دکوراسیون و تزیین اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

اتاق کودک باید مطابق جنس و سن کودک چیدمان شود. نکات خیلی مهمی باید در دیزاین اتاق کودک در نظر گرفته شود، چون تزیین و دکوراسیون اتاق روی روحیه ، خلاقیت و سلامت کودک تاثیر دارد. در این مقاله به این اصول پرداخته شده است و ایده های جالبی در خصوص تزیین اتاق کودک با وسایل ساده نشان داده شده است.

اصول تزیین و دکوراسیون اتاق کودک
 

قد کودک تقریباً هر روز و هر هفته رشد می کند. بنابراین باید وسایلی که برای او تهیه می کنیم انعطاف لازم را داشته باشند. اشتباهی که گاهی بعضی از خانواده ها مرتکب می شوند این است که بر اساس سلیقه و علایق خود وسایلی را تهیه می کنند که فقط برای مدت کوتاهی قابل استفاده است و یا اینکه کودک را مجبور به استفاده از وسایلی می کنند که با ابعاد فیزیکی او تناسبی ندارد. اما باید دقت شود که وسایل مورد استفاده کودک در شکل گیری شخصیت و تربیت او تأثیر به سزایی دارند و باید در انتخاب آنها دقت فراوانی مبذول شود.

به طور کلی فرم و اندازه اتاق بچه باید بسته به استفاده کننده ی آن قابل انعطاف باشد. معمولاً مشکل اصلی خانواده ها این است که اتاق بچه مطابق با سلیقه پدر و مادر آماده می شود. استفاده از رنگهای متضاد در اتاق کودک ممکن است در بعضی از حالات برای او خیلی جالب باشد اما در مواقع دیگر، کودک نیاز به رنگهای آرام بخش دارد. دانستن و رعایت این مسایل مستلزم آن است که مادران آموزشهای لازم در این زمینه را دیده باشند ّ

و با شخصیت و روحیات کودک خود در سنین مختلف آشنا شوند.

تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد. اولین چیزی که باید در دکوراسیون بندی اتاق کودکتان به آن توجه داشته باشید، این است که این تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکانتان انجام گیرد. نباید اتاق فرزند ۳ ساله تان را مثل اتاق دختر ۱۳ ساله تان تزئین کنید. البته منظور این نیست که باید هر سال با بالا رفتن سن فرزندتان تزئین اتاق او را به هم بزنید. منظور این بود که باید اتاق کودکان را با توجه به گروه سنی آنها دکوربندی کنید.

دکوراسیون اتاق کودکدمای اتاق کودک 


از مسایل مهم دیگر در اتاق کودک تعیین میزان سرما و گرمای این اتاق است. گاهی دیده شده است که وقتی پدرو مادر شخصاً احساس سرما و یا گرما می کنند تصور می کنند که کودک هم همین احساس را دارد.در صورتی که شاید این موضوع در موردکودک صدق نکند.میزان گرما و سرمای اتاق بچه باید متناسب با وضعیت جسمی خود کودک تنظیم شود.خصوصیات کلی اتاق خواب بچه


اصولاً بهتر است محل استقرار اتاق کودک در نمای جنوبی ساختمان باشد تا از نور خورشید بر خوردار گردد. وسایل گرمازا در اتاق کودک نباید به هیچ وجه در دسترس او قرار داشته باشند.میز کار ، میزبازی، وسایل بازی و تخت خواب کودک باید از مواد و وسایل طبیعی تهیه شده باشند نه از وسایل مصنوعی. زیرا بچه ها به طور مداوم در تماس مستقیم با این وسایل هستند.

اصولا ً بچه ها خیلی زیاد عرق می کنند وگاهی برای مدت طولانی تن برهنه خود را به وسایل می چسبانند. گفته می شود بیماریهای سرطانی گاهی در اثر ارتباط تن برهنه کودک با وسایل و امکانات پلاستیکی و ایجاد تعریق بین آنها شکل می گیرد که ممکن است سالها بعد بروز کند. بهترین جنس برای وسایل کودک، وسایل چوبی هستند.
 
رنگ و فرم وسایلی که بچه ها از آنها استفاده می کنند در تعیین و شکل گیری شخصیت آنها نقش مهمی دارد. با توجه به تفاوت سلیقه دختران و پسران رنگ و فرم مورد استفاده برای کودکان دختر و پسر نیز تفاوت می کند. دختران بیشتر به رنگهای صورتی و لیمویی وپسران به رنگ های آبی روشن و خاکستری علاقمند می باشند. در کنار این رنگها معمولاً کودکان از دیدن رنگهای متضاد نیز خوشحال می شوند و به سمت آنها جذب می شوند.
 
از آنجا که هر کودکی قیافه و خصوصیات خاص خود را دارد. علایق و سلیقه های آنها نیز متفاوت است. نبایدبه اشتباه تصور شود که علایق کودکان با یکدیگر و یا با علایق ما مشترک است. در نظر گرفتن تنوع وسایل و امکانات در اتاق کودک به دلیل استفاده طولانی مدت از اهمیت بسیاری برخورداراست.
 
کودکان به نقاشی و حجم سازی بسیار علاقمند می باشند و دوست دارند وسایلی را که در اختیار دارند رنگی کنند، مثل نقاشی کردن روی دیوارهای اتاقشان. گاهی این مسئله باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در خانواده ها می شود. اما باید دقت نمود که کودکان را از انجام این کار نهی نکنیم و فضای لازم را برای انجام این کار برای او فراهم کنیم. به طور کلی آشنایی با روانشناسی کودکان و چگونگی تزیین اتاق آنان مسئله بسیار مهمی است به طوریکه شاید بتوان گفت ارتباط بسیار زیادی بین تزیین اتاق کودک و اصلاح جامعه وجود دارد.


 
رنگ های متناسب برای اتاق کودک


ببینید کودکتان به چه رنگی علاقه دارد. اگر هنوز سنشان به حدی نرسیده که بتوانند به خوبی صحبت کنند، یک جعبه مداد رنگی در جلویش بگذارید تا خود یکی از رنگ ها را که دوست دارد انتخاب کند. کودکان بزرگتر خود می توانند به شما بگویند که دوست دارند رنگ اتاقشان چه رنگی باشد. یادتان باشد که اولویت با علاقه ی خود بچه هاست.
 
سعی نکنید مدل و رنگ دلخواه خودتان را به زور به بچه ها تحمیل کنید. شخصیت آنها از همین سنین شکل می گیرد و اتاقشان می تواند آینه ی خوبی برای نشان دادن شخصیتشان باشد. البته منظورم طرح و رنگ های غیرمعقول آنها نیست. باید محدودیت تعیین کنید اما باز آنها را در انتخابشان آزاد بگذارید.

  10 ایده شگفت انگیز برای تزیین دیوار اتاق کودک

خلاقیت همراه با بازی کلید طراحی دکوراسیون اتاق کودک است.  ایجاد مخفیگاهی رنگارنگ و هیجان انگیز برای افزایش خلاقیت، انرژی و هوش کودک در اتاق خوابش می‌تواند بر رشد، رفتارها و حتی آینده او موثر باشد. تزئین دیوار اتاق کودک به طوری که انعکاسی از علایق او باشد می‌تواند به سادگی چیدمان اتاق کودک را دگرگون کند. در این مطلب ایده‌های زیادی داریم تا بتوانیم از بازی گرفته تا ورزش و کتابخانه و... را به دیوار اتاق کودک بیاوریم.

تزئین دیوار اتاق کودک پسر با انواع حیوانات 

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک


دختر یا پسر فرقی نمی‌کند، همه کودکان عاشق حیوانات هستند! یک کاغذ دیواری با طرح جنگل‌های گرمسیری اتاق کودک را تبدیل به یک جنگل کوچک می‌کند. عروسک‌های پارچه‌ای حیوانات برای تزئین دیوار را هم می‌توان از اسباب بازی فروشی‌ها تهیه کرد و هم می‌توانید به سادگی در خانه با کمک پارچه و مقوا و پلاستیک و کاغذ رنگی بسازید و اجازه دهید کودک شما در خیالات پسر جنگل غرق شود.

تزئین دیوار اتاق کودک با نقاشی

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک
 

ایده‌ای سرگرم کننده و کاربردی برای دیوار اتاق کودکانی که عاشق رنگ آمیزی هستند! این بوم بزرگ نقاشی دیواری علاوه بر اینکه ایده ای سرگرم کنده است، خلاقیت کودک را تحریک می‌کند و  هنرمند درون او را بیدار می‌نماید. رنگ آمیزی استرس‌ها و هیجانات کودک را کاهش می‌دهد و باعث افزایش تمرکز او می‌شود.

دیوار صخره نوردی در اتاق کودک

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک


ورزش و ترشح آدرنالین، تمام چیزی است که یک کودک را شاد و سرزنده نگه می‌دارد. اگر سقف اتاق کودک شما به اندازه کافی بلند است و او از آنهایی است که دوست دارد از در و دیوار بالا برود می‌تواند ساعت‌ها با این دیوار صخره نوردی ورزش کند و سرگرم باشد. برای اطمینان از امنیت او هنگام بالا رفتن از کفپوش‌های تشکی در لبه دیوار روی زمین استفاده کنید.

دیوار بازی در اتاق کودک

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک

اگر چه نقاشی‌های دیواری و تزئین دیوار اتاق کودک با کاغذهای رنگی می‌تواند برای او جذاب باشد ولی هیچ کدام به اندازه یک بازی دیوار نمی‌تواند خنده را بر لب او بیاورد و به علاوه اگر کودک شما بزرگ تر باشد بازی می‌تواند راهی عالی برای یادگیری باشد.

دیواری برای مرتب بودن

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک
 

ایده بالا برای آن که اتاق کودک یا نوجوان شما مرتب و تمیز بماند، بسیار مفید است. میز تحریر و کمد کتاب‌های او را به دیوار بچسبانید، این کار باعث می‌شود تمرکزش هنگام درس خواندن بیشتر شود. استیکرها ساده‌ترین راه برای تزئین دیوار اتاق کودک هستند؛ آنها را با وسایلی مانند شلف‌ها ترکیب کنید تا یک دیوار چند بعدی به وجود آورید.

تزئین اتاق کودک با اسباب بازی‌ها

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک


تزئین دیوار اتاق کودک با عروسک‌ها و اسباب بازی‌های مورد علاقه او که تعداد زیادی از آنها را دارد ایده‌ای تازه نیست ولی مهم است که این کار را به روشی متفاوت و زیبا انجام دهید. می‌توانید مانند عکس بالا برای به چشم آمدن بیشتر ماشین‌های اسباب بازی رنگارنگ از شلف‌های هم رنگ دیوار اتاق استفاده کنید.

تزئین دیوار اتاق کودک با تخته سیاه

تزیین اتاق کودک


کودکان معمولا به نقاشی کردن روی درب و دیوارها علاقه خاصی دارند. بیایید با یک دیوار تخته سیاه با این مسئله رو به رو شویم. رنگ کردن یک دیوار اتاق کودک با رنگ مخصوص تخته سیاه یک راه حل ساده است تا کودکتان بتواند شاهکارهای خود را روی آن خلق کند، با همکلاسی‌هایش بازی کند و ریاضی را تمرین کند!

اتاق کودک کتاب خوان

تزیین اتاق کودک

تزیین اتاق کودک
 

کتاب‌های کودکان معمولا ظاهری رنگارنگ با نقاشی‌های جذاب دارد. تزئین دیوار اتاق کودک با کتاب‌های مورد علاقه‌اش او را بیشتر ترغیب به کتاب خواندن می کند. می‌توانید مانند عکس بالا از شلف‌های باریک لبه دار به رنگ دیوار برای نمایش بهتری از کتاب‌ها استفاه کنید.

تزئین اتاق کودک با عکس‌های خانواده

تزیین اتاق کودک
 

ساخت یک درخت خانوادگی با کاغذ رنگی، نقاشی و حتی یک برچسب یا استیکر می‌توانید به اتاق کودک روح ببخشید. اجدادش را به او بشناسانید و حس علاقه و همبستگی او را به خانواده‌اش تقویت کنید.

 


تزئین اتاق کودک با کاغذ رنگی

تزیین اتاق کودک


برای یک تزئین دیوار ساده اتاق کودک با کمک کاغذ رنگی  یا عکس برگردان و تکرار آن در سطح دیوار سفید مانند عکس بالا می‌توانید یک تزئین گرافیگی شاد و متفاوت در اتاق کودک داشته باشید. 

منبع: سایت نقش و نگار /بیتوته/ فردا نیوز

  • نویسنده : عارفه آشتیانی
    • امتیاز :
    • 2
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/05/22
  • تعداد مشاهده : 10865 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید