فروشگاه چی نیاز داری

با بوی بد دهان چه کار کنیم مخصوصا در ماه رمضان

علت بوی بد دهان

بوی بد دهان اگرچه ممکن است ظاهراً چندان مهم به نظر نیاید، ولی عملاً بسیار اهمیت دارد و گاهی با سرنوشت اجتماعی شخص ارتباط دارد. یکی از علل اصلی بوی بد دهان در ماه رمضان کمبود ترشح بزاق در دهان است. بزاق دهان خاصیت ضد باکتریایی دارد و می‌تواند تعداد باکتری‌های موجود در دهان را کنترل کرده و موجب کم شدن بوی بد دهان شود

عوامل بوی بد دهان چیست ؟

بوی بد دهان یک نشانه از مشکل داخل قسمت دهان و حلق و یا عدم رعایت بهداشت فردی میباشد. این مسئله ممکن است بطور غیر مستقیم در ارتباطات فرد در خانواده و اجتماع اختلال ایجاد کند. از طرفی ممکن است با انجام یک اقدام ساده بوی بد دهان حل شود.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

پس از صرف وعده‌های سحری و افطار، رسیدگی به بهداشت دندان را فراموش نکنید. مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان باعث می‌شود که خرده‌های غذایی در بین دندان‌ها گیر کرده و محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و ایجاد بوی بد دهان فراهم ‌شود.

علت بوی بد دهان

شاید بعضی از روزه‌داران در ماه رمضان از مسواک زدن دندان‌های خود اجتناب کنند؛ چرا که هراس دارند روزه‌شان باطل شود، اما باید توجه کنید که مسواک زدن به تنهایی باعث ابطال روزه نخواهد شد. بنابراین اگر سعی کنید آب و خمیر دندان را فرو ندهید مشکلی برای نگهداری روزه پیش نخواهد آمد.

دندان‌های پوسیده

پوسیدگی دندان‌ها به دو طریق باعث بوی بد دهان می‌شود. اول اینکه به دلیل وجود پوسیدگی، حفره‌های مختلفی در دهان پیدا می‌شود که خرده‌های غذایی را در خود جای داده، در نتیجه محیط مناسبی برای تخمیر و رشد و تکثیر باکتری‌ها ایجاد می‌کند. دیگر آنکه وجود عفونت‌های دندانی که غالباً در پوسیدگی شدید دیده می‌شود می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

ورم لثه و مخاط دهان

زمانی که به هر علت لثه یا مخاط دهان متورم شود ممکن است باعث ایجاد بوی ناخوشایند در دهان شود.

 علت بوی بد دهان

پیوره

یکی از عللی که به شدت باعث تعفن دهان می‌شود مجموعه بیماری‌هایی با نام پیوره است. این بیماری عفونتی است در ناحیه لثه‌ها و سایر نسوج نگه‌دارنده دندان، که در آن از پای دندان‌ها خونابه می‌آید و دهان بد بو و عفونی می‌شود.

نابهنجاری‌های دندان

نحوه قرار گرفتن دندان‌ها می‌تواند در بوی بد دهان مؤثر باشد. سوار شدن دندان‌ها بر روی هم باعث می‌شود مسواک نتواند فواصل آن‌ها را به خوبی تمیز کند و محلی مناسب برای تخمیر خرده‌های غذایی و ایجاد بوی نامطبوع در دهان به وجود آید.

پرکردگی‌های بد

اگر پرکردگی دندان با مهارت انجام نگیرد، جمع شدن مواد غذایی در قسمت‌های ناصاف می‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان شود.

 علت بوی بد دهان

اعمال جراحی

در برخی مواقع پس از جراحی دندان‌ها و حتی پس از کشیدن یک دندان، بوی نامطبوعی در دهان احساس می‌شود که معمولاً پس از بهبود زخم از بین می‌رود.

جرم دندان

این رسوبات انواع گوناگونی دارند که خود محیط مناسبی برای کشت میکروب‌ها فراهم می‌کنند. میکروب‌ها در آن جای می‌گیرند و رشد و تکثیر می‌کنند که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود.

علل دیگر

بیماری‌هایی چون التهاب لوزه و سینوس‌ها، بیماری‌های ریوی، مسمومیت‌های غذایی و دارویی و... می‌توانند عامل بوی بد دهان باشند. همچنین بر اثر مصرف مواد غذایی همچون سیر و پیاز و استعمال دخانیات نیز دهان بوی نامطبوعی به خود می‌گیرد.

برای رفع بوی بد دهان چه می‌توان کرد؟

1. مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

پلاک دندان، (لایه چسبنده بر روی دندان) پر از باکتری است و باعث بوی بد دهان می‌شود. خرده‌های غذایی که لای دندان‌ها گیرکرده‌اند نیز به مشکل می‌افزایند. بنابراین مرتباً مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. البته نباید زیاده‌روی کنید. اگر با شدت مسواک بزنید ممکن است دندان‌های خود را در برابر پوسیدگی، آسیب‌پذیر کنید.

2. زبان خود را تمیز کنید.

پوشش زبان شما می‌تواند میزبان باکتری‌های بد بو باشد. مواد غذایی و میکروب‌ها می‌توانند در پرزها و شیارهای سطح زبان تجمع کنند. برای خلاص شدن از این بو، زبان خود را به آرامی مسواک بزنید. برای مسواک زدن زبان، مسواک را در عقب زبان قرار داده و به سمت جلو بکشید.

3. از غذاهایی که بوی دهان شما را نامطبوع می‌کنند اجتناب کنید.


پیاز و سیر مجرمان اصلی هستند و مسواک زدن پس از مصرف آن‌ها به رفع شدن بو کمکی نمی‌کند. عواملی که باعث بوی بد آن‌ها می‌شوند به جریان خون شما وارد می‌شوند و به شش‌های شما می‌روند، جایی که نفس شما از آن بیرون می‌آید. بهترین راه این است که تا جای ممکن در وعده‌های سحری و افطار  از خوردن سیر و پیاز خام اجتناب کنید.

علت بوی بد دهان

 4. از تنباکو دوری کنید.


سیگار کشیدن علاوه بر ابتلا به سرطان، می‌تواند به لثه‌های شما آسیب وارد کند، دندان‌های شما را لکه‌دار کند، و باعث بوی بد دهان شود. در عوض برچسب‌های نیکوتین می‌توانند نیاز شما را مرتفع کنند.ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای ترک سیگار است. اگر برای ترک، احتیاج به کمک دارید با پزشک خود در مورد برنامه‌های ترک سیگار یا داروهای جایگزین مشورت کنید.


5. از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید.

دهان‌شویه‌ها نفس شما را خوشبو می‌کنند و باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند را از بین می‌برند. بعد از صرف افطار و سحری از دهان‌شویه‌ استفاده کنید. دهان‌شویه‌ای را انتخاب کنید که میکروب‌ها را بکشد. همچنین می‌توانید با استفاده از محلول آب و نمک دهان‌شویه‌ای طبیعی بسازید. برای این کار دو قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و آن را غرغره کنید.

علت بوی بد دهان

6. در وعده سحری مصرف میوه‌ها و سبزیجات را فراموش نکنید

میوه‌ها و سبزیجات خواص آنتی اکسیدانی دارند و برای سلامت دهان و دندان‌ها مفیدند، آن‌ها همچنین باقی‌مانده‌های غذا و پلاک‌های دندان را از بین می‌برند.


7. کمتر شیرینی بخورید

زولبیا و بامیه از شیرینی‌های پرطرفدار ماه مبارک رمضان هستند اما بهتر است کمتر از آن‌ها مصرف کنید. باکتری‌های موجود در دهان شما عاشق قند هستند و از آن برای ساختن اسید استفاده می‌کنند که دندان‌های شما را نابود می‌کند. به جای آن، آدامس‌های بدون قند بجوید. جویدن آدامس باعث تحریک ترشح بزاق می‌شود. بزاق دهان مکانیسم دفاعی طبیعی دهان در برابر اسیدهای پلاک است. این اسیدهای پلاک هستند که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می‌شوند.

8. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بخورید

در هنگام روزه‌داری بدن کربوهیدرات‌‌ها را مصرف می‌کند. هنگامی که کربوهیدرات‌ها در بدن کم ‌شوند ماده‌ای شیمیایی به نام «کتون» آزاد می‌شود که یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در دهان است. اگر در وعده سحری میوه موز را بگنجانید بدنتان ماده‌ی شیمیایی کتون را به میزان کمتری آزاد خواهد کرد.


9. لثه‌های خود را سالم نگه دارید.


بیماری لثه باعث بوی بد دهان می‌شود. باکتری در پایه دندان تجمع می‌کنند و باعث ایجاد بو می‌شوند. اگر به بیماری لثه دچار هستید، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد به یک پریودنتیست، که متخصص در درمان بیماری‌های لثه است مراجعه کنید.

10. دهان خود را مرطوب نگه دارید.


بزاق دهان به چشیدن طعم مواد غذایی و نوشیدنی‌ها و همچنین هضم غذا کمک می‌کند. همچنین خرده‌ها و ذرات غذا را از لای دندان‌ها زدوده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. اگر بزاق در دهان به اندازه کافی ترشح نشود می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بوی بد دهان شود. سعی کنید در فاصله بین افطار و سحر مقدار زیادی آب بنوشید و آدامس‌های بدون قند بجویید، زیرا آدامس بدون قند می تواند باعث ترشح بیشتر بزاق شود. از مصرف مایعات شیرین و اسیدی و یا نوشیدنی های کافئین دار  پرهیز کنید. همچنین برای مرطوب کردن هوای منزل در شب از دستگاه بخور استفاده کنید.

11. هر از گاهی دهان خود را با استفاده از جوش شیرین مسواک بزنید

برای این کار یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری پوست رنده شده‌ی لیمو و دو قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و از آن برای شستن دهانتان استفاده کنید. این کار اسیدیته محیط دهان شما و در نتیجه تعداد باکتری‌ها را کاهش خواهد داد و به کاهش بوی نامطبوع کمک خواهد کرد.

12. جعفری بجوید و بخورید

جعفری تازه میتواند بوی نامطبوع بدن و نفس را از بین میبرد. جعفری را میتوان در کنار غدا هایی که سیر و پیاز دارند مصرف کرد تا تاثیر این مواد بر بوی بدن کمتر شود.

ترجمه مقاله webmd.com

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : ندا مرتضوی
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/25
  • تعداد مشاهده : 3172 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.