درمان دررفتگی ناف

درمان در رفتگی ناف

عوامل  و درمان دررفتگی ناف :

 دررفتگی ناف، بیماری است که بنا به دلیلی، ناف از محل اصلی خود جابجا می شود؛ که گاها تشخیص آن سخت است و نیاز به معاینه دقیق و دادن اطلاعات صحیح به پزشک دارد. ناف به هر سمتی که جابه­ جا شود به امعا و احشای همان بخش فشار وارد می­ کند و جا انداختن ناف یکی از بهترین درمان ها می باشد. 

عوامل در رفتگی ناف :

دررفتگی ناف در برخی افراد قابل مشاهده است، اما برخی از آنها قابل مشاهده نبوده و تنها با معاینه توسط متخصص این حوزه قابل شناسایی و تشخیص است. هیجانات ناگهانی و به اصطلاح یکه خوردن، استرس، بلند یا جابه جا کردن اجسام سنگین، بلند کردن نامناسب بار؛ مخصوصا با معده خالی و مشکلات روحی و روانی نیز از دیگر عوامل بروز این عارضه است، چرا که هیجان یا استرس ناگهانی، انقباضاتی در ماهیچه های بدن از جمله ماهیچه ­های شکمی به ­وجود می ­آورد که ممکن است منجر به در رفتگی ناف و عدم توازن و تعادل بدن شود.

بهتر است بدانید ناف حفره ای است روی شکم که در آن فیبرهای عصبی و سمپاتیک جمع شده است و بعبارتی تجمع سلول های عصبی می باشد. از طریق شاخه های عصبی یکسری عملکردهای حیاتی نظیر ترشح آدرنالین و انقباضات روده ای را کنترل می کند. همچنین انرژی را به کل بدن می رساند و نقش مهمی در توسعه گردش خون و کنترل زندگی انسان بازی می کند تا جایی که بعضی از حکما آنرا مغز دوم میدانند!

وقتی ناف انسان سالم و مستحکم باشد، مرکز بدن او قوی است و این روی انرژی فیزیکی او تاثیر میگذارد و از نظر ظاهری هم بی تاثیر نخواهد بود. ناف عمیقا به سیستم گوارش ما مرتبط است. از این رو هرگونه عدم تعادل در ناف منجر به ترش کردن، سوء هاضمه، یبوست، سخت شدن حرکات و افزایش ناگهانی وزن میشود. به طور معمول جابجایی ناف با ضعف ناحیه لگن که با روده بزرگ مرتبط است رابطه مستقیم دارد.

علت دررفتگی ناف چیست؟

 • افرادی که عادت دارند تند راه بروند و بدوند و هنگام راه رفتن وزن خود را روی یک پا بیشتر می اندارند، زمینه جابجایی ناف را دارند.
 • هنگامی که سریع و در حال دویدن سوار اتوبوس یا قطار می شوید.
 • بلند کردن وزنه های سنگین.
 • غذا خوردن در حال بازی و حرکت
 • اختلالات عاطفی
 • پریدن و پایین آمدن روی یک پا
 • کار کردن بیش از حد توانایی و انجام تمرینات سریع و چرخشی.
 • مشاغلی که طولانی مدت در یک وضعیت قرار می گیرند مانند خیاط ها، راننده ها و کاربران کامپیوتر و ...
 • کسانی که برای اولین بار سوار اسکوتر یا موتور می شوند، ممکن است ناف به سمت راست حرکت کند.
 • بعضی از پوزیشن های روابط زناشویی نیز باعث حرکت و جابجایی ناف شود.

 • حرکت های ناگهانی و سقوط باعث جابجایی ناف می شود. اگر حرکت به سمت راست باشد ناف به سمت چپ جابجا می شود.

با توجه به مراجعین، اکثرا در مردها؛ ناف به سمت چپ و در زنان به سمت راست حرکت می کند. اگر یک بار این اتفاق برای کسی بی افتد ممکن است برای بار دوم هم برای او، اتفاق بی افتد. اگر کسی شدید بیمار است و بیماری او را تشخیص ندادند لازم است ناف او بررسی شود. جابجایی ناف در زنان بیشتر است و ممکن است باعث قاعدگی نامنظم، افزایش درد و خونریزی شود.


پیشگیری از افتادن ناف و دررفتگی ناف :

 • مستقیما بر روی پشت خود دراز بکشید، کف دست صاف روی زمین باشد، پاها راست و با هم حرکت کنند.

• همین طور که نفس عمیق می کشید هر دو پا را باهم بالا بیاورید تا زاویه 30 درجه و به مدت 10 ثاتیه نگه دارید.

• سپس پاها را تا زاویه 60 درجه بالا بیاورید، دوباره آن را برای ده ثانیه نگه دارید،

• سپس 90 درجه و آن را دوباره نگه دارید برای 10 ثانیه.

• سپس به همان صورت در حالی که نفس عمیق می کشید برگردید.

• پاها را به آرامی روی زمین قرار دهید، پس از کمی استراحت تمرین را 3 تا 6 بار تکرار کنید، این تمرین هم برای درمان و هم پیشگیری توصیه می شود.

مزایای این حرکت :

• این تمرین باعث تقویت روده ها، حذف یبوست، جلوگیری ازتشکیل گاز، چاقی و بهبود سیستم گوارش می شود.

• در جلوگیری از جابجایی ناف، بیماری های قلبی، درد معده، و مشکلات تنفسی مفید است.

• این تمرین به ویژه برای کمر درد مفید است، به شرطی که با استفاده از یک پا در یک زمان انجام شود.

تشخیص و درمان در رفتگی ناف :

بعد از مراجعه به پزشک و انجام معاینه، آزمایش و سونوگرافی با تجویز پزشک، باید بیماری های احتمالی بررسی شود. در صورتی که بیماری خاصی تشخیص داده نشد احتمال دررفتگی ناف را مطرح نمایید. در هند برای تشخیص دررفتگی ناف توسط اندازه گیری فاصله شصت پا تا ناف، استفاده میکنند. شیوه کار بدین صورت است که بیمار روی سطح کاملا صاف به پشت میخوابد، سپس توسط نخ یا طناب فاصله شصت پا راست نا ناف را اندازه میگیرند، سپس فاصله شصت پا چپ تا ناف را اندازه میگیرند. این دو فاصله باید برابر باشد. برای مردان میتوان فاصله شصت پا تا نوک سینه را اندازه گرفت.

برای درمان انواع دررفتگی ناف، شیوه­ های متفاوتی مثل جا انداختن ناف توسط حرکات یوگا، جا انداختن ناف توسط بادکش و درمان به وسیله ماساژ وجود دارد که در برخی موارد یکی از این تکنیک­ ها کافی و در مواردی هر سه در کنار یکدیگر برای درمان به بیمار توصیه می­ شود؛ البته این شیوه­ ها باید متناسب با شرایط و وضعیت بیمار تجویز شوند. بیمار باید بداند که بعد از درمان خیلی باید احتیاط کنید چون دوباره ممکن است ناف جابجا شود.

در اثر در رفتگی ناف،گردش خون در آن ناحیه دچار مشکل و اختلال می ­شود. بنابراین اگر ناف به سمت راست بدن دررفتگی داشته باشد، کبد در فشار قرار گرفته و دچار اختلال می ­شود؛ اما وقتی ناف به سمت چپ بدن متمایل شود، طحال و معده تحت فشار قرار می ­دهد و عملکرد آن­ ها را که خنک کردن بدن است تحت تاثیر قرار می ­دهد.

در نتیجه موجب افزایش حرارت بدن و ایجاد بیماری می­ شود. همین­طور دررفتگی ناف در جهت­ های متفاوت، ممکن است بیماری ­های متنوعی را با خود به همراه بیاورد. به عنوان مثال ممکن است یک نفر فکر کند طحالش دچار اختلال است اما هر چه جست و جو می­ کند مشکلی در طحال پیدا نمی­ کند.

 این به آن خاطر است که دررفتگی ناف به سمت طحال و فشاری که در آن ناحیه به دلیل دررفتگی به وجود آمده، منجر به بروز ناراحتی طحال شده است. در این حالت با استفاده از جابه­ جا کردن ناف و کارکردن روی پرده(صفاق)، می ­توان مشکل را حل کرده، بیمار را درمان کرد و بدن وی را به تعادل رساند.

درمان در رفتگی ناف توسط تمرین یوگا:

روی زمین بنشینید پای راست را روی پای چپ که صاف روی زمین دراز کرده اید قرار دهید سپس به سمت چپ خم شوید و به سمت نوک شصت پا خود را بکشید و آنرا لمس کنید. سپس به حالت اول برگردید و این کار را تا 10 مرتبه انجام دهید. تمرین را برای سمت دیگر نیز تکرار کنید.

درمان با یوگا

درمان با یوگا

اگر شما هم تجربه ای در درمان این بیماری دارید برای ما ارسال کنید.

منبع : چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک آزاد است.


سوال: باسلام من ضربان شدید بالای ناف دارم چند روز میشه ودچارکسالت بی اشتهایی و افسردگی و اضطراب شده ام وافکار وسواسی هم زیادشده آیا میتونه جابجایی ناف باشه البته من ورزش نمی کردم ولی مدتی واسه وزن کم کردن به شدت روی تردمیل دویدم و دراز و نشست زیادانجام دادم بعداز این ورزش اینطور شدم راهنمایی کنید ممنون

پاسخ: نشانه های دررفتگی ناف عبارت است یبوست، مشکلات معده، کم شدن اشتها، کاهش حرکات بدنی و دل درد که اینها خود باعث می شود زندگی فرد مختل گردد و دچار اضطراب می گردد و کم کم این مسئله حاد تر می شود. حرکت های ناگهانی می تواند باعث دررفتگی ناف شود اگر ناگهان از تردمیل پیاده و سوار شوید یا حرکت های غیرمتعارف روی تردمیل انجام شود، می تواند باعث دررفتگی ناف شود.


سوال:  سلام پیش چه دکتری باید بریم مم هرجا میرم میگن سر در نمیاریم

پاسخ: سلام .برای درمان دررفتگی ناف باید نزد متخصص طب سنتی و شخصی که تخصص ناف گیری دارد، بروید


سوال: سلام من چند روزی هست ک بالی نافم به سمت چپ ضربان داره و بعضی اوقات هم ی درد خفیف میخاستم بدونم امکان داره نافم افتاده باشه هیچ مشکل دیگه ای هم ندارم

پاسخ: ببینید در روزهای گذشته کاری انجام دادید که بتونه علت افتادگی ناف باشه (علت های دررفتگی ناف در مقاله آمده است). همانطور که اشاره شده دررفتگی ناف با علائمی از جمله شکم درد، کاهش حرکت بدنی، یبوست و کم اشتهایی و ... دردها و ناراحتی های بدون علت همراه است. اگر درد شما ادامه دارد بهتر است ابتدا نزد پزشک عمومی بروید شاید درد و ضربان شکم شما علت دیگری داشته باشد.


سوال: من 7 ماه هست که با دردی در ناحیه ی شکم دقیقا پشت معده و در موازات شانه ها درگیر هستم.
به بیش از 5 پزشک متخصص مراجعه کردم،آندوسکوپی،رادیولوژی،2 بار سونو گرافی ،اکو و بیش از 6 بار آزمایشات مختلف دادم ولی تشخیصی حاصل نشده است و همچنان بعد از 3 الی 4 ساعت خواب با درد در ناحیه ای که عرض کردم و متعاقبا درد در ناحیه ی قفسه ی سینه و پهلوها بیدار می شود.

پاسخ:  در توضیحات خود کامل به نشانه های در رفتگی ناف اشاره ای نکردید. این بیماری بیشترتوسط متخصصین طب سنتی تشخیص داده و درمان می شود. درمان با توجه به وضعیت بیمار از طریق ماساژ و ورزش یا بادکش ناحیه شکم انجام می شود


سوال: سلام. میخواستم بپرسم در رفتگی ناف باعث کمر درد و بی نظمی عادت ماهانه هم میشه؟ من مدت طولانی است که سمت چپ نافم درد میکنه و هم ضربان داره بعد از ماساژ درد برای مدتی هم از قسمت سمت چب نافم هم درد کمرم از بین میره و بعد ازبین رفتن درد در همون قسمت نباید به سمت چپ بخوابم به محض اینکه به سمت چپ بخوابم دوباره درد شروع میشه.آیان درد قیمت سمت چپ نافم ربط به روده ها نداره؟ آیا در رفتن ناف در آینده برای باداری یک خانوم و یا حتی باردار شدن و یا نشدن ربطی داره


پاسخ:  سلام متاسفانه دررفتگی ناف، دردها و ناراحتی های گوناگونی برای فرد ایجاد می کند که مواردی که شما ذکر کردید هم می تواند باشد . این را بدانید که دررفتگی ناف اغلب به علت سستی عضلات شکم رخ می دهد  پس بهتر است قبل از اقدام به بارداری با ماساژ و تمرینات تقویتی عضلات خود را قوی کنید  زیرا در طول بارداری بخوبی این کار را نمی توان انجام داد. دررفتگی ناف ربطی به بارداری ندارد و تداخلی باهم ندارند جز اینکه خانم باردار ممکن است درد وناراحتی بیشتری داشته باشد

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 29
  • 2
 • تاریخ انتشار : 1395/12/01
 • تعداد مشاهده : 29642 بار
نظرات کاربران
شقایق

شقایق

سلام چند وقتی هست نافم و زیرشکمم درد میکند دل پیچه گاهی دارم ولی بیرون روی ندارم . شکمم هم یه دفعه کار نمیکند گاهی که خم میشوم نافم درد میگیرد و باد دور پهلوهام وکمرم می پیچد و عادت ماهانه ام نیز بهم خورده است و لکه بینی بین دو پریودی زیاد دارم . اندوسکوپی و سونگرافی و ازمایش دادم گفتند چیزی نیست و قبلا نیز با دست زیاد لباس میشستم ایا ممکن است به علت در رفتگی ناف باشد

پاسخ دادن 1 0

راهول

راهول

سلام من يه سالی میشه نافم افتاده هرچی جا انداختم دوباره افتاده، اگه اونترف نافم اوفونت کرده باشه باید چکار کنم؟

پاسخ دادن 2 2

آزاد

آزاد

هر شب قبل از خواب فقط یک حبه سیر بخور زیاد نخور چون فشارت میاد پایین و صبح ناشتا هم نصف استکان عرق بادرنجبویه بخور به علاوه خودت ناشتا شکمت رو از بالا به پایین ماساژ بده اگه کسی هم سراغ داشتی بلد بود برو پیش اون واسه ماساژ همچنین خودت رو از میله بارفیکس آویزان کن انشاءالله خوب میشی.

پاسخ دادن 0 0

ناشناس

ناشناس

سلام.دوستان خواهش میکنم اگر کسی تجربه جا انداختن ناف داره بیان کنه.من خودم 1 ساله دارم عذاب میبینم نه کسی رو پیدا کردم واقعا ماهر باشه و فقط دکترای سنتی پول میگیرن و کاری نمیکنن.لطفا هر کسی که میدونه کمک کنه تا کسایی مثل من زجر نکشن.ممنونم از همه تون

پاسخ دادن 0 0

فهیمه

فهیمه

دوست عزیزی که گفته نافش جا میندازه ودوباره در میره اون سر نافش احتمال زیاد عفونت داره

پاسخ دادن 2 2

راهول لطفا راه درمانشو بگین

راهول لطفا راه درمانشو بگین

چکار کنیم واسه درمان اوفونت لطفا بگین ممنون میشم

پاسخ دادن 3 0

Sami

Sami

با سلام من نافم زیاد افتاده زیادم جاش انداختم ولی هربار ک نافمو میگیرم تا یه هفته خواب و خوراکم خوب میشه جوری ک تو یه هفته دو الی سه کیلو وزن اضافه میکنم..ولی مشکل اینجاس زود نافم از جا در میره الان باید چیکار کنم آیا عمل داره ک عملش بکنم؟؟

پاسخ دادن 0 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام کسانی که ناف آنها جابجا شده است این احتمال که دوباره این اتفاق بیوفتد وجود دارد. فقط با تقویت عضلات مرکزی بدن میتوانید از آن پیشگیری کنید. دوست عزیز لطفا تجربه جا انداختن ناف خود را و روش آنرا اینجا برای دوستان دیگر که این مشکل را دارند بنویسید. سپاس

پاسخ دادن 0 0

محبوبه

محبوبه

کسی نافشو جاانداخته‌؟هرکس انداخته میشه نظرشو بگه؟من نافم افتاده دکتر گفته باید برات جابندازم ولی خعلی میترسم

پاسخ دادن 0 0

امین

امین

سلام مقاله بسیارخوبی بود من پشتک وارو زدم حدود ده سال پیش الان با گذشت ده سال و دکتر رفتن زیادی فهمیدم نافم افتاده وسمت چپ شکمم ضربان شدید داره چکار کنم

پاسخ دادن 0 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام ممنون. دررفتگی ناف را میتوان با ماساژ، ورزش یوگا، روش بادکش درمان کرد.نزد متخصص طب فیزیکی یا طب سنتی حاذق برید. ماساژ باید توسط شخصی که این کار را بلد هست انجام شود. و بعد از درمان باید مراقبت خاص انجام شود تا دوباره برنگردد.

پاسخ دادن 4 1

ناشناس

ناشناس

با سلام.من نزدیک 1 ساله دچار یبوست شدید.نفخ معده.خستگی و خواب آلودگی شدید و ورم معده شدم.این بیماری زمانی اتفاق افتاد که من قبلش هر شب 300 تا طناب میزدم البته وزنم بالاست.ممکنه نافم افتاده باشه؟چون آندوسکوپی هم کردم مشکلی نبود تو معدم.ممنون اگه جواب بدید.

پاسخ دادن 3 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام. با توجه به علائم و مسئله طناب زدن بله احتمال در رفتگی ناف وجود دارد البته باید نزد پزشک بروید و احتمال افتادن ناف را بخواهید که بررسی کنند. البته بیشتر پزشک ها این بیماری را قبول ندارند. متخصصین طب فیزیکی میتوانند به شما کمک کنند

پاسخ دادن 0 0

مریم

مریم

ببخشید.کسی که نافش افتاده.نبض نافش میزنه یا نه.به من میگن نافم افتاده وقتی نافم رو فشار میدن ضربان نداره.این ضربان خیلی بالاتر از ناف احساس میشه.افسردگی.بی حالی.کمبود انرژی به طوری که نفس کم میارم.فشارم همیشه پایینه.و زیر دنده هام احساس فشار دارم.نفخ معده هم دارم و سر گیجه خفیف.چند جا رفتم گفتن مزمن شده نتونستن جا بندازن.به نطرتون افتادگی ناف هست؟ ممنون

پاسخ دادن 1 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

داشتن ضربان دلیل بر دررفتگی ناف نیست.سایر علائم گفته شده در مقاله را بخوانید . با توجه به مطالعات تیم ما بهترین روش درمان ورزش یوگا میباشد. البته اگرپزشک حاذقی میشناسید حتما جهت درمان مراجعه کنید.

پاسخ دادن 0 0

salam

salam

سلام.من بعد از ورزش ایروبیک یهو نافم درد گرفت و احساس میکنم انگار مورچه گاز گرفته درصورتی که چیزی نیست و سابقه افتادگی ناف هم ندارم و علاوه درد ناف زیرنافم هم انگار رگش گرفته و دردمیکنه و نزدیک1سال یا بیشترهست که یبوست دارم و مشکل معده هم دارم الان نمیدونم نافم افتاده یانه؟؟؟؟ ربطی داره؟

پاسخ دادن 1 1

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام شما باید تحت بررسی پزشک قرار بگیرید. آزمایش و سونوگرافی اگر پزشک لازم بداند انجام بدهید. یبوست هم که بیماری شایع هست و به تنهایی دلیل دررفتگی ناف نیست.

پاسخ دادن 0 0

حسین

حسین

سلام من نافم فقط درد میکنه دکتر ازمایش دادم همش خوب بوده ولی درد نافم هنوز هست میشه نافم افتاده باشه اشتهام کم شده وقتی نافم درد میگیره

پاسخ دادن 2 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

علائم شما برای تشخیص دررفتگی ناف کافی نیست. بررسی پزشکی بیشتر نیاز دارید.

پاسخ دادن 0 0

نازنین

نازنین

سلام من تمامی علائمی رو توضیح دادید رو دارم به جز یبوست و نفخ..حدودا ۵ ساله که این‌مشکلو دارم هرچند وقت یبار برام پیش میاد معمولا وقتایی که عصبی هستم یا استرسو ناراحتی دارم به سراغم میاد فقط این بیماری ناف افتادن از نظر پزشکا علمی نیست و میگن همچین چیزی وجود ندارد برای درمانش چکار کنم حتی به طبیبای سنتی هم مراجعه کردم و به قول خودشون جا افتاده نافم ولی همینکه سرپا وایسادم همون حالتها به سراغم اومدم واسه درمان به چه پزشکی مراجعه کنم؟؟

پاسخ دادن 0 1

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام ورزش کنید برای پیشگیری و درمان دررفتگی ناف بدنتون رو قوی کنید . یوگا خیلی مفیده

پاسخ دادن 0 0

رها

رها

سلام من نوروز درد خفیفی در ناحیه بالای ناف احساس کردم بعد متوجه فرو رفتگی در بالای ناف شدم، میخواستم بدونم میتونم در رفتگی باشه..

پاسخ دادن 0 0

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

علائم شما برای دررفتگی ناف کافی نیست لطفا مقاله را با دقت مطالعه بفرمایید

پاسخ دادن 1 0

sobhanpakzad1300@gmail.com

sobhanpakzad1300@gmail.com

سلام ببخشید من اطراف نافم در میکند وباد می پیچد دور ناف وپهلوهایم شکمم هم درست ویه دفع کار نمیکند الان نزدیک 5ماه اینطوری هستم سمت راست هم مثل سوزن سوزن شدن درد میگیرد ازمایش و سونو گرافی دادم گفتند چیزی نیست ایا ممکن است به علت در رفتگی ناف باشد ممنون

پاسخ دادن 1 1

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

احتمال جابجا شدن ناف است باید توسط متخصصین طب فیزیکی بیشتر بررسی شود

پاسخ دادن 0 0

سلام

سلام

با عرض سلام بنده بعد از یکجا شدن با همسرم درد در ناحیه بالای شکم پیدا کردم بالای نام هم به شدت پرش داره حالا بعد از سه ماه درد در ناحیه زیر قبره راست بعد از غذا پیدا میکنم دردش مثل سوزش و گر گرفتگی است. حالا مدت دوهفته شده که درد شدید در قسمت راست پشتم دارم که وقتی دراز میکشم شدید میشود. بی اشتها و افسردگی هم پیدا کردم. آزمایش سنگ صفرا و کبد هم دادم همه چیز نرمال بود. آیا علتش میتواند ناف رفتگی باشد؟؟؟ ممنون میشم اگر زودتر جواب بدهید چون خیلی پریشان هستم تشکر زینب

پاسخ دادن 0 1

سایت چی نیاز داری

سایت چی نیاز داری

سلام تمامی علائمی که مطرح کردید نشانه های دررفتگی ناف است. اگر پزشک تشخیص بیماری دیگر نداده به احتمال خیلی زیاد دررفتگی ناف است.

پاسخ دادن 1 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.