توصیه های مهم درباره محافظت در برابر ویروس کرونا طبق سازمان بهداشت جهانی

توصیه های بهداشت جهانی
این مقاله از روی سایت سازمان بهداشت جهانی ترجمه شده است. علائم کرونا و توصیه های محافظت در برابر ویروس کرونا یا کوید 19، طبق آخرین شواهد و تحقیقات علمی روی سایت سازمان بهداشت جهانی به روز میشود و ما هم سعی میکنیم یافته های جدید را در این مقاله قرار دهیم.

توصیه های مهم در برابر ویروس کرونا :

باید بدانید اکثر افرادی که به ویروس کرونا آلوده میشوند، دچار علائم خفیف میشوند و درصدی هم علامت شدید دارند. برای حفاظت از خود و دیگران موارد زیر را انجام دهید :

علائم ابتلا به ویروس کرونا

شستن دست ها :

بصورت منظم و کامل دست های خودتان را با آب و صابون بشویید، حداقل 20 ثانیه یا با یک محلول حاوی الکل بمالید. چرا؟ چون ویروس با این دو روش براحتی از بین میرود.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

دستان خود را حداقل 20 ثانیه بشویید:

 • بعد از سرفه و عطسه
 • هنگام مراقبت از بیمار
 • قبل، در حین و بعد از آماده کردن غذا
 • قبل از خوردن
 • بعد از سرویس بهداشتی
 • وقتی دست ها بصورت واضح کثیف هستند
 • بعد از تماس با حیوانات

رعایت فاصله اجتماعی:

در مکان های عمومی حداقل فاصله 1 متر را با سایر افراد داشته باشد، طبیعی است که این فاصله یعنی از دست دادن، در آغوش کشیدن نیز خودداری شود. هنگامی که کسی سرفه و عطسه میکند، قطرات کوچکی از دهان و بینی را پرتاب میکند که میتواند حاوی ویروس باشد و از طریق تنفس وارد بدن شما شود.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

خودداری از تماس دست با چشم، بینی و دهان :

ممکن است دست شما به ویروس آلوده شده باشد و با دست زدن به چشم، بینی و دهان خود، ویروس را وارد بدن خود کنید.

رعایت کردن بهداشت تنفس :

اطمینان حاصل کنید که خودتان و دیگران بهداشت تنفسی را رعایت میکنید. هنگام سرفه و عطسه با دستمال یا پارچه یا حتی با خم کردن آرنج و پوشاندن جلوی بینی و دهان خود، از پخش شدن ویروس جلوگیری کنید. بعد از سرفه یا عطسه حتما دستمال را درون سطل در دار بیندازید. و دستان خود را با آب و صابون یا الکل تمیز کنید.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

مراجعه به مرکز درمانی در صورت داشتن علائم :

اگر شما تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید باید در اسرع وقت با نزدیکترین مرکز درمانی تماس بگیرید، یا طبق دستورالعمل کشور و منطقه خود عمل کنید. تماس با مرکز درمانی باعث میشود شما به درستی راهنمایی شوید و در اسرع وقت درمان شما شروع شود و همچین نحوه انتقال شما باید بگونه ای باشد تا ویروس به سایرین منتقل نشود.

آگاه بودن به توصیه های بهداشتی مورد تایید مراکز بهداشت

باید توصیه ها و اطلاعیه ها را از مراکز و مقامات محلی و منطقه ای خود دریافت کنید و اینکه بدانید آخرین توصیه های پزشکی و بهداشتی چیست؟

14 روز قرنطینه :

اگر فردی علائم خفیف مانند سردرد و آبریزش دارد باید در خانه به مدت 14 روز قرنطینه باشد و با دیگران تماس نداشته باشد و لازم نیست با داشتن این علائم خفیف به مراکز درمانی مراجعه کند. بهترین اقدام در خانه ماندن و استراحت کردن است تا شرایط شما بهبود یابد. اما اگر تب و سرفه و تنگی نفس دارید با مراکزی که وزارت بهداشت منطقه و کشور تان اعلام کرده است تماس بگیرید.

نکته های مهم در باره انتقال و پیشگیری از ویروس کوید19 ( COVID-19 )

مطالب این قسمت هم از سایت بهداشت جهانی ترجمه شده است. فرضیه ها و توصیه هایی که در رسانه های مختلف می بینید و میشنوید آیا مورد تایید هستند ؟

آیا ویروس کرونا در آب و هوای گرم میتواند منتقل شود ؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

طبق شواهدی که تا الان بدست آمده، ویروس کرونا میتواند در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب منتقل شود. صرفنظر از آب و هوا، در هر منطقه ای که زندگی می کنید یا سفر میکنید باید قوانین مرکز بهداشت آنجا را رعایت کنید. بهترین راه برای حفاظت در برابر کوید19، شستن مکرر دست هاست. با حذف ویروس از روی دست ها، امکان انتقال آن از راه بینی، دهان و چشم کم میشود.

آیا هوای سرد و برف میتواند ویروس کرونا را از بین ببرد ؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

هیچ دلیلی بر این باور وجود ندارد که هوای سرد بتواند ویروس جدید کرونا یا سایر ویروس ها را از بین ببرد. می دانید که دمای طبیعی بدن بین 36.5 تا 37 است، صرفنظر از آب و هوا و دمای خارج از بدن. بنابراین موثرترین راه برای در امان ماندن تمیز کردن دست ها با محصولات الکلی یا آب و صابون است.

آیا گرفتن دوش داغ و گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا میشود ؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

خیر. حمام گرفتن با آب داغ نمی تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند. دمای بدن شما در همان رنج طبیعی باقی می ماند و این کار ممکن است باعث سوختگی پوست شما شود.

آیا ویروس جدید کرونا از طریق پشه قابل انتقال است ؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

تا به امروز هیچ مدرک و سندی دال بر انتقال این ویروس از طریق پشه وجود ندارد. ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است و از طریق ترشحات و مایعات بینی و دهان فرد بیمار منتقل میشود پس ضمن حفظ فاصله اجتماعی و دوری از اشخاصی که سرفه و عطسه دارند و شستن مکرر دست ها میتوانید از مبتلا شدن جلوگیری کنید.

آیا استفاده از دست خشک کن های حرارتی میتواند ویروس را از بین ببرد؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

خیر. خشک کن های برقی دست نمیتواند در از بین بردن ویروس کوید 19 موثر باشد. نکته مهم این است که شما باید مکرر دست خود را بشویید و پس از آن، دست خود را دستمال یا خشک کن حرارتی بطور کامل خشک کنید.

آیا لامپ های ضدعفونی اشعه ماورابنفش میتواند ویروس جدید کرونا را از بین ببرد؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

نباید برای ضدعفونی کردن دست یا سایر نقاط پوست از اشعه ماورابنفش استفاده کرد زیرا باعث تحریک پوست میشود.

اسکنر های حرارتی چقدر در تشخیص افراد آلوده موثر است؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

اسکنرهای حرارتی میتوانند افرادی که تب بالا دارند و بیمار شده اند را تشخیص دهد اما باید بدانید که افرادی که آلوده شده اند و هنوز علائمی بروز نداده اند را نمیتواند تشخیص دهد و ممکن است از 2 تا 10 روز از زمان آلوده شدن تا بروز تب زمان ببرد.

آیا اسپری کردن الکل یا کلر روی سطح بدن میتواند ویروس کرونا را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل و کلر نمیتواند ویروسی که وارد بدن شده است را از بین ببرد. الکل و کلر می تواند برای سطوح موثر باشد که باید طبق توصیه های مرکز بهداشت مصرف شود ولی برای غشای مخاطی دهان و چشم مضر است.

آیا واکسن های ضد ذات الریه در درمان ویروس کوید 19 موثر است ؟

خیر. واکسن علیه ذات الریه و همچنین واکسن آنفلوآنزا B یا (HIB ) نمیتواند بیماری کرونا را پیشگیری و درمان کند. ویروس کرونا، جدید و متفاوت است و نیاز به واکسن جدید دارد. البته واکسن ذات الریه در بهبودی بیماری تنفسی توصیه میشود.

آیا شستشوی مکرر بینی با محلول های نمکی میتواند در پیشگیری ابتلا کوید 19 موثر باشد؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

خیر. شواهد محدودی مبتنی بر اینکه شستشوی بینی با آب نمک یا محلول های شستشو نمکی در درمان سریعتر سرماخوردگی وجود دارد اما مدرکی دال بر تاثیر بر عفونت تنفسی دیده نشده است.

آیا خوردن سیر میتواند در پیشگیری به ابتلا کرونا موثر باشد ؟

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

سیر یک ماده غذایی سالم و ضد میکروب است اما هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه مصرف سیر باعث پشگیری از ابتلا به این ویروس میشود، دیده نشده است.

آیا ویروس جدید کرونا فقط افراد مسن را درگیر میکند و افراد جوان مبتلا نمی شوند؟

ویروس کرونا همه گروه های سنی را میتواند آلوده کند، اما افراد مسن و افرادی که از قبل بیماری مثل آسم، دیابت، مشکلات قلبی یا سرطان دارند، آسیب پذیر ترند. سازمان بهداشت جهانی به همه گروه های سنی توصیه میکند با رعایت بهداش تنفسی از خود و دیگران در برابر این ویروس محافظت کنند.

ایا آنتی بیوتیک ها در درمان ویروس کرونا موثر است؟

خیر. آنتی بیوتیک ها در درمان باکتری استفاده میشود. کرونا، یک ویروس است و آنتی بیوتیک ها نقشی در پیشگیری و درمان ویروس ها ندارند. با این وجود اگر بیمار کرونا بستری شده، آنتی بیوتیک دریافت میکند شاید عفونت باکتری هم دیده شده باشد.

آیا داروی خاصی برای پیشگیری و درمان وجود دارد؟

تا به الان هنوز دارویی برای جلوگیری و درمان ویروس کوید 19 وجود ندارد. اما افراد مبتلا که علائم شدید دارند باید تحت نظر باشند و درمان های حمایتی بهینه را از بیمارستان دریافت کنند .

لینک رفرنس مطلب

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

منبع : سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است

  • امتیاز :
  • 0
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1399/01/08
 • تعداد مشاهده : 844 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.