ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

یکی از مهم ترین تصمیمات در دکوراسیون منزل، انتخاب یک ترکیب رنگی عالی برای خانه ­­­ی شما است، لذا ترکیب رنگی در نقاشی ساختمان، دانستن هارمونی رنگ ها از اهمیت خاصی برخوردارند. مثلا اینکه ترکیب رنگ مبل راحتی با ترکیب رنگی دیوارها همخوانی داشته باشد. گاهی اوقات برای انتخاب رنگ دکوراسیون منزل از چیزهای مورد علاقه خود مثل یک تابلو نقاشی یا دکوری گرانبها و ... الهام میگیریم.

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

1- ترکیب رنگ سالن نشیمن:

سالن نشیمن مرکز اصلی خانه به حساب می­آید و جایی است که ما بیشترین زمان تفریح و استراحت را در آنجا می گذرانیم، بنابراین سالن نشیمن نشان دهنده و منعکس ­کننده سلیقه و شخصیت ما است. اگر سبک زندگی راحتی دارید، از چراغ هایی با نور ملایم تا روشن و کوسن ها و لوازم بافت دار برای اتاق نشیمن خود استفاده کنید.

اما اگر دنبال سبک زندگی رسمی­ تری هستید، رنگ­های تیره مثل ذغالی تیره و یا سفید ملایم یا طرح­های با رنگ خنثی را امتحان کنید. ظاهر و سطح دیوارها، بهترین راه برای وارد کردن رنگ به محیط نشیمن شما است. دیواری را انتخاب کنید که وقتی وارد اتاق می شوید، بیشتر در مرکز توجه و معرض دید است. برای مثال رنگ قرمز ملایم و بنفش کم رنگ، یک محیط گرم و دوستانه­ای را با ترکیب سفید و سبز طبیعی به وجود می­آورد.

تغییر در اتاق نشیمن

در ادامه، ما تعدادی ترکیب رنگی الهام بخش را برای استفاده در دکوراسیون، در اختیار شما قرار می دهیم. برای مثال خصوصیات اتاق نشیمن را در سه سبک و ترکیب رنگی مختلف ببینید.

 • ترکیب رنگ شن و موج

برای ایجاد حس یک دریاکنار خوش نسیم و خنک، شما می بایست از ترکیبی از آبی الهام بخش دریا، بر روی دیوار مرکزی و رنگ ماسه ای خنثی ملایم، بر روی دیوارهای دیگر و هم­چنین تزیینات داخلی موجدار سفید استفاده کنید.

ترکیب رنگ سالن پذیرایی

 • ترکیب رنگ گرمای طبیعی

برای داشتن سالن نشیمن به سبک معاصر، از ترکیب یک تک­رنگ با استفاده از رنگ­های گرم و خنثی و دارای سایه روشن چوب، را امتحان کنید. از رنگ ذغالی روشن هم برای دیوار مرکزی و هم چنین برای تاکید حس گرما، آن را در کوسن ها و قالیچه استفاده کنید.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

 • ترکیب رنگ آمیزی مهیج

مقداری هیجان را، با رنگ آمیزی دیوار اصلی به رنگ قرمز، به سالن نشیمن خود اضافه کنید. رنگ طوسی بسیار روشن برای دیوارهای دیگر و طوسی پررنگ برای تاکید و برجسته کردن حس هیجان، در تزیینات و پارچه مبل­ها استفاده کنید.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

                         

   2- ترکیب رنگ اتاق خواب  

   اتاق خواب، تنها اتاقی است که ما می­توانیم طرح و نوع رنگ بندی آن­را منحصرا برای خودمان انتخاب کنیم. چه شما مکانی دنج برای آسایش و تمدد اعصاب بخواهید و یا مکانی پرطراوت و رنگارنگ، این مکانی برای خشنود کردن شما است.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

شما می­توانید از روتختی یا دیگر تزیینات، برای استفاده از رنگ مورد علاقه و الهام بخش خود استفاده کنید. سطح های مختلف براق، راه راه یا دارای بافت­های مختلف را برای داشتن یک نمای خاص و بی نظیر امتحان کنید.

 • اتاق خواب بزرگسالان

تابلوی نقاشی در این اتاق، باعث الهام گرفتن در ترکیب رنگ بندی رنگ قرمز آتشین در دیوار اصلی با رنگ ماسه ای گرم در دیوارهای دیگر شده است.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

 • اتاق خواب بچه ها

از بچه ها برای انتخاب رنگ اتاقشان کمک بخواهید.گاهی اوقات یک اسباب بازی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه آنها، ممکن است الهام بخش انتخاب رنگ مورد نظر آنها و هم­چنین برای انتخاب روتختی و سایر تزیینات اتاق باشد.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

برای مثال در عکس بالا، برای ترکیب رنگ بندی اتاق خواب بچه، از اسباب بازی مورد علاقه آن در دکوراسیون اتاق استفاده شده است.

 • اتاق خواب دخترانه

این اتاق دخترانه کوچک، به وسیله یک سایه روشن صورتی مفرح بر روی دیوار اصلی و رنگ خنثی بر روی دیگر دیوارها، تغییر شکل پیدا کرده است. این رنگ از خامه ­ی صورتی رنگ کاپ کیک مورد علاقه دختر بچه­ ها، الهام گرفته شده است.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

2-ترکیب رنگی سالن غذاخوری

 برای مثال طرح مورد علاقه لباس شب من، الهام بخش این ترکیب رسمی رنگ در اتاق غذاخوری بود. رنگ قرمز اغواکننده با سایه های طبیعی گرم، در دیوار اصلی و طوسی کم رنگ در بقیه دیوارها استفاده شد.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

3-ترکیب رنگی حمام

حمام باید مکانی آرام و راحت باشد. رنگ­های مورد استفاده در حمام، معمولا ملایم و با درجات رنگی خنثی یا بی­رنگ هستند. کاشی­، حوله­ و سایر ملزومات حمام را جهت برجسته کردن اثر ترکیب رنگی مورد نظر، اضافه می کند. برای رنگ­های دیوار از رنگ­های کرم، خنثی یا رنگ­های الهام بخش، مثل سبز یا آبی خیلی کم­رنگ استفاده کنید.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

4-ترکیب رنگی آشپزخانه

فضای مفرحی با رنگ­ها در آشپزخانه داشته باشید، چه از طریق رنگ­ آمیزی دیوار و چه از طریق ملزوماتی که در آشپزخانه مورد توجه هستند. از میز و صندلی هایی با مواد عالی یا حتی از بعضی سرامیک­های مورد علاقه خود، برای الهام گرفتن سبک رنگ آمیزی خود استفاده کنید. رنگ­هایی مثل قرمز، شکلاتی و ذغالی محبوب در آشپزخانه، یا سایه های نرم تر و طبیعی سنگی یا آبی دریایی را برجسته تر کنید.

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

5 رنگ که باعث شادی شما می شود

رنگ در خانه می­تواند اثر زیادی برروی حالات و روحیات شما داشته باشد. رنگ­ دیوارهای خانه شما بر روی احساسات شما اثر می گذارد: رنگ­ها ممکن است موجب غمگین شدن شما شوند، یا کمک کنند تا احساس آرامش کنید، یا باعث سرکوب شدن اشتها شوند و بی­شمار احساسات دیگر که در شما ممکن است ایجاد شود.

طبیعت و خاطرات، محرک احساسات شما به سوی شادی هستند. پس پیدا کردن رنگی که بازتاب لحظه شادی شماست، بهترین راه ارتباط برقرار کردن با یک رنگ است. در ادامه 5 ایده برای سوق دادن شما به سوی شادی و سرزندگی معرفی می­کنیم:

زرد، رنگی برای خوشحالی

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل


یک دلیل برای اینکه رنگ زرد با سرزندگی همراه شده، وجود دارد و آن به این علت است که رنگ زرد، کیفیتی درخشان و ظریف دارد، به طوری­که گرمای پرتو خورشید را حس می کنید و تمام حس پنج گانه را بیدار می کند. رنگ زرد یک منبع طبیعی از انرژی مثبت است و باعث جرقه هایی از احساس شادی در انسان می شود.

آبی آسمانی، رنگی برای بازسازی

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

تا چه اندازه دوست دارید در این اتاق استراحت کنید؟ این نور، رنگ آبی روح بخش فورا باعث آرامش می شود و به بازگردانی ریتم طبیعی زندگی و سرزندگی آن کمک می­کند. متخصصین رنگ شناسی معتقدند که: مدارکی بر ارتباط داشتن کیفیت و به طور کلی خوب بودن خواب و رنگ آبی، که باعث بهبود و بازسازی می­شوند، وجود دارند که می­تواند به بهتر شدن کیفیت استراحت و رسیدن به آرامش کمک کند.

بنفش تیره، رنگی برای آگاهی

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

این رنگ در یک نگاه ممکن است به نظر تیره و عبوس بیاید، اما یک ته رنگ مخفی از بنفش در عمق آسمان شب، شما را در خود می­کشاند و  احساسی از بازسازی و آرامش را در شما ایجاد می­کند. این رنگ هم چنین فضا را برای تفکر و تمرکز مهیا می کند.

ترکیب سبز زرد، ترکیبی برای خوش­بینی

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

ما فقط با نگاه کردن به این دیوار انرژی می­گیریم! این رنگ زرد سبز متعادل، حس سرزندگی و طراوت اولین شکوفه های بهاری را در ما ایجاد می­کند و هیجان را برای فصل پیش رو، در خود دارد. هم چنین رنگ سبز انرژی مثبت را در فضای اتاق به ارمغان می­آورد و رشد شخصی را بر می­انگیزد.

نقره ­ای، رنگی برای تعادل

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

این ترکیب عالی از سبز و خاکستری نقره ای، باعث ایجاد تعادل و هماهنگی می­شود. این رنگ به لوکس به نظر رسیدن، با داشتن کمترین چیزها کمک میکند ، حتی از چیزهایی که واقعا وجود دارند، می­توان بیشترین  لذت را برد.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

                                                               

 • نویسنده : عارفه آشتیانی
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/04/30
 • تعداد مشاهده : 3488 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید