راهکارهای طبیعی برای سفید کردن دندان در منزل

ترفند سفید کردن دندان

شاید وقتی در آینه دندان هایتان را می بینید، سفید و درخشان نباشند، امروزه بسیاری از افراد برای سفید و درخشان کردن دندان‌هایشان به مطب دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند. محصولات بسیاری نیز برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارند که بیشتر آن‌ها شیمیایی هستند. اگر میخواهید از شر بدرنگ بودن دندان هایتان خلاص شوید ابتدا باید علل بدرنگ شدن دندان ها را بدانید سپس از راهکارهای طبیعی برای سفید شدن استفاده نمایید.

چه عواملی موجب زرد شدن دندان‌ها می‌شوند؟

لبخند صورت شما را زیباتر می‌کند اما اگر دندان‌هایی زرد و تیره‌رنگ داشته باشید احتمالا این پیام رابه دیگران منتقل خواهید کرد که مراقب سلامت خود نیستید. عوامل بسیاری می‌توانند دندان‌های شما را تیره کنند و سفیدی و درخشندگی را از آن‌ها بگیرند. دندان‌ها زرد و تیره رنگ می‌شوند چون لکه‌هایی روی سطح دندان (مینا) و نیز در بخش پایین‌تر ساختمان دندان به وجود آمده و گسترش پیدا می‌کنند.

ترفند سفید کردن دندان

عواملی مثل ژنتیک، افزایش سن و مصرف غذاهایی که باعث پوسیدگی یا لک شدن دندان می‌شوند (قهوه، نوشابه‌ها، بعضی میوه‌ها و...)، از دلایل نازک شدن مینای دندان هستند. بسیاری از عادات ناسالم می‌توانند ریسک بیماری‌های لثه را نیز بیشتر کنند.

برخی از دلایل زرد یا تیره رنگ شدن دندان‌ها عبارتند از:

 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو؛
 •  نوشیدن مداوم چای یا قهوه؛
 • خوردن میوه‌هایی همچون شاه‌توت
 • نازک شدن مینای دندان به دلیل افزایش سن؛
 • مصرف بیش از اندازه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها؛
 • خشکی دهان (بزاق دهان مینای دندان مراقبت می‌کند و دهان و دندان‌ها را مرطوب نگه می‌دارد)؛
 • نفس کشیدن با دهان و بسته بودن راه‌های هوایی بینی که باعث کاهش بزاق در دهان می‌شود
 • مصرف بیش از اندازه‌ی فلوراید،
 • عوامل ژنتیکی.

راهکارهای طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها

چرخاندن روغن در دهان (oil- pulling therapy)

ترفند سفید کردن دندان

اولین بار هندی‌ها از این روش برای سفید کردن دندان‌هایشان استفاده کردند. آن‌ها عمدتاً از روغن آفتابگردان یا کنجد برای این کار استفاده می‌کردند؛ اما شما می‌توانید هر روغنی را به کار ببرید. روغن نارگیل یکی از روغن‌های پرطرفدار برای این کار است؛ چون هم طعم خوبی دارد، هم برای سلامت بدن مفید است. همچنین روغن نارگیل سرشار از لوریک اسید است که تورم را کاهش می‌دهد و باکتری‌ها را می‌کشد.

کافی است یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان بگذارید، روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، باید چند دقیقه‌ای به آن فرصت دهید تا ذوب شود، سپس آن را لای دندان‌ها بچرخانید. این کار را به مدت 15 تا ۲۰ دقیقه ادامه دهید. همچنین می‌توانید چند قطره از آن را به خمیردندان‌تان اضافه کنید.

 روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی بوده و برای محافظت و تمیز کردن لثه‌ها نیز بسیار عالی است.

هیدروژن‌ پروکسید

هیدروژن‌ پروکسید یا آب اکسیژنه یک اکسنده‌ی آنتی‌باکتریال است که پاک‌کننده‌ای بسیار عالی برای دهان و لثه محسوب می‌شود و خاصیت میکروب‌‌زدایی دارد و با حذف باکتری‌های مضر، دهان را خوشبو می‌کند. می‌توانید با استفاده از هیدروژن‌ پروکسید و آب (به میزان مساوی آب و هیدروژن پروکسید) یک دهان‌شویه‌ی مناسب بسازید. این محلول را یک دقیقه در دهان بچرخانید و سپس آبکشی کنید. امروزه هیدروژن پروکسید در دندان‌پزشکی کاربردهای زیادی دارد که رایج‌ترین آن‌ها سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) است. همچنین این ماده می‌تواند از بیماری‌های لثه مانند چرک و تورم هم پیشگیری می‌کند.

روش دیگر استفاده از هیدروژن پروکسید این است که مقدار کمی از آن را با کمی جوش شیرین ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. با این خمیر می‌توانید جرم‌ دندان‌هایتان را پاک کنید.

استفاده از جوش شیرین

ترفند سفید کردن دندان

بر طبق یافته‌های یک تحقیق: «نتایج به دست آمده از پنج مطالعه‌ی بالینی کنترل شده روی بیش از ۲۷۰ نفر نشان داده است که خمیردندان‌های حاوی جوش‌شیرین نسبت به خمیردندان‌های فاقد جوش‌شیرین، خیلی بهتر و بیشتر جرم دندان‌ها را از بین می‌برند.» همچنین جوش شیرین فضای دهان را قلیایی می‌کند و به باکتری‌ها اجازه رشد نمی‌دهد. نتایج به دست آمده از ارزیابی سطح دندان‌های بیماران نیز نشان داده است که استفاده از محصولات دارای جوش‌شیرین‌، جرم و پلاک‌های دندان را بسیار کاهش می‌دهد.

روش درست استفاده از جوش‌شیرین برای سفید کردن دندان‌ها این است که یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با دو قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و با خمیر حاصل شده دندان‌هایتان را مسواک بزنید. خمیری که درست می‌کنید باید نرم‌ باشد. این خمیر را حدود ۳۰ ثانیه روی دندان‌هایتان بمالید و سپس به خوبی آبکشی کنید.

توجه داشته باشید که این درمان قرار نیست یک‌شبه دندان‌های شما را سفید کند، بنابراین باید صبر و مداومت داشته باشید.

استفاده از سرکه‌‌ی سیب

قرن‌هاست که از سرکه‌‌ی سیب به عنوان ضدعفونی‌کننده و پاک‌کننده استفاده می‌شود. اسید استیک موجود در سرکه‌‌ی سیب باکتری‌ها را نابود می‌کند. خاصیت آنتی‌باکتریال سرکه‌ی سیب آن را تبدیل به ماده‌ای مفید برای پاکسازی دهان می‌کند.

ترفند سفید کردن دندان

همچنین سرکه‌ی سیب حاوی ترکیباتی همچون، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌هایی است که میکروب‌ها و جرم‌ها را نابود و همزمان رشد باکتری‌های مفید (پروبیوتیک‌ها) را تسریع می‌کنند. از آنجا که سرکه‌ سیب به‌طور طبیعی خاصیت اسیدی دارد، پلاک یا سایر مواد چسبیده به دندان‌ها را تجزیه می‌کند. برای استفاده، سرکه سیب را با آب رقیق کنید و از آن به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.

بعد از استفاده از سرکه‌ سیب باید مجدداً با خمیردندان معمولی دندان‌ها را مسواک بزنید و دهان‌تان را خوب آبکشی کنید. بهتر است از خمیر دندان‌ بدون فلوراید استفاده کنید.از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید

توت‌فرنگی

بعضی افراد مشهور دندان‌هایشان را با مخلوطی از توت‌فرنگی و جوش شیرین سفید و درخشان می‌کنند. اسید مالیک موجود در توت‌فرنگی تیرگی دندان‌ها را برطرف می‌کند. البته این درمان از نظر علمی کاملاً تایید نشده است.

اگر تصمیم گرفتند این روش را امتحان کنید می‌توانید چند بار در هفته از آن استفاده کنید تا به مینای دندان هم آسیبی نرسد. برای این کار یک توت فرنگی را له کنید، آن را با جوش شیرین مخلوط کنید و از خمیر به دست آمده برای مسواک زدن استفاده کنید.

ترفند سفید کردن دندان

آناناس

آناناس هم ممکن است به سفید شدن دندان‌های شما کمک کند. یک تحقیق اثبات کرد که خمیردندان‌های حاوی بروملین (یکی از آنزیم‌های موجود در میوه آناناس) در برطرف کردن لکه‌های دندان موثرتر از خمیردندان‌های عادی عمل می‌کنند.

البته تا به حال هیچ تحقیقی اثبات نکرده است که خوردن آناناس بر سفید شدن دندان اثری دارد.

خوراکی‌های دیگر

خوراکی‌های دیگری که به بهداشت لثه و دندان‌ها کمک می‌کنند شامل موارد زیر هستند:

 • محصولات سرشار از کلسیم مثل ماست، پنیر، شیر و کلم بروکلی؛
 • غذاهای سرشار از منیزیم و پتاسیم مثل سبزیجات برگ تیره، سیب و گلابی؛
 • تخم‌مرغ
 • قارچ؛
 • هویج و کدو حلوایی؛
 • کرفس؛
 • آجیل‌هایی مثل گردو و بادام.

مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید

بعد از هر بار خوردن و آشامیدن دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان یا خلال دندان استفاده کنید. سیگار نکشید و مصرف قهوه و نوشابه‌ را کم کنید. اگر عادت دارید مدام نوشابه بنوشید، بهتر است از نی استفاده کنید تا نوشابه کمتر با دندان‌هایتان در تماس باشد. بعد از نوشیدن نوشابه‌های شیرین یا اسیدی، یا خوردن میوه‌هایی همچون شاه‌توت حتماً مقداری آب میل کنید یا مسواک بزنید.

مصرف شکر را محدود کنید

اگر به دنبال داشتن دندان‌هایی سفید هستید کمتر سراغ خوراکی‌های حاوی شکر بروید. رژیم غذایی سرشار از شکر به رشد باکتری استرپتوکوکوس موتانز کمک می‌کند، این باکتری موجب ایجاد پلاک در دندان و ورم لثه می‌شود. بلافاصله بعد از مصرف مواد قندی دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. اگر شما تجربه و راهکار طبیعی دیگری دارید برای ما بنویسید تا افراد دیگر هم استفاده کنند.

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

 • نویسنده : مریم میری
  • امتیاز :
  • 0
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1398/04/12
 • تعداد مشاهده : 5055 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.