13 روش استفاده از زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

استفاده از زنجبیل می تواند به صورت تازه، خشک شده، پودر، روغن یا آبمیوه مورد استفاده قرار گیرد. زنجبیل در زمره مفیدترین و پرکاربردترین ادویه ها قرار دارد و سرشار از مواد مغذی و ترکیبات مقوی بسیاری است که برای مغز و بدن انسان مزایای فراوانی را به همراه دارند.

انواع روش استفاده از زنجبیل

1.چای زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

درست کردن چای زنجبیل آسان است.  1/4 قاشق چای خوری زنجبیل را در یک لیوان بریزید و یک فنجان آب جوش روی آن اضافه کنید.  روی آن را با یک بشقاب کوچک بپوشانید و بگذارید تا قبل از نوشیدن به اندازه کافی خنک شود.  با عسل یا شکر به صورت دلخواه، شیرین کنید.  مقدار مصرف برای کودکان 1/4 فنجان هر دو تا سه ساعت در روز است.

2.کمپرس زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

کمپرس زنجبیل، برای درد مفاصل، پیچ خوردگی عضلانی یا درد های معده مفید است.  چای زنجبیل را درست کنید (برای دستورالعمل شماره 1 را ببینید)، یک لیف یا پارچه پشمی را در آن خیس کنید تا از مواد اشباع شوند سپس آب آنرا بگیرید و در منطقه درد قرار دهید.  با یک حوله روی آن را بپوشانید، سپس یک پد گرم یا بطری آب گرم روی آن قراردهید، سپس با یک حوله دیگر روی آنرا بپوشانید.  برای 20 دقیقه آنرا رها کنید، در صورت نیاز تکرار کنید.

3. ژله گیاهی زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

اگر شما از ژله زیاد استفاده می کنید، ترکیب زنجبیل با ژله لیمو یا پرتقال طعم بینظری را ایجاد خواهد کرد. پیشنهاد می کنم تجربه کنید.

4. آب نبات زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

آب نبات زنجبیل، یک راه جالب برای کمک به درمان حالت تهوع است، زمانی که با حاملگی یا مسافرت همراه است.  برای ساخت آبنبات گیاهی، شما به 1 فنجان چای زنجبیل آماده (ممکن است بخواهید مقدار زنجبیل را اضافه کنید­، و در صورت تمایل با طعم قوی تر بخورید) و 2/1 فنجان شکر نیاز دارید. آن ها را خوب در یک ماهی تابه عمیق هم بزنید. در گرمای متوسط ​​تا زیاد ، بدون همزدن بیشتر، تا زمانی که مخلوط به 300 درجه فارنهایت برسد، آن ها را بجوشانید.

بعد از اینکه غلیظ شد آنرا از روی شعله برمی داریم و در یک سینی شیرینی پزی پودر قند می ریزیم سپس مطابق شکل توسط یک وسیله گردی ، حفره های یک اندازه و منظم روی پودر قند ایجاد می کنیم حالا به آرامی شربت زنجبیلی را درون حفره ها می ریزیم تا سرد شود.

5.نوشیدنی گازدار زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

این یک نوشیدنی سرگرم کننده، مخصوصا برای بچه ها است. چای را، همانطور که در دستور شماره 1 نوشته شده است،تهیه کنید فقط دو برابر مقدار گفته شده،  زنجبیل مصرف کنید.  بنابراین نسبت 1/2 قاشق چای خوری زنجبیل به 1 فنجان آب جوش خواهد شد.  مخلوط را برای مدت 5 دقیقه بجوشانید تا کمی مقدار آن را کاهش دهید، سپس برای مدت ده دقیقه قبل از صاف کردن، آنرا کنار بگذارید.  سپس 2 قاشق چای خوری شکر یا عسل را در آن حل کنید(برای طعم و مزه) و سپس کم کم 1/2 فنجان آب گازدار اضافه کنید. بلافاصله بنوشید تا حالت گازدار آنرا حفظ کنید.

6. پاشویه با زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

پاشویه زنجبیل بسیار اثر بخش است!  این به گرم شدن و تحریک کل بدن با افزایش گردش خون به ساق پاها و انگشتان کمک می کند. برای افراد مبتلا به بیماری عصبی دیابت، ممکن است این ترکیب بسیار مفید باشد، با این حال، عاقلانه است که ابتدا با مراجعه به پزشک خود شرایط سلامتی خود را بررسی کنید.

به اندازه 2 بطری آب را به جوش آورده و سپس 2 قاشق غذاخوری از پودر زنجبیل و یک یا دو قاشق غذاخوری نمک دریا (اختیاری) را به آن اضافه کنید. قبل از اینکه آن را به حوضچه یا جایی که به راحتی پاهایتان را در آن قرار می دهید بریزید، بگذارید کمی خنک شود.  برای اولین پاشویه با زنجبیل، با مقدار کمی از زنجبیل شروع و کم کم مقدار آنرا را بالا ببرد. پاها را برای مدت 10 تا 20 دقیقه در آن غوطه ور کنید.

7.روغن زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

روغن ریشه زنجبیل را می توان بر روی مفاصل دردناک، برای کمک به از بین بردن برخی از درد ها در ارتباط با شرایط آرتریتی مالش داد. از دیگر موارد استفاده آن این است که، 2 تا 3 قطره از آن را بر روی یک قطعه پارچه نخی قرار داده و برای چندین ساعت برای از بین بردن درد گوش از آن استفاده کرد.

برای تهیه روغن، چندین قاشق غذا خوری از زنجبیل در یک ظرف کوچک قرار دهید. روغن زیتون یا روغن بادام شیرین را روی آن اضافه کنید. آن را به خوبی تکان دهید، و اجازه دهید برای چند هفته در محل خنک و تاریک بماند.  روزانه آن را تکان دهید، به طوری که پودر زنجبیل در پایین ظرف ته نشین نشود. بعد از حدود چهار تا شش هفته، روغن را صاف کنید و در یک شیشه ی تمیز خشک با در پوش تنگی قرار دهید.  در صورتی که به درستی نگهداری شود، حدود یک سال ماندگاری خواهد داشت.

 

8. داروی زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

در حالی که شما می توانید از روغن ریشه زنجبیل به طور مستقیم استفاده کنید، گاهی اوقات استفاده از آن به شکل مرهم و دارو، راحت تر و کم هزینه تر به نظر می رسد.  برای تهیه ضماد از زنجبیل، از روغن ساخته شده در دستور شماره7 بالا: 100گرم روغن زنجبیل و 15گرم موم (یا 7 برابر روغن نسبت به موم زنبور) را وزن کنید.  آن ها را با هم در یک شیشه ی نسوز، مانند یک شیشه ی مربا ترکیب کنید. آن را با مقداری آب در ماهیتابه قرار دهید.  آب را به آرامی گرم کنید تا زمانی که موم ذوب شود. آن را صاف کنید و در شیشه بریزید. در آن را بسته و سپس آن را در یک کابینت سرد و تاریک نگهداری کنید.

9.کپسول زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

اگر شما مستعد ابتلا به بیماری های حرکتی در سفر هستید، کپسول زنجبیل بسیار عالی است تا قبل از سفر خود بتوانید آنرا درست کنید.  آن ها همچنین برای زمانی که کمی احساس خستگی می کنند، یا شکم شما احساس ناخوشایندی می کند، مفید هستند. برای درست کردن کپسول زنجبیل، از کپسول های خالی در بازار استفاده کنید و آن ها را با پودر زنجبیل پر کنید.

10.سرکه دارویی زنجبیل  یا سکنجبین

13 روش استفاده از زنجبیل

 طرز تهیه سرکه زنجیل همانند تهیه سرکه مواد دیگر است.سکنجبین زنجبیل برای گرفتگی قفسه سینه و تومورهای متوسط مفید است.

11. شربت زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

در حالی که روش های متعددی برای ساخت شربت زنجبیل وجود دارد، در اینجا طرز تهیه شربت مبتنی بر عسل را توضیح می دهیم. ابتدا یک چای بسیار قوی درست کنید (دستورالعمل ها را در شماره 1 این لیست ببینید). چای را دو برابر اندازه ی زنجبیل یا نیمی از مقدار آب درست کنید. سپس، دو تا سه برابر چای ، عسل را اندازه گیری کنید. عسل خام محلی توصیه می شود، اما شما می توانید از هر نوع عسلی که در اختیار دارید استفاده کنید.در حالی که چای هنوز گرم است، به آرامی عسل را به آن اضافه کنید.

هنگامی که مواد تشکیل دهنده به طور کامل ترکیب شد، آنرا داخل یک شیشه استریل منتقل کنید. برای یک ماه در یخچال نگهداری کنید. دوز مناسب 1 تا 2 قاشق چای خوری برای کودکان بالای یک سال، 1 قاشق غذاخوری برای بزرگسالان تا 5 بار در روز، در صورت نیاز است.

12. روغن دارویی زنجبیل

13 روش استفاده از زنجبیل

روغن ماساژ زنجبیل حالت گرم کنندگی دارد و می تواند گردش خون را افزایش دهد و به شما هنگامی که احساس سفتی و خستگی می کنید، به خصوص اگر ناراحتی ناشی از هوای سرد باشد، کمک می کند .برای تهیه روغن ماساژ، چندین قاشق زنجبیل زمینی را در یک کاسه قرار دهید. روی آن را با سرکه بپوشانید و در آن را بگذارید. حدود دو هفته در یک کابینت قرار دهید، هر روز یا هر وقت به یاد می آورید، آن را تکان دهید.

بعد از این مدت زمان، آن را صاف کنید. روغن را در یک بطری (ترجیحا تیره) نگهداری کنید. برچسبی برای اینکه این فقط برای استفاده خارجی است و در دسترس کودکان قرار ندهید را، نصب کنید. این را روی عضلات گرفته و مناطق درد آرتریت بمالید.

13. مخلوط زنجبیل و عسل

13 روش استفاده از زنجبیل

در نهایت، آخرین راه استفاده از زنجبیل سریع ترین، ساده ترین و مطلوب ترین روش است. فقط یک قاشق غذاخوری عسل را در یک فنجان یا کاسه کوچکی بریزید، مقدار کمی ( یک پینچ) زنجبیل بر روی آن اضافه کنید، هم بزنید و سپس بخورید!  (به یاد داشته باشید، کودکان تا زمانی که بیش از یک ساله نباشند، نباید عسل مصرف کنند.)

این مخلوط برای زمانی مناسب است که شما کمی احساس تهوع می کنید، و زیاده روی در غذا خوردن کردید یا احساس می کنید که ممکن است با سردی یا آنفولانزا سر و کار داشته باشید.

منبع: سایت چی نیاز داری

کی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است


مقالات مرتبط

لاغری با چای زنجبیل

چگونه از زنجبیل استفاده کنیم

استفاده از زنجبیل تازه در غذا و روش پوست کندن + فیلم

  • نویسنده : عارفه آشتیانی
    • امتیاز :
    • 6
    • 1
  • تاریخ انتشار : 1396/08/15
  • تعداد مشاهده : 25304 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.