فروشگاه چی نیاز داری

چگونه احیا قلبی- ریوی (CPR) انجام دهیم

احیا قلبی CPR

انجام سی پی آر(CPR) یا احیا قلبی ریوی می تواند شانس زنده ماندن و نجات فرد از ایست قلبی را دو یا سه برابر بیشتر کند. اگر زمانی با مصدومی رو به رو شدید که دچار حمله قلبی و به دنبال آن ایست تنفسی شده است سعی کنید ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و سپس با انجام CPR جان او را نجات دهید. اگر از آن دسته افراد هستید که نمی دانید CPR چیست و چه کاری در چنین مواقعی باید انجام دهید در ادامه مطلب با ما همراه باشید و با این نکات ضروری آشنا شوید. 


CPR مخفف عبارت (cardiopulmonary resuscitation) به معنای احیاء قلبی ریوی است. سی پی آر به عملی گفته می شود که برای افرادی که دچار حملات قلبی و به دنبال آن ایست تنفسی شده اند انجام می شود که شامل ماساژ قلب و تنفس مصنوعی است. هدف اصلی CPR رساندن اکسیژن به مغز، قلب و اندام حیاتی از طریق گردش خون است. 
اگر فردی تنفس نداشته باشد ضربان قلب او خواهد ایستاد. با انجام CPR می توانید به گردش خون او کمک کنید و اکسیژن به بدنش برسانید.

مراحل انجام CPR

1- چک کردن تنفس شخص مصدوم

اولین اقدام این است که راه های تنفسی فرد را بررسی کنید که آیا نفس می کشد یا نه. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر فرد تنفس نرمالی داشته باشد نباید CPR انجام دهید. پس از آن که از نفس نکشیدن فرد مصدوم اطمینان حاصل کردید اگر تنها نیستید از شخص دیگری نیز درخواست کمک کنید. از او بخواهید که فورا با اورژانس تماس بگیرید. در برخی مواقع نیز دسترسی به پزشک آسان نیست در این صورت خودتان باید وارد عمل شوید. در ادامه اقداماتی که می توانید برای نجات فرد آسیب دیده انجام دهید گفته می شود پس با دقت آنها را انجام دهید. 

 2- مناسب بودن مکان برای CPR

ابتدا همانطور که در تصویر مشاهده می کنید دست خود را روی بیمار قرار دهید و مطمئن شوید که بیمار روی یک سطح صاف و محکم به پشت دراز کشیده است. اگر بیمار روی تخت و جایی نرم قراردارد حتما زیر قفسه سینه او را یفت و محکم کنید تا احیا قلبی شما درست انجام شود.

احیا قلبی CPR

3- پوزیشن درست CPR

زانو بزنید و انگشتان خود را قلاب کنید سعی کنید کف یک دستتان را روی دست دیگر بگذارید و انگشتان دو دستتان بین یکدیگر قفل شوند. کف دست خود را در مرکز قفسه سینه او قرار دهید. انگشتان خود را به سمت بالا نگه دارید تا با قفسه سینه بیمار تماسی نداشته باشند. دست ها باید عمود بر بیمار باشد

احیا قلبی CPR

4 - انجام CPR

در این مرحله باید به قفسه سینه بیمار فشار وارد کنید. به سمت جلو خم شوید به گونه ای که شانه های شما بالای قفسه سینه بیمار قرار گیرد .آرنج شما نباید خم شود و حدود 5 سانتی متر به سمت پایین قفسه سینه بیمار را فشار دهید. سپس فشار را متوقف کنید تا قفسه سینه به حالت اول بازگردد مجددا فشار دهید. باید 30 بار با سرعت 100 تا 120 بار در دقیقه به قفسه سینه فشار وارد کنید. بعد از هر بار فشار باید قفسه سینه مصدوم کاملا برگردد .
 

احیا قلبی CPR

این را هم بدانید : 5 رقیق کننده طبیعی خون

5-  آماده شدن برای تنفس دهان به دهان

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، سر بیمار را حرکت دهید به گونه ای که چانه او به سمت بالا قرار گیرد تا راه هوایی اش باز شود. بگذارید دهانش کمی باز بماند.

احیا قلبی CPR

6-  تنفس دهان به دهان

در این مرحله باید تنفس دهان به دهان انجام دهید. سوراخ های بینی بیمار را با یک دست و چانه او را با دست دیگرتان نگه دارید. نفس عمیق بکشید و دهان خود را روی دهان بیمار قرار دهید و تا جایی که قفسه سینه اش بالا بیاید در دهان او بدمید. 2 بار این کار را تکرار کنید

احیا قلبی CPR

7- چک کردن وضعیت مصدوم و تکرار

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، دهان خود را از روی دهان مصدوم بردارید و به پایین آمدن قفسه سینه او نگاه بیندازید 

احیا قلبی CPR
 

8-  تکرار CPR

حال باید این سیکل را تا زمانی که علائم حیاتی بیمار برگردد یا آمبولانس برسد ادامه بدهید.  سعی کنید سینه مصدوم را 30 بار فشار دهید و 2 بار تنفس دهان به دهان را ادامه دهید. بخاطر داشته باشید با انجام این مراحل شما جان فردی که در حال خفه شدن است را نجات می دهید. پس خستگی را تحمل کنید و با تمرکز کار خود را ادامه دهید اگر احیاگر دیگری در صحنه است بعد از 5 سیکل از او کمک بگیرید

احیا قلبی CPR

فیلم آموزش احیا قلبی

منبع :   www.rd.com / سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : افسانه عابدینی
    • امتیاز :
    • 3
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/04/19
  • تعداد مشاهده : 3094 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.