علت یبوست در نوزادان چیست

یبوست در نوزادان

تعریف علمی یبوست:

واژه­ نامه پزشکی دورلند، یبوست را به عنوان " دفع خیلی دیر مدفوع یا دفع به سختی آن" معرفی کرده است. تا شش ماهگی فواصل نرمال دفع مدفوع به شکل قابل توجهی در نوزادان مختلف متفاوت است، یعنی یبوست می­تواند از چندبار در روز تا یک­بار در هفته رخ دهد. البته علت اولیه یبوست در کودکان، تخلیه دیر مدفوع نیست، بلکه وجود مشکل در دفع آن است

تشخیص درست یبوست در نوزاد:

اکثر ما اطلاع کافی در مورد بافت " درست یا صحیح" مدفوع نداریم. بیشتر خانم­ها مدفوع سخت یا ضخیم را نشانه ی یبوست می­دانند. مدفوع طبیعی نوزادان، زرد یا کمی سبز و با بافتی مثل خامه یا خمیر(حریره مانند) خواهد بود.

این شکل از مدفوع به دلیل عملکرد روده­ ها، نگهداری آب موجود در فیبر غذای مصرفی، وضعیت آب بدنی نوزاد و تجمع باکتری­های خوب (فلورا flora) معمول و طبیعی است.

نقش شیر مادر :

احتمال ابتلا به یبوست برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می­شوند، بسیار کم است. زیرا شیر مادر نسبت به شیر خشک راحت ­تر هضم می­گردد. ولی اگر فرزندتان با شیر خشک تغذیه می­شود و دچار مشکل در دفع مدفوع است، پیشنهاد  می­شود اول غلظت شیر خشک مصرفی آن را بررسی کنید.

معمولا توصیه می­شود که از دادن مایعات اضافی به شکل آب(قبلا جوشانده و سپس خنک شده) به نوزادانی که هنوز با خوردن خوراکی­ های سفت آشنا نشده­ اند خودداری شود. اگر طی ماه­های گرم سال به تشنگی فرزندتان مشکوک هستید،می­توانید وعده های شیردهی یا مقدار آن را افزایش دهید.

 مطمئن باشید بدن شما ، برای پشتیبانی از نیاز فرزندتان شیر بیشتری تولید خواهد کرد، بنابراین نوزادان به آب نیازی ندارند. در نوزادان شیر خشکی به دلیل وجود مقادیر بیشتر آهن و پروتئین، ممکن است اختلالاتی در عملکرد روده ­ها پدیدار شود.

علت های شایع یبوست در نوزادان:

مکمل آهن:

یکی از علت­های اصلی ایجاد یبوست در هر گروه سنی، مکمل­های آهن می­باشند. در نتیجه اگر نوزادتان با نوشیدن شیرخشک معمولی دچار یبوست نشد و با مصرف شیر خشک با مکمل به یبوست مبتلا شد، بنابراین پیشنهاد می­شود که فرزندتان را با شیر خشک معمولی شیر دهی کنید. در شرایطی که وضعیت سلامت نوزادتان مناسب است اجباری نیست شیر خشک فرزندتان را تغییر دهید.

فلورای(میکروب­های خوب) دستگاه گوارشی:

روده نوزاد در هنگام تولد عاری از هر گونه میکروب و میکروارگانیسمی است، اما پس از تولد به سرعت باکتری­های مختلفی همراه غذا به آن راه می­یابد.

تنها ماده ­ای که تا قبل از تولد نوزاد از روده ­های جنین عبور می­کند، مایع آمنیوتیک است. در روند زایمان واژنی، باکتری­هایی که باعث تشکیل " فلورای روده" می­شوند، از مادربه فرزند منتقل می­شوند.

 کلستروم یا شیر اولیه مادر حاوی مقادیری از پری­بیوتیک­ ها perbiotics است. پری­بیوتیک­ ها غذای اصلی باکتری­ ها به شمار ­می­ آیند و هنگامی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می­کند، روده نوزاد محل مناسبی را برای رشد و گسترش آنها مهیا می­سازد.

 البته برای نوزادان به دنیا آمده از طریق سزارین این اتفاق نمی­افتد و ممکن است عدم تشکیل فلورای روده مشکلاتی برای دستگاه گوارش به ­وجود آورد. شواهد بسیاری برای اثبات فواید باکتری­های پروبیوتیک در پیشگیری و مدیریت اختلالات  گوارشی مثل"کولیک" و یبوست وجود دارد.

همچنین این باکتری­ها برای بهبود سیستم ایمنی نیز مفید هستند. بخاطر همین دلایل است که نوزادان به دنیا آمده از طریق سزارین نباید با مکمل­های خوراکی حاوی باکتری­های پروبیوتیک(rich in bifidobacteria ) تغذیه شوند. پژوهش­ ها شدیدا توصیه می­کنند که مادران حداقل به مدت31 روز فرزندانشان را با شیر مادر تغذیه کنند.

خوراکی های گوناگون و دگرگونی های گوارشی:

ممکن است، طی دورانی که فرزندتان را با خوراکی های گوناگون آشنا می­کنید، یبوست بیشتر رخ دهد. مهم است که طی این دوره، مایعات کافی و نیز فیبرهای خوراکی نگهدارنده آب( به شکل میو ه­ها و سبزی­ها) استفاده شود.

به یاد داشته باشید که منبع اصلی تغذیه نوزادان تا یک­سالگی، شیر است. در این مرحله کودک با مزه­ ها و بافت­های جدیدی آشنا می­شود. طی این دوران نیاز به دفع مدفوع در کودکان مختلف، بر اساس خوراکی­­های مصرفی آنها متغیر خواهد بود.

باید دقت کنید که در اوایل آشنا کردن نوزاد با مواد غذایی سفت، این کار را مرحله به مرحله انجام دهید، یعنی از بافت­های نرم­تر آغاز و کم کم او را با بافت­های سفت ­تر غذایی آشنا کنید. اگر تغییر بافت­ها ی غذا به سرعت صورت گیرد، هماهنگی احساس بافت­های خوراکی بر هم می­خورد و از آنجا که استفاده از غذاهای سفت مستلزم جویدن زیاد است، ممکن است باعث اخلال در روند هضم و حرکت روده­ ها شود.

خوارکیهای تخمیرپذیر:

به گفته برخی از مادران، زمانی که فرزندشان را با خوراکی­های سفتی که دارای فیبر نگهدارنده آب بوده تغذیه کرده­ اند(مثل انبه) نوزادانشان دچار یبوست شده ­اند. به تازگی پژوهشی در مورد تعدادی از تخمیرشونده­ های سریع  FODMAPS صورت گرفته است.

 این خوراکی­ ها حاوی قند طبیعی هستند و از آنجایی که سریعاًاز طریق باکتری روده تخمیر می­شوند، قادر به ایجاد مشکلاتی مانند درد، تورم، حالت تهوع و اسهال یا یبوست هستند. حذف خوراکی­هایی که سرشار از FODMAPS هستند، باعث کاهش مشکلات می­شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

دارو:

ممکن است، گهگاه استفاده از دارو نیز ضروری باشد. زیرا لازم است که این مشکل به نحوی برطرف شود. از همین روی باید دفع دردناک و مدفوع سفت به موقع تشخیص داده شود، زیرا تاثیر روانی منفی­ را در ذهن کودک برجا می­گذارد و منجر به نگهداشتن مدفوع از سوی کودک می­شود.

 ممکن است، این درد بخاطر توده مدفوعی سفت شده یا ابتلا به پارگی یا شقاق باشد. این مشکل می­تواند باعث فشار زیاد مدفوع شود و مستلزم خارج کردن توده مدفوع در درمانگاه است.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/11/26
  • تعداد مشاهده : 1907 بار
مقالات مرتبط
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید