کارمند ایرانی شورای فرهنگی بریتانیا به ۱۰ سال زندان محکوم شد

سفارت بریتانیا

سخنگوی قوه قضائیه ایران می گوید یک زن ایرانی که کارمند شورای فرهنگی بریتانیا بوده به اتهام همکاری با سرویس امنیتی این کشور به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه بدون ذکر نام فرد محکوم شده اظهار داشت: «مشارالیها مکررا با نام مستعار به کشور رفت و آمد کرد و پروژه‌های مختلف فرهنگی را در کشور طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و هدایت نمود و این پروژه‌ها در راستای اهداف فرهنگی استعمار پیر در ایران اسلامی اجرا شد.»

کارمند ایرانی شورای فرهنگی بریتانیا به ۱۰ سال زندان محکوم شد

به گفته سخنگوی قوه قضائیه ایران فرد محکوم شده «با گروه های مختلف به ویژه در زمینه هنر و تئاتر ارتباط گیری کرد تا در این راستا بتواند پروژه های نفوذ و شبیخون فرهنگی را عملیاتی کند.»

وی افزود: «این فرد تحت رصد دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ایران قرار گرفت و دستگیر شد و فرآیند رسیدگی به پرونده او در دادسرا و دادگاه انجام شد.»

غلامحسین اسماعیلی اعلام کرد این زن ایرانی در فرایند رسیدگی به پرونده قضایی «اعترافات صریحی» را انجام داده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه او بیش از یک سال است که در بازداشت به سر می برد. او افزود: «تاکنون به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات و صدور حکم بود، آن را اعلام نکرده بودیم.»

هر چند سخنگوی قوه قضائیه ایران نام فرد محکوم شده را اعلام نکرده است اما برخی در برخی گمانه زنی ها از ارس امیری به عنوان فرد محکوم یاد می شود.

ارس امیری روز ۲۳ اسفند سال ۹۶ از سوی وزارت اطلاعات ایران بازداشت شد. او روز ۳۱ اردیبهشت ۹۷ با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. وی شهریور ماه گذشته بار دیگر بازداشت شد.

ارس امیری، دانشجوی ۳۳ ساله کارشناسی ارشد دانشگاه کینگستون بریتانیا است که با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) همکاری می کرده است.

دفتر شورای فرهنگی بریتانیا در ایران تعطیل شده است.

  • نویسنده : مریم میری
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/23
  • تعداد مشاهده : 1938 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید