علت تشنگی و عطش زیاد در دوران بارداری چیست؟

تشنگی در حاملگی

آیا تشنگی زیاد در بارداری طبیعی است؟

درست است که در دوران بارداری، علائم و نشانه هایی را که قبلا نداشته اید را می بینید ولی عطش زیاد در بارداری، بطوریکه زندگی شما را مختل و شما را عصبی کند،  طبیعی و نرمال نیست. این تشنگی زیاد حتما بدنبال علتی رخ داده است که باید هر چه سریعتر برطرف گردد.

علت تشنگی زیاد در دوران بارداری:

علت تشنگی در بارداری

علت تشنگی زیاد در بارداری

از اولین نشانه های تشنگی بیش از حد، نیاز به آب بیشتر در فواصل کوتاه است و به اصطلاح حالت عطش داشتن، در اینجا برخی علائم دیگر را نیز ذکر می­کنیم:

-خشک شدن دهان طوری که شما را اذیت کند

-تکرر ادرار و تیره بودن ادرار

- تورم برخی اندام ها مانند دست و پا

علت عطش زیاد در دوران بارداری:

نیاز به ادرار کردن مکرر  در زمانی که باردار هستید به این معنی است که شما باید مایعات بیشتری بنوشید. افزایش تشنگی شما در دوران بارداری یک علامت است که بدن شما و کودک شما نیاز به مایعات بیشتری دارد. افزایش نوشیدن آب  کمک می کند تا کلیه ها، بدن شما را از مواد زائد تولید شده توسط بچه خلاص کند. همچنین زن باردار مایعات بیشتری نیاز دارد چون حجم خونش  تا 40 درصد افزایش مییابد . علاوه بر این، کودک شما برای غوطه ور بودن در کیسه آمنیوتیک به مایعات بیشتری نیاز دارد.

اگر شما به طور ناگهانی تشنه می شوید، و ادرار خود را زرد تیره میبینید، می تواند نشانه ای از کم آبی بدن شما باشد. شما نیاز به نوشیدن مایعات بیشتری دارید زمانی که حامله هستید.

اگر زن باردار تشنگی و عطش بیشتر از حد معمول داشته باشد می تواند نشانه ای از دیابت بارداری باشد

و مراجعه به پزشک لازم است.

به جز کمبود آب، دلایل دیگری نیز می­توانند منجر به افزایش میزان تشنگی شما در دوران بارداری شوند:

-کم آبی بدن

در سه ماهه اول بارداری و همچنین در تمام مراحل بارداری همیشه این امکان وجود دارد که میزان ادرار شما افزایش یابد. در اول دوران بارداری، شما بیش از اندازه معمول احساس تشنگی می­کنید زیرا بدن شما دستور می­دهد تا برای تامین سلامت خود و جنین آب بیشتری بنوشید.

مصرف مایعات کمک می­کند تا  مواد زائد بطور کامل از بدن خارج شده و همچنین مواد زائدی که نوزاد درون رحم تولید می­کند را نیز دفع می­کند.

کیسه آب یا آمینوتیک از جنینشما نگهداری می­کند، اما باید مایع به اندازه لازم وجود داشته باشد تا این کیسه پر شود. اگر در طول شب بیشتر عرق می کنید، یا دمای بدنتان نسبت به قبلاً  کمی افزایش دارد، بنابراین طبیعی است که احساس تشنگی شما بیشتر شود. 

کاهش فشار خون:

کاهش فشار خون در بارداری

-کاهش فشارخون تقریبا در هفته بیست و چهارم حاملگی، امری طبیعی است.

-زمانیکه دچار افت فشارخون می­شوید، فعالیت قلب شما  بیشترمیشود تا خون بیشتری پمپ کند. در نتیجه  احساس تشنگی شما نیز بیشتر خواهد شد..

-کاهش فشارخون به غیر از افزایش احساس تشنگی علائم شایع دیگری نیز دارد: احساس گیجی، حواس پرتی، سرد شدن پوست هنگام لمس آن، حالت تهوع، تاری دید، احساس خستگی مفرط، گاهی اوقات تنفس سریع و سطحی یا حتی بیهوشی از علائم دیگر افت فشار خون می­باشد.

افزایش حجم خون:

-دردوران حاملگی میزان یا حجم خون در بدن افزایش می­یابد که امری کاملا طبیعی است.

-در این دوران حجم خون می­تواند تا چهل درصد افزایش یابد. برای افزایش ذخیره خون مورد نیاز، بدن شما به آب بیشتری نیاز دارد. بنابراین افزایش حجم خون میتواند یکی از علل تشنگی زیاد در بارداری باشد.

-بدن شما به تمام خون اضافه شده برای تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین، نیاز دارد. همچنین خون اضافی، کمک می­کند سلول­های جدید جنین به خوبی رشد کنند.

غذا یا نوشیدنی شما:

گاهی اوقات ممکن است اصلا احساس نکنید میزان تشنگی­تان افزایش یافته، اما پس از خوردن یا نوشیدن چیزی متوجه شوید که تشنگی ما افزایش یافته است.

-وقتی غذای شور یا پر ادویه می­خورید ممکن است به طور اتفاقی احساس تشنگی کنید.

-اگر این تجربه را دارید که پس از خوردن غذا یا نوشیدنی خاصی احساس تشنگی زیادی می­کنید، آن را یادداشت کرده و برای مدتی از خوردن آن ماده پرهیز کنید.

مطلب مرتبط: نشانه های بارداری در روزهای اول

عطش در دوران بارداری چه موقع نگران کننده است؟

تغییرات درونی و بیرونی بسیار زیادی هنگام بارداری برای بدن شما رخ می­دهد که به علت زیاد بودن تعدادشان، برخی از آنها را بیان می­کنیم.

گاهی اوقات نوشیدن زیاد آب می­تواند جزء مراحل طبیعی بارداری باشد، گرچه مطرح کردن این موضوع با پزشک اهمیت زیادی دارد. زیرا تیم پزشکی شما بهترین افرادی هستند که می­توانند تشخیص دهند این حالت طبیعی است یا نیاز به آزمایشات بیشتر دارد.

در اینجا علائمی که باید در آن شرایط با پزشک درباره تشنگی بیش از حد خود صحبت کنید را عنوان می­کنیم:

-اگر افزایش میزان تشنگی شما در اوایل یا اواخر بارداری رخ دهد.

-با نزدیک شدن به ماه­های آخر بارداری باید با دقت بیشتری به علائم بارداری توجه کنید. افزایش میزان تشنگی ممکن است به دلیل افزایش قابل توجه سایز رحم باشد که به مثانه فشار وارد می­کند، در نتیجه میزان ادرار شما نسبت به ماه­های ابتدایی بیشتر می­شود. زمانی که بدن شما به این سرعت آب زیادی را از طریق ادرار از دست می­دهد،باید برای جایگزین کردن آب از دست رفته مایعات بیشتری بنوشید، بنابراین احساس تشنگی بیشتری می­کنید.

-مهم­تر از همه اینکه ممکن است تشنگی بیش از حد از علائم دیابت دوران بارداری باشد بخصوص اگر همیشه احساس خستگی کرده و علاوه بر این ادرار زیادی دفع می­کنید.

- اگر پزشک احتمال دهد مبتلا به دیابت بارداری هستید از شما می­خواهد آزمایش قند خون و تحمل گلوکز را انجام دهید. اگر مقدار قندخون شما در آزمایش بیش از 140 میلی گرم باشد، در معرض خطر افزایش دیابت بارداری قرار دارید.

دیابت بارداری در این دوران امری شایع و معمول است زیرا در دوران بارداری بدن انسولین بیشتری تولید می­کند تا بتواند با تغییرات زیادی که در آن رخ می­دهد خود را تطبیق دهد. اگر بدن شما نتواند در این دوران مقدار مناسبی انسولین تولید کند در این صورت احتمال افزایش دیابت بارداری بالا می­رود.

اگر در بارداری قبلی دیابت بارداری داشته ­اید، احتمال ابتلاء به آن نسبت به مادران دیگر بیشتر است. به طور کامل تاریخچه دیابت خود را برای پزشک بازگو کنید.

مطلب مرتبط: پیشگیری و درمان ترک پوست شکم در بارداری

علائم دیابت بارداری:

-اگر به دیابت بارداری مبتلا شوید ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

-به دفعات، حتی نیمه شب مجبور به دفع ادرار هستید.

-در دهان احساس خشکی می­کنید.

-احساس خستگی زیاد، حتی اگر خوب خوابیده و استراحت کرده باشید.

-مشکل بینایی، به ­ویژه تاری دید پیدا کرده ­اید.

-بافاصله­ های زمانی کوتاه به عفونت دچار شوید، از جمله عفونت برفک که نوعی عفوونت قارچی به شمار می­آید.

نوشیدن آب بسیار مهم است. اما نوشیدن بیش از حد آب می­تواند مضر بوده و علامت وجود بیماری باشد. با پزشک خود در این باره صحبت کنید و به خوبی به توصیه ­های او عمل کنید.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است


مقالات بارداری:

نشانه های بارداری در روزهای اول

گرگرفتگی در بارداری نشانه چیست

تغییرات هورمونی در دوران بارداری

مراحل زایمان طبیعی چیست

مواد و شرایط خطرناک در دوران بارداری

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 6
    • 1
  • تاریخ انتشار : 1395/11/25
  • تعداد مشاهده : 63001 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید