درمان ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن کودک

شاید اولین پرسش این باشد که چرا بچه ها ناخن هایشان را می جوند ؟

آنها به علتهای مختلفی این کار را انجام میدهند ، وقتی دچار تنش و اضطراب می شوند، موقعی که کنجکاوی انها گل میکند،از روی عادت و حتی ترس و...ناخن جویدن به غیر از اینکه یکی از عادات بد در کودکان محسوب میشود ،در صورت تداوم میتواند سلامت کودک را نیز تهدید کند.

این عادت بیشترین و عمومی ترین عادت کودکان نسبت به سایر عادات مانند : مکیدن شصت ،دست توی بینی کردن،بازی با موها و خوردن آنها و دندان قروچه میباشد.اگر برای درمان ناخن جویدن در کودکان فکری نکنید ، این وضعیت ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد.

چه موقع باید در مورد ناخن جویدن کودکان نگران شد:

اگر فرزند شما هنگامی که مشغول تماشای تلویزیون است یا هنگامی که در شرایط خاصی مثل : آزمایش و تست ویا دقت برای انجام کاری ،قرار دارد شروع به ناخن جویدن میکند و این کار را نسبتا آرام انجام میدهد ،جای نگرانی نیست و این رفتار او فقط پاسخ به شرایط و فائق امدن به تنش وارده است.البته برای درمان وترک ناخن جویدن باید اقدام کرد.

علت ناخن جویدن

اما اگر کودک شما با حالت عصبی ااین کار را می کند واگاهانه جلوی شما  می ایستدومشغول ناخن جویدن میشود ،در این مواقع شما باید نگران شوید .شاید این سوال خیلی از مادران عزیز باشد که چگونه عادت ناخن جویدن کودک 3-2 ساله خود را از بین ببرند؟

راه های ترک ناخن جویدن در کودکان:

دقت کنید،هنگامی که عمل ناخن جویدن را در کودک خود مشاهده کردید فکر کنید چه چیزی در زندگی کودک ، او را دچار تنش کرده است .مثلا یک درگیری یا جدایی در خانواده، مکان جدید، مهد کودک جدید ،وحتی مربی جدید و... . پس از پیدا کردن علت تنش ، با کودک خود صحبت کنید و شرایط محیطی را برای او امن کنید و به او بگویید که شما همیشه مراقبش خواهید بود.

اکثر کودکان برای توقف و ترک عادت ناخن جویدن به کمک مادرشان نیاز دارند.موقعی که بچه های دیگر او را اذیت میکنند ،شما میتوانید با او صحبت کنید و در گفتن و ابراز احساساتش به او کمک کنید و یاداوری کنید که چقدر او را دوست دارید.البته باید شرایطی که باعث می شود کودکان دیگراو را اذیت کنند را نیز بر طرف کنید .

غر زدن و تنبیه کردن ممنوع:

شاید شما از آن دسته از مادرها باشید که در صورت مشاهده ناخن جویدن کودک خود شروع کنید به گفتن جمله ی : ((ناخن نخور )) یا ((دستت رو از دهنت بیار بیرون)) یا اینکه ضربه ای به پشت دست او بزنید و او را از این کار منصرف کنید .این بدترین اقدامی است که شما می توانید انجام دهید .چون درصد بالایی از کودکان متوجه کار خود نیستند پس بهتر است آرامش خود را حفظ کنید.

صحبت با کودک درباره ناخن سالم وزیبا:

ناخن های سالم

با کودک خود صحبت کنید به او ناخن های سالم و مرتب خود را نشان داده.میتوانید عکس ناخن های جویده شده و بد شکل کسانی  که دچار بیماری پوستی و عفونی شده اند را نیز به او نشان دهید .

حواسش را پرت کنید:

خیلی از بچه ها هنگامی که از دستشان استفاده می کنند و مشغول بازی می شوند دیگر این عادت را فراموش میکنند .پس بهتر است هنگام ناخن جویدن حواس او را پرت کنید و از او بخواهید با وسیله ای مشغول بازی شود .مثلا: توپ یا لگو یا هر اسباب بازی دیگری . ساختن کاردستی،کشیدن نقاشی و بازی هایی که دستان کودک را درگیر کند ،خیلی موثر است .

درمان ناخن جویدن

با هم قول و قرار بگذارید:  

با کودک خود در مورد ظاهر ناخن هایش صحبت کنید و اینکه چگونه آلودگی ها و میکروب ها از زیر ناخن وارد بدن او میشود .برایش مثالی از کودکی هم سن و سال که دچار بیماری شده،بزنید و با هم قرار بگذارید هنگامی که او ناخن می جود وحواسش نیست، شما با گفتن کلمه ی رمز،او را متوجه عملش کنید و او فورا این کار را متوقف کند .حتی یاد آوری میتواند تماسی باشد مثلا:تکان دست یا پای کودک .البته نباید شکل تنبیه پیداکند.احتمالا این روش در بچه های بزرگ ترمطلوب نیست وترجیح میدهند والدین در این زمینه کمتر دخالت کنند .

استفاده از تکنیک های آرامش بخش:

مواقعی که حدس میزنید کودک شما می خواهد شروع به ناخن جویدن کند یا به عبارتی زمان و مکان عادت او را تشخیص دادید،از او بخواهید آرام وعمیق نفس بکشد یا اگر دندانهایش را محکم به هم می فشارد و یا مشت هایش را گره کرده است ،از او بخواهید که آرام باشد وبه کارش ادامه ندهد .از آنجایی که یکی از علت های مهم ناخن جویدن ، وجود تنش واضطراب است ،آرام بودن و استفاده از تکنیک های آرامش تاثیر بسزایی در کنترل شرایط دارد .

استفاده از لاک و چسب:

ترک ناخن جویدن

پوشاندن ناخن کودک با لاک مخصوص تلخ مزه یا چسب ،شاید راهی برای کمتر جویدن ناخن باشد ،اما این راه بهترین روش نیست و به صورت موقت ، نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت .بهتر است این مشکل را ریشه یابی و اصولی درمان کنید .

عوارض ناخن جویدن در کودکان:

در مواردی که عادت ناخن جویدن به صورت شدید ادامه پیدا کند ، منجر به زخم شدن انگشت کودک میشود .پوست اطراف ناخن ملتهب شده و ممکن است عفونت کند.

عوارض ناخن جویدن

هنگامی که کودک چشم هایش را می مالد یا دستش را روی صورت خود می کشد ممکن است به علت نا صافی و تیز بودن ناخن های جویده شده به چشم و صورت خود آسیب بزند .حتی هنگام بازی با کودکان دیگر نیز ممکن است کودک هم بازی خود را زخمی کند .

به علت مرطوب شدن دست کودک توسط بزاق دهان و جذب گرد و غبار و آلودگی از محیط ،این کودکان بیشتر در معرض ابتلا به آنفولانزا و بیماری های مشابه می باشند .

همچنین احتمال اینکه به بیماری های عفونی روده مبتلا شوند نیز وجود دارد .

نتیجه گیری :

با توجه به تمام موارد گفته شده ، بهتر است مادر، در کمال آرامش و خونسردی علت ،زمان و مکان عادت کودک خود را کشف کند ،ازافراد با تجربه و در نهایت از پزشکان و کارشناسان نیز مشاوره بگیرد .

منبع: ترجمه توسط سایت چی نیاز داری

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 8
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/09/14
  • تعداد مشاهده : 6859 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید