درمان مشکلات زنان با داروهای گیاهی

درمان بیماری زنان

زنان در دوره های مختلف زندگی، با مشکلات جسمی متعددی از جمله دردهای قاعدگی، خونریزی شدید، بارداری، ناباروری و غیره روبرو هستند. آشنایی با مشکلات و نحوه درمان آنها باعث می شود که روحیه زنان ضعیف نشود و بتوانند شرایط سخت را بخوبی تحمل کنند. همیشه بدنبال داروهای شیمیایی  نباشید، با داروهای گیاهی خیلی از مشکلات جسمی و جنسی زنان حل می شود به شرط گرفتن مشاوره و تحقیق قبل از اقدام سرخود.

داروهای گیاهی، شفابخش زنان


طب گیاهی، داروهای گیاهی متعددی را برای درمان بسیاری از بیماری‌های زنان ازجمله اختلالات قاعدگی و مشکلات ناشی از یائسگی معرفی می‌کند. در طب چینی، برهم خوردن توازن انرژی اعضای بدن به‌عنوان علت اختلالات دستگاه تناسلی زنانه مورد توجه است.

آنان اختلالات قاعدگی را، با داروهای تقویت‌کننده کبد و مشکلات ناشی از یائسگی را، با داروهای مؤثر بر کلیه‌ها درمان می‌کنند. در ادامه به برخی از بیماری‌های زنان که با داروهای گیاهی درمان می‌شوند، اشاره می‌کنیم.


خونریزی زیاد قاعدگی :

گیاه پای شیر Vulgaris Alchmilla برای منظم کردن قاعدگی مناسب است. گیاهکیسه کشیش Pastoris ـ Bursa Capsella نیز از خونریزی زیاد جلوگیری می‌کند؛ بنابراین چای گیاه پایشیر و کیسه کشیش در درمان این عارضه باکار می‌رود.


سندروم پیش از قاعدگی :

حفظ آرامش، پرهیز از مواد محرک مانند کافئین و قهوه توصیه می‌شود. مصرف جوشانده سنبل ختایی Sinensis Angelica و گل صدتومانی Lactiflora Paeonia، برای درمان آشفتگی‌های روحی، زودرنجی، اشتهای زیاد و بانظمی‌های گوارشی این زمان مفید است.


قاعدگی دردناک :

انجام ورزش‌های سبک، مانند پیاده‌روی در بهبود درد مؤثر است. یکی از بهترین داروهای گیاهی برای کم کردن انقباضات دردناک قاعدگی، تنتور کیا لک سیاه Pronifolivm Viburnum است.


درمان گیاهی نازایی و ناباروری :

گیاهان دارویی با افزایش سلامت عمومی در زنان، آمادگی لازم را برای شروع بارداری ایجاد می‌کنند. البته هرگز نمی‌توان آن را روشی اصلی و نهایی در درمان نازایی در نظر گرفت. مصرف چای شبدر گل قرمز Trifolium Pratense و گزنه Dioica Urtica دستگاه تولید مثل زنانه را تقویت می‌کند.

یائسگی :

گرگرفتگی، تعریق شبانه، تپش قلب، خشکی واژن، درد چشم‌ها و آشفتگی‌های روحی ازجمله مشکلات دوران یائسگی است. مصرف ترکیب شاه‌پسند طبی Officinalis Verbena و بارهنگ برگ‌پهن
Multiflorum Polygonum در رفع علائم یائسگی مؤثر است.

کاهش میل جنسی :

مصرف چای تمشک Idaeus Rubus و اکلیل کوهی Officinalis Posmarinus، میل جنسی را تقویت می‌کند.


عفونت‌های واژن :

عفونت قارچی واژن، شایع‌ترین این بیماری‌هاست.از علائم آن، ترشحات سفید و احساس خارش است. گل همیشه‌بهار Officinalis Calendula، ضد قارچ است و درخت کاجیبوت Melaaeuca
Alternifolia از مؤثرترین گیاهان ضد عفونی‌ کننده موجود است.


تهوع صبحگاهی دوران بارداری :

درمان گیاهی تهوع

تهوع و استفراغ در ابتدای بارداری شایع است و از هفته سوم یا چهارم شروع می‌شود. این حالت معمولاً سه ماه به طول می‌انجامد و به‌ندرت ممکن است در تمام دوران بارداری همراه زن باردارباقی بماند. تنتورهایی مانند رمزهای مانند تنتور بابونه Recutita Matricaria و تنتور زنجبیل ZingiberOfficinalis در از بین بردن این علائم مؤثر هستند.


آدم دوران بارداری :

تورم قوزک پا و پف کردن صورت یا انگشتان از مشکلات شایع دوران بارداری است. نوشیدن چای‌های مدر، مانند چای کاکل ذرت Mays Zea و گل قاصدک Officinalis Taraxacum، باعث دفع مایعات اضافی از بدن و رفع این عوارض می‌شود.

آمادگی برای زایمان :

از زمان های قدیم، زنان باردار برای زایمان راحت، کاهش درد و دفع جفت از رحم؛ از گیاهان دارویی استفاده می‌کرده‌اند. در هنگام زایمان، نوشیدن چای سنبل باتلاقی Betonica Stachys و گل محمدی Galica Rosa مفید است.

کمبود شیر در دوران شیردهی :

استفاده از بعضی گیاهان شیر مادر را افزایش می‌دهد. استفاده از تنتور میوه گیاه فلفل بری Castus Agnus Vitex، باعث افزایش جریان شیر می‌شود. درد و خشکی نوک پستان ـ ترک‌خوردگی و خشکی نوک پستان، تغذیه نوزاد با شیر مادر را مختل می‌کند. ناحیه رابا کرم گل همیشه‌بهار چرب کنید.


▪نکته 1: مصرف بسیاری از گیاهان دارویی در دوران بارداری ممنوع است. بخصوص در سه‌ماهه اول بارداری. هیچ‌گونه دارویی حتی گیاهی بدون مشورت پزشک متخصص نباید استفاده شود.
▪نکته 2: ذکر درمان برخی از بیماری‌های شایع زنان با داروهای گیاهی در اینجا، به معنای توصیه به استفاده خودسرانه از آن‌ها نیست. مصرف هرگونه دارو در طب گیاهی نیز باید بااطلاع و تجویز پزشک متخصص انجام شود.

منبع: سایت چی نیازداری

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/01/16
  • تعداد مشاهده : 2594 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.