مشاوره قبل بارداری + سوالات

مشاوره قبل بارداری
چه کارهایی قبل از حامله شدن باید انجام بدهیم که دوران حاملگی و زایمان راحت تری داشته باشیم؟ چرا مشاوره قبل از بارداری مهم است؟
هدف اصلی از مشاوره قبل از بارداری، این است که ما سعی کنیم خانم با بهترین شرایط از نظر فیزیکی و جسمی و روحی  وارد پروسه ی بارداری شود. چون طبیعتا هر چه زن در زمان بارداری سالم تر باشد، طول دوران بارداری بهتری را می گذراند و عوارض بارداری کمتری  به سراغ وی می آید و فرزند سالم تری را نیز به دنیا خواهد آورد.

مشاوره قبل از بارداری

بیماری های زمینه اییک قسمت مهم مشاوره قبل از بارداری بحث بیماری های زمینه ای است؛ یعنی اینکه از جمله سوال های که در زمان مراجعه ی خانم به پزشکان، از خانم پرسیده می شود این است که آیا فرد بیماری زمینه ای خاصی دارد؟ مثلا بیماری هایی که می تواند فرایند حاملگی را تحت تاثیر قرار دهد یا روی سلامت جنین اثر بگذارد یا اینکه امکان تشدید برخی بیماری ها در حاملگی به وجودآید؟
بیماری هایی که معمولا برای ما مهم است که راجع به آن اطلاعات داشته باشیم؛ بیماری قلبی، فشار خون، دیابت، مشکلات تیروئیدی، بیماری های کلیوی، بیماری های اعصاب مثل صرع و مشکلات روحی روانی از جمله افسردگی اضطراب و.. بیماری هایی از این دست است که جزئی از بحث بیماری های زمینه ای است.


بیماری های فوق، مهم تر هستند زیرا ممکن است در حاملگی یا تشدید شود یا عوارض مادرزادی و جنینی ایجاد کنند. هدف این است که اگر کسی نمی داند که این بیماری ها را دارد، شناسایی شود و یا اگر کسی از وضعیت خود اطلاع دارد و مبتلا به بیماری زمینه ای یا طبی است، این بیماری کنترل شود و در شرایطی که کنترل شده است و فعال نیست و همه چیز مرتب است، خانم برای بارداری اقدام کند.


 نکته دیگر اینکه بعضی از خانم ها برای کنترل بیماری خود مثل بیماری فشار خون یا تیروئید... ، در حال مصرف دارو هستند. مصرف برخی از این داروها ممکن است در بارداری مجاز نباشد و دوزشان باید کمتر شود که روی جنین تاثیرات منفی نداشته باشد، بنابراین راجع به داروهایی هم که مصرف می شود از خانم سوال می شود.
 که اگر دارو هایی که مصرف می کند، برای بارداری ضرر دارد و ممکن است نقایص مادرزادی ایجاد کنند، این داروها قطع می شود و با داروهایی که برای جنین ایمن هستند جایگزین می شوند، یا اینکه میزان مصرفشان به حداقل میزان لازم برسد.


 مثلا فرض کنید خانمی هستند مبتلا به صرع؛ چند نوع دارو برای کنترل تشنج مصرف می کنند و از آنجایی که  بعضی از داروهای صرع، ممکن است عوارضی برای جنین ایجاد کنند، متخصص زنان و مشاوره متخصص نورولوژی یا مغز و اعصاب، این داروها را تبدیل می کند به داروهایی که اولاً برای حاملگی ایمن هستند، چون و یا حداقل دوزی که لازم است برای کنترل تشنج این دارو را تجویز می کند.
 اهمیت بحث بیماری های زمینه ای در همین است که بیماری کنترل شده باشد و داروهایی که برای کنترل آن مصرف می شود، داروهای ایمنی در بارداری باشند و خانم در شرایطی وارد بارداری بشود که، این بیماری در بارداری تشدید نشود و عوارض مادری و جنینی به حداقل برسد. یکی از مسائلی که خانم ها بعد از بارداری به آن دچار می شوند، مسئله دیابت بارداری است


دیابت بارداری :

مشاوره قبل بارداری


چه افرادی بیشتر ممکن است به دیابت بارداری مبتلا شوند؟ بحث دیابت، یعنی اختلال در تحمل قند. یعنی بدن فرد وقتی که قند مصرف می کند، هورمون انسولین نمی تواند طوری تنظیم شود که سطح قند خون بدن فرد را تنظیم کند. بنابراین قند بالاتر از آن حدی که باید باشد، می رود و عوارض مختلفی روی قلب، کلیه، سیستم های مختلف بدن می گذارد؛ چرا که یک بیماری سیستمیک است و کل  ارگان های بدن را می تواند در بر گیرد.


 ممکن است بعضی از افراد از قبل از بارداری، دیابت داشته باشند و قند خونشان بالا باشد که این حالت ممکن است عوارضی داشته باشد.

عوارض دیابت بارداری :

 • کاهش میزان باروری.

 • سقط جنین.

 • اختلال در رشد جنین.

 • زایمان زودرس.

اولاً می تواند میزان باروری را کم نماید. یعنی زمانی که قند کنترل نیست، لقاح و باروری با مشکل روبه رو می شود. ثانیاً می تواند در اوایل بارداری باعث سقط شود. بنابراین قند کنترل نشده می تواند باعث سقط و از بین رفتن محصولات بارداری شود و در مراحل بعدی می تواند روی رشد جنین و عملکرد جفت تاثیر بگذارد. ممکن است که جنین بیش از حد بزرگ شود، که بزرگ شدن بیش از حد جنین یعنی بیش از 4کیلو البته برای نژاد ایرانی، زایمان طبیعی ممکن است مناسب نباشد و یا سخت انجام شود و نیاز به سزارین باشد.
و یا مایع دور بچه ممکن است بیش از حد زیاد شود که منجر به زایمان زودرس و مسائل دیگری شود. از طرفی اگر دیابت خیلی پیشرفت کند، عملکرد جفت را خراب می کند و وقتی عملکرد جفت خراب شود، رشد بچه کم می شود یعنی در برخی موارد که دیابت پیشرفته است، جنین هایی داریم که رشدشان کم شده است.حاملگی زنانی که قبل از بارداری دیابت دارند :


یک مدل داریم که فرد قند خون بالایی دارد و دیابتی است و می خواهد حامله شود. این فرد باید قندش کنترل شده باشد. یک آزمایش وجود دارد به اسم هموگلوبین ای وان سی، اگر این آزمایش نشان دهنده ی کنترل بودن قند خون طی سه ماه گذشته است.
 کسی که دیابت واضح دارد و می خواهد حامله شود، سطح هموگلوبین ای وان سی او باید سطحی پایین تر باشد، این نشان دهنده این است که قند وی کنترل است و می تواند بارداری کم عارضه ای را تجربه کند. گرچه همیشه بارداری دیابتی، حاملگی پر خطری است که باید تحت نظر متخصص زنان باشد و  ویزیت های منظم داشته باشد.


حالت دیابت بارداری، یعنی قبل از حاملگی قند خون فرد همیشه خوب بوده است، اما در بارداری، بعضی از افراد ممکن است که بخاطر تغییرات هورمونی که در حاملگی اتفاق می افتد و عملکرد خود جفت ممکن است که شرایط به گونه ای پیش رود که بدنشان نتواند قند خون را تحمل کند. یعنی یک مقدار که قند مصرف می کنند هورمون انسولین نمی تواند این قند را کنترل کند و این قند بالاتر از آن حدی که باید باشد، می رود که این هم دوباره همان عوارض مادرزادی و  جنینی را ایجاد می کند. البته ممکن است نسبت به حالت فردی که از قبل بارداری، دیابت داشته باشد، ملایم تر باشد ولی این هم خطرات خاص خود را دارد و باید کنترل شود.


تشخیص دیابت بارداری :


برای غربالگری دیابت، آزمایشی وجود دارد که این را معمولا ًبین حدود 26 هفته بارداری، یعنی حدود 7ماهگی، 24 تا28 هفته، این آزمایش انجام می شود؛ بدین صورت که یک شربت قند را آزمایشگاه به فرد می دهد و فرد میل می کند، تقریباً یک ساعت بعد از مصرف این آب قند از فرد قند خون می گیرند و اگر عدد آن از یک حدی بالاتر باشد که برای ما عدد140 مد نظر است، این نشان دهنده این است که فرد اختلال تحمل قند دارد و نمی تواند قند را تحمل کند و می تواند علامت خطری از دیابت بارداری باشد که نیاز به بررسی های بیشتری دارد.
 بطور روتین و معمول برای همه خانم ها در هفت ماهگی این آزمایش انجام می شود، اما افرادی هستند که  ممکن است به دیابت بارداری مستعدتر باشند؛ مثلا کسانی که در بارداری های قبلی نیز دیابت داشتند، کسانی که سابقه خانوادگی قوی از دیابت دارند، کسانی که در بارداری های قبلی بچه های درشت یعنی بالای 4 کیلو به دنیا آورده اند؛ این می تواند نشان دهنده این باشد که در آن بارداری ها هم شاید قند داشتند که شناسایی نشده است.
 و دیگر موارد، کسانی که داروهایی مصرف می کنند که اصطلاحاً دیابتو ژن هستند، یعنی می تواند قند خون را تحت تاثیر قرار دهد مثل کورتن. مثلا فکر کنید یک نفر بیماری خود ایمینی مثلا لوپوس به پوست دارد یا آسم شدید دارد، باید مدام کورتن پردنیزولون مصرف نماید، این فرد مستعد این است که قندش بالا برود، یا کسانی که ما شک می کنیم دیابت داشته باشند یا گروهای مختلف دیگر و کسانی که تخمدان پلی کیستیک دارند که کنترل نشده است.
 یادمان باشد تخمدان پلی کیستیک، بیماری است که می تواند در بارداری با قند خون بالا یا با فشارخون بارداری همراه شود. چون تخمدان پلی کیستیک هم یک مریضی سیستمیک یک اختلال متابولیک سوخت و ساز بدن است.
 فقط بحث مسائل تولید مثل نیست، اگر کسانی چنین شرح حال هایی داشته باشند؛ زودتر یعنی در همان ویزیت های اول بارداری یا حتی قبل از بارداری پزشک، این تست اختلال تحمل گلوکز را برایشان انجام می دهد، یعنی این شربتی که می خوردند و یک ساعت بعد از آن ها آزمایش می گیرند، به جای هفت ماهگی، همان ماه اول و یا حتی قبل از بارداری،برای آن ها انجام می شود که متوجه شوند که آیا فرد مستعد دیابت هستند که اگر هستند زودتر شناسایی بشوند و درمان های لازم صورت بگیرد.


تاثیر وزن مادر در حاملگی


نکته دیگر بحث کنترل وزن قبل از بارداری است. خانم هایی که می خواهند باردار شوند بهتر است که در بهترین وزن ایده آل باردار شوند. زیرا اگر اینطور نباشد، یعنی هم وزن کمتر از حد نرمال، هم وزن بیشتر از حد نرمال می تواند با عوارض مادرزادی و جنینی همراه باشد.
 وزن اگر خیلی کم باشد و کسانی که خیلی لاغر هستند، خیلی رژیم های غلو آمیزی می گیرند؛ کاهش وزن های بسیار شدید دارند، یا اختلالاتی داریم مثل اختلالات انورکسی که فرد مخصوصاً غذا کم می خورد یا غذایی را که خورده است بر می گرداند که وزنش را کنترل کند، این جزء بیماری های است که نیاز به مشاوره روانپزشکی دارد که از نظر روحی بررسی شود و بتواند وزن ایده آل را به دست آورد.
با چنین وزن هایی، باردار شدن می تواند باعث سقط و یا باعث نازایی، زایمان های زودرس و تولد بچه های کم وزن شود. یعنی مادری که وزنش خیلی پایین است، بچه ای با وزن پایین را هم به دنیا می آورد. همانطور که لاغری بیش از حد می تواند عوارض داشته باشد، چاقی بیش از  حد نیز می تواند عوارض داشته باشد، عوارضی چون وزن بسیار زیاد نوزاد، احتمال سزارین و زایمان های سخت تر، دیابت، فشار خون و سایر عوارض بارداری زن را تهدید می کند .


مسمومیت بارداری :


آیا مسمومیت بارداری در بارداری های بعدی نیز اتفاق می افتد؟ عوارضی که در یک حاملگی اتفاق می افتد ممکن است که در بارداری های بعدی هم تکرار شود. یکی از موارد مسمومیت بارداری است .
مسمومیت حاملگی یعنی افزایش فشارخون در حاملگی. فشار خون در زن باردار یعنی فشار بالای 140 روی90( یا 14 روی 9 برود ) یعنی فشار بالای فرد بیشتر از 14 و فشار پایین تر از 9 باشد.
اگر خانمی فشار بالا داشت، اولین کاری که باید انجام دهد این است که یک آزمایش ادرار انجام دهد و بررسی کند که پروتئین در ادرار دفع می شود یا نه. اگر دفع پروتئین داشت یا علائم دیگری که در راستای این مورد بود، نشان دهنده مسمومیت بارداری است.
 علائم آن سردردهای شدید بخصوص سردردی که در ناحیه پس سر یا پیشانی در عمق چشم حس شود، همراه با استفراغ و درد روی کبد و همراه با تاری دید و اشکال بینایی می باشد. بنابراین این علائم نشان دهنده فشار خون و یا مسمومیت بارداری می باشد که خانم های باردار باید بشناسند به ویژه در نیمه دوم بارداری ممکن است این علائم را داشته باشند.
این مسمومیت بارداری ممکن است در بارداری های بعدی تکرار شود ممکن است بعضی از این موارد، علل زمینه ای داشته باشد. عللی چون بیماری های تورمبوفیلی، فشار خون زمینه ای که بعدها مسمومیت بر آن افزوده و غالب شده است.
پزشک این علل زمینه ای را بررسی می کند. اگر قابل اصلاح باشد اصلاح می نماید و بعد فرد اقدام به بارداری می نماید. در طول بارداری هم باید به علائم گفته شده توجه شود؛ ویزیت های دقیق تر، نزدیک تر داشته باشد و تحت نظر پزشک باشد که این عوارض تکرار نشود.

 

مصرف اسید فولیک در بارداری :


مصرف فولیک اسید به تمام خانم هایی که در سنین باروری هستند و می خواهند باردار شوند، حتما پیشنهاد می شود. زیرا کمبود اسیدفیولیک می تواند با نقایص سیسم مغز و اعصاب جنین همراه باشد و مصرف اسیدفولیک از بروز اشکالاتی که در سیتم مغز و اعصاب جنین است جلوگیری می کند.
دو دوز اسیدفولیک در بازار داریم 1 میل و  5 میلی. معمولا مصرف اسیدفولیک یک میلی برای خانم ها کافی است و توصیه می شود حداقل از یک ماه تا سه ماه قبل از بارداری و حداقل یک ماه قبل بارداری مصرف را شروع کنند و تا سه ماهه اول بارداری هم حتما ادامه دهند.
آیا حالت تهوع دست نمی دهد؟ نه آهن ممکن است در سه ماه اول تهوع آور باشد به همین دلیل پزشک پس از سه ماه اول آهن تجویز می کنداما فولیک اسید هیچ عوارضی ندارد.
بعضی ها هستند که عوامل خطری دارند برای بروز بیماری های سیستم مغز و اعصاب جنین. مثلا حاملگی قبلی با جنینی با اشکال در سیستم مغز و اعصاب همراه بوده است یا آنکه رژیم غذایی بسیار ضعیف دارد. مثلا گیاهخوار مطلق هستند یا چنین چیزی که، ممکن است فولیک اسید کافی را دریافت نکنند یا اینکه ممکن است مستعد دیابت باشند.
 توصیه می شود کسانی که دیابت دارند، فولیک اسید را با دوز بیشتری یعنی 5میل مصرف نمایند و مصرف را از سه ماه قبل از بارداری شروع کنند یعنی طول مدت بیشتر با دز بیشتر استفاده شود.تاثیر ژنتیک در بارداری :


بهتر این است که مرد و زن در مشاوره قبل از بارداری با هم حضور یابند. آیا قبل از باردار شدن مشاوره و یا آزمایش ژنتیک لازم است؟
این مورد برای همه لازم نیست؛ یعنی لزومی ندارد که همه آزمایش ژنتیک دهند. اما برای برخی از افراد توصیه می شود که این کار انجام شود. و مهمترین زمان وقتی است که افراد یک بیماری ژنتیکی شناخته شده ای در خانواده خود دارند.
یا اینکه در تولد فرزندان قبلی، بچه هایی با مشکل ژنتیکی متولد شده باشند. در این حالت حتما مشاوره ژنتیک انجام شود. یعنی مشاور زوجین را به متخصص ژنتیک ارجاع می دهد و متخصص ژنتیک با توجه به بررسی ها انجام شده، احتمال خطر را مورد توجه قرار می دهد و نوع و شدت مشکل ژنتیکی و طریقه انتقال را ارزیابی می نماید و اگر که موردی باشد که احتمال تکرار آن در بارداری های بعدی وجود داشته باشد، به پزشک زنان اطلاع می دهد که در آن وقت اگر لازم باشد اقدامات خاصی انجام می شود. پس مشاوره ژنتیک برای کسانی که سابقه ژنتیکی در خود و  خانواده خود دارند توصیه می شود.بیماری های قلبی در خانم ها :


برخی مشکلات در خانم ها شیوع بیشتر دارد. مثلا افتادگی دریچه میترال، پرولاپس. دریچه میترال مسئله ای است که شایع است معمولاً هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی کند و به راحتی علائم این مشکل کنترل می شود. برخی بیماری های قلبی، مشکلات دریچه ای قلب در زمان رماتیسم قلبی ممکن است ایجاد شده باشند یا بعلت نقایص مادرزادی قلبی. قبل از بارداری حتما باید این موارد  کنترل شوند زیرا ممکن است در صورت بارداری بدن مادر نتواند که تغییرات بارداری را تحمل کند. بنابراین نیاز است که این را کنترل نماید و کارهای تکمیلی در این راستا ممکن است انجام شود؛ مثل اکو قلب که تحت نظر متخصص قلب انجام می شود و اگر موردی باشد قبل از اقدام به بارداری شناسایی می شود.

فشار خون در بارداری :


نکته دیگر بحث فشارخون است که همانطور که ذکر شد، فشارخون قبل از بارداری حتما باید در روی رنج نرمال قرار داشته باشد. کسانی که با فشار خون بالا حامله شوند در بارداری این حالت می تواند تشدید شود، بچه نمی تواند رشد خوبی داشته باشد. ممکن است زایمان زودرس ایجاد شود و خود بدن مادر می تواند در معرض مشکلات زیادی قراربگیرد؛ از جمله اینکه مسمومیت حاملگی بر فشار خون غالب شود.
استفاده از داروهای کنترل فشارخون در بارداری برخی مجاز و برخی غیرمجاز است. آن گروه که مجاز نیستند را قطع می کنیم و داروهای ایمن تر مثل متیل دوپا یا داروهای دیگر که در بارداری ضرری برای جنین ندارد و یا کمترین ضرر را دارد، به جای داروهای غیر مجاز گفته شده تبدیل می نماییم.


سوالات شایع قبل از بارداری :

سوال:
آیا فردی که در حین استفاده از قرص های میگرن باردار شده است دچار مشکل می شود؟آیا به جنین آسیب وارد می آید؟

آیا تشکیل نشدن قلب جنین می تواند عوارض استفاده از قرص میگرن باشد؟ انتظار نمی رود تا 5 هفتگی قلب جنین تشکیل شود زیرا معمولا قلب جنین در هفته ششم بارداری با سونوگرافی واژینال دیده می شود. ابتدا ساک حاملگی دیده می شود و در ده روز بعد قلب جنین باید تشکیل شود. معمولا داروهایی که برای میگرن استفاده می شود برای جنین خطری ندارد .

سوال:
امکان دارد رماتیسم برای بارداری مشکلی داشته باشد؟
اگر منظور رماتیسم قلبی است که مشکلات دریچه قلب ایجاد می کند، باید کنترل شود. اگر مشکل شدید دریچه ای نیست بله می توانند باردار شوند معمولا مشکلی پیش نمی آید مگر اینکه مشکل دریچه ای خیلی شدید باشد ولی اگر منظور رماتیسم مفصلی بوده باشد یا مسائلی مثل آرتروماتوید و ... که معمولاً این ها اشکالی در بارداری ایجاد نمی کنند، فقط اگر داروهای خاصی برای درمان رماتیسم مصرف می کنید، بعضی از این داروها  بهتر است که مصرف نشوند و با مشاوره پزشکی که تحت نظرشان هستید داروها را کم کنید یا به داروهایی که اشکالی در بارداری نداشته باشد، تبدیل کنید بعد برای بارداری اقدام کنید.

سوال:
تیروئید بارداری هم داریم؟

بله، اولا مشکلات تیروئیدی یعنی کم کاری و پر کاری، حتما باید قبل از بارداری اصلاح شود؛ برای اینکه هر کدام می تواند اثر خاص خود را بگذارند. بخصوص کم کاری می تواند باعث مشکلاتی در رشد و تکامل مغزی جنین شود. بنابراین مشکل تیروئید هم، جز مسائلی است که حتما باید در مشاوره قبل بارداری شناسایی شود. در این زمینه هم آزمایش و  هم معاینه و شرح حال از بیمار گرفته و اصلاح می شود که پس از آن فرد می تواند باردار شود.


 از جمله تست های بارداری، غربالگری  از نظر تیروئید است. که با آزمایش تیروئید مشخص می شود و می توان با داروهای خاص جایگزین، تیروئید را کنترل نمود به صورتی که عوارضی برای  جنین نداشته باشد. یک بیماری تیروئیدی وجود دارد که بیشتر برای مادر مشکل ساز است. اما این مورد نیز بسیار نادر است و این بیماری،التهاب تیروئید نام دارد که فرد باید تحت نظر متخصص غدد  و زنان درمان شود.

سوال:

آیا فردی که 45 روز ای بی اف انجام داده باشد وسپس باردار شده باشد و در صورت داشتن حالت تهوع زیاد، قرص ب6 استفاده نماید دچار مشکل می شود؟

بله می توانند قرص ب6 استفاده کنند چرا که 45 روز از انتقال جنین گذشته است.


اما اولا با مراجعه به متخصص باید دید که جنین چندقلو نشده باشد. ثانیاً از نظر تحریک بیش از حد تخمدان، باید تحت نظر دکتر متخصص باشند. چون گاهی وقت ها ما تحریک بیش از حد تخمدان را در ای وی اف خیلی تا قبل از بارداری داریم ،ولی گاهی وقت ها بعد از اینکه تست حاملگی فرد مثبت شد و جفتش شروع کرد به فعالیت آن موقع دوباره یک حالت تحریک بیش از حد تخمدان بخاطر هورمون هایی که از جفت ترشح می شود ممکن است ایجاد شود و این حالت نیاز به بررسی دارد. بنابراین کسی که ای وی اف شده است و  45 روز از انتقال جنین گذشته است و تهوع استفراغ دارد، از این نظر باید تحت نظر متخصص ای وی اف باشد و بررسی شود که اگر هم این مورد نبود که استفاده از مکمل و ترکیبات دیگر بلامانع است.

سوال:
خانمی پولیپ سرویکا داشته که دو بار نیز تحت درمان و سوزاندن الکتریکی قرار گرفته است اما آثار این مشکل پس از مدتی دوباره بروز نموده و باعث سقط جنین در دوماهگی شده است.آیا قابل رفع است؟


 اولا پولیپ چیزی است که ممکن است تکرار شود و مهم ترین علتش هم این است که هورمون استروژن ممکن است در بدن او بالا باشد، یک علتش می تواند چاقی باشد یا پریودهای نامنظمی در زمینه تخمدان پلی کیستیک باشد. به هر صورت اگر چاق هستید، وزن را کاهش دهید که احتمال بروز پولیپ کمتر شود. اما پولیپ سرویکال باعث سقط نمی شود اما پولیپ هایی که درون رحم هستند، داخل اندومتر هستند این ها ممکن است پولیپی باشند که ارتباطی با سقط داشته باشند.


 برای بارداری باید اول پولیپ برداشته شود بعد وارد پروسه بارداری شود که بهترین روش برداشتن هم با هیستروسکوپ است، یعنی پزشک مستقیم با دوربین وارد رحم شود و پولیپ را واضح تر شناسایی نماید و دقیقا از ریشه آنرا قطع کند؛ زیرا  با کورتاژممکن است قسمتی از پولیپ بماند و کامل از بین نرود.

سوال:
دختری در 14 سالگی جراحی مغز انجام داده است تومور به غده هیپوفیز آسیب رسانده است و قائدگی او با قرص ال دی اتفاق می افتد در حال حاضر ازدواج کرده و یک ماه قرص را کنار گذاشته است و حال سوال این است که آیا این قرص را حتما باید استفاده کند که بتواند دوران قائدگی را داشته باشد؟آیا می تواند باردار شود ؟
سونوگرافی نشان داده است که تخمدان ها بیش از حد کوچک هستند،آزمایش هایی که نشان دهد تخمدان ها هنوز فعال هستند، آزمایش های اف سچ و ال اچ هستند. یعنی هورمون هایی که از مغز و از هیپوفیز ترشح می شوند و تخمک گذاری تحت تاثیر آن ها انجام می شود.
 اگر میزان این اف اس اچ و ال اچ پایین باشد، یعنی تخمک گذاری از مغز انجام نمی شود و او برای قائدگی باید قرص ضد بارداری یا قرص استروژن پروژسترون مصرف کند که قائده شود.
برای حامله شدن راه حل وجود دارد و آن اینکه با استفاده از هورمون هایی که از هیپوفیز ترشح می شود، تحریک تخمک گذاری برای وی انجام شود یعنی آمپول هایی که برای تحریک تخمک گذاری استفاده می شود در مورد این فرد نیز می تواند باعث تخمک گذاری شود. بنابراین فرد برای اینکه تخمک گذاری انجام شود، زیر نظر متخصص نازایی نیاز به داروهای تزریقی خواهد داشت و بعد از آن می تواند برای بارداری اقدام نماید.

سوال:
خوردن قرص هایی به نام سیتالوپرام و لاموتریژین برای خانم های باردار چه میزان ضرر دارد ؟
سیتالوپرام داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب است. لاموتریژین هم دارویی است که معمولا برای کنترل صرع یا تشنج ممکن است استفاده شود. تا جایی که ممکن است این داروها مصرف نشود ولی گاهی وقت ها ممکن است کسی صرع داشته باشد، ایمن ترین دارو برای کنترل صرع در بارداری همان لاموتریژین است. یعنی نسبت به سایر داروهایی که برای کنترل صرع استفاده می شود لاموتریژین داروی ایمن تری برای جنین است.
 بنابراین اگر لازم است در بارداری استفاده شود، تحت نظر متخصص مغز و اعصاب می توانید مصرف را ادامه دهید با حداقل دوز مورد نیاز برای کنترل علائم.
سیتالوپرام و فلوکسیتین داروهایی که برای کنترل اضطراب و افسردگی استفاده می شود. جزو داروهایی هستند که بهتر است استفاده نشود ولی اگر راهی نبود این ها را می توان تحت نظر دکتر متخصص استفاده نمود. ترجیحا بهتر است بعد از سه ماهه اول بارداری استفاده شود.


منبع : برگرفته از صحبت های دکتر آزاده اکبری
کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 0
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/07/01
 • تعداد مشاهده : 6930 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید