10 اشتباه رایج در تمیز کردن خانه

روش درست تمیز کردن منزل
ممکن است تا به حال متوجه نشده باشید، اما برخی از روش هایی که در تمیز کردن خانه به کار گرفته می شود کاملا اشتباه بوده و در واقع وسائل و اشیای خانه را کثیف تر می کند. به همین خاطر در این مقاله ده اشتباه بزرگ در تمیز کردن قسمت های مختلف خانه را جمع کرده ایم و راه حل هایی را برای آن ها آورده ایم تا در خانه تکانی عید و یا هر زمان دیگر، از این اشتباهات که بسیار هم شایع می باشد دوری کنید

 شایع ترین اشتباهات در تمیز کردن خانه

1- از یک پارچه برای تمیز کردن قسمت های مختلف استفاده می کنید.

استفاده از یک پارچه ممکن است که برخی از سطوحی را که در ابتدا گردگیری می کنید تمیز کند، اما بعد آلودگی این سطوح را به نقاط دیگر انتقال می دهد. این موضوع ممکن است به این معنا باشد که شما با استفاده از یک تکه پارچه، آلودگی ها و میکروب های در سرویس را به پیشخوان آشپزخانه  و یا میز ناهار خوری انتقال دهید!

روش درست تمیز کردن منزل

راه حل: می توانید برای تمیز کردن هر بخش از خانه، از یک قطعه حوله کاغذی کمک بگیرید و بعد آن را دور بیاندازید. اما این راه، هزینه بر میباشد و به محیط زیست هم آسیب می رساند. در عوض می توانید از دستمال های میکرو فایبر استفاده کنید. این دستمال ها به راحتی قابل شستن بوده و بعد از گردگیری می توانید آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. مزیت بزرگ این دستمال ها این است که تنوع رنگی دارند و شما برای هر بخش از خانه می توانید یک رنگ را در نظر بگیرید.

2- استفاده از گردگیر دستی

مهم نیست که در تبلیغات این گردگیر ها چه می گویند، گردگیر های دستی هیچ وقت گرد و خاک و ذرات آلودگی را به تله نمی اندازند! بلکه فقط بیشتر گرد و خاک را در محیط پخش می کنند.

راه  حل: همانند راه حل اول، می توانید از  دستمال های میکروفایبر استفاده کنید.

روش درست تمیز کردن منزل

3- فراموش کردن جاروبرقی

اکثر اوقات از جارو برقی که یکی از ابزار های مهم در گردگیری است غفلت می کنیم و فراموش می کنیم که فیلتر آن را عوض کنیم. این کار باعث می شود که مکش جارو برقی کاهش یافته و ذرات کمتری را جمع کند و علاوه بر این، مکن است که گرد و غبار و ذرات ریز مثل پرز را از طریق دریچه ی عقبی جاروبرقی وارد هوا و یا سطح فرش کند.

راه حل: هر بار که می خواهید از جاروبرقی استفاده کنید بسته ی آن را چک کنید که پر نباشد. و اگر نیمه خالی بود، حتما در میانه  ی گردگیری مجددا آن را چک کنید. فراموش نکنید که خودبدنه چاروبرقی، لوله و دریچه ی هوا جاروبرقی را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

4- تمیز نکردن ماشین ظرفشویی

درست است که ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف ها ساخته شده است اما خودش هم نیاز به شستن دارد. تجمع ذارت غذا باقیمانده از ظروف میتواند در کف دستگاه یا در لبه های سبد به مرو،ر عامل آلودگی بشود.

راه حل:  میتوانید مطابق دستورالعمل خود ماشین ظرفشویی اینکار را انجام دهید. سبد کف ماشین که برای جمع کردن ذرات غذا میباشد را تمییز کنید. 

5- فرچه توالت را سریعا در جای خود می گذارید

این کار باعث می شود که رطوبت و میکروب هایی که در بین پرزهای فرچه وجود دارد به مخزن نگهداری فرچه منتقل شود و هنگامی که دوباره بخواهید از آن استفاده کنید، آلودگی بیشتر در محیط پخش شود.

راه حل: بعد از استفاده از فرچه توالت، آن را در هوای آزاد بگذارید تا کاملا خشک شود و سپس آن را سر جایش بگذارید.

روش درست تمیز کردن منزل

6- فراموش کردن سینک

سینک های دستشویی و ظرفشویی هر میزان که مطابق با استاندارد های دفع زباله و تخلیه باشند، باز هم باکتری در آن ها به سرعت رشد میکنند، زیرا در محیط مرطوب هستند. این موضوع در سینگ ظرفشویی مهم تر است زیرا گاهی اوقات غذا ها در مخزن تخلیه، گیر میکنند و باعث رشد باکتری ها می شوند.

راه حل: در هر بار گردگیری، سینک را با جوش شیرین بشورید تا جرم های باقی مانده را کاملا از بین ببرد. اگر فاصله ی میان هر بار گردگیری زیاد است، این کار به صورت ماهانه انجام دهید.

7- از پایین شروع به گردگیری میکنید

وقتی که ابتدا از زمین و کف خانه شروع به جاروکشیدن و تمیز کردن می کنید و بعد به سراغ مسائل خانه مثل مبل ها، قفسه و کمد ها می روید، گرد و خاک و آلودگی از سطح های بالاتر به زمین می ریزد و آنچه که شما انجام داده اید را بی ارزش میکند.

راه حل:این روند را برعکس انجام دهید. از پنجره ها شروع کننید، سپس به سراغ میز و پیشخوان بروید. بعد از اینکه صندلی ها، میز پذیرایی و مبل ها را تمیز کردید کف را گردگیری کنید.

8- شیشه پاک کن و مواد شوینده را به صورت مستقیم بر سطوح اسپری میکنید

روش درست تمیز کردن منزل

این کار به طور موقت سطوح را تمیز نگه می دارد اما بعد از مدتی سطوح و اشیا را چرب می کند که این چربی ملایم، می تواند گرد و غبار  بیشتری به خود جذب کند.

راه حل: مواد تمیز کننده را بر روی دستمال میکرو فایبر و یا حوله کاغذی اسپری کنید و سپس سطوح را دستمال بکشید. این کار باعث می شود که چربی مواد توسط دستمال گرفته شود.

9- تمیز نکردن لباسشویی

سلول های پوست، گرد و غبار و لکه های لباس ممکن است در درب لباس شویی و یا سطوح فلز داخل آن گیر کند که بعد از مدتی، کاملا سطح آن جرم میگیرد و باعث می شود که لباس ها در آب کثیف شسته شوند که در نهایت آن ها را بسیار بدبو میکند.

روش درست تمیز کردن منزل

راه حل: برای تمیز کردن محفظه ی لباسشویی، یک چهارم پیمانه جوش شیرین و آب به همراه دو پیمانه سرکه به محفظه ی مواد شوینده بریزید و دستگاه را در گرم ترین دما تنظیم کنید و صبر کنید تا شستن آن تمام شود. بعد از اینکه چرخه تمام شد، درب لباسشویی را باز بگذارید تا کاملا فضای داخلی آن خشک شود. هم چنین می توانید از دستمال برای خشک کردن آن استفاده کنید.

10- شستن تخته های آشپرخانه با صابون

ممکن است که آب گرم و صابون مواد قابل دید  بر روی تخته های چوبی آشپزخانه را از بین ببرد اما مواد ریز تری که در داخل ترک های ریز  گیر کرده اند از چشم ما پنهان می مانند. این قطعات ریز تر عاملی برای رشد باکتری ها و قارچ ها بر روی این سطوح هستند.

راه حل: اصلا برای تمیز کردن این تخته ها از ماشین ظرفشویی و یا آب گرم استفاده نکنید. ماشین ظرفشویی برای سطوح چوبی باعث ترک خوردگی بیشتر و برای سطوح پلاستیکی باعث نرم شدن و حتی بخار آن ها می شود. در عوض این تخته ها را در محلول سفید کننده و آب قرار دهید و بعد از پانزده دقیقه بشویید.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : سعیده صفار طبسی
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/12/20
  • تعداد مشاهده : 4224 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید