چگونگی رابطه زناشویی در دوران بارداری + سخنی با پدران

رابطه زناشویی در بارداری
با شروع بارداری زن، تحولی در زندگی زناشویی زن و شوهر ایجاد می شود. نگرانی ها و ابهامات زیادی در این زمینه برای پدر و مادر ایجاد می گردد. آیا در زمان حاملگی روابط زناشویی باید کنار گذاشته شود؟ واقعا یک سری ملاحظات در روابط زناشویی در دوران بارداری لازم است؟ نقش پدران در این مورد چیست؟

روابط زناشویی در دوران بارداری :

بارداری باعث  تغییر در روابط  جنسی زوج ها می شود، اما این تغییر در زوج­ ها متفاوت است. ممکن است برخی زنان احساس کنند که چاق و زشت شده ­اند؛ اما برخی دیگر احساس کنند که جا افتاده، زیبا و شهوت ­انگیز شده ­اند. برخی  احساس کسالت و ناراحتی  می­ کنند و برخی دیگر  سرحال و شاد هستند، برخی احساس می­ کنند تنها هستند یا گرفتار رابطه­ ی یک طرفه ­ای  شده­ اند که از آن ­ها سوء استفاده می­ شود و برخی دیگر در رابطه­ ی عاشقانه ­شان احساس امنیت می ­کنند.

رابطه زناشویی در بارداری

 برخی همسران ممکن است بارداری، چاق شدن و بزرگ شدن شکم همسرشان را پایان روابط جنسی تلقی کنند،اما برخی دیگر از ظاهر زن باردار خود لذت ببرند. در دوره بارداری شاهد پستی و بلندی­ هایی در روابط جنسی خود خواهید بود. در برخی زنان، در سه ماهه اول، تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در اندام ­های نزدیک به لگن، میل جنسی را افزایش می­ دهد(عدم نگرانی نسبت به باردار شدن نیز در افزایش میل جنسی موثر است).

در برخی زنان علائمی چون تهوع، خستگی و کشیدگی پستان­ ها شهوت را کاهش می­ دهند. بسیاری از زنان در سه ماهه­ ی دوم بارداری شهوت بیشتری دارند و نسبت به سه ماهه اول یا سوم از روابط جنسی لذت بیشتری می­ برند. در این مرحله زنان احساس خستگی کمتر می­ کنند و انرژی بیشتری دارند و ممکن است از ظاهر چاق و پر خود لذت ببرند.

رابطه زناشویی در بارداری

در سه ماهه آخر بارداری، زنان میل کمتری برای رابطه­ ی زناشویی دارند، شاید علت آن بزرگ شدن  شکم و خستگی  آن­ ها باشد. بخاطر داشته باشید که نزدیکی فقط رابطه­ ی جنسی نیست. راه­ های دیگری وجود دارد که می ­توانید یکدیگر را تحریک و از نظر جنسی ارضاء کنید. از تخیل خود کمک بگیرید و راه­ های جدیدی برای لذت بردن  پیدا کنید. اجازه ندهید همسرتان هوا وارد مهبل شما کند، زیرا این کار باعث به وجود آوردن حباب­ های هوا در خون شما می­ شود و ممکن است کُشنده باشد.

آیا رابطه ­ی جنسی در زمان بارداری بی­ خطر است؟

پاسخ مثبت است، اما ممکن است متخصص از شما بخواهد به دلایل زیر از رابطه ­ی جنسی اجتناب کنید :

 • در معرض خطر زایمان زودرس  باشید(یا چند قلو باردار باشید).
 • همسر شما بیماری جنسی مسری داشته باشد.
 • افتادگی جفت داشته باشید (جفت پایین باشد).
 • دهانه رحم به خوبی کارش را انجام ندهد و به راحتی باز شود که می ­تواند نتیجه ­ی عمل جراحی قبلی باشد.
 • در طول بارداری خون­ریزی  مهبلی داشته باشید( هر چند لکه بینی بعد از نزدیکی در ماه­ های اول خطری  ندارد).
 • بعد از رابطه ­ی جنسی، شکم درد داشته باشید.
 • کیسه­ ی آب پاره شده باشد.

اگر خطری شما را تهدید نکند، مانعی برای نزدیکی وجود نخواهد داشت و هر زمان که مایل باشید، می­ توانید نزدیکی داشته باشید. انقباض­ های رحم، بخش طبیعی ارضاء شدن در زنان هستند و برای بارداری و جنین خطرناک نیستند. به خاطر داشته باشید  کیسه ­ی آب  که پر از مایع آمنیوتیک است، جنین را از فشارها و خطرهای بیرونی  محافظت می­ کند. اگر هنگام  مقاربت احساس ناراحتی می­ کنید وضعیت­ هایی را امتحان کنید که کمترین فشار را به شکم شما وارد می­ کند و یا اینکه رابطه­ ی جنسی آرام و سطحی داشته باشید.

شاید همسرتان نوسان­ های احساسی شما را در مورد رابطه­ ی جنسی درک نکند و یا آن­ ها را نپذیرد، که این ممکن است باعث بحران در رابطه­ ی شما شود. برای جلوگیری از مشکلات جدی، راه گفت وگو را باز بگذارید. کنار آمدن با این تغییرات در روابط جنسی، شما را برای چالش ­های دیگری که بعد از زایمان به وجود می­ آیند و در روابط جنسی شما تاثیر می ­گذارند، آماده می­ کند.

توصیه ­هایی برای پدران در دوران بارداری همسران :

انتظار برای پدر شدن تجربه ­ی بی نظیری است که به اندازه ­ی انتظار برای مادر شدن مهم است. ممکن است احساسات متضادی داشته باشید، مثل احساس مهم بودن و در عین حال نادیده گرفته شدن، احساس متعهد بودن و در عین حال رها شدن به حال خود و احساس عاشق بودن و تمایل به داشتن رابطه ­ی جنسی و در عین حال ترس از رابطه ­ی جنسی.

در میان گذاشتن این احساسات با همسر باردار خود و یا دوستان نزدیک به شما کمک می­ کند تا از این مرحله ­ی هیجان انگیز و نیز پر تنش عبور کنید. با دیگر پدرانی که در انتظار فرزند هستند گفتگو کنید این کار به شما کمک می ­کند تا نقش پدری ­تان را در دوره­ ی بارداری و نیز پس از تولد کودک بشناسید.

چون همسرتان در سه ماهه­ ی اول از لحاظ ظاهری تغییر زیادی نکرده است، باور اینکه به زودی پدر می­ شوید، کمی مشکل است اما در 16 تا 20 هفتگی، تغییرات در بدن همسرتان به وضوح  قابل مشاهده است و می ­توانید وجود جنین را احساس کنید.

 حتی می ­توانید برآمدگی پا یا آرنج جنین را روی شکم همسرتان ببینید. مانند بسیاری دیگر از پدران ممکن است شما نیز زمانی وجود کودک را باور کنید که او را از طریق سونوگرافی ببینید یا ضربان قلب او را بشنوید. سعی کنید در زمان انجام این معاینات در مطب حاظر باشید.

با اینکه برخی مردان در طول  بارداری، از نظر  احساسی به کودک نزدیک می ­شوند، بسیاری تا زمان تولد این احساس را ندارند. برخی با دیدن نوزاد، عاشق او می ­شوند اما در برخی دیگر این علاقه در ماه اول به  تدریج به وجود می ­آید.

هیجان، استرس و نگرانی در پدران

پدر شدن باعث ایجاد احساس غرور و رضایت در شما می شود، زیرا موجودی از نسل خود به وجود می آورید؛ اما از دیگر سوی ممکن است نگران سلامتی همسر و فرزند خود باشید. جالب این است که برای بسیاری  از مردان، دوره­ ی بارداری  بیشتر از زندگی  با نوزاد استرس دارد. شاید به این دلیل که دیدن مادر و نوزاد سالم استرس را کاهش می ­دهد و واقعیت پدر شدن را کاملا آشکار می­ کند.

اگر در طول بارداری  نگرانی ­هایی دارید از آن ­ها به عنوان انگیزه­ ای برای بهبود سلامت خانواده­ ی خود استفاده کنید. شما و همسرتان می ­توانید غذاهای متعددی بخورید، از فعالیت ­های پرخطر و قرار گرفتن در معرض  بیماری­ ها بپرهیزید و سبک زندگی خود را بهتر کنید.

با شروع زندگی جدیدی که به زودی  آغاز خواهد شد، ممکن است بیشتر  به مرگ فکر کنید. شاید تصمیم  بگیرید بیمه عمر داشته باشید یا وصیت­نامه ­تان را تغییر دهید. برخی مردانی که در انتظار فرزند هستند، هنگام موتورسواری از کلاه ایمنی استفاده می ­کنند و برخی دیگر کار پر خطر خود را ترک می ­کنند و کار ایمن­ تری را شروع می­ کنند. این  کارها نشان دهنده ­میل پدران به حضور در کنار کودک و فراهم آوردن بهترین­ ها برای اوست.

در دوره بارداری، برخی مردان با همسرشان همدلی می ­کنند و نشانه ­های جسمی یا ناراحتی­ های همسرشان در آن ­ها نیز بروز می­ کند. این نشانه­ ها شامل چاق شدن، میل به غذا، درد یا نفخ شکم، تهوع، استفراغ، کمردرد، دندان درد، بی اشتهایی و بی خوابی است. اگر هر کدام از این تغییرات جسمی یا مشکلات باعث نگرانی شما شد به پزشک مراجعه کنید.

رابطه زناشویی در بارداری

افزایش مسئولیت پدران :

با فکر کردن درباره­ ی پدر شدن، برخی مردان نگران از دست دادن آزادی یا استقلال خود هستند و عده ­ای فکر می­ کنند که آن را از دست داده ­اند. برای این دسته از مردان، پدر شدن یعنی تبدیل شدن به فردی بالغ و مسئول. برای مثال به دنبال  درآمد ثابت یا کسب در آمد بیشتر هستند، بخصوص اگر نگرانی­ های مالی داشته باشند.

اگر وظایف و مسئولیت­ های پدری شما را نگران کرده است، با همسرتان در مورد احساسات خود گفتگو کنید.به کمک همدیگر می­ توانید برای کاهش  هزینه­ ها یا افزایش درآمد برنامه ­ریزی کنید. همچنین می توانید انتظارات واقعی از نقش خودتان (درمقام پدر یا تامین کننده ­ی نیازهای همسر و فرزند) داشته باشید.

تغییرات در روابط با همسر :

با تمرکز همسرتان روی بارداری  و مشغولیت او درباره تولد فرزند، ممکن است احساس تنهایی کنید. اگر دیگران به او بیشتر توجه کنند یا او برای جلب حمایت روانی به دوستان یا اقوام  روی آورد، شاید فکر کنید جایگاه خود را از دست داده ­اید. شاید احساس کنید که باید بیشتر مراقب همسر و رابطه­ تان باشید اما او از نظر احساسی، جسمی و روابط جنسی از شما دور شده است.

 شاید از خشم و بی میلی خود نسبت به بارداری احساس گناه کنید. یکی از راه­ های حل این مشکل، گفت و گو با دوست یا آشنایی است که احساس مشابه ای دارد. در میان گذاشتن احساسات خود با همسرتان بسیار مهم است، ممکن است او از احساس شما آگاه نباشد و در صورتی که از احساس شما آگاه شود بتواند به شما کمک کند.

نقش پدر هنگام زایمان :

مردان دقیقا نمی ­دانند هنگام زایمان همسرشان چه واکنشی نشان خواهند داد. ممکن است به این فکر کنند که آیا با دیدن خون غش کنند؟ آیا می­ توانند درد و رنج همسر خود را هنگام زایمان تحمل کنند؟ برای افزایش آمادگی و اعتماد بنفس کتاب­ هایی در این زمینه مطالعه کنید.

 بحث و گفتگو در این زمینه با دیگر پدران و نیز با همسرتان می­ تواند مفید باشد. همچنین از یک دوست یا فامیل بخواهید تا شما را راهنمایی کند تا بتوانید به همسرتان کمک کنید.

نقش شما در مقام پدر :

رابطه زناشویی در بارداری

با نزدیک شدنِ زمان تولد کودک ممکن است ندانید که چگونه باید با فرزندتان رفتار کنید. شاید فکر کنید که روابط  شما با کودک همانند رفتاری است که پدرتان در کودکی با شما داشته است. پژوهش­ ها نشان می­ دهند میزان برخی هورمون­ ها در مردانی که قرار است پدر شوند تغییر می­ کند.

در این مردان هورمون­ های تستوسترون و کورتیزول پایین ­تر و میزان هورمون استرادیول بیشتر از دیگر مردان است. شاید علت آن این است که این افراد احساس دلواپسی و نگرانی بیشتری نسبت به دیگر مردان دارند.

پیشنهادهای زیر می ­تواند به شما کمک کند تا با وظایف و مسئولیت­ های پدری سازگار شوید :

 • با مطالعه کتاب درباره رشد طبیعی و رفتار نوزاد آگاهی لازم را کسب کنید و با انجام معاینات از سلامت نوزاد مطمئن شوید.
 • در مورد اتفاقاتی که هفته اول پس از تولد نوزاد می­ افتد، با دیگر پدران گفت و گو کنید.
 • بعد از تولد نوزاد برای تغییر در برنامه­ ی روزانه خود آماده باشید. اولویت ­های خود و خانواده را در نظر بگیرید و طوری برنامه ­ریزی  کنید که بتوانید از  کودک مراقبت کنید، روابط خود و همسرتان را حفظ کنید و زمانی  نیز برای خود داشته باشید.
 • مشخص کنید که شما و همسرتان بعد از تولد کودک به چه کمک­ هایی نیاز خواهید داشت.
 • درباره ­ی کارهایی که برای کودک می ­توانید انجام دهید(مانند نگاه داشتن، تکان دادن، عوض کردن پوشک، آرام کردن  یا بازی کردن) فکر کنید و سعی کنید در آن­ها مهارت بیشتری  کسب کنید.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 0
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/07/10
 • تعداد مشاهده : 8095 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید