13 ترفند جالب تلگرام که باید بدانید

ترفند تلگرام

تلگرام را می‌توان محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در ایران دانست که با دانستن ترفندهای تلگرام مطمئنا جایگزینی برای آن پیدا نخواهید کرد. تلگرام را هم روی گوشی تلفن همراه و هم روی  کامپیوتر یا لب تاپ میتوان به طور همزمان استفاده کرد. بهتر است تا دیر نشده با ترفتدهای خاص و مخفی تلگرام آشنا شوید.

ترفند های تلگرام

تلگرام با امکانات فوق‌العاده‌ی خود موفق به جلب توجه چند ده میلیون کاربر ایرانی شده است. در حال حاضر ۴۰ میلیون ایرانی عضو پیام‌رسان تلگرام هستند. این موضوع باعث شده است تا بیش از ۶۰ درصد پهنای باند کشور به تلگرام اختصاص یابد. ساعات اوج ترافیک این پیام‌رسان نیز از ساعت ۲۲ تا ۱ شب است. ۵۸۰ هزار کانال تلگرام ایرانی وجود دارد که ۱۶ عدد از آن‌ها بیش از ۱ میلیون عضو دارند. بیشتری میزان عضو یک کانال نیز ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. رکورد بیشترین بازدید از یک پیام در تلگرام نیز ۲۰ میلیون بازدید بوده است.

تلگرام هم با گذشت زمان و نوآوری های خود توانسته این جایگاه را نزد مخاطبانش حفظ کرده و به یکی از سریع ترین، پر مخاطب ترین و ایمن ترین پیام رسان های موبایل تبدیل شود.  سادگی عملکرد، امکانات مناسب و افزوده شدن خصوصیاتی همچون گروه ها و سوپر گروه ها و کانال ها و ربات های تلگرامی از نوآوری ها و ویژگی های خاص تلگرام است که توانسته کاربرانش را راضی نگاه دارد.

اما این ایپلیکیشن هم همچون هر برنامه کاربردی ساده ای، ویژگی هایی دارد که شاید تا بحال به آن پی نبرده باشید و یا از کنار آن ساده گذشته باشید. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی 13 ترفند کاربردی تلگرام بپردازم.

چگونه باتری گوشی را اصولی شارژ کنیم

ترفندهای تلگرام

 • ارسال به خودی

شاید برای شما  هم پیش آمده باشد که بخواهید مطالب، فیلم و یا تصویری از گروه ها و پیام ها را در جایی ذخیره کنید تا بعد به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. محلی برای یادداشت برداری در تلگرام داشته باشید و یا حتی پک های استیکر خود را بازبینی کنید. همه اینها با استفاده از ارسال به خودی تلگرام قابل انجام است. از طرفی تلگرام می تواند یک فضای ذخیره ابری برای فایل های شما باشد تا هر زمان و به راحتی به فایل های خود دسترسی داشته باشید.

برای این کار می توانید با استفاده از آیدی خود و ارسال آن به یکی از دوستانتان به صفحه چت با خود دسترسی داشته باشید. راه دیگر آن این است که شماره تلفن خود را در لیست مخاطبانتان ذخیره کنید و نام خود را از لیست مخاطبین جستجو کنید. برای ارسال فایل از گوشی تلفن خود به لب تاپ و یا بالعکس نیز می توانید از ارسال به خودی و تلگرام دسکتاپ استفاده نمایید.
بخش ارسال به خودی در منو اصلی نسخه جدید تلگرام با نام Saved Massages نیز در دسترس است.

 • ارسال تصاویر در قالب فایل تصویری و بدون افت کیفیت 

در تلگرام برای افزایش سرعت ارسال و کاهش حجم مصرفی کیفیت فایل های ارسالی تغییر می کند اما با همه گیر شدن تلگرام شاید بخواهید فایلی را با همان اندازه و کیفیت برای همکار یا دوست خود ارسال کنید. هنگامی که می خواهید گیرنده، فایل تصویری شما را بدون تغییر سایز و اندازه دریافت کند. کافی است به جای ارسال عکس روی دکمه ارسال فایل که آیکونی مشابه سنجاق دارد کلیک کنید. اگر از نسخه دسکتاپ هم استفاده می کنید می توانید با درگ کردن فایل و انتخاب “send as file” فایل را به همان صورت به دست مخاطب مورد نظرتان برساید.

 • ورود به کانال ها بدون عضویت

ترفند مخفی تلگرام

اگر میخواهید بدون عضویت در کانال ها به آن ها سر بزنید و از مطالب آنها استفاده کنید کافی است علامت @ را با آی دی کانال در صفحه چت دوستان یا ارسال به خودی ارسال کنید و با لمس آن بدون عضویت وارد کانال شوید. با ارسال یکی از مطالب کانال هم به صفحه چت خود و لمس علامت مثلت کنار آن و یا لمس اسم کانال که به عنوان فرستنده در بالای مطلب ذکر شده نیز می توانید بدون عضویت به مطالب کانال دسترسی داشته باشید.

 • حذف همیشگی مخاطبین از تلگرام

اگر با دستگاه های مختلف به تلگرام خود وارد شده باشید میب ینید که تمامی لیست مخاطبین آن دستگاه با لی ت مخاطبین تلگرام شما ادغام می شود که ازین پس در تمامی دستگاه هایی که از آن به تلگرام خود دسترسی دارید نیز در دسترس است. اگر می خواهید مخاطبینی را از این لیست سرور محور پاک کنید کافی است با لمس تصویر مخاطب وارد صفحه چت با او شوید و با انتخاب سه نقطه بالا و سمت راست و انتخاب گزینه دیلیت، مخاطب را برای همیشه از این لیست حذف کنید.

 • حذف کامل اکانت و سابقه فعالیت های شما

برای حذف اکانت تلگرام خود نمی توانید از اپلیکیشن اقدام کنید. برای این کار باید به آدرس https://my.telegram.org/deactivate بروید و با وارد کردن شماره تلفن خود به مدیریت اکانت خود دسترسی داشته باشید. رمز عبور ارسالی به تلگرام تلفن همراه خود را وارد کنید و گزینه حذف تلگرام را انتخاب کنید. در این مرحله تلگرام از شما دلیل حذف اکانت را می پرسد که با انتخاب یکی از گزینه ها و تایید مجدد، اکانت تلگرام شما به طور کامل حذف می شود.

 • صرفه جویی در مصرف اینترنت

شاید شما هم متوجه شده باشید که با عضویت در گروه ها و کانال های مختلف تمامی تصاویر و فیلم ها و گیف های ارسالی به طور خودکار دانلود شده و در گوشی تلفن شما ذخیره می شود.
برای کاهش مصرف حجم اینترنت و جلوگیری از دانلود فایل ها کافیست وارد بخش Settings شوید و در بخش Automatic media download گزینه های دانلود اتوماتیک در سه حات مصرف دیتا، wifi  و رومینگ را به دلخواه خود تنظیم کنید.
همچنین می توانید به بخش setting رفته و گزینهData and Storage  را انتخاب کنید و تنظیمات دانلود اتوماتیک را در در بخش دوم آن انجام دهید. در بخش بالایی که با عنوان Disk and network usage مشخص شده نیز می توانید با انتخاب گزینه storage usage  به پاکسازی فایل های ذخیره شده خودکار اقدام کنید.

 • تغییر شماره تلفن در تلگرام

اگر پس از مدتی استفاده از تلگرام با شماره تلفن خود قصد دارید تلگرام را به شماره دیگر خود انتقال دهید و یا قصد واگذاری خط خود را دارید می توانید شماره تلفن خود را از تلگرام حذف و شماره دیگری را جایگزین آن کنید. برای این کار کافیست وارد Settings شوید و شماره تلفن خود را لمس کرده و گزینه  change Number  را بزنید و شماره جدید را وارد کرده و کد فعال سازی ارسال شده به خط تلفن خود را وارد کنید. می بینید شماره تلفن شما به شماره جدید تغییر پیدا کرد و شماره قبلی به طور کامل از تلگرام حذف شده است. این مساله را در نظر داشته باشید که مخاطبینتان می توانند شماره جدید شما را ببینند.

ترفند تلگرام

 • تلگرام فارسی

اگر می خواهید به تلگرام خود زبان فارسی را اضافه کنید و ازین پس گزینه های آن را به زبان فارسی مشاهده کنید میتوانید فایل زیر را دانلود کرده و آن را به صورت فایل به صفحه گفتگو تلگرام خود یا یکی از دوستانتان ارسال کنید. با لمس علامت سه نقطه فایل و انتخاب گزینه Apply localization file فایل را باز کنید و زبان فارسی را انتخاب کنید.

استفاده از این روش برای تلگرام افراد سن بالا و یا کودکان آنها را از استفاده نسخه های غیر اصلی تلگرام بی نیاز می کند. این فایل را می توانید از اینجا دانلود کنید.

ترفند تلگرام

 • استفاده همزمان از چند اکانت در تلگرام

با استفاده از ویژگی جدیدی که به نسخه جدید تلگرام اضافه شده است می توانید اکانت های دیگری را به پیام رسان خود اضافه کنید برای این کار ابتدا نسخه تلگرام خود را به آاخرین نسخه ارتقا دهید. وارد تلگرام شوید و با لمس علامت سه خط وارد بخش منو شوید، خواهید دید که در سمت راست بخش نمایش نام و شماره شما علامت مثلثی اضافه شده است. با لمس علامت و انتخاب گزینه Add Account  می توانید با شماره  تلفن دیگری اکانتی را اضافه کنید. از همین بخش نیز می توانید بین اکانت های خود سوییچ کنید.
اگر از تلگرام دسکتاپ هم استفاده می کنید می توانید فایل برنامه را در جای دیگری کپی کرده و با تغییر نام آن همزمان چند اکانت فعال بر روی سیستم خود داشته باشید.

 • اضافه کردن میانبر به مخاطبان خاص

مطمنا از بین مخاطبین خود با تعدادی از دوستان یا افراد خانواده خود بیشتر تعامل دارد. برای ارسال پیام به این مخاطبان خاص بدون باز کردن برنامه تلگرام می توانید در صفحه هوم تلفن همراه خود میانبری به صفحه چت این افراد بسازید. برای این کار ابتدا وارد صفحه چت شخص مورد نظر شوید و بر روی بخش بالایی صفحه کیک کنید. علامت سه نقطه بالای صفحه و سپس گزینه Add shortcut را لمس کنید. می بینید که میانبری از فرد مورد نظر با تصویر اکانت او در صفحه هوم شما ارسال شده است.
 به جز این روش می توانید با نگه داشتن انگشت خود بر روی نام کانال، گروه یا مخاطب خاص خود و انتخاب Pin to Top آن را به ابتدای لیست فهرست مکالماتتان در تلگرام خود پین کنید و به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

 • مدیریت پک های استیکر

برای مدیریت استیکرهای خود می توانید  وارد بخش setting  در تلگرام شوید و در بخش Massages  با انتخاب گزینه  Stickers تعداد پک های استیکر خود را مشاهده کرده و با انتهاب علامت سه نقطه جلوی هر پک از پک ها آن را حذف کنید و یا با دوستانتان به اشتراک بگذارید. با استفاده از گزینه Copy Link هم می توانید لینک پک را کپی کرده و به اشتراک بگذارید.
با لمس و کشیدن پک ها نیز می توانید ترتیب نمایش آنها را تغییر دهید.
برای جلوگیری از ارسال اشتباه استیکرها هم می توانید از پیش نمایش استیکر استفاده کنید. به این صورت که انگشت خود را بر روی استیکر مورد نظر نگاه دارید تا پیش نمایش استیکر به صورت بزرگ نمایش داده می شود.

 • گذاشتن رمز و پسورد برای تلگرام

برای محدود کردن دسترسی به تلگرام نیازی به استفاده از برنامه های رمز گذار نیست. برای این کار کافی است که گزینه setting را انتخاب نمایید. وارد زیر منوی privacy and security شده و سپس گزینه Passcode Lock را انتخاب نمایید. در این قسمت ضمن گذاشتن رمز بر روی برنامه می توانید تعیین کنید که در  چه مدت زمانی رمز بر روی برنامه فعال شود Auto Lock یا این که آن را به طور دستی فعال کنید.

 • ترفندهای ارسال ویدیو

ترفند مخفی تلگرام

ویدیو یکی از از رایج ترین محتواهای ارسالی در تلگرام است. اما ارسال فایل های ویدیویی در تلگرام نیز ترفند هایی دارد که دانستن آنها برای شما خالی از لطف نیست. برای ارسال ویدیو وارد بخش فایل های خود شوید گزینه Share  فایل مورد نظر را انتخاب کنید. پس از آن از بین برنامه های پیشنهادی تلگرام  و سپس گروه یا شخص مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از این مراحل تلگرام بخش مدیریتی فایل ویدیو را به شما نشان می دهد که می توانید پیش نمایش ویدیو را در آن ببینید و در همان محل با حرکت دادن دو نوار ابتدایی و انتهایی فیلم مورد نظر خود را کوتاه تر کرده یا حتی بخش خاصی از آن را انتخاب و ارسال نمایید.
در بخش پایینی می توانید متن یا عبارت مورد نظر خود را نیز به ویدیو اضافه کنید تا پس از ارسال در پایین آن نمایش داده شود. در بخش پایینی این بخش یز سه گزینه را مشاهده می کنید که به ترتیب از سمت راست شکل یک ساعت شماطه دار، بلندگو و عدد 360 است. با لمس ساعت شماظه دار می توانید با انتخاب عددی مطمئن شوید که بعد از دیدن ویدیو فایل ویدیو به صورت اتوماتیک پاک می شود.

با لمس گزینه بلند گو نیز می توانید ویدیو را به صورت گیف و بدون صدا ارسال کنید. اگر دقت کنید در بالا و در کنار نام ویدیو کیفیت و حجم آن را مشاهده کنید. گزینه آخر برای کاهش و یا افزایش کیفیت ویدیو ارسالی است که انتخاب چهار کیفیت از 240 پیکسل تا 720 پیکسل را برای شما ممکن می کند.

منبع: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : فرزانه قوام پور
  • امتیاز :
  • 3
  • 1
 • تاریخ انتشار : 1396/12/26
 • تعداد مشاهده : 4857 بار
نظرات کاربران
Moein

Moein

        با سلام خدمت شما دوستان عزیز.
میخواستم یه کمک به من بکنین من یه کانال خیلی کوچیک تلگرامی دارم.بیشتر با بچه ها ویدیو و کلیپ سرگرمی میزاریم داخلش.میخواستم بدونم چه طوری میتونم یه تنظیماتی بدم که با دیدن یک کلیپ توسط دوستانم کلیپ های دیگر هم به طور خودکار دیده بشه یعنی با یک کلیک دو یا سه تا کلیک توسط اونا انجام بشه و آمار بازدید کلیپ هام بالاتر بره.ممنون میشم راهنمایی کنین.
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید