آیا میتوان آلرژی فصلی را کنترل و پیشگیری کرد؟

حساسیت فصلی

 اگر شما از دسته آدم‌هایی هستید که حساسیت و آلرژی فصلی دارید،فصل بهار، این فصل زیبا می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد. گرده‌افشانی و تولید مثل گیاهان از اواخر اسفند و اوایل فصل بهار شروع می‌شود. دانه گرده بسیار ریز است و می‌تواند در هوا پراکنده شده و وارد سیستم تنفسی افرادی شود که به این مواد حساسیت دارند و در بدنشان اختلالات عمده‌ای را ایجاد کند.

تعریف آلرژی

آلرژی، حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن هنگام تماس با آلرژن‌ها (حساسیت زا) است. حساسیت زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن افراد واکنش شدیدی در برابر مواد آلرژن از خود نشان می‌دهد. از معمول‌ترین آلرژن‌ها میکروب‌ها (باکتری‌ها و ویروس‌ها)، مواد شیمیایی(مانند انواع شوینده‌های مورد استفاده در خانه‌ها)، داروها (به خصوص برخی آنتی بیوتیک ها)، برخی مواد غذایی (مانند بعضی آجیل‌ها، شکلات، تخم مرغ، ماهی، توت فرنگی، شیر و ...)، گرد و غبار هوا، دود خودروها و سیگار یا حتی عوامل فیزیکی مانند سرما، گرما و نور هستند.

اگر کسانی که مستعد ابتلا به آلرژی هستند، در معرض آلرژن‌ها قرار بگیرند سیستم دفاعی بدنشان حساسیت و عکس العمل شدیدی بروز می‌‌دهد. در این زمان مواد شیمیایی مخصوصی همچون هیستامین در بدن آزاد می‌شود و فرد علائم آلرژی را در خود مشاهده می‌کند.

حساسیت فصلی

علائمی همچون: آب ریزش بینی و عطسه (عموما در آلرژی بینی)، تنگی نفس، خارش و سوزش چشم و گلو، استفراغ اسهال و دل درد (عموما آلرژی غذایی)، خارش و سوزش چشم و گلو ، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و دل درد (آلرژی غذایی)، جوش یا کهیر است.

با آلرژی بینی آشنا شوید

عطسه‌های مکرر، قرمزی و خارش چشم‌ها،  گرفتگی و آبریزش بینی، خس خس سینه و سردرد از نشانه‌های آلرژی در فصل بهار هستند که می‌توانند چند هفته‌ای مداومت داشته باشند. حمله‌های آلرژی می‌تواند موجب التهاب در گوش و سینوس‌ها شود؛ حتی پس از مدتی ممکن است این حالات منتهی به سرماخوردگی عفونی شود. کسانی که هر سال در این مقطع زمانی این علائم را دارند به آلرژی فصلی دچار هستند.

توجه داشته باشید که افراد مبتلا به آلرژی نسبت به گرده‌های گیاهی، ممکن است هم‌زمان مواد غذایی خاصی (برخی میوه‌ها و سبزی‌ها، آجیل‌ها و مغزهای خوراکی) هم حساسیت داشته باشند. آلرژی فصلی که در زمان گرده‌افشانی گیاهان اتفاق می‌افتد تب یونجه، زکام بهاره و آلرژی بینی هم نامیده می‌شود. وضعیت هوا بر شدت و ضعف علائم تاثیر مستقیمی دارد.

حساسیت فصلی

در روزهای ابری و بارانی منتشر شدن دانه‌های گرده کمتر می‌شود و علائم کاهش پیدا می‌کنند؛ اما در هوای گرم و خشک خصوصاً اگر همراه با وزش باد باشد، دانه‌های گرده سریعاً در اطراف پراکنده می‌شود و علائم آلرژی تشدید می‌شود. افراد مبتلا به آلرژی بینی، استعداد بیشتری برای ابتلا به سینوزیت دارند. آلرژی موجب ورم و التهاب مزمن پوشش مخاطی بینی و سینوس‌ها می‌شود؛ در این شرایط تخلیه عادی سینوس‌ها متوقف می‌شود و احتمال بروز عفونت در سینوس بیشتر می‌شود. اگر ورم و التهاب مزمن و پی در پی مورد توجه قرار نگیرد و درمان نشود می‌تواند تبدیل به سینوزیت شود.

نشانه‌های آلرژی

اگر آبریزش بینی در اثر سرماخوردگی نباشد قطعاً یکی از نشانه‌های آلرژی است. برای جلوگیری از آبریزش بینی، مرتباً بینی خود را تخلیه کنید و شستشو دهید. با تجویز پزشک از آنتی بیوتیک هم استفاده کنید. اگر ترشحات بینی بیش از سه هفته ادامه یافت و به دنبال ترشحات، خون مشاهده کردید یا تغییر کوچکی در ترشحات دیدید حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ چون این‌ها ممکن است نشانه‌هایی از عفونت سینوزیتی باشد.

حساسیت فصلی

به منظور کاهش ترشحات بینی، آب فراوان بنوشید و از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید. همچنین از کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنید.

راه های درمان آلرژی

موثرترین راه درمان آلرژی شناخت عومل حساسیت‌زا در محیط و پرهیز از آن‌ها است. دانه‌های گرده در هوا پراکنده هستند، بنابراین دوری از آن‌ها کار ساده‌ای نیست. می‌توانید برای کاهش آلرژی توصیه‌های زیر را به کار بگیرید:

1-در و پنجره‌های خانه را مخصوصاً شب ‌هنگام محکم ببندید و در خانه از دستگاه تهویه استفاده کنید. دستگاه‌های تهویه می‌توانند ذرات موجود در هوا را برطرف کنند. هنگامی که سوار اتوموبیل هستید پنجره‌ها را بالا بکشید. فعالیت‌های خارج از منزل خود را در بین ساعات 8 تا 10 صبح تنظیم کنید و در صورت امکان در ساعات بعد از ظهر و غروب به حداقل برسانید؛ چون در این زمان غلطت دانه‌های گرده به اوج می‌رسد.

2-از سیگار دوری کنیدو تا جای ممکن در معرض دود دست دوم سیگار (دودی که افراد غیر سیگاری در معرضش قرار می‌گیرند) قرار نگیرید. از جا‌هایی که افراد سیگاری در آن هستند، دوری کنید، اشکالی ندارد  گاهی از راننده تاکسی بخواهید که سیگارش را خاموش کند. دود سیگار می‌تواند علایم آلرژی را بیشتر کند، و باعث آبریزش چشم شده و آبریزش بینی را تشدید کند.

حساسیت فصلی

3-همچنین انواع اسپری‌ها هم ممکن است باعث بروز آلرژی شوند.

4-برای جلوگیری از ورود گرده‌ها به چشم از عینک آفتابی استفاده کنید.

5-زمانی که باد می‌وزد و میزان گرده‌ها در هوا زیاد است، همچنین زمانی که چمن ها را می‌زنید، یا از جارو برقی استفاده می‌کنید، ماسک بزنید.

 6-وقتی به منزل باز می‌گردید لباس‌ها، کفش، موها، بدن و پوست شما پوشیده از ذرات معلق در هوا است. برای زدودن گرده‌هایی که به مو، بدن و لباس شما چسبیده‌اند، دوش بگیرید و لباس‌های خود را عوض کنید، کفش‌هایتان را نیز کنار در خانه قرار بدهید.

7-استنشاق بخار راهی ساده برای تسکین گرفتگی بینی است و می‌تواند تنفس شما را بهتر کند. می‌توانید یک دستگاه بخور و رطوبت ساز برای منزل تهیه کنید. در غیر این صورت، مقداری آب را جوش بیاورید، کنار آن سر خود را با یک حوله بپوشانید تا بخار بیرون نرود. راه حل دیگر این است که در یک حمام گرم و پر از بخار مقداری بنشینید. برای بهتر شدن علایم  آلرژِ بهتر است چند بار در روز، بخور بدهید.

8-گرد گیری کنید و گرد و غبار لوازم و وسایل منزل را مرتباً تمیز کنید. استفاده از جاروبرقی هفته‌ای 2 تا 3 بار می‌تواند مفید باشد. البته تمیز کردن منزل با مواد شوینده شیمیایی ممکن است علائم آلرژی شما را تشدید کند. می‌توانید برای تمیزکاری به جای مواد شیمیایی از محصولاتی طبیعی مانند سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید. اگر  تمیز کردن منزل آلرژی شما را تشدید می‌کند بهتر استاز فرد دیگر کمک بگیرید.

9-اگر بالش شما از پر پرندگان پر شده است، آن را عوض کنید. چون افرادی که به پر پرندگان حساسیت دارند، به خصوص بچه‌ها، مشکلات مختلف حساسیتی برایشان پیش می‌آید. از بالش‌هایی با الیاف مصنوعی که قابل شستشو با آب داغ هستند، استفاده کنید.

10-از سرم نمکی برای شست و شوی بینی استفاده کنید. شستشوی بینی می‌تواند موکوس را از بینی شما پاک کند و علائم آلرژی بینی را تسکین دهد، همچنین می‌تواند باکتری‌ها را پاک کرده و آبریزش بینی را کاهش دهد. شما می‌توانید در منزل  هم  محلولی برای شستشو تهیه کنید. کافی است نصف قاشق چای‌خوری نمک را با مقدار کمی جوش شیرین را در هشت اونس آب مقطر یا آب استریل گرم مخلوط کنید. با این محلول سوراخ‌های بینی را به آرامی شستشو دهید. می‌توانید از کمی وازلین هم برای چرب کردن بینی استفاده کنید.

حساسیت فصلی

11-لباس‌ها و ملافه‌های شسته شده را در این فصل برای خشک شدن، در هوای آزاد قرار ندهید؛ زیرا دانه‌های گرده و قارچ ها را به خود جذب می کنند.

شما می‌توانید از درمان‌هایی متفاوت استفاده کنید. بعضی از شواهد حاکی از آن است که برخی مواد می‌توانند به تسکین آلرژی بینی کمک ‌کنند. پتاسیتس یکی از بهترین گیاهان دارویی مناسب برای بهبود آلرژی تشخیص داده شده است.

یک مطالعه نشان داده است کودکانی که رژیم غذایی غنی از سبزیجات تازه، آجیل و میوه - به خصوص انگور، سیب، پرتقال، گوجه فرنگی- داشتند علایم آلرژی کمتری از خود نشان دادند. بنابراین بهتر  آن است که رژیم غذایی خود را  با میوه‌ها و سبزیجات تازه غنی کنید.

اگر احساس کردید به دلیل آلرژی، آبریزش بینی دارید، بیشتر آب، آبمیوه و یا مایعات دیگری بنوشید. نوشیدن مایعات اضافی به رقیق کردن مخاط بینی کمک می‌کند. مایعات داغی مانند چای، آبگوشت، و یا سوپ – می‌توانند بسیار تسکین دهنده باشند چرا که بخار نیز دارند.

منبع : webmd.com

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • نویسنده : ندا مرتضوی
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/03
  • تعداد مشاهده : 2636 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.