چگونه با پسر و دختر نوجوان رفتار کنیم

رفتار والدین با نوجوان
دختران و پسران نوجوان در دوره بلوغ دچار تحولات جسمی و روحی میشوند پس طبیعی است که شاهد تغییراتی در رفتار آنها باشیم و این تدبیر پدر و مادر است که بدانند نحوه برخورد با نوجوان چگونه باید باشد. رفتار پدر با دختر نوجوان متفاوت با پسر نوجوان است و همینطور رفتار مادر با دختر نوجوان فرق دارد با پسر نوجوان.

رفتار پدر و مادر با دختر و پسر نوجوان

رفتار مادرها با دختران نوجوان :

بیشتر مادرها با دختران نوجوانشان مشکل دارند، چون مادرها اغلب سعی می­کنند بر همه ­ی کارها و برنامه­ های دخترانشان نظارت داشته باشند. دخترها نیز با این  کار مادرانشان سخت مخالفت میکنند و آتش بیار معرکه می­شوند، چون آن­ها  معتقدند اکنون به آزادی­های بیشتری  احتیاج دارند و نباید همیشه مطیع خواسته­ های مادرشان باشند. دختران نوجوان وقتی به سن بلوغ می­رسند، احساس می­کنند باید در مقابل مادرانشان بایستند و از حقوق  خودشان دفاع کنند، از این رو رفتارهای خشونت­ آمیز  از خودشان نشان می­دهند. مادران در این شرایط  می­توانند با استفاده از  مهارت­های  تربیتی، رابطه­ ی بهتری با دخترانشان داشته باشند.

رفتار والدین با نوجوان

آن­ها می­توانند بدون استفاده از زور و تهدید کردن دخترانشان، بدون اینکه مجبور شوند صدای خودشان را بلند کنند و عصبانی شوند، بر کارهای فرزندانشان نظارت داشته باشند. اما متاسفانه مادران بدون اینکه بدانند به جای این کار با رفتارهای نامناسب شان باعث می­شوند مخالفت­ های دخترانشان با آنها بیشتر شود.

رفتار والدین با نوجوان

رفتار پدرها با دختران نوجوان

پدرها اغلب وقتی دخترانشان مشکلی دارند،سعی می­کنند پاسخ مشکل  او را پیدا کنند و پای حرف­های دخترانشان نمی­نشینند؛ با این کار دخترها از پدرانشان فاصله می­گیرند. مردها نمی­دانند که دخترانشان نیاز دارند با آن­ها حرف بزنند و فقط به دنبال نصیحت کردن و کمک کردن به آن­ها هستند. مردها بیشتر اوقات فکر می­کنند که وظیفه­ ی آن­ها اصلاح مشکلات و بهبود شرایط است در حالی که بیشتر اوقات دختران و همسران آن­ها فقط می­خواهند با آن­ها حرف بزنند.

پدرها بیشتر مسئولیت امرار معاش خانواده را دارند، از این رو فرصت چندانی برای آن­ها باقی نمی ماند تا در جریان جزئیات مسائل و مشکلات خانواده و تربیت فرزندان قرار گیرند؛  به همین دلیل ممکن است دخترها فکر کنند، پدرانشان  به آن­ها اهمیت نمی­دهند. اما حقیقت این است که پدرها به دخترانشان خیلی اهمیت می­دهند؛ به همین دلیل است که آن­ها سخت کار می­کنند. اما از آنجایی که آن­ها مشغله ­ی زیادی دارند، نمی­توانند در جریان جزئیات زندگی باشند و فقط به مسائل بزرگ و مهم توجه می­کنند.

رفتار والدین با نوجوان

  مثلا نحوه ­ی لباس پوشیدن دختر و اینکه آیا شلوار جینی که پوشیده و مدل مویش به لباسش می ­آید یا نه، چندان برای یک پدر مهم نیست. متاسفانه این کار پدرها درست نیست. وقتی آن­ها به چنین جزئیاتی در زندگی­شان اهمیت نمی دهند، دخترها فکر می­کنند که پدرانشان به آن­ها اهمیت نمی­دهند و به آن­ها توجه ندارند.

بنابراین اگر پدرها می­خواهند روابط خوبی با دخترانشان داشته باشند، باید از کارهای آن­ها پرس و جو کنند و بدون اینکه آن­ها را نصیحت و راهنمایی کنند، با فرزندانشان حرف بزنند.

رفتار مادر با پسر نوجوان

مادران نیز اغلب با دستور دادن­های بیش از حد به پسرانشان و مجبور کردن آن­ها به کاری، به خصوص وقتی که به انجام ندادن آن کار اصرار دارند، غرور آن­ها را می­شکنند. مادرها اغلب شکایت می­کنند که پسرشانبه حرف­های آن­ها گوش نمی­کنند. آن­ها به این دلیل حرف گوش نمی­کنند که مادر خیلی آن­ها را نصیحت و راهنمایی می­کند. بطور کلی پسرها در مقایسه با دخترها به آزادی عمل  واستقلال بیشتری نیاز دارند.

آن­ها باید بتوانند ثابت کنند که چه کارهایی را می­توانند به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهند. وقتی به آن­ها بیش از حد کمک کنیم، آن­ها فکر می­کنند که ما به آن­ها اعتماد نداریم و با این کار رابطه آن­ها با ما خراب  می­شود و دیگر به حرف­های ما گوش نمی­کنند.

رفتار والدین با نوجوان

بطور کلی پسرها در مقایسه با دخترها به آزادی عمل  واستقلال بیشتری نیاز دارند

مادران سعی می­کنند برای مهار کردن پسرانشان برای آن­ها سخنرانی کنند و یا اینکه زود از کوره در می­روند و از دست آن­ها عصبانی می­شوند. این اشتباه مادران باعث  می­شود که پسرانشان از آن­ها فاصله بگیرند و آن­ها نتوانند بر کارهایشان نظارت داشته باشند. وقتی پسری به حرف­های مادرش گوش نمی­کند و خواسته­ های او را برآورده نمی­کند، پسرش به لجبازی­های خودش ادامه خواهد داد. مادر در این شرایط باید آماده باشد تا فرزندش را مدتی در اتاقی تنها بگذارد.

اگر در این شرایط او دست روی دست بگذارد و منتظر بماند تا پدر به خانه بیاید و شرایط را بهبود ببخشد، دیگر پسرش از او حرف شنوی نخواهد داشت. طرز برخورد پدر با مادر نیز در این میان به نحوه ­ی  برخورد پسر با مادرش تاثیر می­گذارد. مثلا وقتی مادر  شام درست می­کند و از همه می­خواهد برای خوردن شام  بروند، ولی پدر  به او اهمیت نمی­دهد  و جواب او را نمی­دهد بچه­ ها از نحوه­ ی  برخورد  او با مادرشان الگو می­گیرند و آنها نیز به حرف­ های  مادر توجه نمی­کنند.

بچه ­ها همیشه چشم به کارهای بزرگ­ترهایشان دارند و از آنها تقلید می­کنند. وقتی پدر  به حرف­های  همسرش  گوش نمی­کند، پسر نیز به خودش اجازه می­دهد  همین­گونه با مادرش رفتار کند و به او بی اعتنایی کند. درست به همین دلیل است که باید زن و شوهرها سعی کنند جلوی بچه­ ها بحث و مشاجره نکنند و در خلوت مشکلاتشان  را حل کنند. وقتی مادری جلوی بچه­ هایش  از شوهرش  شکایت می­کند  که چرا به او احترام نمی­گذارد، ناخودآگاه به فرزندشان این پیام را  منتقل می­کند که آنها نیز می­توانند به او بی احترامی کنند.

رفتار پدر با پسر نوجوان

پدرها می­توانند با کارهایی که با کمک پسرانشان انجام می­دهند، رابطه ­ی خوبی با آنها داشته باشند.با این کار پسرها می­توانند از راهنمایی­ها  و تجارب پدارنشان استفاده کنند.پدرها و پسرها خیلی نیاز ندارند که با هم حرف بزنند در عوض باید آنها رابطه­ی خوبی با هم برقرار کنند.

 پدر نباید از پسرانشان زیاد انتقاد کنند و معایب کارهایشان را به رخ آنها بکشند. پسرها از پدرانشان انتظار دارند که به آنها دلگرمی  بدهند و به آنها بگویند کارهایشان مشکلی ندارد و مثل همه­ی مردهای دیگر است.

پدرها باید مراقب باشند که از پسرانشان بیش از حد انتظار نداشته باشند

پسرها اغلب به دنبال رسیدن به هدفی در زندگی­شان هستند. وقتی آنها در کاری شکست می­خورند، از پدرانشان انتظار دارند که آنها را درک کنند و به آنها آرامش دهند و بگویند که قدر کارهای آنها را می­دانند. پدرها نباید مدام به پسرشان بگویند که تلاش آنها کافی نبوده و می­توانستند کار بهتری انجام دهند. پدرها باید بدانند که بچه­ ها از نظر استعداد و توانایی با  هم فرق دارند و میزان یادگیری آنها نیز متفاوت است.

رفتار والدین با نوجوان

وظیفه­ ی آنها  است که  نقاط قوت و استعدادهای فرزندانشان را کشف کرده و با تشویق و تمجید استعدادهای فرزندانشان را شکوفا سازند. وقتی پدری سعی می­کند بدون تهدید و تنبیه کردن رابطه ­ی خوبی با پسرش داشته باشد، فرزندش نیز نهایت سعی خودش را خواهد کرد که این رابطه­ ی خوب را حفظ کند. او دیگر نمی­ترسد که مبادا به خاطر اشتباهاتش، پدرش او را تنبیه کند. او در تمام مدتی که در کنار پدرش زندگی می­کند، به راحتی پیش پدرش می­رود و از راهنمایی ­ها و تجارب او استفاده می­کند.

منبع: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/07/11
  • تعداد مشاهده : 4191 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید