اگر داروی ضدانعقاد خون مصرف می کنید از این مواد غذایی پرهیز کنید

غذا های مضر برای لخته شدن خون
داروهای ضد انعقاد خون برای اشخاصی تجویز میشود که مشکل لخته شدن خون دارند و این دارو ها خون را رقیق کرده و کمک میکند فرد جریان خون طبیعی داشته باشد و از لخته شدن خون در سرخرگ ها و سیاهرگ ها و از نرسیدن خون به عضله قلب و مغز جلوگیری میکند.اما خوردن برخی از مواد غذایی، اثر این دارو را کم میکند و شخص را با خطر لخته شدن خون روبرو می کند.

طبق گفته موسسه ملی سلامت(NIH)، به داروهای ضدانعقاد خون معمولا رقیق کننده خون گفته می شود. این داروها هم مانع رقیق شدن بیش از حد خون می شوند و از طرفی از لخته شدن خون هم جلوگیری می کنند. لخته شدن خون می تواند موجب مشکلات خطرناکی از قبیل حمله قلبی، سکته و حتی مرگ  شود. اگر از داروهای ضدانعقادی استفاده می کنید پزشک ممکن است به شما هشدار دهد که از خوردن برخی مواد غذایی خاص پرهیز کنید.

این غذاها معمولا دارای ویتامین K بالایی هستندو یا رقیق کننده خون هستند. ویتامین کا نقش مهمی در لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی کنترل نشده دارد. بنابراین توصیه می کنیم قبل از مصرف این داروها توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید. سعی کنید از خوردن افراطی مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی ویتامین K هستند جلوگیری کنید. سبزیجات برگ سبز دارای این ویتامین هستند بنابراین باید خوردن آنها کنترل شود. از جمله این سبزیجات می تواند به شاهی، کلم برگ، کلم، جعفری، اسفناج و کاهو  اشاره کرد. 

سبزیجات چلیپایی را فراموش کنید


شاید تاکنون این اسم به گوشتان نخورده باشد اما به سبزیجاتی مانند، کلم بروکلی، گل کلم، تربچه، هویچ  و کلم قمری که ظاهر آنها همانند چلیپا (صلیب) است سبزیجات چلیپایی می گویند . این سبزیجات خاصیت ضد سرطانی دارند و برای سلامتی بدن مفید هستند. اما در مواقعی خوردن این سبزیجات می تواند سلامتی بدن را به خطر بیندازد. هنگامی که در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون هستید سعی کنید از این سبزی ها متعادل و طبق نظر پزشک مصرف کنید. 

خوردن عدس و لوبیا را کنار بگذارید

هنگامی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنید ممکن است پزشک توصیه کند که از خوردن لوبیا و عدس خودداری کنید. همچنین باید از مصرف غذاهایی که در آنها عدس یا لوبیا استفاده شده است پرهیز کنید. 

جگر برای شما مضر است


اگر از داروهای ضدانعقادی استفاده می کنید این نکته را فراموش نکنید که جگر حاوی ویتامین K بالایی است. حتما باید قبل از مصرف انواع جگر در چنین مواقعی با پزشک مشورت کنید.

دور زردچوبه و زنجبیل را خط بکشید


هنگامی که از داروهای ضدانعقادی استفاده می کنید خون شما رقیق میشود تا لخته نشود. از طرفی زردچوبه و زنجبیل هر دو جزء رقیق کننده طبیعی خون هستند و ممکن است برای شما مشکلی ایجاد شود و حتما برای مصرف با پزشک خود مشورت کنید


از جمله سایرغذاهایی که ممکن است حاوی ویتامین K باشند می توان توت فرنگی، پروتئین سویا، روغن سویا و برگ چای سبز نام برد.بهتر است برای مصرف این غذاها ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : افسانه عابدینی
    • امتیاز :
    • 1
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/04/21
  • تعداد مشاهده : 3475 بار
مقالات مرتبط
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.