کار اصلاح و به‌روزرسانی بوئینگ ۷۳۷ مکس به کجا کشید؟

بویئنگ 737 مکس

مدیر عامل بوئینگ با ابراز تاسف از دو سقوط پیاپی ۷۳۷ مکس، اعلام کرد این شرکت اصلاحات لازم را روی سیستم خودکار پرواز انجام داده است تا دیگر چنین حوادثی تکرار نشود. دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل بوئینگ برای دادن اطمینان خاطر به کاربران این هواپیما خود در پرواز آزمایشی بوئینگ ۷۳۷ مکس اصلاح شده، حضور یافت.

سرانجام بوئینگ ۷۳۷ مکس چه شد؟

شرکت بوئینگ اعلام کرد با اصلاح نرم‌افزاری در بوئینگ ۷۳۷ مکس این هواپیما «امن شده است». شرکت بوئینگ اصلاحات اساسی را در سیستم‌های اتوماتیک این هواپیما انجام داده است. ۷۳۷ مکس به سامانه افزایش مانور پذیری با نام ام‌سی‌ای‌اس مجهز است. سیستمی که دلیل اصلی سقوط‌های اخیر محسوب می‌شود.

در مدل ۷۳۷ مکس، مکان موتور، قدرت و رانش موتور نسبت به مدل‌های قبلی تغییر اساسی کرده است. میزان رانش موتور و جانمایی جدید موتور باعث می‌شود در مواردی، اثر بالا رفتن دماغه و افزایش زاویه حمله رخ دهد. اگر این زاویه بیش از اندازه افزایش یابد ممکن است واماندگی ایجاد شود. برای جلوگیری از حالت واماندگی سیستم ام‌سی‌ای‌اس وارد عمل می‌شود و به‌طور خودکار دماغه هواپیما را به سمت پایین می‌کشد.

بویئنگ 737 مکس

این سیستم به دلیل خطای محاسباتی یا خطا در سنسورها بد عمل می‌کرد و در جایی که لازم نبود دماغه هواپیما را به سمت زمین منحرف می‌کرد. اگر این سیستم خطا کند و خلبان دیر عمل کند، سقوط حتمی می‌شود. تولید این هواپیما از ماهی ۵۲ فروند به ۴۲ فروند کاهش یافته است

بوئینگ اعلام کرده مشکلات را در به‌روزرسانی نرم‌افزاری حل کرده است. با این وجود این شرکت که با یک بحران شدید روبرو شده تولید این هواپیما را از ماهی ۵۲ فروند به ۴۲ فروند کاهش داده است.

بویئنگ 737 مکس

این شرکت تلاش می‌کند تا با اطمینان دادن به کشورهای مختلف، ناوگان زمین‌گیرشده مکس را پس از اصلاح دوباره به پرواز در آورد.

اف ۳۵ باز هم سقوط کرد

هواپیمای جنگنده نسل پنجمی اف-۳۵ که از پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی جهان است بار دیگر و این بار در ژاپن سقوط کرد. این اف-۳۵ مدل ای در اقیانوس آرام سقوط کرده است. این اتفاق در شمال شرقی ژاپن و ۲۸ دقیقه پس از آغاز پرواز روی داده است. این جنگنده اف-۳۵ در ژاپن مونتاژ شده بود. ژاپن ۱۳ فروند از این هواپیما را در اختیار دارد. در سال گذشته هم یک هواپیما اف-۳۵ در کارولینای جنوبی سقوط کرده بود.

جنگنده اف 35

اف-۳۵ در کنار اف-۲۲ از پیشرفته‌ترین جنگنده‌ها جهان است. این هواپیما در واقع برای جایگزین کردن اف ۱۶ توسعه یافته است. پروژه توسعه این هواپیما گران‌قیمت‌ترین در نوع خود در جهان بوده است.

در سقوط این هواپیما در سال گذشته مشکل لوله های سوخت مطرح شده بود. اف-۳۵ توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته می‌شود و نسل پنجم جنگنده‌های پنهان‌کار و تک موتوره است.

شکست تازه برای سوخو

موج انصراف از سوخو سوپر جت ۱۰۰ به دردسر تازه برای این شرکت روس تبدیل شده است. شرکت هواپیمایی آدریا در اسلوونی قرار داد اجازه سوخو سوپر جت ۱۰۰ را با این شرکت لغو کرده است. یکی از دلایل لغو قرار داد به عدم توانایی سوخو در پشتیبانی فنی لازم باز می‌گردد. در چند ماه گذشته چندین شرکت از استفاده از این هواپیما در ناوگان خود انصراف داده‌اند.

هواپیما سوخو

شرکت ایرلندی سیتی‌جت هم چندی قبل از استفاده ازهواپیمای سوخو سوپرجت ۱۰۰ منصرف شده بود. این شرکت ایرلندی که در اروپا از سوخو سوپر جت ۱۰۰ استفاده می‌کنند به دلیل مشکلات فراوان دیگر مایل به ادامه استفاده از این هواپیما نیست.

به نظر می‌رسد سوپرجت با بحران روبه‌رو شده‌است

پیشتر ​شرکت هواپیمایی بروکسل گفته بود سوپرجت به تعمیرات مدام نیاز دارد که سبب لغو یا تاخیر پروازهای این شرکت شده است. از طرفی هنور دستورات فنی این هواپیما به‌طور کامل به زبان‌های غیرروسی ترجمه نشده که مشکلاتی را برای عملیاتی کردن آن ایجاد کرده است.

منبع : رادیو فردا
  • نویسنده : مریم میری
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/01/27
  • تعداد مشاهده : 2639 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید