23 درمان آفتاب سوختگی در منزل

درمان خانگی آفتاب سوختگی
تابستان فصل گردش است رفتن به کوه و جنگل یا دریا و استخر. شنا کردن و آفتاب گرفتن در فصل تابستان طرفداران زیادی دارد البته نمیشود کامل از نور خورشید فرار کرد و احتمال آفتاب سوختگی برای اکثر افراد وجود دارد. آفتاب سوختگی با توجه به شدت سوختگی درجه دارد. انواع سطحی آنرا میتوان در منزل درمان کرد. در اینجا راه برای درمان آفتاب سوختگی در منزل آورده ایم 

درمان آفتاب سوختگی با نسخه های خانگی

آفتاب سوختگی پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید است. قرار گرفتن در معرض نور UV می تواند به پوست شما آسیب برساند و آن را قرمز و دردناک کند. علایم آفتاب سوختگی پوست ممکن است تا پنج ساعت اصلا رخ ندهد اما اگر به موقع درمان نشود، می تواند منجر به پوسته پوسته شدن و تاول زدن پوست شود. علاوه بر این خطر ابتلا به ملانوم، یک نوع مرگبار از سرطان پوست، چندین برابر می شود. با ما همراه باشید تا روش های درمان آفتاب سوختگی در منزل را بیان کنیم.

درمان خانگی آفتاب سوختگی

جلوگیری از آفتاب سوختگی

همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است لذا بهتر است از آفتاب سوختگی جلوگیری شود و به همین دلیل پیشنهاد می شود که :

 1 - از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، زمانی که خورشید قوی تر است، در ساحل و دیگر مکان های روباز، نباشید.

2 - از لباس های مناسب که پوست شما را کامل پوشش می دهد و کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

3 - یک کرم ضدآفتاب موثر برای چندین بار در روز برای پوست های در معرض پوست استفاده کنید.

4 - حفاظت از مناطقی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد. از مناطقی که بیشتر در معرض آفتاب هستند، مثل لب ها، دست ها، گوش ها و پشت گردن، بیشتر باید محافظت کرد.

5 - این نکته را نیز به یاد داشته باشید که اشعه های خورشید در زمستان از روی برف و یخ به راحتی به روی پوست شما منعکس می شوند.. پس باید در زمستان کمتر در معرض این تابش ها قرار بگیرید.

به یاد داشته باشید که آفتاب سوختگی می تواند قبل از اینکه برای شما قابل مشاهده باشد، در پوست شما ایجاد می شود. بنابراین رعایت نکات بالا بسیار مهم است.

با این حال، اگر پوست شما دچار آفتاب سوختگی شد، می توانید با برخی از راه های خانگی، خارش، التهاب و دیگر عوارض پوست را کاهش دهید.

درمان های خانگی آفتاب سوختگی

درمان های خانگی بسیاری برای آفتاب سوختگی وجود دارد. در این جا برخی از درمان های خانگی آفتاب سوختگی و پیشگیری های لازم از آفتاب سوختگی را بیان می کنیم.

1 – جوش شیرین

درمان خانگی آفتاب سوختگی

جوش شیرین به دلیل خاصیت قلیایی که دارد، می تواند درمانی برای پوست های سوخته باشد. برای این کار، وان را پر از آب سرد و خنک کنید و یک فنجان جوش شیرین را به آن اضافه کنید. 15 دقیقه بعد وارد وان شوید و به مدت 10 تا 15 دقیقه، کاملا بدن را خیس کنید و پس از بیرون آمدن از حمام، بدن را با حوله خشک نکنید. این کار را روزی یکبار انجام دهید. روش دیگر که می توانید به کار ببرید این است؛ چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید. توپ پنبه را به این محلول کاملا خیس کنید و به طور مستقیم روی پوست آسیب دیده اعمال کنید.

2 - بلغور جو دوسر

درمان خانگی آفتاب سوختگی

جو دوسر همچنین می تواند به درمان آفتاب سوختگی کمک کند. این ماده به پوست کمک می کند تا رطوبت طبیعی خود را حفظ کند و درد را کاهش می دهد. برای این کار نیز همانند قبل پس از این که وان را پر از آب سرد کردید یک فنجان بلغور جو دوسر اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید. تقریبا نیم ساعت در آب حمام بمانید و بدن را با حوله خشک نکنید. روزی یکبار این کار را انجام دهید تا زمانی که علایم آفتاب سوختگی برطرف شود.

3 -  آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی عالی است که به درمان علائم مختلف آفتاب سوختگی کمک می کند. به علاوه، دارای خواص آرام بخش است که می تواند درد ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهد.

1.   ژل را از یک قسمت از برگ آلوئه ورا جدا کنید.

2.   ژل را به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید.

3.   ژل را بر روی قسمت سوخته شده پوست بمالید.

4.   این کار را تا زمان خشک شدن ژل انجام دهید تا خواص دارویی ژل توسط پوست کاملا جذب شود.

5.   این کار را پنج تا شش بار در روز برای چند روز انجام دهید.

4 - چای سیاه

درمان خانگی آفتاب سوختگی

1.   دو یا سه فنجان چای سیاه را در یک ظرف آب گرم بریزید.

2.   یک پارچه را در محلول خیس کنید و روی پوست آسیب دیده بمالید.

3.   این کار را تا زمانی که پارچه خشک نشده است، انجام دهید.  

4.   این روش را تا چند روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

5 - سرکه ی سیب

سرکه سیب، روند بهبودی پوست سوخته را تسریع می کند و خارش و التهاب پوست را کم می کند. به دو طریق می توان از این ماده استفاده کرد : 1 - یک فنجان سرکه سیب را به وان (حمام) خود که از آب خنک پرشده است، اضافه کنید و در حدود نیم ساعت به درون آب بروید.  2 - سرکه سیب و آب سرد را مخلوط کنید. پارچه ای را در محلول قرار داده و کاملا خیس کنید و آن را روی ناحیه پوست آسیب دیده بمالید. این کار را تا زمان خشک شدن پارچه انجام دهید. به مدت چند روز این عمل را انجام دهید.

6 - کمپرس سرد

درمان خانگی آفتاب سوختگی

برای کاهش التهاب و درد ناشی از آفتاب سوختگی، می توانید کمپرس سرد را در منطقه آسیب دیده اعمال کنید. اما هرگز یخ را مستقیما بر روی پوست نگذارید زیرا ممکن است به پوست شما صدمه بزند.

7 - پوست خود را مرطوب کنید

به هنگام آفتاب سوختگی پوست، محل آسیب دیده را با آب سرد و خنک، دائما مرطوب نگه دارید.

8 - رژیم غذایی مناسب

داشتن یک رژیم مناسب، مواد مغذی که برای بازسازی مناطق آسیب دیده لازم است را فراهم می کند. در نوشیدن نوشیدنی ها مختلف احتیاط کنید که برخی نوشیدنی ها برای کمبود آب بدتر است!

9 - پاهای خود را بالا ببرید

اگر پاهایتان سوخته و متورم شده است، آن ها را از سطح قلب بالاتر ببرید تا تورمشان بیشتر نشود.

10 – یک قرص آسپرین مصرف کنید

درمان خانگی آفتاب سوختگی

برای کاهش درد، خارش، و تورم سوختگی خفیف تا متوسط، می توانید دو قرص آسپرین و یا استامینوفن و ایبوپروفن را هر 4 ساعت مصرف کنید. البته این کار را در صورتی که قرمزی پوست زیاد است انجام دهید.

11 - دوباره آفتاب نگیرید

پوستی که آسیب دیده است، تا مدت 6 ماه حساس است و در مقابل آفتاب نباید قرار بگیرد.

12 - زدن کرم ضد آفتاب

برای پیشگیری از آفتاب سوختگی دوباره، 30 دقیقه قبل از رفتن به بیرون، محل آسیب دیده را کاملا با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

13 - عسل

درمان خانگی آفتاب سوختگی

عسل را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست آفتاب سوخته بمالید و پس از 20 دقیقه آن را کاملا با آب سرد شستشو دهید.

14 - آب لیمو، گلاب و خیار

تهیه این مخلوط بسیار آسان است زیرا تمام مواد در آشپزخانه شما موجود هستند. آب لیمو را با گلاب و خیار، مخلوط کنید و به محل آسیب دیده بمالید و پس از 10 دقیقه، محل را با آب سرد بشویید

15 - از ویتامین دی استفاده کنید

ویتامین دی از طریق نور خورشید برای بدن قابل تأمین است ولی این روش جذب ویتامین دی عوارضی را برای بدن نیز به دنبال خواهد داشت که آفتاب سوختگی و سرطان پوست نمونه ای از آن ها است. لذا برای تأمین ویتامین دی بدن، از مکمل قرص ویتامین دی 3 استفاده کنید.

16 - از عصاره انار استفاده کنید

برخی از محققان ژاپنی، طی یک مطالعه ای به این نتیجه رسیده اند که استفاده از عصاره انار موجب حفاظت پوست از آفتاب سوختگی می شود. عصاره ی انار را به مدت 10 دقیقه بر روی محل آسیب دیده بمالید و بعد از 10 دقیقه محل را با آب سرد شستشو دهید.

17 -  نشاسته ذرت

به نشاسته ذرت، به اندازه ی کافی آب اضافه کنید و به محل آسیب دیده بمالید. بعد از 15 تا 20 دقیقه، محل را با آب سرد کاملا شستشو دهید.

18 - شیر بدون چربی

یک فنجان شیر کم چرب را با 4 فنجان آب به علاوه ی چند قطعه یخ مخلوط کنید و محل آسیب دیده را درون محلول قرار دهید. ( این روش برای آفتاب سوختگی مچ دست و پا مناسب است )

19 - کاهو

کاهو را در آب بجوشانید و جوشانده را درون یخچال بگذارید تا خوب سرد شود. پنبه یا پارچه ی نرم را داخل محلول خیس کنید و به محل آسیب دیده بمالید.

20 - کیسه های چای

اگر پلک های شما سوخته شد، کیسه های چای خیس شده با آب سرد را روی پلک گذارید تا درد را کم کند.

21 - ماست

ماست را به همه نواحی سوزانده شده بمالید و بعد از 20 دقیقه نواحی را با آب سرد شستشو دهید.

22 - خیار

خیار سرد را پوست کنید و در مناطق آسیب دیده از پوست بمالید. این کار را چندین بار در چند روز انجام دهید.

23 -  سیب زمینی

سیب زمینی را در یخچال گذارید تا به خوبی سرد شود. بعد آن را پوست کنید و قطعات صفحه ای مانند در بیاورید و در محل های آسیب دیده قرار دهید.

کلام آخر

آفتاب سوختگی یکی از عوارض شایع در بین مردم و به خصوص مردمانی که در مناطق کویری زندگی می کنند، می باشد. در این مقاله، روش های پیشگیری و درمان خانگی آفتاب سوختگی را برای شما آوردیم تا بتوانید از کمترین امکاناتی که در خانه شما هست، جهت درمان یا پیشگیری از آفتاب سوختگی استفاده کنید.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : فاطمه سهیلی فرد
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/04/28
  • تعداد مشاهده : 8381 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.