آنتی بیوتیک های طبیعی در آشپزخانه شما

آنتی بیوتیک های طبیعی

چند مورد آنتی بیوتیک طبیعی می شناسید؟

در سال های اخیر به علت مصرف بیش ازحد  آنتی بیوتیک ها، این داروهای معجزه گر دیگر اثر خود را از دست داده اند و بدن انسان نسبت به آنها مقاوم شده است. در برخی از بیماری ها در مراحل اولیه و خفیف می توان از طب مکمل یعنی طب سنتی بهره برد و از انواع آنتی بیوتیک های طبیعی جهت پیشگیری و درمان استفاده کرد.

آنتی بیوتیک های طبیعی :

 • زغال اخته :

زغال اخته با نام علمی cornsum  از تیره cornaceae است. این گیاه در طب سنتی برای درمان اسهال، ورم روده‌ها، رفع تب درمان بیماری مالاریا، دفع سنگ کلیه و همچنین برای درمان عفونت‌های کلیوی و مثانه بکار می‌رود.

زغال اخته دارای مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است و وجود همین مواد آن را به غذایی مناسب جهت مبارزه با سرطان تبدیل کرده است.

مصرف مقادیر بالای آنتوسیانین در زغال اخته، کاهش بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی عروقی و دیابت را بدنبال دارد. آنتوسیانین ها دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد التهاب، ضد آلرژی، ضد میکروب، ضد سرطان، پایین آورنده چربی و کلسترول هستند.

زغال اخته

این میوه در آسیا به‌عنوان گیاهی آنتی دیابتیک بوده و بطور سنتی برای درمان اختلالات وابسته به دیابت کاربرد دارد.

طبق مطالعه انجام شده در سال 2009 دیده شده که استفاده از این میوه تأثیر قابل توجهی در کاهش میزان قند و چربی خون در دیابتی‌ها دارد.

 • عسل :

تعریف جامع‌تری از عسل در آمریکا ارائه شده، که عبارت از ترشح مواد قندی درختان و شهد گل گیاهان که توسط زنبوران جمع آوری و تغییر می‌یابد. عسل به لحاظ داشتن انواع قندها، مواد ضد باکتری و برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد.

 یکی ازعلل بروز آرتریت روماتوئید عضلانی، عفونت‌های باکتری می‌باشد. عسل از یک سو به خاطر داشتن طبیعت گرم و از طرف دیگر به علت تسریع درترمیم ضایعات بافتی و کاهش التهاب، در بهبود بیماری آرتریت روماتوئید تأثیر زیادی دارد. ضعف مفاصل و استخوان با پروتئین سازی و تقویت عضلانی جانبی جبران می‌شود، جهت دستیابی به این امر مهم استفاده روزانه و مرتب از عسل تأثیر زیادی دارد.

نکته جالب در مورد زهر زنبور عسل : زهرزنبورعسل در پزشکی سنتی شرقی همواره به عنوان دارویی در درمان بیماری‌های مختلفی چون آرتریت روماتوئید و همچنین جهت کاهش دردهای عضلانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در مطالعه انجام شده در سال 2013 دیده شد، در زهر زنبور عسل، ماده‌ای وجود دارد که دارای نقش مهار کننده سلول‌های سرطانی در معده می‌باشد.

گیاه سیر دارای اثرات درمانی فراوانی است که اثرات درمانی آن در رابطه با بسیاری از بیماری‌های عفونی به اثبات رسیده است. سیر دارای ترکیبات سولفوره با عنوان آلیسین که منشاء بوی زننده در سیر است، این ماده نقش آنتی بیوتیک قوی را بازی می‌کند. سیر دارای اثرکاهش دهنده کلسترول خون است.

برای مثال ژیارد یا عفونت انگلی رایج بالاخص در سنین دبستان می‌باشد، این عفونت انگلی دربسیاری از کشورها از جمله ایران رایج‌ترین عفونت در محیط‌هایی مانند مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی است.

عفونت باعث بروز اسهال و مشکلات حاصل از آن در کودکان می‌شود. این انگل با مکانیسم‌های مختلف علاوه بر ایجاد اختلال در جذب مواد غذایی، با میزان بر سر جذب مواد غذایی به رقابت می‌پردازد.

سیر وعسسل

درمطالعه ای که در سال 2007 انجام شد، نشان داده شد استفاده از عصاره سیر موجب انهدام کیست‌های ژیاردیا می‌شود. از این رو گنجاندن این ماده غذایی در سبد غذایی افراد ضروری بنظر می‌رسد.

استفاده از داروهایی مانند مترونیدازول و فورازولیدون در درمان و پیشگیری از این عفونت انگلی امری لازم است ولی این داروها عوارضی هم دارد، از جمله پیدایش گونه‌های مقاوم به دارو و تأثیر آنها قطعی نیست، لذا تحقیقات بسیاری برای معرفی ماده که جایگزین مناسبی برای این منظور باشد و عوارض فوق را هم نداشته باشد انجام شده و یکی از این مواد سیر است.

اثرات درمانی سیر در بهبود بیماری مننژیت به اثبات رسیده است. تأثیر سیردر بهبود بسیاری از ناراحتی‌های گوارشی ثابت شده است. سیر در پیشگیری از التهابات استخوانی و مفصلی نقش موثری دارد.

 • سرکه سیب :

یکی از انواع سرکه جهت کاهش عوارض بیمارهایی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت، سرکه سیب است. تحقیقات نشان داده مصرف سرکه سیب باعث کاهش قند خون پس از غذا و پاسخ انسولینی می‌شود. سرکه سیب دارای پکتین است که نوعی فیبر محلول به شمار می‌رود. فیبر محلول نقش مهمی در افزایش دفع کلسترول دارد.

یکی از مطالب جالب در مورد سرکه عدم وجود هر گونه چربی در این ماده غذایی است. اسید استیک، ماده موجود در سرکه سیب است که دارای خاصیت ضد باکتری است. این ماده ضد باکتری بر علیه استافیلوکو کوس (عامل گوش درد) بسیار مؤثر است. سرکه سیب برای مبارزه با فشار خون بالا و پوکی استخوان بسیار مؤثر است.

 • دانه گریپ فروت :

عصاره دانه‌های گریپ فروت، آنتی بیوتیکی طبیعی، ضد ویروس، ضدقارچ و ضد انگل موثری محسوب می‌شود. این عصاره با ریشه 800 باکتری و ویروس و 100 نوع قارچ و انگل‌های دیگر مبارزه می‌کند و در درمان کاندیدازیس (قارچ عامل نفخ، خستگی، میگرن و درد مفاصل) مؤثر عمل می‌کند به این دلیل که دانه‌های گریپ فروت سرشار از بیوفلاوونوئیدها است.

 • کاسنی :

کاسنی در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. اهمیت این گیاه به حدی است که ابن سینا رساله‌ای در مورد خواص درمانی آن نوشته است. تمام قسمت‌های کاسنی مخصوصاً ریشه و برگ آن، محرک صفرا است و به عمل هضم کمک می‌کند و اثر آن در نارسایی‌های کبدی و ناراحتی‌های صفراوی بارز است.

در گیاه کاسنی گروهی از انتی اکسیدان ها یافت می‌شود که در درمان و حفاظت از سلول‌های کبدی موثرند. در مطالعه‌ای در سال 2006 اثرضد باکتری کاسنی با چند آنتی بیوتیک مقایسه شد، ملاحظه گردید که این گیاه بر روی استافیلوکوکوس اورئوس (عامل مسمومیت‌های غذایی) اثر مهار کننده دارد.

درست است که این گیاه دارای اثرات درمانی است، ولی عوارض جانبی هم به دنبال دارد و همین مورد ما را ملزم به رعایت مقدار مصرف می‌کند. مصرف بیش از حد کاسنی باعث‌ترش کردن معده و کاهش وزن می‌شود.

 • شلغم :

شلغم یکی دیگر از موادغذایی دارای خاصیت ضد میکروبی است که از دیر باز در درمان سرماخوردگی کاربرد داشته است. شلغم به سبب دارا بودن 10 درصد مواد قندی و سرشار بودن از املاح مفیدی مانند کلسیم و منیزیم جز مواد غذایی بسیار با ارزش به حساب می‌آید.

شلغم یکی از پاک کننده‌ها و سازنده‌های خون بوده و چنان که گفته شده، املاح کلسیم و منیزیم موجود در آن موجب جلوگیری از ابتلاع از بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان می‌شود. پتاسیم موجود در شلغم چربی را خنثی می‌کند، از طرف دیگر فسفر موجود در شلغم موجب تقویت سلول های عصبی می‌شود.

شلغم برای بیماران مبتلا به بیماری قند مفید است و از خام آن می‌توان بعنوان انسولین گیاهی ضعیف استفاده کرد.

 • روغن درخت چای :

روغن گیاهی درخت چای به عنوان یک ضد قارچ، ضد ویروس و ضد باکتری خوبی در مبارزه با باکتری استرپتوکوک (باکتری که باعث به عنوان مثال آنژین و عفونت‌های دستگاه ادرار می‌شود) مؤثر عمل می‌کند.

 • عصاره هسته انگور :

این عصاره می‌تواند به عنوان ماده ضد عفونی کننده برای درمان انواع عفونت‌های پوستی به کار رود.

منبع: ماهنامه غذا

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1395/09/12
 • تعداد مشاهده : 4106 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.