علل ریزش مو

علل ریزش مو

ریزش مو یک امر بسیار شایعی در مردان و زنان است.عوامل ریزش مو مختلف است. اما ابتدا باید بدانیم که ریزش موی ما طبیعی است یا نه سپس بدنبال جلوگیری و درمان ریزش مو بود. متخصص  پوست و مو ریزش  بیش از صد تار مو در روز را بیماری محسوب میکنند. در اینجا به علل مهم ریزش مو و درمان آن پرداخته ایم :

 علل ریزش مو:

علل ریزش مو می تواند متنوع باشد از یک سو تغذیه یا رژیم غذایی میتواند، عامل باشد ازطرف دیگر مسائل روحی و روانی ، استرس ها و بعضی بیماریهای داخلی می تواند موثر باشد. بیماریهای هورمونی ، بیماریهای مزمن و بعضی بیماریهای عفونی می توانند علل ریزش مو باشند. ریزش مو ی فیزیولوژیک که بدنبال یک عمل جراحی سخت پیش می آید یا بعضی خانم ها بدنبال زایمان یا بارداری، چند ماه بعد  این مشکل را پیدا میکنند که شاید با یک اطمینان دادن خوب شوند، در هر حال باید علت آن بررسی شود و پزشک متخصص پوست و مو معمولا بدنبال علت آن می گردد. البته بایددید که آیا یک ریزش مو ی واقعی وجود دارد یا نه یک ریزش موی طبیعی و فیزیولوژیک هست.

ریزش مو طبیعی:

معمولا در طی روز، ریزش مو  بین سی، چهل و حتی در شرایطی تا صد تار مو، طبیعی است ولی اگر خود فرد و یا اطرافیان احساس کنند که تراکم مو کم شده ( اون موقعی که فرد متوجه می شه تراکم کم شده زمانی هست که حدود پانزده تا بیست درصد موها ریخته) و اینکه که  بعضی افراد با شمارش تعداد ریزش مو در طول روز روی بالش یا در حمام، به این امر پی می برند، در هر حال موقعی که ما واقعا ریزش مو داشته باشیم متخصص پوست و مو بدنبال علت می گردد.

شایع ترین علل ریزش مو :

شاید شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها و آقایان، غیر از عواملی که اشاره شد، عامل ارثی است. ریزش موی ارثی مردانه که در آقایان تا سن پنجاه سالگی که حدود پنجاه درصد از  آقایان در این سن درگیر ریزش موی ارثی هستند.  و این عامل در خانم ها درصدش کمتر است ولی وجود دارد.  حدود سی درصد از خانم ها در این سن دچار ریزش موی ارثی می شوند.

شکل ریزش مو در مردان و زنان

ریزش مو

 ولی تفاوتش در خانم ها و آقایان، شکل ریزش مو است در آقایان معمولا ریزش موی ارثی در جلوی سر شروع می شود از دو طرف شقیقه ها پیش روی می کند و این مدل ریزش هفت گرید دارد. در گرید سه و چهار، عقب سر هم شروع می کند به ریزش و گرید شش و هفت وقتی هست که کاملا روی سر تاس می شود و فقط یک نوار باریکی در پشت سر باقی می ماند.

این قسمتی هستش که این موها غیر وابسته به پنج آلفا ردوکتاز هستند و این آنزیمی هست که باعث ریزش مو می شود و در این قسمت وجود ندارد. حالا در خانم ها شکل این ریزش مو متفاوت است معمولا جلوی موها باقی می ماند ولی قسمت وسط و روی سر شروع به تاس شدن می کند و سه گرید دارد.

درمان ریزش مو ارثی :

 متخصصین پوست و مو سعی می کنند که اول هم در خانم ها و هم در آقایان در نوع ریزش موی ارثی، درمان رو از نوع یک درمان ساده موضعی شروع کنند یا خوراکی.  بهترین درمان ترکیبات باین اکسیدین یا محلول هایی هست که حاوی ماینواکسیدین دو درصد یا پنج درصد هستند که معمولا شش ماه بعد از مصرف اثر انها شروع می شود و در افرادی که اثر بخش باشد بایستی تا اخر عمر ادامه بدهند و همزمان با آن می شود از قرص های خوراکی ترکیبات مهار کننده پنج آلفا ردوکتاز مثل فیناستراید و دوتاستراید استفاده کرد که آنها هم بعد از شش ماه اثرش شروع می شود که می تواند همراه با ماینوکسیدن با هم استفاده شوند. 

 حالا در افرادی که واقعا به این درمانها پاسخ نمی دهند و پزشک متخصص صلاح می داند که عمل جراحی پیوند مو انجام شود، که یک امر علمی هست و در دنیای امروز کیفیت خوبی به دو روش اف ای تی و اف یو تی انجام می شود که معمولا متخصصین پوست  و مو با توجه به شرایط بیمار تصمیم می گیرند که آیا درمان طبی هم  نیاز هست و یا شاید درمان طبی همراه با روش جراحی پیوند مو در این بیماران در نظر گرفته شود.

به طور خلاصه متخصصین پوست معمولا علت ریزش مو را بررسی می کنند و در مورد شایع ترین علت ریزش مو که ریزش موی ارثی می باشد؛ معمولا تصمیم گیری می کنند.  باتوجه به گرید و درجه ریزش مو در خانم ها و آقایان که آیا در مانهای موضعی ، درمانهای خوراکی یا جراحی پیوند مو،  این بیمار را درمان کنند یا نه . یا  اینکه در بعضی بیماران این سه کار رو به صورت مشترک صلاح بدونند که هر سه کار رو انجام بدهند

لازم است یادآوری کنم ریزش مو از بین بیست و پنج تا صد تار مو در روز طبیعی است . موی سر هدیه خداوند به ماست که به جذاب شدن چهره ما کمک می کنه حالا هرچه قدر این موهبت خدادای رو بدونیم ازش خوب نگه داری کنیم و راههای مراقبت از اون رو یاد بگیریم و به کار ببندیم کمتر دچار مشکل می شویم.

برگرفته از صحبت های دکتر نیلفروش زاده

منبع: سایت چی نیازداری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 2
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/05/15
  • تعداد مشاهده : 2502 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.