چه کار کنیم تا در سفر دچار دل درد و اسهال نشویم

پیشگیری اسهال در سفر

سفری بدون دل پیچه و اسهال : 

هیچ چیز بدتر از این نیست که هنوز سفر تون شروع نشده دچار دل پیچه، دل درد و اسهال شوید . مطمئنا هیچ چیز از سفر و تفریح متوجه نخواهید شد و همه برنامه های شما تحت شعاع این بیماری قرار خواهد گرفت. دانستن علت های اسهال در سفر و پیشگیری و دانستن نکات درمانی به شما خیلی کمک خواهد کرد.

اسهال در سفر:

به افزایش حجم مدفوع و یا دفعات اجابت مزاج، که معمولاً همراه با شل شدن قوام مدفوع است، اسهال گفته می ­شود. بر حسب عامل بوجود آورنده اسهال، ممکن است علایمی نظیر دل­ درد، نفخ، تهوع، استفراغ، تب و یا علایم عمومی نیز وجود داشته باشد.

علل اصلی اسهال عبارتند از: ویروس ها، باکتری ها، انگل ها، عدم تحمل به لاکتوز، مصرف آنتی بیوتیک و برخی از داروها، برخی از جراحی ها ی گوارشی (نظیر در آوردن کیسه صفرا) و بیماری های گوارشی (نظیر سندرم روده عصبی یا کولیت عصبی). بر حسب مکانیسم بوجود آورنده ی بیماری، می توان اسهال را به انواع زیر تقسیم نمود :

یکی از علل شایع اسهال، مسافرت به مناطق جدید است و عمده علت  آن، میکروب ایشیرشیاکلی تولید کننده سم روده ای (ETEC) است. بدلیل تحمل بدن افراد ساکن در آن منطقه، عمدتاً افراد تازه وارد بیشتر دچار این نوع اسهال می شوند. البته این نوع اسهال عامل موارد پراکنده اسهال در برخی از ساکنین آن منطقه  نیز می باشد.

این نوع اسهال خود را به صورت اسهال شل یا آبکی، دل پیچه، تهوع و استفراغ ظاهر می سازد. اما اگر عوامل دیگری در کار باشد ممکن است زورپیچ، اسهال خونی و یا تب نیز دیده شود.

 چگونه می توان از ابتلا به اسهال در سفر پیشگیری کرد؟


زمانیکه به مکان هایی مسافرت می‏ کنید که احتمال آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد، در طی مسافرت خود به نکات ذیل توجه داشته باشید :

اسهال در سفر

پیشگیری و درمان اسهال در سفر


 

- از آب لوله کشی شهری برای آشامیدن و مسواک زدن استفاده نکنید.


- اگر در بطری آب آشامیدنی باز مانده  است از آن استفاده نکنید.


- از یخ های مشکوک و باز استفاده نکنید، مگر آنکه مطمئن باشید که از آب تصفیه شده تهیه شده است.


- لبنیات و شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید.


- سبزی و میوه های  خام نخورید و تا جایی که ممکن است خودتان آنها را پوست بگیرید.


- سالاد میوه خرد شده استفاده نکنید.


- کاهو و یا برگ خام سبزیجات مثل اسفناج را نخورید.


- از مصرف گوشت یا ماهی که کامل نپخته، جدا خودداری نمایید.


- از خرید و مصرف غذاهایی که افراد دوره گرد در خیابان می ‏فروشند خودداری نمایید.


 آب جوشیده و یا آب کلردار و یا یددار استفاده کنید.


جوشاندن آب باعث از بین رفتن عوامل مسبب اسهال شده و می ‏توانید از آن بیاشامید. آب را به مدت 1 دقیقه به خوبی جوشانده و پس از سرد شدن در دمای معمولی اتاق(یخ اضافه نکنید)،استفاده نمایید. اگر به ارتفاعات بالا مسافرت می‏ کنید آب را به مدت 3 دقیقه بجوشانید.

درمان اسهال

پیشگیری از اسهال در مسافرت

توصیه های پزشکی جهت پیشگیری از اسهال در مسافرت :

ا. سهال در اکثر موارد خوش خیم بوده و بجز رعایت رژیم غذایی و بهداشت، نیاز به درمان خاصی نداشته و خود بخود ظرف چند روز تا یک هفته بهبود می یابد.

·مصرف مایعات را افزایش دهید. به عنوان یک اصل کلی، علاوه بر مقدار مایع مورد نیاز روزانه، بایستی همان میزان که از طریق اسهال دفع می­ شود مایع اضافی بنوشید.

·اگر تب بالا، زورپیچ، اسهال خونی و ضعف شدید وجود نداشته باشد، می توان از داروهای معمولی ضد اسهال (نظر دیفنوکسیلات، بیسموت ساب سالیسیلات) کمک گرفت.

·در صورت کاهش شدید ادرار، تب بالا، اسهال خونی، خشکی دهان یا چشم ها و یا تداوم اسهل بیش از یک هفته به پزشک مراجعه کنید.

دستورات غذایی در اسهال حاد :

·مصرف مایعات را افزایش دهید(در صورت شدید بودن اسهال محلولORS مناسب تر خواهد بود).

·از مصرف چای پر رنگ،قهوه و کولا خودداری کنید.

·تا زمان بهبودی، از غذاهای چرب و پرادویه و شیر خودداری کنید.

·مصرف سبزیجات و میوه ها با پوست را تا چند روز کنار گذاشته و یا بسیار کم کنید.

·سیب زمینی، برنج(خصوصاً کته با ماست)، سوپ شفاف (مرغ همراه با جو پوست کنده و سیب زمینی)، موز، آب هویج، سیب رنده شده، ماکارونی، مواد خوراکی مناسبی برای اسهال هستند.

·از مصرف خوراکی های شیرین و نیز مواد حاوی شیرین کننده های مانیتول و سوربیتول خودداری کنید .

·برخی از افراد ممکن است بعد از اسهال برای مدتی نتوانند مواد لبنی را تحمل کنند و با مصرف آنها شخص دچار تهوع، نفخ، دل پیچه و یا اسهال شود که علت آن عدم تحمل به لاکتوز (قند موجود در شیر ) است (به مبحث عدم تحمل به شیر مراجعه کنید).

یکی از علل نسبتاً شایع اسهال، مسمومیت غذایی است که بدلیل رشد برخی از میکروب و ترشح انواعی از سموم است. غذاهای خورشتی، تخم مرغ، برنج، سبزیجات و سس مایونز مهمترین منابع غذایی مسبب مسمومیت غذایی بوده و معمولاً طی یکی دو ساعت(و گاهی تا 16 ساعت) بعد از خوردن غذای آلوده، فرد (یا افراد)دچار اسهال و تهوع (و گاهی دل پیچه) می شود.

سایر توصیه های پزشکی :

·مسمومیت غذایی معمولاً حداکثر ظرف 12 تا 24 ساعت خود بخود بهبود یافته و برطرف می شود. اگر درد شکم شدید باشد، می توان از یک ضد اسپاسم گوارشی کمک گرفت.

·مهمترین مساله در رابطه مسمومیت غذایی، پیشگیری از آن است. بایستی نکات زیر را رعایت نمود :

1)غذاهای گوشتی و فاسد شدنی را بیش از 2 ساعت در فضای باز نگذارید و حتما در یخچال نگهداری کنید.

2)برای پیکنیک و مسافرت، بهتر است از غذاهای غیر گوشتی و خشک استفاده کنید و یا غذای تازه بخورید.

3)برای مصرف سالاد، اضافه کردن آب لیمو فکر بسیار خوبی است.

درمان اسهال وابسته به آنتی بیوتیک :

روده ما در حالت طبیعی، دارای مجموعه ای متعادل از میکروب ها است که نه تنها به بدن صدمه نمی رسانند، بلکه از برخی جهات مفید هم هستند. اما در برخی از افراد (1تا 10% موارد)مصرف آنتی بیوتیک، موجب برهم خوردن تعادل میکروبی و رشد بیشتر برخی از میکروب های مضر، خصوصا کلستریدیوم پرفرژانس و عفونت روده می شود.

این نوع عفونت معمولا خفیف بوده و با اسهال(شل یا آبکی)، دل درد (خفیف تا متوسط) تظاهر می کند. اما در موارد شدید عفونت، تب، تهوع، بی اشتهایی، کاهش آب بدن، گاهی اسهال خونی و درد نسبتا شدید شکم و در موارد پیشرفته تر، اتساع شکم و حال عمومی بسیار ناخوشی دیده خواهد.

توصیه های پزشکی مربوط به اسهال وابسته به آنتی بیوتیک :

·اگر در طول مدت درمان با آنتی بیوتیک دچار اسهال واضح و دل درد شدید، با پزشک خود تماس گرفته و مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنید. در موارد شدید بیماری، حتماً بایستی بررسی های تکمیلی به عمل آید. در اغلب موارد نیاز به مصرف دارو هم پیدا خواهد شد.

·بجای سه وعده، در پنج وعده و هر بار به میزان کم غذا بخورید.

·از غذاهای ساده که به راحتی هضم می شوند، استفاده کنید. ماست مخصوصاً نوع ترش، بدلیل داشتن باکتری های مفید (لاکتوباسیل ها) بسیار کمک کننده است و حتی ممکن است این میکروب به صورت دارو (probiotic) تجویز شود. کته با ماست غذای بسیار خوبی برای این افراد است. مصرف سبزیجات، غذاهای چرب و سرخ­ کردنی، ادویه دار و سنگین و شیر، کره و خامه را برای چند روز قطع کنید. سیب ­زمینی و ماکارونی نیز غذاهای خوبی هستند.

·نکات توصیه شده در مورد اسهال مسافرتی را نیز رعایت کنید.

کاربرد طب سنتی در درمان اسهال :

اگرچه در طب سنتی، در برخی از موارد اثرات چشمگیری دارد؛ ولی هنوز در بسیاری از آن ها مطالبات علمی محکمی وجود ندارد. در هر صورت، کاربرد برخی از آن ها خالی از فایده نخواهد بود. در اکثر موارد اسهال مسافرتی، ویروسی و حتی باکتریایی یک یا چند تا از روش های زیر ممکن است کمک کننده باشند :

·برگ(دم کرده یا جوشانده) یا میوه قره قات یا سیاه گیله (bilberry,blueberry) و شاه توت سیاه (بدون هسته)2تا3 وعده در روز.

·دم کرده برگ بابونه (خصوصاً جهت درمان دل پیچه).

·دم کرده تخم زیره سیاه.

·جوشانده خرمالو (برای 20 دقیقه).

·جوشانده پوست و ریشه شاه توت (هر2تا4ساعت یک فنجان).

·سرکه (یک قاشق غذاخوری هر 1تا2 ساعت تا 5 بار).

·دم کرده برگ کدو (انواع کدوها).

·جوشانده تخم و یا برگ تاج خروس (2 قاشق چایخوری در 2 فنجان آب به مدت 30 دقیقه).

·پوره سیب زمینی و هویج.

·دم جوش مخلوط گرد فلفل قرمز(یک هشتم قاشق چایخوری)و دارچین (یک چهارم قاشق چایخوری) در 3 فنجان آب برای مدت 30 دقیقه پس از سرد شدن یک چهارم فنجان هر نیم تا یک ساعت نوشیده شود).

·دم کرده و یا جوشانده های اسطوخودوس، برگ تمشک، جوز هندی، زرد چوبه، زنجبیل، مینا، شمعدانی، پنجه برگ، افسنطین (برنجا سف)و اسپیره کوهی نیز در درمان اسهال استفاده شده­ اند.

منبع : سایت چی نیازداری

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 1
    • 1
  • تاریخ انتشار : 1395/12/25
  • تعداد مشاهده : 8040 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.