فروشگاه چی نیاز داری

چرا پوست صورت چروک میشود

پیری پوست

آیا میتوان از پیری و افتادگی پوست صورت جلوگیری کرد؟

با بالا رفتن سن همانطور که سایر اعضا و اندام ها فرسوده تر  میشوند پوست نیز دچار تغییراتی میشود . اما اگر عوامل پیری و چروک شدن پوست را بدانید مطمئناً میتوانید فرایند پیری پوست صورت  و بدن را به تاخیر بیندازید. سبک زندگی، شرایط جوی و همچنین ژنتیک فرد خیلی عوامل تاثیر گذاری هستند. اما چه اتفاقی در پوست رخ میدهد که آنرا چروک و افتاده میکند.

چگونه پوست پیر میشود:

تغییرات زیر به طور طبیعی با گذشت زمان در تمام بخش های بدن، صرف نظر از مدت زمانی که در معرض آفتاب بوده اند، اتفاق می افتد و عبارتند از:

· دژنراسیون رشته های الاستین،

· دژنراسیون رشته های کلاژن،

 ·نازک شدن پوست.

رشته های الاستین:

رشته های نازک و فعال الاستین پوست دچار فرایند دژنراسیون (تحلیل روندگی) می­شوند و به تدریج به توده هایی از رشته هایی با کیفیت پایین تبدیل می شوند تغییرات در فیبر های الاستین علت اصلی ایجاد چین و چروک ها و فقدان الاستیسیته (کشسانی) پوست هستند.

رشته های کلاژن:

علاوه بر رشته های الاستین، رشته های کلاژن هم دچار دژنراسیون می شوند و میزان آن ها کاهش می یابد. این امر سبب کاهش استحکام پوست و متعاقب آن شلی و افتادگی پوست می شود.

کلاژن

نازک شدن پوست:

 به طور کلی، در حدود 45 سالگی همه لایه های پوست از جمله اپیدرم، درم و لایه زیر جلد به تدریج نازک می شوند. این روند در پوست زنان بارز تر از مردان است. همچنین، اتصالات موجدار بین اپیدرم و درم به تدریج پهن و لایه چربی زیر پوستی نازک تر می شود (تصاویر 17الف و ب رنگی). فقدان لایه چربی در برخی نواحی مثل صورت، دست ها و ساق پا آشکارتر است. روند دژنراسیون و نازک شدن بافت ها آتروفی نامیده می شود (تصاویر 18 و 19 رنگی).

مجموعه این تغییرات سبب ظهور چین و چروک و ففقدان کشسانی پوست می شود. از بین رفتن قدرت و ضخامت پوست سبب می شود که پوست و لایه زیر آن آسیب­پذیرتر شود. با پیشرفت سن تمایلی به ایجاد خون ریزی های موضعی به دنبال آسیب های جزئی ایجاد می شود که به ((تمایل به ایجاد کبودی))مشهور است. چنین وضعیتی ناشی از کیفیت پایین پوست و شکنندگی زیاد عروق خونی است.

سایر تغییراتی که با افزایش سن در پوست ظاهر می شود:

·پوست خشک تر می شود،

·تغییراتی در رشد مو ایجاد می شود،

·تغییراتی در پیگمانتاسون ایجاد می شود،

·غدد سبابه بزرگ می شوند.

تاثیر یائسگی در پیری پوست صورت زنان :

در خلال سال های باروری زنان، از تخمدان ها استروژن آزاد می شود. این هورمون به وضوح در ایجاد ظاهری نرم، شاداب و ((جوان)) در پوست نقش دارد. با فرارسین یائسگی سطح استروژنی که از تخمدان ها آزاد می­شود کاهش می­ یابد. بنابراین، علاوه بر اثرات کلی یائسگی، اثرات تخریبی پیش رونده در ظاهر و عملکرد پوست ایجاد می­شود.

امروزه متخصصان زنان، درمان جایگزینی با هورمون (HRT) تجویز می­کنند. درمان جایگزینی می­تواند بصورت خوراکی باشد، مثل قرص یا برچسب های حاوی هورمون که به پوست می­چسبند. از مزایای این درمان پیشگیری از گر گرفتگی، خشکی واژن، کاهش علایم افسردگی، خستگی و نیز کاهش بیماری های قلبی، عروقی و استئوپروز (پوکی استخوان) است.

مطالعات متعدد تاثیرات پوستی HRT و استروژن را به اثبات رسانده اند. گزارش شده است که این درمان تا حدی از کاهش محتوای کلاژن در پوست،که بعد از یائسگی حادث می­شود، پیشگیری می­کند. به علاوه، HRT ممکن است تجمع ناخواسته چربی زیر جلدی در نواحی مختلف بدن را که با روند پیری همراه است را به تاخیر اندازد.

استفاده از محصولات هورمونی باید برای هر زن به طور مجزا تعیین و بر اساس وضعیت پزشکی خاص او سنجیده شود و در همه موارد باید با پزشک مشورت کرد.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از فرآورده های موضعی زیبایی، حاوی هورمون هستند و بر همین اساس روی خواص ((ضد پیری)) آن ها تبلیغ می شود. این فرآورده­ ها حاوی استروژن با غلظت بسیار پائین هستند. به همین دلیل هم جزء مواد آرایشی طبقه بندی می شوند و برچسب دارویی به آن ها تعلق نمی گیرد.

از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است که این فرآورده های حاوی هورمون تاثیر مثبتی روی پوست داشته باشند و بیش تر درماتولوژیست ها ، آن ها را توصیه نمی کنند. این نوع درمان در تضاد کامل با HRT است که در آن هورمون غلظت بیش تری دارد، به داخل خون جذب می­شود، به شکل قرص یا برچسب های حاوی هورمون مصرف و عمدتاً برای زنان یائسه مفید محسوب می شود. HRT از نظر زیبایی نیز برای زنان مفید است.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/01/03
  • تعداد مشاهده : 2296 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید