همه چیز درباره آب کرفس

خواص کرفس
کرفس از آن دسته سبزیجاتی است که مظلوم واقع شده است و طرفداران کمی دارد. اکثراً فقط از آن، در خورشت استفاده میکنند و بعضی ها هم فقط بعد جراحی، یاد خوردن کرفس می افتند و عده ای هم از بی مزه گی آن شکایت می کنند. اما بالاخره همه روزی متوجه می شوند که نباید ساده از کنار کرفس و آب کرفس رد شد. افراد متخصص حوزه تغذیه از کرفس بعنوان سلطان سبزی ها نام میبرند. در این مقاله خواص آب کرفس و مضرات آن  را برای شما آورده ایم

کرفس:

مطمئنا همه شما ظاهر کرفس را دیده اید و می دانید برگ های بزرگ و ساقه ای باریک دارد. کرفس را به روش های مختلفی مصرف می کنند. شما می توانید ساقه بلند و سبزرنگ کرفس را در سالاد خرد کرده و از آن به عنوان یک میان وعده کم کالری استفاده کنید.  اگر به فکر تناسب اندام و زیبایی خود هستید و از رژیم های کاهش وزن زیادی تاکنون استفاده کرده اید و نتیجه ای مشاهده نکردید مصرف کرفس را پیشنهاد می کنیم. در این مقاله به خواص آب کرفس پرداخته ایم در کنار خواص فراوان، کرفس میتواند زیان آور هم باشد. پس حتما مضرات آب کرفس  را نیز مطالعه کنید.

مضرات آب کرفس

مواد مغذی آب کرفس:

خواص کرفس

یک لیوان ( 8 اونس ) آب کرفس تنها 40 کالری دارد. کرفس شامل مواد معدنی زیر میباشد:

 • کلسیم
 • پتاسیم
 • سدیم
 • آهن
 • منیزیم
 • مس
 • روی

و حاوی ویتامین های مهم زیر است:

 •  ویتامین A
 • ویتامین K 
 • ویتامین C
 • ویتامین E
 • ویتامین D
 • ویتامین های B مثل (تیامین، ریبوفلاوین، اسید فولیک، B6 , B12 )
 • بتاکاروتن
 • فلاونوئیدها

فوائد آب کرفس :

1. کاهش فشار خون

خواص کرفس

مطالعات نشان داده اند که آب کرفس میتواند فشار خون را پایین بیاورد. کرفس حاوی یک فیتوشیمیایی است که بافت دیواره شریان خون را آرام می کند. این سبب افزایش جریان خون می شود و فشار خون را پایین می آورد.

2. از اثرات شیمی درمانی محافظت می کند

اجزای فعال کرفس می تواند اثر داروهای خاصی را تغییر دهد. مطالعه حیوانی در سال 2009 نشان داد که آب کرفس در هنگام استفاده با دوکسوروبیسین، یک دارو شیمی درمانی است، اثر محافظتی دارد. مصرف آب کرفس تأثیر مثبتی برنتیجه درمان دوکسوروبیسین و کاهش آسیب رادیکال های آزاد دارد. از استرس اکسیداتیو محافظت می کند. استرس اکسیداتیو ناشی از عدم تعادل رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها است.

3. جلوگیری از بیماری های مزمن

یکی از مواد مغذی اصلی در کرفس ها، فلاونوئیدها هستند. دانشمندان به دنبال ارتباط بین فلاونوئیدها و جلوگیری از بیماری های مزمن هستند. تحقیقات بیشتری لازم است اما یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که فلاونوئید جدا شده از کرفس فعالیت های آنتی اکسیدانی دارد که تأثیر مثبتی بر سلامتی دارد. فلاونوئیدها در آزمایشگاه و روی موشها، آزمایش شدند. فعالیت آنتی اکسیدانی در قلب، کبد و کلیه موش ها صورت گرفت که تاثیر مثبتی روی سلامت آنها و جلوگیری از بیماریها داشته است.

4. خواص ضد التهابی

خواص کرفس

یکی از مواد مغذی کرفس که کمتر اشاره میشود لوتئولین ( luteolin ) است که خواص ضد التهابی دارد و میتواند تمام بافت ها و ماهیچه های بدن را آرام کند. به هرحال اگر از آرتروز، نقرس، سردرد، هموروئید و ناراحتی معده رنج می برید وقتشه از آب کرفس استفاده کنید.

5. سلامت قلب را بهبود می بخشد

برخی از آنتی اکسیدان های موجود در آب کرفس به عنوان فتالید شناخته می شوند که نقش موثری در تقویت دیواره های شریانی دارد و باعث افزایش سرعت بهبود سیستم عروقی میشود که همین از بروز بیماری های قلبی و سکته جلوگیری میکند. 

6. گردش خون را بهبود می بخشد

با وجود مقدار کم ​​آهن در کرفس، این سبزی می تواند با افزایش تولید گلبول های قرمز، سیستم گردش خون را تقویت کند. این امر باعث اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر ارگان های بدن میشود و در نتیجه سبب افزایش متابولیسم بدن وبهبود عملکرد کلی بدن میشود.

7. جلوگیری از سرطان

دو ترکیب آنتی اکسیدانی که با غلظت بالا در کرفس یافت می شوند عبارت است از لوتئولین و آپی ژنین که به طور مستقیم با اثرات ضد سرطان زایی ارتباط دارند. این فلاونوئیدها می توانند اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند و باعث کاهش تومورها و میزان گسترش سرطان در قسمت های مختلف بدن شوند.

خواص آب کرفس برای پوست

8. آب کرفس برای پوستی سالم 

خواص آب کرفس

با داشتن ویتامین K، ویتامین A و ویتامین C، این سبزی سبزیجات می تواند به درمان برخی از بیماری های پوستی مختلف از جمله پسوریازیس، اگزما، آکنه و روده برسد. [5] همچنین می تواند آنتی اکسیدان ها را به پوست تحویل دهد که می تواند به کاهش چین و چروک ها، لکه های سن و لکه های قرمز کمک کند.

خواص آب کرفس برای کبد

9. سم زدایی بدن

کرفس آب زیادی دارد و در کنار داشتن برخی مواد فعال بصورت دیوریتیک عمل میکند و مقدار ادرار را افزایش میدهد و این یعنی قادر است سموم بدن را از طریق ادرار خارج کند . بعبارت دیگر خیلی سریعتر از حالت نرمال سموم، چربی ها و نمک را از بدن خارج کندو به همین دلیل فشار از روی کبد برداشته میشود

10. تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین C موجود در آب کرفس سیستم ایمنی بدن را برای ساخت گلبول های سفید تحریک میکند. همچنین ویتامین c آب کرفس با آپی ژنین، لوتئولین و پلی آتیلین ها ترکیب می شود واین باعث بالا رفتن توانایی دفاعی بدن در برابر بیماری ها میشود.

11. تقویت تراکم معدنی استخوان ها

خواص کرفس

اگرچه کرفس مواد معدنی وسیع ندارد اما در مواد معدنی که برای استخوان لازم است متمرکز شده است مانند کلسیم، منیزیم و آهن که اینها میتوانند میزان جذب مواد مغذی در روده را افزایش دهند. باعث تقویت استخوان ها و مفاصل شده و درصد ابتلا به پوکی استخوان را پایین می آورد

12. تنظیم خواب

شاید این دیگر به فکرتان نرسیده باشد که کرفس آرام بخش هم باشد. بله مقدار قابل توجهی منیزیم موجود در کرفس نه تنها میتواند فشار خون و ضربان خون را کاهش دهد بلکه می تواند باعث تسکین و آرامش هم شود. یک لیوان آب کرفس قبل از خواب برای مواقعی که فکر میکنید شاید خواب راحتی نداشته باشید حتما کارساز خواهد بود

13. کاهش درد دوران قاعدگی

برخی از مطالعات بالینی نشان می دهد که مصرف ترکیب دانه کرفس، رازیانه و زعفران به مدت 3 روز باعث کاهش شدت درد و طول مدت سیکل قاعدگی می شود.

14. دفع کننده پشه :

تحقیقات نشان داده است که استعمال ژل که حاوی 5 تا 25 درصد عصاره کرفس باشد تا 4.5 ساعت حشرات را از شما دور نگه میدارد.

14. کمک به کاهش وزن

خواص کرفس

افرادی که مدام به فکر کاهش وزن خود هستند معمولا میزان کالری مواد غذایی که مصرف می کنند برایشان بسیار حائز اهمیت است از این رو می توانن روی آب کرفس بخاطر کم کالری بودن حساب باز کنند.  در هر فنجان آب کرفس تقریبا 16 کالری وجود دارد و مقدار پروتئین آن کمتر از یک گرم و مجموع چربی آنها تنها 0.17 گرم است. توصیه می شود نوشیدنی آب کرفس را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید زیرا جایگزین بسیار خوبی برای نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آب میوه های غیرطبیعی که دارای کالری بالا هستند است

سایر فوائد کرفس:

 •  کاهش درد عضلات و مفاصل.

 • نقرس 

 • تسکین سردرد

 • تحریک اشتها

 • رفع خستگی 

 • تنظیم حرکات روده

 •  تحریک قاعدگی

 • کاهش شیر مادر

 • کمک به هضم

آب کرفس و لاغری

آیا لاغری با آب کرفس واقعیت دارد ؟

شما می توانید از آب کرفس به عنوان یک نوشیدنی لاغرکننده استفاده کنید. اگر مزه کرفس برایتان خوشایند نیست می توانید آن را با آب رقیق کرده و سپس استفاده کنید اما سعی کنید میزان آب کمتر باشد تا خواص فیبری کرفس از بین نرود.

آب کرفس را کی بخوریم تا لاغر شویم

همانطور که شنیده اید آب کرفس لاغر می کند و این صحت دارد. برخی از فوائدی که در بالا ذکر شد در راستای تناسب اندام شماست که عبارتند از :

سم زدایی و خروج نمک و سموم و چربی از بدن

تنظیم حرکات روده و کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست

پرکننده و سیر کننده به دلیل فیبر بالا

میتوانید قبل از وعده غذایی آب کرفس را بخورید به دلیل فییبر بالا، سیرکننده است به همین جهت در کاهش وزن موثر است. البته این برای زمانی است که محتویات لیوان شما کرفس میکس شده باشد نه فقط آب کرفس. بالطبع تنها آب کرفس فیبر کمتری خواهد داشت.

کرفس حاوی فیبر رژیمی بالایی است که موجب احساس سیری می شود. در هر 1 و نیم فنجان آب کرفس تقریبا 1.6 گرم فیبر وجود  دارد. فیبر موجود در کرفس برای سیستم گوارش بسیار خوب است و معده را سیر نگه می دارد .

اگر طمع کرفس را نمی پسندید می توانید آن را با دیگر میوه ها مخلوط کنید. با اینکار هم به نوعی یک نوشیدنی جدید تهیه می کنید هم از خواص این میوه ها و کرفس بهره مند می شوید. شما می توانید کرفس را با هویج، گلابی یا دیگر سبزیجات ترکیب کرده و سپس میل بفرمایید. ترکیب این میوه ها با کرفس طمع ناخوشایند آن را از بین می برد وکمی نوشیدنی را شیرین تر می کنند.

همچینین برای افزایش متابولیسم بدن و سرعت بخشیدن به روند کاهش وزن می توانید مقداری فلفل قرمز به نوشیدنی اضافه کنید.

ترجمه از سایت های  webmd.com  و  livestrong.com

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : مریم میری
  • امتیاز :
  • 6
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/07/05
 • تعداد مشاهده : 15283 بار
نظرات کاربران
سهیل

سهیل

        با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون 
      
پاسخ دادن 1 0

nahid

nahid

        چه خوب که هم خواص آب کرفس و گفتید هم ضررهای کرفس .با تشکر
      
پاسخ دادن 1 0

مبینا

مبینا

        میشه کاشت کرفس در خانه رو بزارید؟ 
خیلی ممنون مقاله خوبتون درباره آب کرفس

      
پاسخ دادن 0 0

دوستدار حیوانات

دوستدار حیوانات

        سلام لطفا دستور چند نوشیدنی با آب کرفس برای لاغری رو هم بزارید ممنون
      
پاسخ دادن 2 0

نازنین

نازنین

        اطلاعات خوبی بود من کرفس رو بعد عمل جراحی خوردم خیلی موثر بود
      
پاسخ دادن 0 0

علی

علی

        سلام من کرفس دوس ندارم ولی اگر این همه خاصیت داره سعی میکنم بخورم حداقل آب کرفس و هویج 
      
پاسخ دادن 0 0

عباس

عباس

        ممنون از مقاله خوبتون درباره خواص آب کرفس . موفق باشید
      
پاسخ دادن 0 0

نرگس

نرگس

        چه جالب نمی دونستم کرفس اینقدر خاصیت داره. ممنون از سایت خوبتون
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید