چه عواملی باعث آپاندیس می شود

درمان آپاندیس

همه چیز را درباره آپاندیس یا آپاندیسیت بدانید :

آپاندیس دردی که نباید سرسری گرفت، آپاندیسیت ناگهانی مرسوم­ترین دلیل درد شکمی مزمن در ایالات متحده است که به جراحی نیاز دارد. علاوه بر این، بیش از 5 درصد جامعه آمریکایی در برهه­ای از زندگی خود مبتلا به آپاندیسیت می­شوند. اگرچه آپاندیسیت معمولا در بین سنین 10تا30 سالگی رخ می­دهد، اما این امکان وجود دارد که هر فردی در هر سنی مبتلا به این مشکل شود.

 آپاندیس چیست؟

آپاندیس یک تکه لوله ­ای شکل از بافت است که یک طرف آن بسته است. آپاندیس به سکوم، یک بخش کیسه مانند از روده بزرگ، چسبیده است. طول آپاندیس معمولا 16، 10 سانتی متر است و در سمت راست قسمت تحتانی شکم قرار دارد.

گفته می ­شود که آپاندیس یک ارگان غیر کاربردی برای بدن است و شخص برای بقای خود به آن نیاز ندارد. اما در ژورنال Jurnal of Theoretical Biology، تحقیقی به چاپ رسیده است که نشان می ­دهد احتمالا آپاندیس هدف خاصی در بدن دارد.

نقطه درد آپاندیس

 محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک شهر نیویورک، بر این اعتقاد هستند که ممکن است آپاندیس نقشی را در حفظ سیستم ایمنی سالم ایفا کند. محققان این مرکز می­ گویند که آپاندیس به تولید میکروب­ های خوب به بدن ما در محافظت از دیگر میکروب ­های خوب و مبارزه با میکروب های بد کمک می ­کنند.

درد پیش رونده، علامت شایع آپاندیس :

به محض آنکه مشکل آپاندیسیت رخ داد، فرد باید در جهت درمان خود اقدام کند. موسسه ملی دیابت و بیماری­ های گوارشی و کلیوی می ­گوید؛ درد ناشی از آپاندیسیت یک درد شدید است که با هر دردی که پی از این احساس کرده­ اید، فرق دارد. این درد می­ تواند ناگهانی باشد و بدون هیچ هشداری اتفاق بیفتد.

در روزهای ابتدایی ابتلا به آپاندیسیت، فرد در نزدیکی ناف خود احساس درد می­ کند. وقتی مشکل بدتر می­ شود درد به قسمت تحتانی سمت راست شکم انتقال  می­ یابد. در ساعت­ های آتی پس از انتقال درد این امکان وجود دارد که فرد با درد شدیدتری مواجه شود و علاوه بر این ممکن است حرکت کردن، نفس عمیق کشیدن، سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن این درد شود.

از دیگر علائم مرسوم آپاندیسیت می ­توان به حالت تهوع، استفراق، بی­ اشتهایی، یبوست یا اسهال، ناتوانی در تخلیه گاز بدن، تب درجه کم و سردی، دمای بدن بین36تا39 درجه، ورم معده و تمایل به اجابت مزاج برای تسکین درد اشاره کرد. این علائم مرسوم تنها در 50 درصد از افرادی که مبتلا به این بیماری می­ شوند وجود دارد. این امکان وجود دارد که 50 درصد از افراد مبتلا به آپاندیسیت، علائمی داشته باشند که زیاد مرسوم نیست.

درد آپاندیس

علائم آپاندیسیت در کودکان و نوزادان :

ممکن است کودکان درد ناشی از آپاندیسیت، را تنها در یک ناحیه خاص از بدن تجربه نکنند . این امکان وجود دارد که التهاب به دیگر بخش ­های بدن نیز انتقال یابد.

علاوه بر این، کودکان و نوزادهای مبتلا به آپاندیسیت، کمتر اجابت مزاج می ­کنند. درد کودکان و نوزادان به واضحی درد بزرگ­سال ها نیست. با وجود این، تحقیقات نشان می ­دهد که درد شکمی مرسوم­ ترین علامت آپاندیسیت در کودکان و نوزادان است.

علائم آپاندیسیت در بزرگ­سال­ ها :

ممکن است بزرگ­سال­ های مسن­ تر و زن­ های باردار علائم آپایسیت متفاوتی را تجربه کنند. درد شکمی ناشی از آپاندیسیت در این افراد به شدت و مشخصی درد شکمی در دیگر افراد مبتلا به آپاندیسیت نیست.

این امکان وجود دارد که پس از سه ماهه اول بارداری، درد شکمی زن­ های باردار به ربع بالایی قسمت سمت راست شکم انتقال یابد. علاوه بر این، ممکن است که زن های باردار، درد کمر یا درد پهلو را نیز تجربه کنند.

هم در بزرگ سال ­های مسن ­تر و هم در زن­ های باردار، باید به دنبال علائم آپاندیسیتی بود که کمتر مرسوم هستند. این علائم شامل حالت تهوع، استفراق و تب است. علاوه بر این، درد شکمی این افراد می ­تواند به دلیل عارضه دیگری باشد.

سایر بیماری ها  با علائم شبیه به آپاندیسیت :

درد شکمی می­ تواند به دلیل عارضه ­های دیگری نیز رخ دهد؛ بنابراین باید بیان داشت که آپاندیسیت تنها دلیل درد شکمی نیست. موسسه ملی دیابت و بیماری­ های گوارشی و کلیوی می ­گوید که عارضه ­های دیگری نیز وجود دارند که می ­توانند منجر به درد شکمی شوند. به عقیده این موسسه ملی این عارضه­ های مرسوم شامل موارد زیر است :

 • زخم های معده.
 • یبوست.
 • بیماری­ های التهاب روده ( شامل بیماری کرون و کولیت اولسروز).
 • انگل­ ها یا تومورهایی که درون آپاندیس را مسدود می­ کنند.
 • آسیب یا جراحت به شکم.

چه زمانی باید پزشک مراجعه کرد؟

آپاندیسیت به طور بالقوه یک عارضه مرگبار است و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. اگر این بیماری را درمان نکنید، باعث عواقب و درد بدتری می­ شود. متخصص ­های پزشکی توصیه می ­کنند که در صورت مواجه شدن با علائم آپاندیسیت، فورا به پزشک مراجعه کنید تا بتواند به طور دقیق این بیماری را تشخیص دهد و فورا در جهت درمان آن اقدام کند.

مهمترین راه های تشخیص آپاندیسیت :

یک پزشک یا یک فرد ارائه دهنده مراقبت سلامتی می­ تواند از طریق روش­ های زیر آپاندیسیت را در فردی تشخیص دهد.

بررسی علائم :

پزشک­ ها از بیمار می­ خواهند تا علائم خود را، شدت آن ها و مدت آن ها را برای آن ها بیان دارد.

بررسی سابقه پزشکی بیمار :

پزشک­ ها سعی می­ کنند تا با آگاهی از جزئیات سابقه پزشکی بیمار، دیگر مشکلات سلامتی بالقوه را کنار بگذارند. این جزئیات مربوط به سابقه پزشکی بیمار شامل موارد زیر است :

1 . هر عارضه پزشکی یا جراحی که بیمار در گذشته داشته است.

2 . آیا بیمار دارو­ها یا مکمل­ هایی را مصرف می­ کند؟

3 . آیا بیمار الکل می­ نوشد یا داروهای نشئه آور مصرف می ­کند؟

انجام معاینه پزشکی :

پزشک برای آنکه بتواند اطلاعات بیشتری در مورد درد شکمی شما به دست آورد و آپاندیسیت را به دقت تشخیص دهد معاینه پزشکی انجام می­ دهد. پزشک برای تشخیص آپاندیسیت نقاط خاصی از شکم را دست می زند یا به این نقاط فشار می­ آورد. علاوه بر این،از معاینه­ های لگنی و رکتال نیز استفاده می ­شود.

تشخیص اپاندیس

تجویز تست­ های آزمایشگاهی :

پزشک برای تایید تشخیص آپاندیسیت یا شناسایی نشانه­ های مربوط به دیگر مشکلات سلامتی، انجام تست­ های آزمایشگاهی را تجویز می­ کند. علاوه بر این، ممکن است که پزشک برای تشخیص بارادار بودن فرد نمونه ­های خون یا ادرار بخواهد.

 اگر پزشکی برای تایید آپاندیسیت، تست­ های غربالگری را لازم بداند، انجام تست ­های غربالگری را پیشنهاد می­ کند. این تست­ها شامل سونوگرافی شکمی، ام آرآی و سی تی اسکن است. این تست ­های غربالگری می­ تواند دلایل درد شکمی همچون آپاندیس و آبسه ­ها را نشان دهد.

آنتی بیوتیک، خط اول درمان :

درمان آپاندیسیت، معمولا با آنتی بیوتیک و افزودن مایعات به رگ ­ها آغاز می ­گردد. با استفاده از مایعات و آنتی بیوتیک ­ها می ­توان به طور کامل آپاندیسیت­ های ملایم یا خفیف را درمان کرد. جراحی مرسوم ­ترین گام بعدی برای درمان آپاندیسیت است.

به این پروسه درمانی آپاندکتومی می ­گویند. برداشتن آپاندیس خطر ترکیدن آن را کاهش می ­دهد. درمان زودهنگام آپاندیسیت نیز از اهمیت ویژه­ ای در کاهش خط عوارضی دارد که منجر به مرگ می­ شود. در ادامه به دو جراحی مرتبط با آپاندکتومی اشاره کنیم :

جراحی لاپاروسکوپی(Laparoscopic surgery):

جراحان چندین شکاف کوچک در شکم ایجاد می­ کنند و با استفاده از ابزار خاصی آپاندیس را از بدن خارج می ­کنند. جراحی لاپاروسکوپی، می تواند باعث عوارض معدودی همچون عفونت­ های بیمارستانی شود.

زمان بهبودی پس از جراحی معمولا کوتاه ­تر است. پزشک ­ها به بیماران خود توصیه می­ کنند که برای 3 تا 5 روز اول پس از جراحی تمرین­ های فیزیکی خود را محدود کنند.

جراحی لاپاروتومی( Laparotomy sugery ) :

پزشک با ایجاد یک برش در بخش تحتانی سمت راست شکم، آپاندیس را از بدن جدا می­ کند. برای یک آپاندیس ترکیده به جراحی لاپاروتومی نیاز است.

پزشک به بیماران خود توصیه می کند فعالیت های فیزیکی خود را 10 الی14 روز پس از جراحی محدود کنند.

 

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 4
  • 1
 • تاریخ انتشار : 1395/10/25
 • تعداد مشاهده : 25813 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.