ناخن‌های کوتاه و شکننده‌تر است و برای کسانی که می‌خواهند ناخن‌ها‌یشان را همیشه کوتاه نگه دارند مناسب است. سوهان زدن ناخن‌ها به کیفیت و طول ناخن‌ها بستگی دارد و کانلا به سلیقه شما برمیگردد. البته مد هم عامل مهمی است که این روزها شکل ناخن هم از آن در امان نیست.  به عنوان مثال شکل یاقوتی یا الماسی را فقط در ناخن‌ها‌یی با استحکام بالاتر می‌توان انجام داد.

 • هفته ای یکبار مانیکور کنید!

ناخن‌ها نیز بخشی از بدن ما هستند و نیاز به مراقبت دارند! این بدین معنی نیست که برای مانیکور کردن هر هفته به سالن حرفه‌ای بروید. شما می‌توانید به راحتی در خانه از ناخن‌هایتان مراقبت کنید. داشتن یک برنامه منظم برای مانیکور کردن ناخن‌ها به داشتن ناخن‌هایی سالم و مقاوم کمک می‌کند.

 • همیشه از لاک ناخن استفاده کنید

برای مراقبت از ناخن‌ها همیشه از لاک استفاده کنید. ناخن‌ها‌ی بدون لاک، نازک‌تر و شکننده‌تر هستند. آنها به اندازه کافی مقاوم نیستند و همانطور که می‌دانید راز داشتن ناخ‌های بلند به استحکام آنهاست. شما می‌توانید از لاک های شفاف یا رنگی استفاده کنید. به جز لاک‌های شفاف یا رنگی، پولیش‌های دیگری برای مراقبت از ناخن‌ها وجود دارند. به عنوان مثال تقویت‌کننده های مختلف غنی شده با انواع ویتامین‌ها و روغن‌های لازم برای مقاوم نگه داشتن ناخن‌ها با انواع مختلف مارک‌ها وجود دارند. شما می توانید یک لایه محافظتی از این تقویت‌کننده ها به اضافه هر لاکی که دوست دارید برای مراقبت از ناخن‌ها ‌یتان استفاده کنید.

ناخن‌ها‌ی دست در ماه حدود ۵/۳ میلیمتر رشد می‌کنند، و ناخن‌ها‌ی پا رشد کندتری دارند. با مراقبت درست شما می‌توانید ناخن‌ها‌ی بلند و مستحکمی داشته باشید. آنها مانند جواهرات شما هستند! به خاطر داشته باشید که ظاهر و سلامت ناخن‌ها می‌تواند نشانگر سلامت و خصوصیات شما باشند.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 3
  • 3
 • تاریخ انتشار : 1398/01/28
 • تعداد مشاهده : 9498 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید