رنگ زبان نشانه چیست

تغییر رنگ زبان

آیا رنگ زبان شما طبیعی است؟

 چرا پزشکان و دندان پزشکان همیشه به هنگام معاینات خود، زبانتان را نیز مورد بررسی قرار می دهند. پاسخ سریعی برای این سوال وجود دارد، زبان انسان سلامت کلی بدن را به شیوه ای نشان می دهد که ممکن است شما متوجه آن نشوید. رنگ زبان و نشانه هایی که روی آن است از برخی بیماری ها خبر می دهد.

رنگ زبان سالم :

این بخش از بدن دریچه ای به سمت کمبودهایی است که ممکن است وجود داشته باشد و از لحاظ جسمی، نشانه‌ی بیماری های متعددی را آشکار سازد. پس از لثه، زبان رایج ترین موقعیت برای پناه دادن به بیماری های مختلف است.

با وجود تمامی این مواردی که ذکر کردیم، هنوز هم این عضو از بدن بیشتر از سایر اندام ها نادیده گرفته می شود.  تمیز کردن روزانه آن یکی از وظایفی است که بیشتر افراد آن را پشت گوش می اندازند. با اینکه زبان یک اندام داخلی است اما می توان گاه به گاه آن را از دهان خارج کرد و همانند سایر اندام های خارجی، در آینه آن را مورد بررسی قرار داد.

اگر بدانید در زبان خود به دنبال چه چیزهایی باید باشید، از  دیدن مواردی که آشکار می سازد، متعجب و شگفت زده خواهید شد. تشخیص به موقع نشانه ها، اولین قدم در درمان بیماری های متعدد و حفظ سلامت کلی است.

1.رنگ قرمز روشن زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

زبان یک فرد سالم معمولا رنگ صورتی دارد. زمانی که رنگ زبان، به قرمز روشن تغییر پیدا می کند، ممکن است نشان دهنده شرایط مختلفی همچون کم خونی، بیماری کاوازاکی و مخملک باشد. همچنین زبانی که به قرمز روشن تغییر رنگ می دهد، می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B12 در بدن باشد.

همانطور که می دانید بدن برای تولید گلبول های قرمز به ویتامین B12 نیاز دارد. کمبود این ویتامین می تواند باعث ایجاد خستگی و کم خونی در فرد شود.  بر اساس مطالعه ای که در سال 2009 در مجله Canadian Dental Association منتشر شد، زبانی با رنگ قرمز روشن، که در ابتدا به  شکل لکه یا تکه های قرمز رنگ دیده می شود، به عنوان یکی از نشانه های فیزیکی کلیدی در افرادی به کار می رود که مبتلا به کم خونی هستند.

بیماری کاوازاکی، رگ های خونی را در کودکان ملتهب می کند و بیشتر در افراد کمتر از 5 سال رایج است. بر اساس مطالعه ای که در سال 2005 در مجله National Medical Journal of India  منتشر شد، زبانی که به رنگ قرمز توت فرنگی در آمده است، یکی از نشانه های رایج بیماری کاوازاکی است.

این نوع زبان همچنین نشانه رایج مخملک نیز هست. مخملک نوعی بیماری باکتریایی است که همه افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد، اما در میان کودکان 5 و 12 سال رایج تر است. از میان 45 بیماری که به مخملک مبتلا بودند، 30 نفرشان زبان قرمز توت فرنگی را به عنوان نشانه رایج خود گزارش کرده اند.

2. لایه یا تکه های کرمی رنگ و سفید زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

رنگ سفید( پوشش پنیر مانند بر روی زبان)، معمولا به صورت تکه ای دیده می شود و ممکن است همراه ضایعاتی  ظاهر شود، که یکی از علائم رایج کاندیدیازیس دهانی( نوعی عفونت قارچی دهان) است. این نوع بیماری در افراد مسن، نوزادان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند رخ می دهد.

عفونتی که نتیجه رشد باکتری بر روی زبان است معمولا  به خاطر  مصرف داروهای خاص( همچون داروهای ضد بارداری و آنتی بیوتیک ها)، چاقی یا شرایط پزشکی همچون  سیستم ایمنی ضعیف، پسوریازیس و دیابت ایجاد می شود.

کاندیدیازیس دهانی اگر به درستی درمان شود، دوام زیادی نخواهد داشت و خیلی سریع بهبود پیدا می کند. با اینحال، چنین شرایطی ممکن است برای سال ها ادامه داشته باشد. کاندیدیازیس دهانی مزمن، می تواند نشان دهنده بیماری های سیستم ایمنی زمینه ای و جدی همچون HIV یا لوسمی باشد.

3. صافی غیر طبیعی زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

 زبان طبیعی دارای ساختارهای ریز مو مانندی بر روی سطح آن است، که باعث می شود زبان حالت خشن و زمختی داشته باشد. زبان صاف، عاری از چنین زبری و زمختی غیرطبیعی است. این شرایط با عنوان گلوسیت آتروفیک شناخته می شود.

زبان صاف در چنین شرایطی ممکن است با درد،حساسیت به لمس و حس سوزش همراه گردد. گلوسیت آتروفیک معمولا با  نوعی کمبود تغذیه در ارتباط است. در مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد 176 نفر بیمار مبتلا گلوسیت آتروفیک مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه، 38 نفر خطر بالای ابتلا به بیماری رگ های خونی، 47  نفر کمبود آهن، 13 نفر کمبود  ویتامین B12 و 3 نفر کمبود اسید فولیک داشتند. این مطالعه در مجله Oral Pathology and Medicine منتشر شد.

4.پوشش ضخیم و زرد رنگ زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

پوشش ضخیم و زرد رنگ بر روی زبان، می تواند نتیجه گرم شدن بیش از حد بدن یا وجود باکتری های زیاد باشد. بر اساس طب سنتی چینی، پوشش زرد رنگ بر روی زبان قرمز رنگ  نشان دهنده  حرارت بیش از حد بدن است. بر اساس آموزه های طب غربی نیز، وجود پوشش ضخیم و زرد رنگ بر روی زبان می تواند فعالیت بیش از حد باکتری ها را نشان دهد.

بهداشت نامناسب دهان، تنفس بیش ازحد از طریق دهان و تب، علل شایع وجود باکتری بیش از حد در پاپیلای زبان است. با اینکه پوشش ضخیم و زرد رنگی که بر روی زبان دیده می شود، معمولا بی خطر است و می توان آن را با بهداشت مناسب دهان و دندان درمان کرد، اما وجود چنین پوششی می تواند نشانه یک مشکل بزرگ تر باشد.

در برخی از بیماران قلبی، چنین پوششی، اغلب برای پیش بینی سکته مورد استفاده قرار می گیرد. در مطالعه انجام شده در سال 2001 که نتایج آن در مجله Integrated Traditional and Western Medicine منتشر شد، بیش از 378 بیمار مبتلا به سکته مورد بررسی قرار گرفت. پوشش ضخیم زرد رنگ و چرب، یکی از نشانه های رایج در 214 نفر از این افراد بود. ارزیابی بالینی زبان می تواند یک روش تشخیصی موثر در بیماران قلبی باشد.

5. بر آمدگی های بدون درد روی زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

 برآمدگی های بدون دردی که در اطراف زبان دیده می شوند و در عرض دو هفته یا کمتر از بین می روند، نشانه هشدار دهنده ای نیست. با اینحال اگر چنین برآمدگی هایی بیشتر از چند هفته به طول انجامید، می تواند نشانه اولیه سرطان دهان باشد.  این برآمدگی ها به احتمال زیاد کوچک و به رنگ سفید یا قرمز خواهند بود. 

وجود این موارد مانع از به کار بردن زبان یا بلع آسان مواد غذایی می شود. Erithoplakia( تکه ها یا برآمدگی های قرمز رنگ)، نشانه سرطان دهان است که می تواند بر روی سطح زبان ایجاد شود. در چنین شرایطی امکان بروز برآمدگی های سفید نیز وجود خواهد داشت.

البته  بروز این برآمدگی های سفید حتمی نیست. اگر به طور منظم سیگار می کشید، باید توجه ویژه ای به  نشانه های به ظاهر بی خطر داشته باشید. اگرچه برآمدگی های قرمز رنگ، کمتر از برآمدگی های سفید رنگ رخ می دهد، اما بر اساس مطالعات موسسه ملی دندانپزشکی و پژوهش سر و صورت، برآمدگی های قرمز رنگ خطر تبدیل شدن به سرطان را دارند.

6. زخم های زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

زخم های کوچک و دردناک بر روی زبان یا دهان، معمولا بر روی سطوح داخلی گونه ایجاد می شوند؛ اما ممکن است در برخی از موارد  بر روی سطح پایینی زبان نیز دیده شوند. عموما زخم نتیجه مصرف مواد غذایی درشت و تیز  یا گاز گرفتن تصادفی زبان است. با اینحال زخمی که توسط این رویدادها ایجاد نمی شود و بیشتر از چند هفته به طول می کشد، ممکن است نشان دهنده استرس، اضطراب یا عدم تعادل هورمونی باشد.

7. شکاف زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

شکاف را می توان به عنوان شیار یا ترک خوردگی هایی تعریف کرد که بر روی سطح زبان ایجاد می شود. این گونه موارد معمولا ناراحت کننده تر از آن چیزی هستند که شما فکرش را می کنید. معمولا چنین شیارهایی بدون درد هستند؛ اما در برخی از موارد حس سوزش را در فرد ایجاد می کنند.

این بیماری شایع در افراد مسن رخ می دهد و ممکن است با افزایش سن تشدید گردد. شکاف های دهانی اغلب نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است. چنین شکاف هایی، یک نشانه رایج در 6 الی 20 درصد بیمارانی است که به بیماری پسوریازیس( اختلال خود ایمنی پوستی)، مبتلا هستند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2009 منتشر شد، شکاف یا شیارهای موجود در زبان نشانه دهانی رایج، در میان افرادی است که به پسوریازیس مبتلا هستند.

8. حس سوزش زبان نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

اگر در دهان خود( به خصوص بر روی زبان) حس سوزش دائمی دارید و هیچ سوختگی واقعی رخ نداده است؛ ممکن است  به نوعی بیماری مبتلا شده باشید که با عنوان سندرم سوزش دهان شناخته شده است. سایر علائم رایج در برگیرنده سوزن سوزن شدن، خشکی دهان و تغییر کلی در حس چشایی است. 

معمولا چنین شرایطی هیچ علامت ظاهری و قابل مشاهده در دهان ایجاد نمی کند. سوزش دهان اغلب نشانه یک شرایط زمینه ای است. بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2013 که نتایج آن در مجله Preventive Medicine منتشر شد، سندرم سوزش دهان یکی از رایج ترین و ناراحت کننده ترین علامت دهانی یائسگی است.

اگر اخیرا وارد مرحله یائسگی شده اید، بررسی عدم تعادل هورمونی می تواند در تشخیص و درمان شرایط به شما کمک کند. چنین حس سوزشی ممکن است دلایل  متعدد دیگری نیز داشته باشد. شما ممکن است با خوردن برخی از غذاها دچار حساسیت شوید. همچنین احتمال دارد از خشکی دهان یا اختلال التهاب دهان رنج ببرید. اغلب  نوع خمیر دندانی که برای شستشوی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد مسئول  واکنش شدید در زبان است.

9.زبان سیاه و مودار نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

زبان سیاه و مودار ممکن است یک نشانه هشدار دهنده باشد؛ اما مطمئن باشید که این یک بیماری بی خطر است. با اینحال باید بدانید که زبان سیاه و مودار می تواند اطلاعات زیادی در مورد بهداشت دهان و دندان، سبک زندگی و نیز رژیم غذایی در اختیار شما قرار دهد. افراط در سیگار کشیدن و  بهداشت دهان و دندان ضعیف می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند.

10. زبان بنفش نشانه چیست :

رنگ زبان نشانه چیست

 زبان بنفش رنگ، شبیه چیزی است که بعد از مکیدن بی وقفه آب نبات یا شیرینی در دهان رخ می دهد. با اینحال، رنگ بنفش زبان ممکن است اطلاعات زیادی در مورد سلامت بدن در اختیارتان قرار دهد. این نوع رنگ،نشان دهنده گردش خون ضعیف یا مختل شده در زبان است.

زمانی که جریان خون در زبان بنفش رنگ با گردش خون در زبان معمولی مقایسه شد، افرادی با زبان بنفش رنگ، گردش خون کاهش یافته و ضعیف تری داشتند. چنین شرایطی ممکن است نشان دهنده گردش خون ضعیف در بدن، افزایش وزن، بیماری عروقی، لخته های خونی و دیابت باشد.

ترجمه و گردآوری: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.

  • نویسنده : مریم میری
    • امتیاز :
    • 3
    • 1
  • تاریخ انتشار : 1396/03/03
  • تعداد مشاهده : 51895 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.