گرگرفتگی در بارداری نشانه چیست؟

احساس گرما در بارداری

گرگرفتگی در بارداری و داغ شدن  و احساس گرما در ماه های بارداری یکی از شایع ترین مواردی است که زن باردار با آن مواجه میشود. ممکن است برای برخی در اوایل بارداری و برای برخی در ماه های پایانی اتفاق بیوفتد. آیا این گرگرفتگی طبیعی است؟ در اینجا علت داغ شدن زن باردار و راهکار  مواجه با این مشکل را بررسی میکنیم.

علت گرگرفتگی در بارداری چیست؟

اولین و مهمترین علت گرگرفتگی، افزایش حجم خون زن باردار است. این افزایش خون حدود 40 تا 50 درصد میباشد. این مسئله باعث میشود رگ های خونی گشادتر شده  و این باعث ایجاد گرما در زن باردار میشود. در سه ماهه سوم به دلیل بالا رفتن متابولیسم بدن، این افزایش گرما و گرگرفتگی شدت می یابد و ممنکن است زن باردار به شدت عرق بریزد.

داغ شدن در بارداری، گرگرفتگی

داغ شدن در بارداری

البته این حالت ها بعد از زایمان به حالت طبیعی برمیگردد. ولی به هر حال برای کنار آمدن با این شرایط باید دنبال راهکاری بود . اولین کاری که باید زن باردار برای درمان گرگرفتگی انجام دهد، نوشیدن آب  و هیدراته نگه داشتن بدن است. اگر به اندازه کافی آب مصرف نشود، گرگرفتگی شدت می یابد و ممکن است عوارض جدی بدنبال داشته باشد. اگر بدن زن باردار کم آب شود دچار تشنگی زیاد در بارداری میشود مخصوصا در تابستان و در زیر آفتاب و همچنین علائمی از قبیل ادرار تیره، سرگیجه، خستگی بیش ازحد، ضعف و غش.

گرم شدن بیش از حد بدن مادر در اوایل بارداری برای جنین خطرناک است. قرار گرفتن جنین در معرض گرمای شدید در هفته سوم یا چهارم بارداری باعث بسته شدن لوله عصبی،  اسپینا بیفیدا و سایر نقائص هنگام تولد میشود به همین دلیل اگر قصد بارداری دارید یا مشکوک به بارداری هستید از رفتن به سونا و جکوزی خودداری کنید.

زن باردار برای کاهش گرگرفتگی باید در مکانی که تهویه هوا مناسب است، قرار بگیرد و دمای محیط خنک باشد. لباس رنگ روشن و گشاد  و از الیاف طبیعی بپوشند . نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب توصیه میشود . رنگ ادرار شاخص خوبی برای تشخیص هیدراته بودن بدن است. آب زیاد خوردن هم میتواند ضررهایی را برای زن باردار به همراه داشته باشد. در هر صورت اگر احساس گرگرفتگی با این راهکارها درمان نشد باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

ترجمه : سایت چی نیازداری

کپی برداری با ذکر لینک سایت آزاد است

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/02/13
  • تعداد مشاهده : 11704 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید