چگونه بوسیله کیسه های معطر خانه را خوشبو کنیم

خوشبوکننده طبیعی

یکی از روش­های موثر و ساده برای خوشبو کردن منزل استفاده از اسانس است. گرچه امروزه خوشبو کننده های شیمیایی بسیاری در دسترس هستند، اما میدانیم که آنها هم برای سلامت خانواده و هم محیط زیست مضر هستند .با کمی سلیقه و حوصله میتوانید کیسه های معطر و خوشبوکننده بسازید و بطور طبیعی خانه خود را خوشبو و معطر کنید.

روش خوشبو کردن طبیعی منزل

استفاده از کیسه­ های معطر و خوشبو کننده، سابقه­ ای بسیار طولانی دارند.این کیسه ­ها در آسیا، مصر و کشورهای دیگر همچون آفریقا، مورد استفاده قرار می­گرفت. قبلا آن را از برگ­های آغشته به اسانس و عطریات می­ساختند و در خانه نگه­ می­داشتند. 

این ظرف در مراسم مذهبی هم کاربرد داشت. بعضی از آنها از پوست حیوانات تهیه می­شد و اعتقاد براین بود که می­توانند خانواده را از بلا دور کند. در تمدن رم-یونان از آن برای معطر کردن لباس­ها استفاده می­کردند . در قرون وسطی آن را به صورت بسته بندی در ­آوردند که از اسانس آن استفاده کنند.

هنوز استفاده از کیسه های معطر، از بین نرفته است. در قدیم در اهداف مختلفی از آن استفاده می­شد و در مجموع برای خوشبو کردن محیط به کار می­رفت.

کیسه های معطر

امروزه با تزییناتی مانند: تور، روبان و گلدوزی حال و هوای قدیمی به آن بخشیده­اند. می­توان آن را در هر جایی مانند کشوها، کمدها، گنجه ­ها، بین بالش­های کاناپه و یا به صورت آویزان به روی مبل مورد استفاده قرار داد. در سال­های دور آن را در لابه ­لای لباس­ها و حتی پلیسه­ های دامن قرار می­دادند.

می­توان با تزیینات و طرح­های مختلف چنین کیسه­ های معطری را ساخت وآن را در بسته­ بندی­ های زیبا ارائه داد.

روش تهیه کیسه معطر برای خوشبو کردن منزل

می­توان از تکه­ های پارچه،دستمال ­های گلدوزی شده و یا از تورهای غیر قابل استفاده تهیه کرد. مهم این است که پارچه انتخابی ضخیم و تار و پود آن فشرده نباشد. در غیر این صورت از آن بویی متصاعد نمی­شود و همچنین سوراخ­های آن زیاد نباشد، چون اسانس آن به سرعت از بین می­رود. روش­های مختلفی برای درست کردن  این کیسه ­ها وجود دارد که چند تای آن را مثال می­زنیم:

-پارچه کتانی (آ سی سی) که روبان ساتن در دو رنگ دارد و با مرواریدهایی تزیین شده است.

-پارچه­ های دست بافت با طناب رنگی. به صورت بالش کوچک که تور بافی شده است.

دارای روبان مخملی است که در یک طرف دوخته شده و می­توان آن را آویزان کرد. کیسه کوچک( به شکل بقچه) که با نوار توری تزیین شده و روبانی به آن گره خورده و با پارچه توری به شکل مستطیل که یک حلقه چوبی روی آن مانند حلقه ­های پرده قرار داده شده و نوارهایی هم دارد که می­توان آن را آویزان کرد.

خوشبو کردن منزل

دستمال­های جیبی ابریشمی که چهار گوشه­ ی آن توربافی شده و روبانی هم روی آن قرار دارد. می­توان پوسته­ های درخت یا گیاه را در یک کیسه ­ی توری جمع ­آوری کرد.

محتویات کیسه های معطر:

می­توان برای داخل کیسه از گیاهان معطر و یا آغشته به عطریات استفاده کرد. در قدیم آن را از گیاهان مختلف خشک پر می­کردند و شکل ساده تری داشت. همراه گیاهان، گل­های معطر هم در آن قرار می­دادند که وقتی در کنار هم قرار  می­گرفتند ترکیب خوبی از مواد خوشبو کننده به دست می آمد.

مواد لازم برای داخل کیسه های معطر:

تکه­ های ریز گیاهان و گل­های خشک معطر. ادویه کوبیده شده، گیاهان تثبیت کننده، عطرهای روغنی، قاشق چوبی، ظرف سفالی، ظرف دربسته یا کیسه­ های کاغذی.

خوشبو کننده های طبیعی در خانه

روش تهیه:

گیاه گل، ادویه و گیاه پایه­ای را درون ظرف بریزید و چند قطره عطر به آن اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید و حدود 10 روز در یک کیسه کاغذی یا ظرف دربسته در مکانی خشک و تاریک بگذارید. هر دو سه روز یک بار مخلوط را هم بزنید تا خوب جذب شود.بعد از این دوره، با یک قاشق چوبی، دو سوم کیسه را پر کنید.

کیسه­ های کوچک خانگی:

این کیسه­ ها، خوشبوکننده، ضد حشرات، تزیین کننده خانه هستند و می­توان آنها را درون سبدی نگهداری کرد و یا به صورت حلقه ­ای ثابت روی دستگیره ­ها، مبل، کمد و جالباسی قرار داد.

 • برای پر کردن شش کیسه یک شکل، احتیاج به 180 گرم مخلوط معطر است. می­توان کیسه­ ها را به دلخواه از مواد مختلف و یا چیزهای جانشین دیگر پر کرد و یا برای هر کیسه از یک اسانس مخصوص استفاده کرد. اما تناسب بین مواد داخل کیسه­ ها همیشه 60 درصد گل و گیاه و 40 درصد مواد دیگر باشد.

 • عطر تازه: خاصیت ضد حشره،120 گرم سانتولینا، پون، آرتمیس،30 گرم پوسته درختان معطر، 10 گرم پودر دارچین، 20 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره اسانس روغنی لیمو.

 • عطر کافور: خاصیت ضد بید، 150 گرم ایزوپ، اکلیل کوهی، بالنگ، 5 میخک کوبیده، 20 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس اکلیل کوهی

 • عطر غلیظ: خاصیت ضد انگل، 120 گرم ریحان، پون، برگ تمشک، 20 گرم پوسته­ی برگامو، 10 گرم پودر ثعلب، 20 گرم پودر پیاز اکلیل کوهی، 2 قطره روغن اسانس برگامو.

 • عطر ادویه جات: خاصیت خوشبو کننده، 120 گرم سالویا، بادرنجبویه، پلارگونو معطر، 30 گرم تخم  گشنیز، دارچین، پودر جوز هندی، 30 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس رز.

 • عطرهای شخصی: سه کیسه با سه محتوا از اسانس­های مختلف با خاصیت­های متفاوت در نظر گرفته شده است. یک کیسه با عطر ملایم، یک کیسه با بابونه رومی برای شرایط عادی، یک کیسه هم از رازیانه خوشبو برای هیجانات، برای هر گیاه 60 درصد ادویه به دلخواه و 40 درصد هم پودر لاله اضافه شده است.

طرز معطر کردن لباس­ها:

با پارچه­ های مختلف و متنوع همراه با گل­های خشک معطر می­توان کمد، جالباسی و جاهای مختلف خانه را خوشبو کرد. پارچه می­تواند کتان سفید یا پنبه ­ای چهارخانه­ ای باشد که آن را با دوخت زیبا به صورت حلقه یا قلب یا هر حالت جذاب دیگری درآورید.

معطر کردن منزل

 • آگروماتو: 60 گرم برگ بادرجنبویه خشک، 60 گرم گل اسطوخودوس خشک، 20 گرم میخک کوبیده، 40 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس لیمو.

 • لاله : 120 گرم لاله خشک،30 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس لاله.

 • الی کریس: 120 گرم الی کریس، 30 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس سالویا.

 • فه می نی له: 120 گرم گلبرگ گل رز خشک، 30 گرم گل و برگ ورونیکا خشک، 20 گرم بهار فلفل (دارفلفل)،30 گرم پودر پیاز الی کریس، 2 قطره روغن اسانس رز.

 • ماسکیله: 150 گرم اکلیل کوهی، ریحان، پلارگون معطر خشک به طور مساوی، 20 گرم سینامومو،10 گرم پودر فلفل، 5 عدد میخک، 20 گرم پودر پیاز زنبق،2قطره روغن اسانس برگامو.

کیسه­ های معطر در حمام:

کیسه­ های حمام با وسایل طبیعی و پارچه­ های توری تهیه می­شود. می­توانید آنها را با نوارهای حصیری تزیین و درشان را ببندید و داخل آنها را بدون اینکه مواد مصنوعی بگذارید از مواد گیاهی کاملا  طبیعی پر کنید. این کار به سلیقه­ ی شما بستگی دارد.

می­توان کیسه را روی شیر آب آویزان کرد تا وقتی قطرات آب گرم آن را مرطوب می­کند اسانس آن متصاعد شود. البته باید همیشه تعدادی از این کیسه­ها در دسترس داشت.می­توان آنها را در ظرف­های شیشه­ای که دهانه­ ی آن را با گل­های مختلفی تزیین کرده اید، قرار بدهید. می­توانید در کنار آن صابون­های معطری هم که با گیاهان از لحاظ عطر و بو یکسان باشند قرار دهید.

 • مخلوط محرک: اروج(عرعر)-ریحان ایتالیایی

 • مخلوط خوشبو کننده: گلبرگ گل رز، برگ پلارگون معطر به گل رز، گل اسطوخودوس، پوسته گیاهان مختلف.

 • مخلوط آرام بخش: سام بوکو، مرزنجوش، بابونه.

 • مخلوط خنک کننده: آویشن، پونه، اکلیل کوهی.

 • مخلوط نرم کننده برای پوست: ریحان ایتالیایی،سالویا، گل رز.

بالش­های معطر

 • تا ده­ها سال پیش تشک مانند کیسه­ هایی بود که از گیاهان مختلف پر می­شد و آن را در مجاورت نور آفتاب خشک می­کردند.در روستاها معمولا دو نوع تشک روی تختخواب می­گذاشتند، یک نوع از پشم و نوع دیگر آن از گیاهان طبیعی بود. از تشک طبیعی در روزهای تابستان به خاطر خنک­تر بودن آن استفاده می­شد.

 • داخل آن را دست­های گیاهان معطر قرار می­دادند که ضد حشره هم بود.

 • استفاده از بالش­های معطر هم از همین طریق به وجود آمد. در قدیم، رومی­ها، عاشق بالش­های معطر بودند و تعجب نکنید اگر بگوییم که (جورج سوم) بدون بالش معطر خوابش نمی برد!

خوشبو کردن اتاق خواب

روش تهیه بالش معطر:

گیاهان معطر را می­توان به صورت مخلوط در بالش قرار داد.اما این کار زیاد عملی نیست.برای این کار می­توان کیسه­ های کوچکی از گیاهان تهیه کرد و در گوشه و کنار تختخواب قرار داد. البته سعی شود پارچه­ی کیسه ­ها همرنگ بالش­ها باشد و مانند آنها تزیین و گلدوزی شود.

چگونگی پرکردن:

تهیه مواد مخلوط برای بالش مانند پر کردن کیسه­ هایی است که قبلا توضیح داده شده است. البته باید دقت کرد که گیاهان مناسب­تری را انتخاب کرد که آرام­بخش باشند.اسانس­ها می­تواند این مواد باشد: لاله، گل نارنج، مرزنجوش، بابونه، اکلیل کوهی، ریحان، بنفشه و گل رز.

عطرهای روزانه برای خوشبو کردن منزل:

انتخاب عطر و خوشبوکننده در اتاق بسیار اهمیت دارد. عطر باید شادی­ بخش بوده و روی اعصاب و روان تاثیر مثبت داشته باشد. در اینجا ما سه شیوه برای تهیه بالش­های معطر اتاق نشیمن پیشنهاد کرده ­ایم:

 • شاد کننده: 60 گرم برگ خشک پلارگون معطر، پونه، ریحان، 3 دانه فلفل کوبیده، 20 گرم پودر پیاز زنبق،2قطره روغن اسانس پرتقال.

 • رومانتیک:0 6 گرم گلبرگ گل رز خشک، 30 گرم برگ ترخون خشک، 5 میخک کامل، یک تکه ثعلب، 20 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس ویولت.

 • تحریک کننده: 60گرم اکلیل کوهی، برگ کاج، پلارگون معطر همراه با رز خشک، 15 گرم زنجبیل کوبیده، 15 گرم پودر پیاز زنبق، 2قطره اسانس اکلیل کوهی.

عطر مخصوص شب­انه برای خوشبو کردن منزل:

باز هم چند شیوه­ ی دیگر برای تهیه بالش­های معطر در هنگام استراحت پیشنهاد می­شود:

 • برای مقابله با بیخوابی:

1-80 گرم بنفشه، گلبرگ گل رز، برگ آنجلیکای خشک، 14 شاخه ثعلب خرد کرده، 10 گرم پوسته گیاه مختلف، 15 گرم پودر لاله، سه قطره اسانس آنجلیکا.

2-50 گرم بابونه، سام بوکو، 30 گرم گل اسطوخودوس خشک، 20 گرم پودر پیاز زنبق، 2 قطره روغن اسانس اسطوخودوس.

 • آرام­بخش:

60 گرم فل چه خشک، 20 گرم پودر پیاز لاله، دو قطره اسانس رز.

 • ضداسترس:

80 گرم ورینا، رازک، سالویای خشک، 30 گرم پودر پیاز زنبق، سه قطره اسانس اسطوخودوس.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : مریم میری
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1395/11/21
 • تعداد مشاهده : 7958 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید