علت عفونت ادراری چیست

علت عفونت ادراری
عفونت ادراری بیماری است که سن و سال نمی شناسد. عفونت ادراری در نوزادان، کودکان، زنان و مردان بروز می کند. با دانستن علت های عفونی شدن دستگاه ادراری می توان هم  از آن پیشگیری کرد و هم درمان عفونت ادراری را سرعت بخشید. در این مقاله علائم عفونت ادراری و علت های بروز بیماری بطور کامل مطرح شده است. 

علت عفونت ادراری چیست؟

منظور از عفونت­ های دستگاه ادراری، وجود میکروب یا ویروس به دستگاه ادراری، ثبات و پایداری و تکثیر آن است. بسیاری از ما به صورت معمول میکروب­ های دستگاه ادراری را در مسیر دستگاه ادراری داریم. حتی بعضی از این میکروب­ ها در بعضی از قسمت­ ها و همچنین در دستگاه تناسلی در خانم ­ها، بصورت همزیستی مسالمت آمیز با بدن وجود دارد .

اگر این میکروب­ ها در جاهایی که نباید باشند، فعال شوند، کلونی تشکیل بدهند و تکثیر پیدا کنند و تعدادشان زیاد شود، می ­توانند موجب علائم عفونت ادراری شوند. اکثر این علائم نیز با التهاب و تورم شروع می ­شوند و نشانه ­های خود را در دستگاه ادراری باقی می گذارند.

 ولی در بعضی مواقع نیز اتفاق می ­افتد که این میکروب ­ها پخش می­ شوند و از مسیر دستگاه ادراری بخصوص در قسمت­ هایی که بسیار پر خون است، وارد جریان خون می­ شوند که در این حالت دیگر آرام آرام به سمت یک عفونت عمومی بدن  حرکت می­ کنند.

 بعضی از میکروب­ ها، میکروب­ هایی هستند اختصاصی؛ بعضی غیر اختصاصی. ما در عفونت­ های دستگاه ادراری بیماری ­هایی مثل سل دستگاه ادراری یا در واقع، بروسلوز همه این بیماری ­های عفونی که در داخل بدن وجود دارد می ­توانند دستگاه ادراری را  نیز درگیر نمایند. به هر صورت امثال این بیماری­ ها وجود دارد ولی آنچه که بسیار شایع­ تراست عفونت­ ها و میکروب­ هایی است که به صورت معمول وجود دارند .

عفونت ادراری در کدام قشر جامعه شایع تر است؟

عفونت ­های دستگاه ادراری، سن و سال خاصی ندارند از دوران تولد و کودکی و حتی انتهای عمر با تغییرات خاص می ­توانند شروع شوند. معمولا این عفونت­ ها از نظر شیوع سنی در زمان تولد بخصوص در پسر بچه­ ها اگر پسر بچه ها دیرتر ختنه شوند در اوایل در آن ها بیشتر است بعد می­تواند در دختر بچه­ ها شروع شود.

علت عفونت ادراری

 کم کم در نوجوانی شیوع یکسانی دارند، یعنی در دختر و پسر می ­تواند دیده شود. به سن فعالیت­ های جنسی که می­ رسیم بعضی از انواع عفونت­های ادراری که از رابطه­ های جنسی منتقل می­ شود در آقایان کمی بیشتر دیده می ­شود و بعد به آرامی حرکت می ­کنیم به سمت سنین ازدواج و سنین بارداری در خانم­ ها که بحث عفونت ادراری در بارداری خود نیاز به مقاله ای مجزا دارد. در این جا این موضوع را می­ توانیم بیشتر ببینیم.

 در زنان  بعد از یائسگی عفونت­ های دستگاه ادراری را بیشتر از آقایان می­ بینیم و بعد مجددا در کهنسالی یعنی زمانی که مشکلات بیماری­ های دستگاه ادراری آقایان مثل بزرگی خوش­خیم پروستات و سنگ­ های دستگاه ادراری شیوع پیدا می­ کند، عفونت­ های  دستگاه ادراری دوباره تقریبا شروع یکسانی را پیدا می­ کنند پس تقریبا در هر دو جنس این موضوع دیده می­ شود.

بطور کلی باور عمومی جامعه این است که عفونت ادراری در خانم ­ها شایع ­تر است چون تظاهر و علامت­ بیشتر عفونت ­های دستگاه ادراری در سنین جوانی و میانسالی که سن فعالیت جنسی و سن بارداری است، شایع تر است. در آن سنین خانم­ ها بیشتر در معرض خطر هستند. به هر حال اینها در هر سنی علائم خاص خود را دارد.

علت عفونت ادراری

عوامل زمینه ساز عفونت ادراری

گاهی عواملی باعث ایجاد عفونت در بدن می ­شود گاهی هم ممکن است یک فرد هیچ مشکلی نداشته باشد و عفونت بخصوص بصورت عود شونده پیدا شود. هر گونه بیماری که در دستگاه ادراری، اختلالات فیزیکی و آناتومیک ایجاد کند، می ­تواند فرد را مستعد عفونت ­های دستگاه ادراری نماید.

 • تنگی و انسداد دستگاه ادراری

در بیماری­ های اختلالاتی که بصورت مادرزادی در دستگاه ادراری رخ می ­دهد یعنی وقتی بچه به دنیا می آید، بیماری و نقص در بدنش وجود دارد که در این مورد می ­توانیم به تنگی­ های مسیر دستگاه ادراری اشاره کنیم. معمولا مسیر دستگاه ادرار که ادرار را جریان می­ دهد، از کلیه به سمت مثانه و به سمت بیرون مسیری است که باز است و تنگ نیست؛ انسداد ندارد اما اگر تنگی رخ دهد، مثل تنگی­ هایی که در محل اتصال لنگچه کلیه به حالب رخ می ­دهد که یک نوع تنگی مادرزادی است می ­تواند باعث انسداد و عدم تخلیه ادرار و عدم حرکت  ادرار از سمت کلیه به سمت حالب ­ها شود و خودش پیش زمینه عفونت ادراری را فراهم نماید.

از تنگی­ ها نام بردیم؛ این تنگی ها به صورت مادرزادی در طول حالب  می ­تواند وجود داشته باشد. در قسمت میانی و در قسمت تحتانی یعنی قسمتی که حالب متصل می­ شود به مثانه می ­تواند عامل وجود داشته باشد.

 معمولا وقتی که تنگی عامل عفونت باشد؛ درعکس­ ها و سونوگرافی ­هایی که می­ بینیم تورم کلیه هیدرونفروز یا همین­که مایع در پشت انسداد جمع شده را به عنوان نشانه می­ توانیم مشاهده کنیم از عوامل دیگر که می ­تواند زمینه­ ساز عفونت­ های ادراری باشد ، برگشت ادرار است. یعنی زمان وجود  ادرار در صورت عمول مثانه باید منقبض شود و ادرار  به سمت خارج حرکت کند.

 اگر برعکس طول حالبی که در سمت مثانه است طول حالب کوتاهی باشد وقتی فرد برای تخلیه  ادرار فشار می­ آورد ،  بجای اینکه ادرار به سمت بیرون بیاید به سمت کلیه­ ها برمی­ گردد خیلی از خانواده ­ها در فرزند خود این را دیده ­اند که به اسم ریفلاکس یا برگشت ادرار خوانده می ­شود که حالا درجات متفاوتی هم می ­تواند داشته باشد .

 ریفلاکس می­ تواند خود عاملی شود که عفونت برآن غالب شود و برعکس می­ تواند فردی عفونت ادراری داشته باشد و به دنبالش ریفلاکس رخ بدهد و یکی از مهم­ترین مطالب هم همین است که  وقتی میکروب در داخل مثانه وجود دارد کلیه­ ها آسیبی نمی ­بینند ولی ریفلاکس می­ تواند میکروب­ ها را به سمت بالا حرکت دهد پس ما در بچه­ هایی که عفونت ادراری دارند همیشه باید نسبت به این موضوع توجه داشته باشم.

 • سنگ های دستگاه ادراری

 در بعضی از بیماری­ ها، عفونت، بیماری را ایجاد می­ کند و گاهی بیماری، عفونت را. برخی از بیماری­ ها در دستگاه ادراری مثل وجود سنگ­ های دستگاه ادراری به علت انسدادی که ایجاد می­ کنند می­ توانند موجب اختلال و عفونت دستگاه ادراری بشوند. ما در سنگ­ های دستگاه ادراری این را مشاهده می کنیم، سنگ­ هایی وجود دارند موسوم به سنگ ­های عفونی، می توان گفت عفونت زمینه ایجاد آن بوده است که این سنگ به وجود آمده است و  می­ توان گفت وقتی سنگ وجود دارد عفونت بر آن غالب شده است.

 • تنگی نوک مجرای ادرار

در مسیر دستگاه ادراری باز هم مطالب دیگری وجود دارد که زمینه ­ساز عفونت است؛ تنگی در نوک مجرای ادرار می­ تواند از عوامل  بروز عفونت باشد بخصوص وقتی که باعث شود ادرار بخوبی تخلیه نشود تنگی­ هایی که در مسیر دستگاه ادرار وجود دارد بخصوص در پسر بچه­ ها زمینه ­ساز عفونت می­ تواند باشد.

 • اختلالات عصبی مثانه

همچنین اختلالات عصبی مثانه، یعنی سیستم عصبی مثانه خوب کار نکند. وقتی در مثانه ادرار جمع شود باید در یک زمانی حجم بپذیرد در یک زمانی منقبض شود، ادرار را تخلیه کند خب این تخلیه ادرار که روند پیچیده ­ای هم دارد تحت تاثیر سیستم عصبی است که این عصب­ ها معمولا از قسمت­ هایی از نخاع می ­آیند اگر به علتی این عصب­ ها مختل باشند مثلا در کودکان بخصوص وقتی که قسمت­ هایی از ستون فقرات خوب بسته نشده است و به عنوان میلوسل و مننگو میلوسل خوانده می­ شود، عصب­ های مربوط به دستگاه ادراری و عصب­ های مربوط به قسمت دفع مدفوع اختلال پیدا می­ کنند و همین می­ تواند موجب اختلال دفع ادرار و عفونت ­های ادراری شود. پس باید به سیستم عصبی دستگاه ادراری توجه کنیم.

 در میانسالان و کهنسالان هم همین اتفاق می ­تواند بیفتد کافی است فرد یک دیسک در کمر خود داشته باشد این دیسک باعث شود روی اعصابی که به مثانه می­ روند  اختلال و فشار ایجاد کند، حرکات مثانه مختل شود.

حالا اعم از اینکه ادرار بماند، خوب تخلیه نشود، تکرر ادرار پیدا کند، و روی این اختلالات ادراری می ­تواند عفونت دستگاه ادراری به وجود بیاید.

 • عامل سن در بروز عفونت ادراری

سن نیز یکی از عوامل است. سیستم ایمنی بدن اگر دچار ضعف شود فرد مستعد عفونت دستگاه ادراری می­ شود. مثلا کسانی که دچار برخی از این بیماری­های جدید ناشی از بیماری­ های آمیزشی می شوند، مثل ایدز. این افراد چون دارای سیستم عصبی ضعیف هستند بجز خود بیماری که در حال پیشرفت است، می ­تواند عفونت­ ها بر بدن آنها غالب شوند. .

پس ما همیشه وقتی که عفونت­ های دستگاه ادراری بخصوص عفونت ­های راجعه، یعنی عفونت­ هایی که تکرر زیادی دارند و خیلی هم آزار دهنده هستند می بینیم همیشه آناتومی و سیستم دستگاه ادراری را مورد بررسی و پیگیری قرار می­ دهیم که زمینه ­ای از بیماری در واقع در آن وجود نداشته باشد.

آیا تکرر عفونت یا همان عفونت­ های راجعه در خانم ­ها بیشتر است؟ عفونت ­های راجعه اگر در آناتومی وجود نداشته باشد مثل آقایی که مسیر ادرارش بسته باشد  در خانم­ ها بیشتر مشهود است.

  به علت اینکه میکروب­ هایی که در دستگاه ادراری هستند بسیاری از آنها در قسمت دستگاه تناسلی قرار دارند و از آنجا  به دستگاه ادراری منتقل می­ شوند یا میکروب­ هایی هستند که در دستگاه دفع مدفوع قرار دارند و از آنجا منتقل می­ شوند و این فاصله در خانم­ ها کوتاه­تر است شانس این که میکروب­ ها حرکت کنند و به آنجا بروند و کونولیزیشن یا جمع شدن و تکثیر پیدا کنند بیشتر است بنابراین روش زندگی سالم در این مورد موثر است.

پیشگیری از عفونت ادراری با رعایت بهداشتما خیلی از مواقع وقتی که از عفونت­ های مکرر سوال می­ کنیم می­ بینم خانمی است که بهداشت را خوب رعایت نمی­ کند یا بعد از رابطه­ جنسی، عفونت ادراری پیدا می ­کند که میکروب­ ها از آنجا منتقل می­ شوند. 

یائسگی و خشکی مخاط دستگاه تناسلی باز هم می­ تواند فرد را برای عفونت ­های راجعه دستگاه ادراری مستعد کند که این هم عاملی است که  در خانم ­های یائسه زیاد می ­بینیم و خیلی از مواقع با درمان­ های هورمونی که جایگزین می­ کنیم کمک می­ کنیم که عفونت­ های دستگاه ادراری بتواند کنترل و متوقف شود بنابراین طیف وسیعی از علل وجود دارد.

اما چیزی که ما در خانم­ ها مجبور می­ شویم بگوییم و خیلی سخت این مورد را خانم­ ها قبول می­ کنند، مسئله استعداد است. یعنی در زبان ساده این میکروب­ ها پایه ­هایی دارند که به دیواره مثانه  می ­چسبند در برخی از افراد گیرنده ­های این ها وجود دارد، در برخی ندارد حالا افرادی که دارند و مقدار کمی از باکتری هم در داخل مثانه آنها وجود دارد متصل می ­شوند و فورا علامت­ دار می­ شوند افراد با آب خوردن و مایع خوردن در بسیاری از مواقع این میکروب­ ها را دفع می­ کنند و میکروب از بدنشان خارج می­ شود .

آیا عفونت ادراری ژنتیکی است؟

بله ژنتیکی هم هست. در برخی موارد مثل حاملگی، استعداد فرد برای عفونت­ های دستگاه ادراری بالاتر می­ رود علتش هم این است که جنین مقداری فشار به روی حالب در سمت راست ایجاد می­ کند و یک مقدار توقف ادراری در آن ناحیه ایجاد می­ شود و ما به آن ها توصیه می­ کنیم مراقب باشند که به عفونت دستگاه ادراری دچار نشوند. پس طیفی از موارد و عوامل زمینه ­ساز است و می­ توانند عفونت دستگاه ادراری را  تشدید نماید.

منبع: سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/05/26
 • تعداد مشاهده : 4073 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.