چگونه با شکست در امتحان مواجه شویم

شکست در امتحان
همانطور که می دانید شکست همیشه یکی از اصول مهم موفقیت در زندگی محسوب می شود. اکثر افراد شکست در امتحان یا آزمون را تجربه کرده اند و برای برخی افراد کنار آمدن با این موضوع بسیار مشکل است. تنها کسانی می توانند بر شکست ها و مشکلات پیش آمده خود غلبه کنند که دارای روحیه قوی و  اعتماد به نفس بالا هستند.

چگونه با شکست در امتحان مواجه شویم:  

از دوران کودکی تا بزرگسالی معمولا با شکست های بسیاری رو به رو می شویم اما باید همیشه بخاطر بسپارید که شکست ها همیشه مقدمه پیروزی هستند و هرگز نباید ناامید شد و اگر شرایط با تصورات شما هم خوانی ندارد هرگز نباید تسلیم شوید. به عنوان مثال، همه ما دوران تحصیل را گذرانده ایم یا اکنون در حال تحصیل به عنوان دانش آموز و یا دانشجو هستیم. در این دوران، یکی از شکست هایی که معمولا دانش آموزان یا دانشجویان با آن رو به رو می شوند قبول نشدن در امتحانات است.

شکست در امتحان

اگر جز آن دسته دانش آموزانی هستید که از دوران امتحانات واهمه دارید و همیشه ترس پاس نکردن درسی، شما را بسیار مضطرب می کند بهتر است این مطلب را با دقت بخوانید زیرا به شما کمک می کند تا نه تنها در شکست های تحصیلی بلکه با تمام شکست های زندگی به خوبی مبارزه کنید.  همانطور که می دانید افت تحصیلی و عدم قبولی در امتحانات ممکن است در برخی دانش آموزان موجب تخریب اعتماد به نفس، احساس شرم و عصبانیت و افسردگی شود.

شکست در امتحان

اما این را همیشه بخاطر بسپارید که پاس نکردن یا ضعیف بودن در درسی همیشه به معنای کم هوش بودن دانش آموز نیست و تصور نکنید دیگران بهتر از شما هستند و اکنون با پاس نکردن درسی به آخر دنیا رسیده اید. در حقیقت اگر به زندگی افراد موفق نگاهی بیندازید متوجه می شوید همه آنها قبل از رسیدن به موفقیت با شکست های زیادی رو به رو شده اند. این می تواند بدان معنا باشد که شکست ها همیشه یک بخش طبیعی از زندگی و یادگیری هستند. در ادامه نکته هایی را برایتان بازگو می کنیم که با دانستن آنها باعث می شود به خوبی بتوانید با اینگونه شکست ها کنار بیایید.

 • شما تنها نیستی

شکست در امتحان

این را همواره بدانید که همه شکست را در زندگی خود تجربه می کنند و هر کسی ممکن است حتی تجربیات خیلی بدتری در زندگی داشته باشد که مشکلات شما در برابر تجربیات تلخ دیگران هیچ چیزی نیست. پس بهتر است شکست خود را بپذیرید و آن را مانند یک نردبان برای بالا رفتن و رشد خود در نظر بگیرید.

 • مسئولیت شکست خود را بپذیرید

هنگامی که با شکست مواجه می شوید در واکنش اولیه ممکن است دیگران و یا دیگر عوامل خارجی را مقصر بدانید اما باید یاد بگیرید شکست خود را قبول کنید هرچند که دیگران مقصر باشند اما تا زمانی که مسئولیت شسکست خود را برعهده نگیرید موفق نمی شوید.

 • شکست ها موقتی هستند

شکست در امتحان

همانطور که در ابتدای مطلب بیان کردیم شکست ها همیشه مقدمه پیروزی هستند و باید آنها را مانند پلی برای رسیدن به موفقیت در نظر بگیرید. همیشه به خاطر داشته باشید که شکست های زندگی موقتی هستند و امیدوار باشید و همواره به خودتان بگویید می توانید بر چالش ها غلبه کنید و به موفقیت دست یابید.

 • افکار منفی را شناسایی کنید

همه ما در زندگی پس از آنکه شکست می خوریم با افکار منفی بیشماری مواجه شده ایم و دائما خود را برای خطایی که انجام دادیم سرزنش می کنیم. اما اگر می خواهید با شکست های زندگی مقابله کنید باید در ابتدا افکار منفی را از خود دور کنید و هرگز جملاتی مانند "من بازنده هستم" یا "دیگر هیچ چیزی مثل قبل نمی شود من شکست خورده ام" را از بین ببرید. به یاد داشته باشید که این افکار و الگوهای منفی شما را از حرکت به سوی جلو بازمی دارند پس تلاش کنید تا افکار مثبت در چنین مواقعی جایگزین افکار منفی شوند.

 • از شکست ها درس بگیرید

با سرزنش یا قضاوت کردن خود هرگز نمی توانید به موفقیت برسید. اگر در امتحانات به موفقیت عمل نکردید و اگر خود را سرزنش کنید نمی توانید در امتحان بعدی نمره خوبی مجددا بگیرید. عاقلانه ترین کاری که در چنین مواقعی می توانید انجام دهید این است که شکست خود را تجزیه و تحلیل کنید و علل آن را بیابید.

به عنوان مثال اگر نمره قبولی در امتحانات مدرسه یا دانشگاه خود بدست نیاورده اید بهتر است دنبال علت آن باشید که چرا نتیجه خوبی کسب نکردید؟، چگونه می توانید آن را جبران کنید؟ این شکست چه چیزی به من یاد می دهد؟ با پرسش این سوالات و تجزیه و تحلیل کامل مسئله می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و برای ادامه دادن راه های بهتری را انتخاب کنید. 

 • از خوشی های ساده لذت ببرید

یکی از روش های استراحت کردن و غلبه بر ناراحتی از شکست، انجام برخی کارهای ساده است. از جمله این کارهای ساده می توان به قدم زدن در طبیعت، تماشا طلوع و غروب خورشید یا خواندن یک کتاب اشاره کرد. این کارهای ساده باعث می شود متوجه شوید زندگی کردن بسیار ارزشمند است و شکست خوردن به معنای پایان دنیا نیست. اگر دانش آموز یا دانشجو هستید سعی کنید برای رسیدن به موفقیت همواره بکوشید و این کارهای ساده را هم از یاد نبرید. 

 داشتن یک تفریح سالم همیشه می تواند تفکرات منفی ذهن را دور کند و تمرکز شما را افزایش دهد. در مواقعی که شکست می خورید و ناامید می شوید سعی کنید وقت خود را با دوستانی که با آنها احساس خوشحالی می کنید بگذرانید. افرادی را انتخاب کنید که به شما انگیزه و انرژی مثبت می دهند. سفر رفتن با خانواده و دوستان پرانرژی و شاد می تواند یکی از بهترین تفریحات برای دور کردن افکار منفی از ذهن باشد. 

 • استراتژی خود را تغییر دهید

اگر مدام دچار ناامیدی می شوید و شکست در مراحل مختلف زندگی را تجربه می کنید توصیه می کنیم استراتژی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر به عنوان دانش آموز یا دانشجو مشغول تحصیل هستید و همیشه در همه یا یکی از درس های خود ضعیف عمل می کنید و نمی توانید آن را پاس کنید توصیه می کنیم روش مطالعه خود را تغییر دهید و تکنیک های مطالعه متفاوتی را بکار ببرید. هرگز خود را با دوستان خود مقایسه نکنید و راه و روشی که آنها برای مطالعه درسی بکار می برند به معنای درست ترین روش نیست. شما خود باید روش مطالعه مناسب را انتخاب کنید. 

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : افسانه عابدینی
  • امتیاز :
  • 16
  • 2
 • تاریخ انتشار : 1397/04/08
 • تعداد مشاهده : 9235 بار
نظرات کاربران
بهار

بهار

        واقعا با این مطالبی که نوشتید من از ناراحتی در اومدم و احساس شادی کردم 
واقعا ممنونم 
      
پاسخ دادن 0 0

غزل

غزل

        میشه لطفا سریع جوابمو بدید
      
پاسخ دادن 0 0

 غزل

غزل

        سلام من کلاس ششم هستم
امسال خیلی اوفت کردم 
خیلی خیلی من شاگرد اول کلاس بودم اما الان نمرهام همش خوبه همش ۱۶-۱۷ لطفا کمکم کنید واقعا خیلی ناراحتم😳 احساس خنگی میکنم 
امتحان من که ریاضی برام اب خوردم بودم املامو ۱۶ شدم بقیه درسامو هم همین جوری تورو خدا کمکم کنید 🙏🙏😳😢😢😢😳

      
پاسخ دادن 0 0

سلام

سلام

        کسی که شاگرد اول بوده یعنی توانایی و استعداد و پشتکار داشته برای همه پیش میاد که بعضی وقتا افت تحصیلی داشته باشند. علت افت شما رو خودتون بهتر از هر کس دیگه میدونه باید فقطط با خودتون روراست باشید گرچه آنلاین بودن میتونه یکی از دلایل باشه اما شما میتونید با تلاش وپشتکار دوباره نمره های خوبتون رو پس بگیرین اینو بدونین که ناامیدی و دلسردی دشمن شماست و شما رو ضعیف میکنه تمام تلاش تون رو بکنید و توکل به خدا رو فراموش نکنید موفق باشی عزیزم
      
پاسخ دادن 0 0

ی آدم

ی آدم

        واقعا عالی بود به نظر من هم با تلاش و موفقيت میتونه به هرجای که میخواد برسه و باید پشتکار داشته باشه من همیشه این جمله را باخودم تکرار میکنم هیچ قیاسی بین ماه و خورشید نیست موقعش که برسه هر دو می‌درخشند🤗😇
      
پاسخ دادن 1 0

آدم امیدوار

آدم امیدوار

        سلام قطعا شکست خیلی اتفاق بدیه من تجربش رو داشتم. هممون داشتیم.ولی اگه هدفتون رو دوست داشته باشید قطعا بهش میرسید.مهم انگیزه تلاش باور داشتن وعلاقه است.با تشکر از مطلب خوبتون.
      
پاسخ دادن 6 0

Mehdi akbari

Mehdi akbari

        من اصن با این حرفا موافق نیستم . بنظرم آدم باید هوش خوب و بالای داشته باشه تا درس رو بفهم و بتونه پاس کنه . اتفاقا خیلی هم به هوش ربط داره . من از اول دبستان تا سال پیش دانشگاهی مشکل تو یادگیری داشتم .یعنی با اینکه گلی وقت میزاشتم و درس میخوندم و از روش ها و برنامه های درسی استفاده میکردم اما بازم هیچ وقت پیشرفت نمی تونستم بکنم 
      
پاسخ دادن 3 22

یکی

یکی

        قرار نیست هر کس مث شما اگه ببینه در درس پیشرفت نکرده یعنی هوشی نداره
من اتفاقا با این متن کاملا موافقم 
ادم با تلاش به هرچی که بخواد میرسه 
به شرطی که به خودش ایمان داشته 
      
پاسخ دادن 17 1

هانا

هانا

        عالی بود...ممنون
      
پاسخ دادن 6 0

علی

علی

        سلام به همه،آقای مهدی عزیز شما که می گی به خاطر هوشه و آدمای باهوش فقط می تونند موفق باشند این حرف کاملا نادرستیه،چون یکی از بزرگترین مخترع های دنیا یعنی ادیسون در بچگی خیلی هوش کمی داشته و از مدرسه به مادرش گفته بودند که بیا پسرتو به یک مدرسه دیگه ببر ولی اون ناامید نشد و اونقدر تلاش کرد و زحمت کشید که تبدیل به یکی از بزرگترین مخترع های دنیا شد،پس در نتیجه اگه ادمی کم هوش هم باشه با تلاش و زحمت زیاد می تونه حتی از باهوش ترین آدمای دنیا هم باهوش تر باشه.
      
پاسخ دادن 11 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید