آیا نخ دندان اورال بی سمی است؟

آیا نخ دندان اورال بی سمی است؟
بدون شک طرفداران استفاده از نخ دندان نمی‌توانند تصور کنند که این وسیله کوچک که برای ارتقا بهداشت دهان و دندان استفاده می‌شود بتواند ضرری برای بدن داشته باشد. اما حقیقت این است که شرکت‌ها برای افزایش رضایت مشتری از محضولات‌شان ممکن است از ترکیبات ناسالمی در تولید استفاده کنند که سلامت افراد را تهدید می‌کند. مثلا در ترکیبات به کار رفته در نخ دندان اورال بی اخیرا یک ترکیب مضر شناسایی شده است.

نخ دندان اورال بی و سم؟!

اخیراً پژوهشی منتشر شده است که نشان می­دهد نخ دندان «اورال بی» ممکن است دارای گروهی از ترکیبات شیمیایی سمی به نام PFAS باشد.
براساس مطالعه جدیدی که در سال 2019 انجام شد، نخ دندان «اورال بی» گلاید و نخ دندان‌های مشابه ممکن است حاوی برخی مواد شیمیایی سمی باشند. این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین استفاده از نوع خاصی از نخ دندان را با افزایش غلظت ترکیباتی سمی به نام «پلی فلوئورآلکیل» یا به اختصار PFAS در خون کشف کرده است.

نخ دندان اورال بی

PFAS چیست؟

PFAS نام گروهی از ترکیبات شیمیایی مصنوعی است که در بسیاری از محصولات مصرفی یافت می‌شوند. این ترکیبات که برای اولین بار در دهه چهل میلادی توسط دانشمندان ساخته شدند، در محصولات متنوعی از ظروف آشپزخانه گرفته تا بسته‌بندی­های فست­فودها و انواع رنگ‌ها وجود دارند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرده است که PFAS برای انسان‌ها سمی و خطرناک است.

دکتر «کن اسپات» رئیس بخش پزشکی محیط‌زیست در موسسه‌ی Northwell Health در این خصوص می‌گوید:
 «این مقاله، منابع خاص و تعجب‌آوری از ترکیبات شیمیایی سمی را آشکار می‌کند. عادلانه است که بگوییم اکثر مردم فکر می‌کنند نخ دندان محصولی بی‌خطر و فاقد هرگونه مواد سمی است. بنابراین، این مطالعه هم از لحاظ آکادمیک و از لحاظ آگاه ساختن مصرف‌کنندگان از خطرات این محصولات حائز اهمیت است.»

دندان، بهداشت دهان و دندان

این مطالعه به منظور بررسی عواملی که منجر به افزایش ترکیبات سمی PFAS در سرم انسان می‌شوند بر روی 178 زن میان‌سال انجام شد که نیمی از آن‌ها آمریکایی-آفریقایی تبار بودند.عوامل بررسی شده در این مطالعه شامل استفاده از ظروف نچسب، مصرف ذرت بوداده ی تهیه شده در مایکروفر، استفاده از نخ دندان «اورال بی» گلاید و مصرف غذاهای فست فود بسته‌بندی شده در ظروف مقوایی بودند.

نتایج مطالعه نشان دادند که برخی از این رفتارها از جمله مصرف فست فود و استفاده از نخ دندان «اورال بی» گلاید با غلظت­های بالاتری از PFAS در خون ارتباط دارند، درحالی‌که استفاده از ظروف نچسب و مصرف ذرت بوداده ی تهیه ‌شده در مایکروفر هیچ ارتباطی با مقادیر بالای این ترکیبات نداشتند.

نخ دندان اورال بی

چرا ترکیبات PFAS در محصولات مختلف استفاده می‌شوند؟

ترکیبات PFAS به خاطر خاصیت نچسب بودنشان در برخی از صنایع بسیار ارزشمند هستند. برند تفلون که نامی معروف در ایجاد ظروف نچسب است، برای ساخت این ظروف از ترکیبی به نام «پلی تترا فلوئور اتیلن» (یا به اختصار PTFE) استفاده می‌کند که بخشی از خانواده ترکیبات شیمیایی PFAS است.

در ساخت نخ دندان‌های گلاید نیز از ترکیب PTFE استفاده می‌شود. این ترکیبات علی‌رغم استفاده‌ی گسترده‌شان، با افزایش ریسک برخی از بیماری­ها از جمله سرطان کلیه و بیضه، کاهش کیفیت اسپرم و کولیت اولسراتیو همراه هستند.
به علاوه، ترکیبات PFAS تعادل هورمونی بدن را به هم می‌زنند که این امر در کودکان می‌تواند منجر به بروز اختلالات یادگیری، رفتاری و اختلال در فرآیند رشد شود. همچنین بر هم خوردن تعادل هورمونی بدن بر توانایی باروری در زنان و مردان تأثیر می‌گذارد.

بهداشت دهان و دندان

اپات در ادامه می‌گوید: «این ترکیبات پس از ورود به بدن می‌توانند تا چندین سال در بدن باقی بمانند. بدیهی است که هرچه بیشتر در معرض این ترکیبات قرار بگیرید، سطوح آن‌ها در بدن شما بالاتر می‌رود.»

البته پس از انتشار نتایج این مطالعه، شرکت «اورال بی» در بیانیه‌ای وجود هرگونه مواد سمی در نخ دندان‌های گلاید را تکذیب کرد. این شرکت عنوان کرد که نخ دندان «اورال بی» گلاید قبل از ورود به بازار تحت آزمایش‌های کامل قرار گرفته و کاملاً از لحاظ سلامتی ایمن هستند.

گزینه‌های جایگزین برای نخ دندان اورال بی

با این اوصاف، دانستن این نکته بسیار اهمیت دارد که همه‌ی انواع نخ دندان‌ها حاوی PFAS نیستند. برای اثبات این مطلب، در همین مطالعه، 18 نوع نخ دندان دیگر نیز برای بررسی وجود فلوئور (که شاخصی برای ترکیبات PFAS است) مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد که تنها 6 نوع از این نخ دندان‌ها دارای فلوئور هستند؛ این امر بدین معنا است که دوسوم از این نخ دندان‌ها فاقد ترکیبات سمی PFAS بودند.

دندان سالم، نخ دندان

رونالد اولیکی متخصص دندان‌پزشک دراین‌باره می‌گوید: «نخ دندان‌های مرسوم که مدت‌هاست توسط عموم مورد استفاده قرار می‌گیرند از ترکیب دیکرون و موم ساخته شده و کاملاً مؤثر هستند؛ بااین‌حال، به دلیل اینکه این نخ­ها ممکن است به سختی از میان دندان‌­ها عبور کنند در بین بیماران کمتر استفاده می‌شوند. از این رو، نوع جدیدی از نخ دندان با عنوان نخ دندان گلاید تولید شد که به دلیل جنس خاصش بسیار نرم و لغزنده است و با سهولت بیشتری از میان دندان‌ها عبور می‌کند.»
او می‌افزاید: « این نخ دندان‌ها به علت سهولت استفاده‌شان به سرعت در بین عموم محبوبیت پیدا کرده‌اند. البته حتی با وجود نتایج این مقاله نباید مصرف نخ دندان در میان مردم کاهش پیدا کند زیرا اکثر نخ دندان های معمولی فاقد این ترکیبات هستند.»

نظر شما چیست؟ آیا نخ دندان مصرفی شما از برند معروف اورال بی است؟ شما چه جایگزین‌های دیگری برای این مارک نخ دندان می‌شناسید؟ 

منبع : healthline.com

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : ندا مرتضوی
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/01
  • تعداد مشاهده : 1346 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.