فرزند پروری بر اساس هوش هیجانی

 فرزند پروری چیست

برای فرزند پروری از خودمان شروع کنیم، نه از فرزندانمان

شما تربیت و پرورش فرزند را از کجا یاد گرفته­ اید؟ کمتر پیش می ­آید که ما به این موضوع فکر کنیم. اما زمانی که تماس و ارتباط با نوجوان را شروع کنیم، بدنیست به عوامل موثر بر فرزندپروری و نیز منابعی که می­توانند به ما کمک کنند، نظری بیفکنیم.

فرزند پروری چیست؟

چهار زمینه ی اصلی که می­خواهیم بررسی کنیم به شرح زیر است:

1 – بررسی گذشته­ ی خود و اینکه والدینمان ما را چگونه بزرگ کرده ­اند، به ما کمک می­کند که دریابیم فرزندپروری را چگونه یاد گرفته ­ایم.

2-اینکه در کدام مقطع از زندگیمان قرار داریم و موقعیت و شرایط ما چیست، بر چگونگی احساس و روش فرزندپروری ما ( و در واقع بر طرز عمل ما در هر کاری) تاثیر می­گذارد.

3- برای بهبود روش مقابله با شرایط پر دردسر و نشا­ن­­دادن واکنش مناسب، واکنش­ های هیجانی خود را باید بشناسیم و به ­ویژه بدانیم که نوجوانان مان چگونه می­توانند واکنش­ های هیجانی ما را برانگیزند.

4- شناسایی نقاط قوّتمان نیز ضروری است، زیرا به آنها نیاز خواهیم داشت. ما می­خواهیم به مسائل از دید نقاط قوّت نگاه کنیم نه نقاط ضعف و نقایص. ما دریافته ­ایم، زمانی که افراد به استفاده از نقاط قوّتشان تشویق می­شوند، بیش از زمانی که به دلیل ضعف­ هایشان مورد انتقاد قرار می­گیرند، انگیزه پیدا می­کنند(راهنمایی: این مسئله در مورد نوجوانان ما هم صادق است).

همین­طور چیزهایی که درباره­ ی خودمان نمی­دانیم که می­توانند به نوجوان ما صدمه بزنند. بسیاری از ما نمی­توانیم کورکورانه و با استفاد از غرایزمان فرزندانمان را تربیت کنیم، زیرا غرایز به جنبه ­هایی از تربیت خود ما بستگی دارند که در شرایط فعلی ممکن است کاربرد داشته یا نداشته باشند. به همین دلیل می­گوییم فرزندپروری آگاهانه و انتخابی است، نه اتفاقی.

ما می­دانیم که پژوهش­ های مربوط به فرزندپروری، بر بینش و خودآگاهی والدین در مورد عوامل موثر بر فرزندپروری می ­افزایند. با پیشینه­ ی فرزندپروری شروع می­کنیم، چرا که روش تربیتی و نحوه رفتار والدینمان بر نوع و چگونگی فرزندپروری ما تاثیر می­گذارد.

ما باید به والدینمان به عنوان الگو و معلم نگاه کنیم، زیرا بیشتر اطلاعات خود را در مورد فرزندپروری از آنها گرفته ­ایم. برای برخی از ما این فکر، وحشت ­آور است و برای بعضی دیگر ممکن است اطمینان­ بخش باشد و برای گروه دیگر، کسی چه می­داند؟

ما همچنین به این دلیل به گذشته نگاه می­کنیم که شرایط امروز بسیار متفاوت از گذشته است. والدین ما چالش­های خاص خود را داشتند؛ رکودهای اقتصادی بزرگ، جنگ جهانی دوم و جنگ سرد. اما امروزه پرورش کودک، ترسناک و دشوار است.

نوجوانان تحت تاثیر عواملی هستند که قبلا هرگز وجود نداشته ­اند. البته ما نیز در طی مراحل رشد خود با مسائلی چون مواد مخدر، رابطه با جنس مخالف و انواع موسیقی روبه رو بوده ایم، اما در حال حاضر بچه­ ها به گونه ­ای دیگر با این مسائل درگیرند.

 نوجوانان امروزی در شرایطی قرار دارند که امکان دسترسی آسانتر به این منابع بدون نظارت والدین برایشان فراهم است. والدین نیز اغلب برای نه گفتن بیشتر تردید دارند، زیرا نمی­خواهند منفی باشند، می­خواهند (دوست) فرزندانشان باشند و یا به این دلیل که خودشان این مسائل را تجربه کرده و جان سالم به در برده ­اند، نمی­خواهند دورو باشند.......یا مورد بازجویی و استنطاق قرار بگیرند.

پس باید دقت کنیم و ببینیم در کجای زندگی قرار داریم؟ شرایط زندگی ما چیست؟ ما به مطالبات چه کسانی باید پاسخ بدهیم؟ از ما چه انتظاری می­رود؟برای بسیاری از ما، احساس از پا درآمدن، احساس آشنایی است.

عصر تکنولوژی و جهانی شدن دقیقا به این معناست که باید کارهای بیشتری را سریعتر و اررزانتر انجام دهیم. رقابت تجاری، بهره­ وری و تولید بیشتر در همه ­ی زمینه­ ها را ضروری کرده است. فرزندان ما نیز گرفتار این سبک زندگی طاقت فرسا و خسته کننده شده­ اند.

 فعالیت­های فوق برنامه، فشارهای درسی، دوره­ های آمادگی برای آزمون سراسری و وظایف بعد از مدرسه. ما اغلب وقت کافی برای خود و یکدیگر نداریم.

اختصاص وقت کافی به خود و یکدیگر به ما امکان می­دهد که از لحاظ هیجانی و عاطفی تجدید قوا کنیم و ارزش­های خانوادگی را نیز یاد بگیریم. عجیب است که وقتی از لحاظ هیجانی به دیگران نزدیک هستیم، آسانتر مورد سوء استفاده جسمانی قرار می­گیریم.

در مورد فرزندانمان نیز، اگر خودمان را در آینه­ ی آنها ببینیم و چیزهایی را که شدیدا به آنها علاقه داریم یا خوشمان نمی ­آید در وجودشان جستجو کنیم، آنها هم می­توانند از ما سوء استفاده و برای رسیدن به مقاصد خود از این موضوع بهره ­برداری کنند.

ما باید از نقاط قوت روش فرزندپروریمان آگاه باشیم و برای کمک به فرزندانمان آنها را به کار بگیریم. همیشه باید توانمندی­ ها و نقاط قوت خود را به خاطر داشته باشیم.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/11/11
  • تعداد مشاهده : 1774 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید