خانواده

رفتار والدین با نوجوان

چگونه با پسر و دختر نوجوان رفتار کنیم

دختران و پسران نوجوان در دوره بلوغ دچار تحولات جسمی و روحی میشوند پس طبیعی است که شاهد تغییراتی در رفتار آنها باشیم و این تدبیر پدر و مادر است که بدانند نحوه برخورد با نوجوان چگونه باید باشد. رفتار پدر با دختر نوجوان متفاوت با پسر نوجوان است و همینطور رفتار مادر با دختر نوجوان فرق دارد با پسر نوجوان.
ادامه مطلب

شیوه صحیح صحبت با کودکان

چگونه با کودکم حرف بزنم

نوع حرف زدن با کودکان در تربیت کودک تاثیر بسزایی دارد. این تاثیر گذاری آنقدر زیاد است که میتوان گفت هر کلمه ای که به کودکمان میگوییم مثل حکاکی بر سنگ می ماند و اثر فوق العاده ای بر پرورش کودک دارد. پس مادر و پدر باید مهارت گفتگو با کودک را بیاموزند
ادامه مطلب

بدون استرس

چگونه میتوان بر استرس غلبه کرد

همه ی افراد در موقعیت های خاص دچار استرس میشوند،  اینکه ما بخواهیم استرس را از بین ببریم تقریبا محال است چون به عوامل خارجی وابسته است پس بهتر است شیوه برخورد با موقعیت های گوناگون  و کنترل استرس را بیاموزیم. با راهکارهای خیلی ساده میتوان از سد قوی استرس گذشت و بر آن غلبه کرد.در اینجا به شما 5 حالت را آموزش میدهیم که سریع میتوانید بر استرس خود غلبه کنید:

ادامه مطلب

مرد مناسب زندگی

از مردانی که مناسب زندگی نیستند، پرهیز کنید

مرد مناسب زندگی چگونه مردی است؟

یکی از بزرگ­ترین مشکلاتی که خانم هادر شروع روابط­­­شان با مردها دارند چیست؟  اینکه چگونه قبل از آشنایی جدی با او، بفهمندآیا آن آقا به دردزندگی می­خورد یا نه؟ و محدوده ارتباطات تا کجا باشد که به این درک و شناخت برسد.

ادامه مطلب

یبوست در نوزادان

علت یبوست در نوزادان چیست

تعریف علمی یبوست:

واژه­ نامه پزشکی دورلند، یبوست را به عنوان " دفع خیلی دیر مدفوع یا دفع به سختی آن" معرفی کرده است. تا شش ماهگی فواصل نرمال دفع مدفوع به شکل قابل توجهی در نوزادان مختلف متفاوت است، یعنی یبوست می­تواند از چندبار در روز تا یک­بار در هفته رخ دهد. البته علت اولیه یبوست در کودکان، تخلیه دیر مدفوع نیست، بلکه وجود مشکل در دفع آن است

ادامه مطلب

 فرزند پروری چیست

فرزند پروری بر اساس هوش هیجانی

برای فرزند پروری از خودمان شروع کنیم، نه از فرزندانمان

شما تربیت و پرورش فرزند را از کجا یاد گرفته­ اید؟ کمتر پیش می ­آید که ما به این موضوع فکر کنیم. اما زمانی که تماس و ارتباط با نوجوان را شروع کنیم، بدنیست به عوامل موثر بر فرزندپروری و نیز منابعی که می­توانند به ما کمک کنند، نظری بیفکنیم.

ادامه مطلب

دوران بلوغ

افسردگی در دوران بلوغ دختران

آسیب های دوران بلوغ در دختران چیست؟

برخی از دختران در دوران بلوغ به علل گوناگونی دچار مسائل هیجانی می­شوند. یکی از این عوامل, ترشح هورمون ها است. افزایش چشمگیر سطح استروژن و سایر هورمون های مخصوصِ این مرحله از زندگی به گونه‌ای حیرت‌انگیز بر رفتار نوجوان تأثیر می‌گذارند. به گونه‌ای که حتی دخترانی که خود را با این دوره حساس تطبیق داده‌اند، گاه بداخـلاق و پرخاشگر می­شوند.

ادامه مطلب

وابستگی کودک

چگونه وابستگی کودکم را کم کنم

چه راه هایی برای کاهش وابستگی کودک به مادر وجود دارد

وابستگی معمولا از همان زمان کودکی آغاز می‌شود، زمانی که والدین فکر می‌کنند باید جوری از فرزندشان مراقبت کنند که هیچ مشکلی بر سر راهش قرار نگیرد. والدین می‌خواهند به جای در نظر گرفتن حمایت آنها تا جایی پیش می‌رود که حتی در بازی‌های کودکانه فرزندشان، همیشه نقش بازنده را بر عهده می‌گیرند تا کودکاشان به اعتماد به نفس کاذبی در خصوص رسیدن به همه خواسته‌هایش برسد.در این زمان،  وابستگی کودک به مادر شکل میگیرد.

ادامه مطلب

تفاهم یعنی چه

چگونه با همسر خود تفاهم داشته باشیم

آیا شما واقعا با همسرتان تفاهم دارید؟

حتما شیده اید که زوج هایی به علت نداشتن تفاهم به زندگی مشترکشان پایان داده اند.

واقعا معنی تفاهم بین زن و شوهر یعنی چه؟ آیا باید هر چه همسرم میگوید با آن موافق باشم تا تفاهم داشته باشیم. تفاهم داشتن روی موضوعات اساسی زندگی لازم و حیاتی است. یعنی اینکه زن و شوهر هردو برای بهتر شدن زندگی اهداف مشترکی دارند روی کلیات باید تفاهم داشته باشند و موقعیکه مسئله ای پیش می آید باید با همفکری و در نظر گرفتن اهداف مشترکشان به توافق مشترک دست پیدا کنند.

ادامه مطلب

ناخن جویدن کودک

درمان ناخن جویدن در کودکان

شاید اولین پرسش این باشد که چرا بچه ها ناخن هایشان را می جوند ؟

آنها به علتهای مختلفی این کار را انجام میدهند ، وقتی دچار تنش و اضطراب می شوند، موقعی که کنجکاوی انها گل میکند،از روی عادت و حتی ترس و...ناخن جویدن به غیر از اینکه یکی از عادات بد در کودکان محسوب میشود ،در صورت تداوم میتواند سلامت کودک را نیز تهدید کند.

ادامه مطلب