فروشگاه چی نیاز داری

آرایش و زیبایی | مد و لباس | کیف و کفش | زیبایی پوست | مدل مو | دکوراسیون

انتخاب بهترین رنگ در دکوراسیون منزل

رنگ دکورمنزل

انتخاب رنگ مناسب در داشتن یک دکوراسیون خوب حرف اول را میزند. رنگ مناسب در فضاهای مختلف خانه، آرامش، هماهنگی و شادی را برای ما به ارمغان خواهد آورد. رنگ­ها به­ طور ناخودآگاه در روحیات ما تاثیر می­گذارند. رنگ­ها می­توانند حالات و احساسات مختلفی را به ما القا کنند. میتوانید با کمی تغییر در رنگ دکوراسیون منزل، آنرا امروزی تر، باشکوه و دلنشین سازید.

انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل:

چه رنگی برای چه فضایی از خانه؟

بسیاری از مردم به دلایل مختلف که مهمترین آن ترس از تجربه متفاوت است، ترجیح می­دهند خانه ­های خود را به همان شیوه معمول رنگ­آمیزی کرده و بچینند. دیوارهایی به رنگ کرم و چیدمانی معمولا به رنگ­های قهوه­ای و خردلی در بیشتر خانه­­ های ایرانی دیده می­شود. هر چند در سال­های اخیر استفاده از مبلمان­های رنگی کمی متداول شده است، اما همچنان رنگ بیشتر خانه ­های ما همان رنگ­های قدیمی با چیدمان­های تقریبا یکسان است. این در حالی است که تاثیر رنگ و نوع چیدمان منزل تاثیر بسیاری بر روحیات و سلامت روانی ما خواهد داشت و با استفاده از رنگ­ها می­توان محیطی متفاوت و فرح­بخش ایجاد کرد.

اما قبل از هر چیز باید رنگ­ها را بشناسیم، چرا که نداشتن هماهنگی بین رنگ­های انتخابی دیوارها و مبلمان و غیره می­تواند باعث آشفتگی شود و نه تنها آرامش و شادی را به ارمغان نخواهد آورد بلکه انسان را عصبی و دلزده می­کند. بنابراین باید برای انتخاب رنگ وقت بگذارید و روی آن تامل کنید، زیرا رنگی که برای منزل خود انتخاب می­کنید در حقیقت حالات، احساسات و زندگی شما را رقم می­زند و آن را شکل می­دهد.

رنگ­ها عمیقا بر حالات، روحیه، رفتار و روابط عمومی و اجتماعی تاثیر می­گذارند و سبب می­شوند انسان احساس اعتماد به نفس یا احساس نشاط و سرزندگی کند و همچنین این امکان وجود دارد که احساس کسلی و بی­ حوصلگی را به فرد القا کند. رنگ یک زبان جهانی و نشانه فرهنگ و احساسات در پس زمینه دنیای ماست. زندگی، پر از رنگ­هایی است که می­توانند انرژی­ بخش روح­مان باشند به شرط آنکه آن­ها را دوست داشته باشیم.

انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است. رنگ مناسب، موسیقی صامت است و رنگ نامناسب می­تواند آزاردهنده و مانع آرامش باشد. رنگ­ها شامل طیف وسیعی از روشنی و تیرگی و رنگمایه­ ها هستند. برای رنگارنگ کردن محیط زندگی مجبور نیستید دیوارها را در رنگ غوطه­ ور کنید بلکه با استفاده از یک گلدان،تابلو، نورپردازی و غیره می­توانید محیطی زیبا به وجود آورید.

نارنجی برای در ورودی:

در طیف رنگ­های کرم قرار دارد و رنگ خودنمایی است. کار کردن با آن می­تواند سخت باشد اما شادی برای­تان به ارمغان خواهد آورد. ترکیب نارنجی روشن با رنگ­های قرمز روشن و انواع زرد یا قرمز تیره و قرمز گوجه ­ای، زیبا خواهد بود.

رنگ نارنجی دکوراسیون

دکوراسیون نارنجی

 نارنجی و ارغوانی تشکیل دهنده گروه شادی­های خواهند بود. این رنگ، تقویت کننده انرژی است اما شدت رنگ قرمز را ندارد. نارنجی خلاقیت و شادابی به همراه دارد و مکان­های کسل کننده وسرد را فرح­بخش می­کند. در ورودی و راهروها، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن نیز می­توانید از رنگ نارنجی استفاده کنید.

بنفش برای اتاق خواب:

رنگ بنفش دکوراسیون

دکوراسیون رنگ بنفش

بنفش رنگ معرفت است و به ذهن و بدن شما استراحت می­دهد. این رنگ مناسب کسانی است که از بیماری­های میگرن و بی­خوابی رنج می­برند. سایه روشنی از این رنگ، بشاش کننده اتاق خواب و حمام است. می­توانید از طیف­های مختلف و ارغوانی روشن در کنار گروه نقره ­ای و خاکستری مایل به سبز تیره استفاده کنید.

دکوراسیون آبی :

آبی آسمانی رنگی نامحدود و فوق العاده ­ای است به همراه سایه­ ای از خاکستری فاخته، قهوه ­ای بسیار روشن مایل به زرد و سفید خالص باعث تسکین روح می­شود و القا کننده حس آرامش است. سایه­ های روشنی از آبی در کنار سفید، قهوه ­ای یا خاکستری ملایم، رنگ­های بسیار مناسبی برای اتاق خواب و نشیمن است.اگر این رنگ را دوست ندارید در کنار آن، قرمز را به کار ببرید تا تعامل ایجاد شود.

رنگ آبی دکوراسیون

دکوراسیون رنگ آبی

از رنگ آبی می­توان در اتاق کار و اتاق مطالعه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و اتاق خواب استفاده کرد. آبی رنگ آرامش است، بنابراین از آن به صورت هوشمندانه و بسیار کم در هال و آشپزخانه و جاهایی که در آن فعالیت هایی صورت می­گیرد، استفاده کنید.

قرمز برای اتاق غذاخوری:

پرانرژی، مهیج، محرک، رنگ روح، قدرت، نیرو، خطر، علاقه و تنفر است. قرمز پر رنگ، وسیع، چشمگیر، با ابهت و فریبنده است. قرمزگوجه ­ای، رنگی فریبنده است و در ارتباط نزدیکی با رنگ سیاه قرار دارد. این رنگ پس زننده رنگ­هایی است که جاذب نور هستند. قرمز، رنگ خون است و به جریان خون در بدن کمک می­کند. قرمز نماد استقامت و قدرت است. می­توانید از این رنگ، یا زیر مجموعه هایش، در قسمت­های کوچکی از دیوار استفاده کنید. از این رنگ می­توانید در اتاق غذاخوری، آشپزخانه، راهروها و اتاق بازی کودکان استفاده کنید.

از آنجا که قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می­دهد، توصیه می­شود از این رنگ با احتیاط در اتاق خواب و اتاق کار استفاده شود.از کوسن­های قرمز و گل­دار نیز در اتاق، زیاد استفاده کنید.

سفید برای دکور شلوغ:

استفاده از رنگ سفید خالص در کنار ترکیبات سفید، مانند سفید مایل به خاکستری، سفید استخوانی، سفید مات و شیری، فضایی خالص را به وجود می­آورد و استفاده از این رنگ، روش خوبی است برای خنثی کردن افکار درهم و مشوش و دکوراسیون­های شلوغ.

سبز برای حمام:

رنگ تمدد اعصاب و رنگ مرکزی در دکوراسیون است و رنگ طبیعت محسوب می­شود. حمام با رنگ سبز یکدست با استفاده از سایه­ هایی از رنگ سبز روشن و سبزنخودی، فضای زیبایی به وجود می ­آورد.

سبز، میان دیگر رنگ­ها تعادل ایجاد می­کند. به همین دلیل وجود گل و گیاه در خانه، احساس خوبی به شما می­دهد. این رنگ خواه در یخبندان زمستان، خواه در گرمای تابستان، شما را شاداب و سرحال می­کند.

زرد برای اتاق نشیمن:

زرد سرشار از درخشندگی ، حس خوش بینی و دلگرمی است. این رنگ، هوشیاری و دقت را بالا می­برد و باعث بهبود فعالیت­های ذهنی و بیشتر شدن اشتها می­شود. این رنگ انرژی­های منفی و سموم را از بدن می­ زداید.

رنگ زرد دکوراسیون

دکوراسیون رنگ طلایی

 رنگ طلایی، که زیر مجموعه زرد است، به شما شهامت می­دهد. این رنگ مناسب سرسرا، اتاق­های بزرگ و نشیمن است. زرد در مقابل بنفش قرار دارد و استفاده از زرد در کنار ارغوانی، بنفش و نیلی، ترکیبی زیبا به ­وجود می ­آورد.

قهوه ­ای  برای مبلمان:

رنگ راحتی و رنگ طبیعت است. با این­که رنگ قهوه ­ای جزو رنگ­های اصلی نیست، اما قدرت فوق العاده ­ای دارد و می­توان از آن در بسیاری از اتاق­ها  به ویژه در اثاثیه و مبلمان استفاده کرد.

صورتی برای اتاق کودک:

صورتی رنگ آرامش، احساس قوت قلب و لطافت است. صورتی رنگی است که احساس آرامش و تکامل را القا می­کند. از این رنگ می­توان در اتاق خواب، اتاق کودک، اتاق نشیمن، سرویس ­های بهداشتی و هال استفاده کرد. صورتی روشن نیز رنگ مثبت و شادی است. رنگ­مایه ­هایی از صورتی روشن می­تواند با بنفش و قرمز ترکیب شود.

سبز به درد چه اتاقی می­خورد؟

هیچ رنگی در القای آرامش، لطافت و سرزندگی به پای رنگ سبز نمی­رسد. رنگ سبز، رنگ میانی طیف رنگ هفتگانه است. تحقیقات نشان می­دهد بیمارانی که در فضاهای سبز تحت درمان قرار گرفته ­اند، بسیار سریعتر دوره درمان را می­گذرانند.

بنابر عقاید باستانی و کهن، سبز،رنگ خداوند و عشق ابدی است. رنگ سبز در میان چاکراهای انرژی، در چاکرای قلب قرار دارد. از آن­جایی که رنگ سبز، رنگ تناسب و عشق است، جایگاه ان در قلب انسان است. سبز رنگی است که در همه جای خانه به زیبایی می­نشیند.

این رنگ به هر مقدار که در محیط به ­کار برده شود، زندگی و روشنایی را به آن فضا می­بخشد.به­ طور مثال برای حفظ آرامش و هماهنگی(تناسب) در اتاق خواب از سبز ملایم استفاده کنید.(مثلا سبز پسته­ ای).

بهتر است سبز تیره را با سفید کنار هم قرار دهید؛برای مثال یک دیوار را سبز تیره و دیوارهای دیگر را با سفید رنگ ­آمیزی کنید و سبز تسکین دهنده و ضد خستگی است.از این رو، رنگی بسیار مناسب برای اتاق کار است. این رنگ در اتاق کار کمک می­کند تنش­ها و خستگی تسکین یابد، آرامش در فضا حکم­فرما شودو قدرت تصمیم­گیری و خلاقیت بالا رود.

دکوراسیون سبز

همچنین برای راهروهای داخل خانه و هال مناسب است. این رنگ برای اتاق نشیمن نیز گزینه خوبی است. اگر از عناصر طبیعی مثل سنگ­ها، مبلمان چرمی و کوسن­های پشمی در کنار رنگ سبز در اتاق نشیمن استفاده شود، بهترین شکل ممکن را ایجاد می­کند.

قهوه ­ای را در چه اتاقی استفاده کنید؟

اگر فضای منزلتان را با رنگ­های قهوه ای، عسلی و طلایی بیارایید، متوجه می­شوید که چه ­قدر اتاق­های خانه دل­باز و روشن می­شوند. دکوراسیون مبلمان قهوه ای منزل شما با استفاده از رنگ­مایه های طلایی، زرد، شکلاتی و قهوه­ ای کم­رنگ، درخشش خاصی پیدا می­کند و اتاق­هایتان جلوه­ای حقیقی به خود می­گیرند.

طیف­های مختلفی از رنگ طلایی، رنگ­های سرد و گرم را شامل می­شوند که همه جزو رنگ­مایه­ های طبیعی ­اند و در کنار قهوه ­ای هماهنگی خوبی دارند. مبلمان راحتی، پرده ­ها، فرش­ها، همینطور کوسن ­ها، در اتاقی با ترکیب رنگ طلایی و قهوه ­ای بسیار شکیل هستند، بخصوص اگر آن­ها را با مخمل اعلا تلفیق کنید تا تاثیرگذاری­شان بیشتر شود.

شما با توجه به علاقه­ مندی خود می­توانید از سایه ­های طلایی گرم، شامل رنگ­مایه ­های مسی و کاراملی نیز بهره بگیرید. رنگ­های طلایی سرد، سایه روشن­ هایی از بژ یا رنگی شبیه به پوست لیمو عمانی را شامل می­شوند که بسیار سنگین و پرجلوه ­اند. طلایی­ های سرد وقتی با رنگ­هایی مثل فندقی یا عنابی که از خود، سایه­ های قرمز رنگ ساطع می­کنند، ترکیب شوند، زیباتر جلوه خواهند کرد.

رنگ­های متالیک یا در اصطلاح، همان رنگ­هایی که از فلزات گرفته شده­ اند، همیشه بسیار چشم­گیر هستند. می­توانید آرایه ­ها و پوشش ­های پارچه ­ای و بافت­دار منزل را از بین چنین رنگ­هایی انتخاب کنید. طلایی و نقره ­ای از برترین رنگ­هایی هستند که پایه فلزی دارند. در سایر طیف­ها هم می­توان به برنزی، مسی آبی، سبز و قرمز متالیک اشاره کرد.

جالب­ترین انتخاب برای رنگ دیوار اتاق­های تاریک، زرد آفتابی یا کرم درخشان با ته مایه طلایی است. این نوع رنگ ­آمیزی ، سردی و یک­نواختی محیط را کاملا از بین می­برد، همچنین باعث روشنی فضا شده، انسان را شاد و زنده دل می­کند. بهره­ گیری  از این رنگ حسی آرام و دلنشین در اتاق خواب­ها و اتاق نشیمن ایجاد می­کند و با ترکیب رنگ­های سفید و قهوه­ ای یک محیط دنج برای روزهای کوتاه پاییز و زمستان فراهم کند.

رنگ قهوه ای دکوراسیون

توصیه­ های کاربردی برای بهترین دکوراسیون:

در اتاق خواب­هایی که نور کمی دارند و همین­طور در اتاق نشیمنی که کم وسعت است، هاله ­ای از نور صورتی ملایم به کار ببرید؛ زیرا محیط  را دلنشین و مهیج می­کند. همچنین پرده ­ها، مبلمان و دیوار را ترکیبی از رنگ سفید و کرم انتخاب کنید تا هماهنگی متناسبی در فضای اتاق به وجود آید.

مبل و صندلی قدیمی اتاق نشیمن را با پیراهنی از پارچه مخمل نرم به رنگ طلایی بپوشانید تا امروزی­تر جلوه کند. سایه روشن­هایی از شکلاتی و بژ، در کنار طلایی، تاثیرگذاری این رنگ فوق العاده را بیشتر می­کنند.چنانچه از پارچه مخمل نقره ­ای استفاده کنید، می­توانید آن را در کنار آبی یا سبز رنگ پریده قرار دهید.

اگر مایلید پارچه­ های براق به کار ببرید اما نمی­خواهید اتاق­تان خیلی پر زرق و برق شود،آن­ها را در وسایل کوچک مثل کوسن،رومیزی، روبالشی یا مثلا تابلویی که با پارچه هم رنگ مبلمان و اثاثیه درست کرده­­ اید، استفاده کنید.

پارچه ­های ابریشمی طبیعی یا مصنوعی و ساتن براق برای این منظور مناسب هستند. پارچه­ های طرح­دار چاپی برای پوشش مبلمان  یا پرده انتخاب خوبی هستند ولی زیاده روی در استفاده از آن­ها، اتاق را خیلی یکنواخت و بی روح نشان می­دهد.

اما پارچه ­هایی با گل­های برجسته که خیلی شلوغ نباشند، در اتاق­های بزرگ کاربرد خوبی دارند. اتاق­های بی ­روح و بی­رنگ را می­توانید به وسیله نصب پرده­ های خوش­رنگ و طرح­دار با نوارهای طلایی و یراق­های منگوله ­دار زربافت، از حالت سنگین و ساده خارج کنید.

همچنین چیدن مبلمانی با چوب تیره رنگ، در کنار کف­سازی سنگ و دیوارهای روشن، ترکیب خوبی برای اتاق نشیمن است.

منبع: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.


مقالات مرتبط:

دکوراسیون مبلمان قهوه ای

دکوراسیون و تزیین اتاق کودک

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/12/04
  • تعداد مشاهده : 4219 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید