نشانه های بارداری در روزهای اول

بارداری در روزهای اول

آیا نشانه های بارداری در همه بانوان یکسان است؟

یکی از اولین و قطعی ترین نشانه ی بارداری در روزهای اول، قطع قاعدگی و پریود در خانم هاست. با شروع حاملگی و قطع قاعدگی، دستگاه ­های مختلف بدن دچار یک سری تغییر می­شوند. شناخت این تغییرات به خانم حامله کمک می­کند که با بدن خود بهتر کنار بیاید. 

روز های اول بارداری:

چند روز بعد از  انجام لقاح تخمک بارور شده، به دیواره رحم می چسبد که این باعث بوجود آمدن یکی از اولین علایم بارداری یعنی لکه بینی و دل درد میشود. این رخداد بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از بارور شدن تخم اتفاق می افتد.

لکه بینی و دل دردی که بوجود می آید شبیه دوران پریود است، برای همین بسیاری از خانم ها این لکه بینی رو با شروع دوره قاعدگی  اشتباه می گیرند .در بعضی خانم ها علاوه بر خونریزی و لکه بینی ممکنه ترشحات شیری مانند هم از رحمشون داشته باشند که دلیلش ضخیم شدن دیواره رحم بعد از بارور شدن تخم میباشد.

تلگرامکانال فروشگاه چی نیاز داری

نشانه های بارداری در روزهای اول

نشانه های بارداری

این ترشحات ممکن است در سرتاسر دوران حاملگی ادامه پیدا بکندکه طبیعی است و نیاز به درمان ندارد.با شروع بارداری بعضی هورمون­ها در بدن افزایش می­یابند.با آزمایش خون و یا ادرار، این تغییرات را میتوان مشاهده کرد و به تشخیص قطعی حاملگی و یا رد آن دست یافت. اولین و قطعی ترین علامت، قطع قاعدگی است. اما علائم دیگری هم با حاملگی همراهند. 

نشانه های بارداری در هفته های اول:

تهوع صبحگاهی:

تهوع صبح­گاهی که در حدود ٨٥℅ حاملگی­ها وجود دارد معمولا بعد از چند هفته از بین می رود. حالت تهوع در برخی بانوان قبل از تاخیر در زمان پریود بوجود میآید که میتواند یکی از اولین علائم بارداری باشد که به علت تغییرات در میزان هورمون ها می باشد.

حساس شدن پستان:

پستان­ها به هورمون بسیار حساس هستند. در ساعات اولیه گشنیده شدن تخم، هورمون­های پروژسترون و گونادوتروفین جنینی( (HCG به سرعت افزایش می­یابند. این هورمون، موجب افزایش حجم بدن از جمله پستان­ها شده و احساس سنگینی غیر عادی در آنها به وجود می آید.

آموزش استفاده از بیبی چک + فیلم

احساس دل درد:

این درد و ناراحتی (مشابه ابتدای قاعدگی) در اثر لانه گزینی تخم در جدار رحم به وجود می­آید به علاوه، رحم کم کم و در عرض ٩ ماه آینده رشد کرده و بزرگ می­شود، که ممکن است یک عامل دیگر دل درد باشد.

لکه بینی:

٢٥℅ زنان حامله هنگام لانه گزینی و آویختن تخم به جدار رحم دچار لکه بینی می­شوند. لکه بینی علامت مهمی است و می­تواند نشانه بعضی ناهنجاری­ها هم باشد. به همین سبب، لازم است با مشاهده­ی لکه بینی، کم یا زیاد، به پزشک مراجعه نمایند.

ضعف:

احساس ضعف و خواب آلودگی، حتی در ابتدای حاملگی(زمانی که بدن شما خود را با موجود جدید درونش هماهنگ می­سازد)هم به وجود می­آید.فرزند شما شروع به استفاده از کالری موجود در بدن شما کرده و به همین جهت انرژی شما زودتر از معمول تمام می­شود.

تیره شدن نوک سینه:

هورمون­های حاملگی روی فعالیت ملانوسیت­ها (سلولهای پوستی حاوی رنگدانه که رنگ پوست را ایجاد می­کنند و در نوک سینه وجود دارند) اثر گذاشته و موجب پر رنگ شدن نوک سینه می­شوند. زنانی که پوست تیره دارند دیرتر متوجه این تغییر رنگ می­شوند(حدود ١٠هفتگی به بعد).

بزرگ شدن شکم:

علاوه بر رشد جنین که علت اصلی بزرگ شدن شکم در حاملگی است، پروژسترون فراوانی که در این دوران ترشح می­شود حرکات دستگاه گوارشی را کند نموده و مشابه دوره قبل از قاعدگی شکم به آسانی نفخ می­کند.

یبوست:

همان هورمونی که موجب نفخ شکم می­شود، یبوست هم ایجاد می­کند. متاسفانه این علامت ممکن است با پیشرفت حاملگی شدت یابد.

افزایش دفعات ادرار و احساس تشنگی:

فعالیت کلیه طی حاملگی افزایش یافته و در نتیجه دفع ادرار هم بیشتر می­شود. در ابتدا و انتهای حاملگی این علامت واضح­تر است. در این دو دوره  فشار رحم روی مثانه موجب افزایش دفعات ادرار می شود.

ویار:

علاقه به بعضی مواد غذایی بیشتر می­شود. علت آن مشخص نیست ولی ممکن است در اثر نیاز بدن به بعضی مواد غذایی باشد.

سردرد:

در هفته ­های اول حاملگی، افزایش حجم خون می­تواند موجب سردردهای خفیف شود. اما کم کم بدن با این افزایش حجم خون هماهنگ شده و این سردردها هم از بین می روند.

افزایش تحریک پذیری:

با افزایش هورمون­های حاملگی احساس ضعف شدت می­یابد. علاوه بر ضعف وجود سردرد، نفخ، یبوست، درد پستان، دل درد، تهوع و نگرانی از سلامتی جنین و پیشرفت حاملگی احتمال تغییر خلق و خو و تحریک پذیری زن حامله را بیشتر می­کنند.

گرگرفتگی و درجه حرارت بالا :

هنگام تخمک گذاری درجه حرارت بدن در اول صبح بالا می رود و این افزایش دما به اندازه ٥/٠ درجه یا بیشتر خواهد بود. اما این تغییر دما روز بعد از میان می رود.

اگر خانمی برای حامله شدن تحت کنترل باشد و درجه حرارت صبحگاهی خود را برای تعیین تخمک گذاری اندازه بگیرد؛ چنانچه درجه حرارت بالا رفته و کاهش نیابد احتمال حامگلی وجود دارد.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است


مقالات بارداری:

استفاده از بیبی چک + فیلم

علت تشنگی زیاد در بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری

گرگرفتگی در بارداری نشانه چیست

مراحل زایمان طبیعی چیست

مواد و شرایط خطرناک در دوران بارداری

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 9
  • 2
 • تاریخ انتشار : 1395/10/21
 • تعداد مشاهده : 77221 بار
نظرات کاربران
زهرا

زهرا

        فوق العاده مطالب عالی ای بودن
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید