فروشگاه چی نیاز داری

انتخاب بهترین رنگ در دکوراسیون منزل

رنگ دکورمنزل

انتخاب رنگ مناسب در داشتن یک دکوراسیون خوب حرف اول را میزند. رنگ مناسب در فضاهای مختلف خانه، آرامش، هماهنگی و شادی را برای ما به ارمغان خواهد آورد. رنگ­ها به­ طور ناخودآگاه در روحیات ما تاثیر می­گذارند. رنگ­ها می­توانند حالات و احساسات مختلفی را به ما القا کنند. میتوانید با کمی تغییر در رنگ دکوراسیون منزل، آنرا امروزی تر، باشکوه و دلنشین سازید.

انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل:

چه رنگی برای چه فضایی از خانه؟

بسیاری از مردم به دلایل مختلف که مهمترین آن ترس از تجربه متفاوت است، ترجیح می­دهند خانه ­های خود را به همان شیوه معمول رنگ­آمیزی کرده و بچینند. دیوارهایی به رنگ کرم و چیدمانی معمولا به رنگ­های قهوه­ای و خردلی در بیشتر خانه­­ های ایرانی دیده می­شود. هر چند در سال­های اخیر استفاده از مبلمان­های رنگی کمی متداول شده است، اما همچنان رنگ بیشتر خانه ­های ما همان رنگ­های قدیمی با چیدمان­های تقریبا یکسان است. این در حالی است که تاثیر رنگ و نوع چیدمان منزل تاثیر بسیاری بر روحیات و سلامت روانی ما خواهد داشت و با استفاده از رنگ­ها می­توان محیطی متفاوت و فرح­بخش ایجاد کرد.

اما قبل از هر چیز باید رنگ­ها را بشناسیم، چرا که نداشتن هماهنگی بین رنگ­های انتخابی دیوارها و مبلمان و غیره می­تواند باعث آشفتگی شود و نه تنها آرامش و شادی را به ارمغان نخواهد آورد بلکه انسان را عصبی و دلزده می­کند. بنابراین باید برای انتخاب رنگ وقت بگذارید و روی آن تامل کنید، زیرا رنگی که برای منزل خود انتخاب می­کنید در حقیقت حالات، احساسات و زندگی شما را رقم می­زند و آن را شکل می­دهد.

رنگ­ها عمیقا بر حالات، روحیه، رفتار و روابط عمومی و اجتماعی تاثیر می­گذارند و سبب می­شوند انسان احساس اعتماد به نفس یا احساس نشاط و سرزندگی کند و همچنین این امکان وجود دارد که احساس کسلی و بی­ حوصلگی را به فرد القا کند. رنگ یک زبان جهانی و نشانه فرهنگ و احساسات در پس زمینه دنیای ماست. زندگی، پر از رنگ­هایی است که می­توانند انرژی­ بخش روح­مان باشند به شرط آنکه آن­ها را دوست داشته باشیم.

انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است. رنگ مناسب، موسیقی صامت است و رنگ نامناسب می­تواند آزاردهنده و مانع آرامش باشد. رنگ­ها شامل طیف وسیعی از روشنی و تیرگی و رنگمایه­ ها هستند. برای رنگارنگ کردن محیط زندگی مجبور نیستید دیوارها را در رنگ غوطه­ ور کنید بلکه با استفاده از یک گلدان،تابلو، نورپردازی و غیره می­توانید محیطی زیبا به وجود آورید.

نارنجی برای در ورودی:

در طیف رنگ­های کرم قرار دارد و رنگ خودنمایی است. کار کردن با آن می­تواند سخت باشد اما شادی برای­تان به ارمغان خواهد آورد. ترکیب نارنجی روشن با رنگ­های قرمز روشن و انواع زرد یا قرمز تیره و قرمز گوجه ­ای، زیبا خواهد بود.

رنگ نارنجی دکوراسیون

دکوراسیون نارنجی

 نارنجی و ارغوانی تشکیل دهنده گروه شادی­های خواهند بود. این رنگ، تقویت کننده انرژی است اما شدت رنگ قرمز را ندارد. نارنجی خلاقیت و شادابی به همراه دارد و مکان­های کسل کننده وسرد را فرح­بخش می­کند. در ورودی و راهروها، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن نیز می­توانید از رنگ نارنجی استفاده کنید.

بنفش برای اتاق خواب:

رنگ بنفش دکوراسیون

دکوراسیون رنگ بنفش

بنفش رنگ معرفت است و به ذهن و بدن شما استراحت می­دهد. این رنگ مناسب کسانی است که از بیماری­های میگرن و بی­خوابی رنج می­برند. سایه روشنی از این رنگ، بشاش کننده اتاق خواب و حمام است. می­توانید از طیف­های مختلف و ارغوانی روشن در کنار گروه نقره ­ای و خاکستری مایل به سبز تیره استفاده کنید.

دکوراسیون آبی :

آبی آسمانی رنگی نامحدود و فوق العاده ­ای است به همراه سایه­ ای از خاکستری فاخته، قهوه ­ای بسیار روشن مایل به زرد و سفید خالص باعث تسکین روح می­شود و القا کننده حس آرامش است. سایه­ های روشنی از آبی در کنار سفید، قهوه ­ای یا خاکستری ملایم، رنگ­های بسیار مناسبی برای اتاق خواب و نشیمن است.اگر این رنگ را دوست ندارید در کنار آن، قرمز را به کار ببرید تا تعامل ایجاد شود.

رنگ آبی دکوراسیون

دکوراسیون رنگ آبی

از رنگ آبی می­توان در اتاق کار و اتاق مطالعه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و اتاق خواب استفاده کرد. آبی رنگ آرامش است، بنابراین از آن به صورت هوشمندانه و بسیار کم در هال و آشپزخانه و جاهایی که در آن فعالیت هایی صورت می­گیرد، استفاده کنید.

قرمز برای اتاق غذاخوری:

پرانرژی، مهیج، محرک، رنگ روح، قدرت، نیرو، خطر، علاقه و تنفر است. قرمز پر رنگ، وسیع، چشمگیر، با ابهت و فریبنده است. قرمزگوجه ­ای، رنگی فریبنده است و در ارتباط نزدیکی با رنگ سیاه قرار دارد. این رنگ پس زننده رنگ­هایی است که جاذب نور هستند. قرمز، رنگ خون است و به جریان خون در بدن کمک می­کند. قرمز نماد استقامت و قدرت است. می­توانید از این رنگ، یا زیر مجموعه هایش، در قسمت­های کوچکی از دیوار استفاده کنید. از این رنگ می­توانید در اتاق غذاخوری، آشپزخانه، راهروها و اتاق بازی کودکان استفاده کنید.

از آنجا که قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می­دهد، توصیه می­شود از این رنگ با احتیاط در اتاق خواب و اتاق کار استفاده شود.از کوسن­های قرمز و گل­دار نیز در اتاق، زیاد استفاده کنید.

سفید برای دکور شلوغ:

استفاده از رنگ سفید خالص در کنار ترکیبات سفید، مانند سفید مایل به خاکستری، سفید استخوانی، سفید مات و شیری، فضایی خالص را به وجود می­آورد و استفاده از این رنگ، روش خوبی است برای خنثی کردن افکار درهم و مشوش و دکوراسیون­های شلوغ.

سبز برای حمام:

رنگ تمدد اعصاب و رنگ مرکزی در دکوراسیون است و رنگ طبیعت محسوب می­شود. حمام با رنگ سبز یکدست با استفاده از سایه­ هایی از رنگ سبز روشن و سبزنخودی، فضای زیبایی به وجود می ­آورد.

سبز، میان دیگر رنگ­ها تعادل ایجاد می­کند. به همین دلیل وجود گل و گیاه در خانه، احساس خوبی به شما می­دهد. این رنگ خواه در یخبندان زمستان، خواه در گرمای تابستان، شما را شاداب و سرحال می­کند.

زرد برای اتاق نشیمن:

زرد سرشار از درخشندگی ، حس خوش بینی و دلگرمی است. این رنگ، هوشیاری و دقت را بالا می­برد و باعث بهبود فعالیت­های ذهنی و بیشتر شدن اشتها می­شود. این رنگ انرژی­های منفی و سموم را از بدن می­ زداید.

رنگ زرد دکوراسیون

دکوراسیون رنگ طلایی

 رنگ طلایی، که زیر مجموعه زرد است، به شما شهامت می­دهد. این رنگ مناسب سرسرا، اتاق­های بزرگ و نشیمن است. زرد در مقابل بنفش قرار دارد و استفاده از زرد در کنار ارغوانی، بنفش و نیلی، ترکیبی زیبا به ­وجود می ­آورد.

قهوه ­ای  برای مبلمان:

رنگ راحتی و رنگ طبیعت است. با این­که رنگ قهوه ­ای جزو رنگ­های اصلی نیست، اما قدرت فوق العاده ­ای دارد و می­توان از آن در بسیاری از اتاق­ها  به ویژه در اثاثیه و مبلمان استفاده کرد.

صورتی برای اتاق کودک:

صورتی رنگ آرامش، احساس قوت قلب و لطافت است. صورتی رنگی است که احساس آرامش و تکامل را القا می­کند. از این رنگ می­توان در اتاق خواب، اتاق کودک، اتاق نشیمن، سرویس ­های بهداشتی و هال استفاده کرد. صورتی روشن نیز رنگ مثبت و شادی است. رنگ­مایه ­هایی از صورتی روشن می­تواند با بنفش و قرمز ترکیب شود.

سبز به درد چه اتاقی می­خورد؟

هیچ رنگی در القای آرامش، لطافت و سرزندگی به پای رنگ سبز نمی­رسد. رنگ سبز، رنگ میانی طیف رنگ هفتگانه است. تحقیقات نشان می­دهد بیمارانی که در فضاهای سبز تحت درمان قرار گرفته ­اند، بسیار سریعتر دوره درمان را می­گذرانند.

بنابر عقاید باستانی و کهن، سبز،رنگ خداوند و عشق ابدی است. رنگ سبز در میان چاکراهای انرژی، در چاکرای قلب قرار دارد. از آن­جایی که رنگ سبز، رنگ تناسب و عشق است، جایگاه ان در قلب انسان است. سبز رنگی است که در همه جای خانه به زیبایی می­نشیند.

این رنگ به هر مقدار که در محیط به ­کار برده شود، زندگی و روشنایی را به آن فضا می­بخشد.به­ طور مثال برای حفظ آرامش و هماهنگی(تناسب) در اتاق خواب از سبز ملایم استفاده کنید.(مثلا سبز پسته­ ای).

بهتر است سبز تیره را با سفید کنار هم قرار دهید؛برای مثال یک دیوار را سبز تیره و دیوارهای دیگر را با سفید رنگ ­آمیزی کنید و سبز تسکین دهنده و ضد خستگی است.از این رو، رنگی بسیار مناسب برای اتاق کار است. این رنگ در اتاق کار کمک می­کند تنش­ها و خستگی تسکین یابد، آرامش در فضا حکم­فرما شودو قدرت تصمیم­گیری و خلاقیت بالا رود.

دکوراسیون سبز

همچنین برای راهروهای داخل خانه و هال مناسب است. این رنگ برای اتاق نشیمن نیز گزینه خوبی است. اگر از عناصر طبیعی مثل سنگ­ها، مبلمان چرمی و کوسن­های پشمی در کنار رنگ سبز در اتاق نشیمن استفاده شود، بهترین شکل ممکن را ایجاد می­کند.

قهوه ­ای را در چه اتاقی استفاده کنید؟

اگر فضای منزلتان را با رنگ­های قهوه ای، عسلی و طلایی بیارایید، متوجه می­شوید که چه ­قدر اتاق­های خانه دل­باز و روشن می­شوند. دکوراسیون مبلمان قهوه ای منزل شما با استفاده از رنگ­مایه های طلایی، زرد، شکلاتی و قهوه­ ای کم­رنگ، درخشش خاصی پیدا می­کند و اتاق­هایتان جلوه­ای حقیقی به خود می­گیرند.

طیف­های مختلفی از رنگ طلایی، رنگ­های سرد و گرم را شامل می­شوند که همه جزو رنگ­مایه­ های طبیعی ­اند و در کنار قهوه ­ای هماهنگی خوبی دارند. مبلمان راحتی، پرده ­ها، فرش­ها، همینطور کوسن ­ها، در اتاقی با ترکیب رنگ طلایی و قهوه ­ای بسیار شکیل هستند، بخصوص اگر آن­ها را با مخمل اعلا تلفیق کنید تا تاثیرگذاری­شان بیشتر شود.

شما با توجه به علاقه­ مندی خود می­توانید از سایه ­های طلایی گرم، شامل رنگ­مایه ­های مسی و کاراملی نیز بهره بگیرید. رنگ­های طلایی سرد، سایه روشن­ هایی از بژ یا رنگی شبیه به پوست لیمو عمانی را شامل می­شوند که بسیار سنگین و پرجلوه ­اند. طلایی­ های سرد وقتی با رنگ­هایی مثل فندقی یا عنابی که از خود، سایه­ های قرمز رنگ ساطع می­کنند، ترکیب شوند، زیباتر جلوه خواهند کرد.

رنگ­های متالیک یا در اصطلاح، همان رنگ­هایی که از فلزات گرفته شده­ اند، همیشه بسیار چشم­گیر هستند. می­توانید آرایه ­ها و پوشش ­های پارچه ­ای و بافت­دار منزل را از بین چنین رنگ­هایی انتخاب کنید. طلایی و نقره ­ای از برترین رنگ­هایی هستند که پایه فلزی دارند. در سایر طیف­ها هم می­توان به برنزی، مسی آبی، سبز و قرمز متالیک اشاره کرد.

جالب­ترین انتخاب برای رنگ دیوار اتاق­های تاریک، زرد آفتابی یا کرم درخشان با ته مایه طلایی است. این نوع رنگ ­آمیزی ، سردی و یک­نواختی محیط را کاملا از بین می­برد، همچنین باعث روشنی فضا شده، انسان را شاد و زنده دل می­کند. بهره­ گیری  از این رنگ حسی آرام و دلنشین در اتاق خواب­ها و اتاق نشیمن ایجاد می­کند و با ترکیب رنگ­های سفید و قهوه­ ای یک محیط دنج برای روزهای کوتاه پاییز و زمستان فراهم کند.

رنگ قهوه ای دکوراسیون

توصیه­ های کاربردی برای بهترین دکوراسیون:

در اتاق خواب­هایی که نور کمی دارند و همین­طور در اتاق نشیمنی که کم وسعت است، هاله ­ای از نور صورتی ملایم به کار ببرید؛ زیرا محیط  را دلنشین و مهیج می­کند. همچنین پرده ­ها، مبلمان و دیوار را ترکیبی از رنگ سفید و کرم انتخاب کنید تا هماهنگی متناسبی در فضای اتاق به وجود آید.

مبل و صندلی قدیمی اتاق نشیمن را با پیراهنی از پارچه مخمل نرم به رنگ طلایی بپوشانید تا امروزی­تر جلوه کند. سایه روشن­هایی از شکلاتی و بژ، در کنار طلایی، تاثیرگذاری این رنگ فوق العاده را بیشتر می­کنند.چنانچه از پارچه مخمل نقره ­ای استفاده کنید، می­توانید آن را در کنار آبی یا سبز رنگ پریده قرار دهید.

اگر مایلید پارچه­ های براق به کار ببرید اما نمی­خواهید اتاق­تان خیلی پر زرق و برق شود،آن­ها را در وسایل کوچک مثل کوسن،رومیزی، روبالشی یا مثلا تابلویی که با پارچه هم رنگ مبلمان و اثاثیه درست کرده­­ اید، استفاده کنید.

پارچه ­های ابریشمی طبیعی یا مصنوعی و ساتن براق برای این منظور مناسب هستند. پارچه­ های طرح­دار چاپی برای پوشش مبلمان  یا پرده انتخاب خوبی هستند ولی زیاده روی در استفاده از آن­ها، اتاق را خیلی یکنواخت و بی روح نشان می­دهد.

اما پارچه ­هایی با گل­های برجسته که خیلی شلوغ نباشند، در اتاق­های بزرگ کاربرد خوبی دارند. اتاق­های بی ­روح و بی­رنگ را می­توانید به وسیله نصب پرده­ های خوش­رنگ و طرح­دار با نوارهای طلایی و یراق­های منگوله ­دار زربافت، از حالت سنگین و ساده خارج کنید.

همچنین چیدن مبلمانی با چوب تیره رنگ، در کنار کف­سازی سنگ و دیوارهای روشن، ترکیب خوبی برای اتاق نشیمن است.

منبع: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.


مقالات مرتبط:

دکوراسیون مبلمان قهوه ای

دکوراسیون و تزیین اتاق کودک

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/12/04
  • تعداد مشاهده : 6427 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید