مضرات استفاده از ظروف پلاستیکی حاوی BPA

BPA FREE

شاید بارها شنیده باشید که استفاده از ظروف پلاستیکی برای غذا و نوشیدنی های گرم ضرر دارد. آیا عوارض استفاده از ظرف های پلاستیکی را جدی گرفته اید. می دانید علت علمی آن چه می تواند باشد. در این مقاله علمی که از سایت معتبر ترجمه شده است، به مضرات استفاده از وسایل پلاستیکی اشاره کرده ایم.

عوارض استفاده از ظروف پلاستیکی :


در اینجا می‌خواهیم درباره مضرات خوردن و نوشیدن مواد غذایی در ظروف پلاستیکی و همچنین مصرف بیش از حد مواد غذایی کنسرو شده صحبت کنیم. در سال 2008 دانشمندان درباره استفاده از مواد پلاستیکی وتهدید سلامت عمومی هشدار دادند. و این هشدار مربوط به ماده ای به نام بیسفنول آ یا BPA می باشد.


 BPA چیست؟

BPAچیست
بیسفنول آ یا BPA چیست؟

بیسفنول A   یا همان BPA یک ترکیب شیمیایی است که بیش از 40 سال است که در ساخت انواع پلاستیک برای سفت و سخت شدن آن استفاده می‌شود. همین‌طور این ماده در ظروف غذا ازجمله بطری‌های پلاستیکی آب و وسایل کودکان، وسایل پزشکی پلاستیکی، کاور یا پوشش غذا و قوطی کنسروها و همچنین اسباب بازی‌ها استفاده می‌شود. و این ماده می تواند از ظرف به بدن انسان وارد شود و وجود دوز بالایی از آن می تواند تاثیرات منفی در سلامت فرد داشته باشد.


پژوهشگران معتقدند حدود 90 درصد بدن افراد، بواسطه استفاده از موادی که شامل BPA هستند شامل این ماده می‌باشد. همچنین از طریق هوا، گرد و غبار و آب نیز قابل انتقال می‌باشد.
 این جامد بی‌رنگ که در حلال‌های صنعتی قابل حل‌شدن است، می‌تواند تا حدی در آب نیز حل شود. این مادهٔ شیمیایی می‌تواند با تقلید استروژن که یکی از هورمون‌های جنسیت اصلی در خانم‌ها است، با سیستم غدد درون‌ریز تداخل پیدا کند.

مضرات استفاده از ظروف پلاستیکی در زنان باردار :

نوشیدن آب از بطری پلاستیکی در حین بارداری، می‌تواند به بچه آسیب برساند. خانم‌های باردارباید توجه ویژه‌ای به تغذیه خود داشته باشند. بی دقتی در خوردن و نوشیدن، می‌تواند از همان ابتدا منجر به بروز بیماری‌های آتی در بچه شود.

ظروف حاوی BPA

ظروف و وسایل کودکان که حاوی BPA  است

 امروزه بر کسی پوشیده نیست که آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم از مواد شیمیایی و نگهدارنده ها تشکیل شده‌اند. تمامی این عوامل نه تنها برای سلامت مادرمضر است، بلکه به بچه نیز آسیب می‌رسانند. همیشه در حین خرید، توجه دقیقی را به غذاها و وسایل پلاستیکی داشته باشید و همینطور پس از خرید، مواد غذایی را سالم مصرف نماییم. حتی یک چیز ساده مانند نوشیدن آب نیز می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

بر اساس مطالعهٔ تازه‌ای که توسط انجمن غدد درون‌ریز در واشنگتن انجام گرفته، خانم‌های بارداری که از بطری پلاستیکی آب می‌نوشند، کودکشان را در خطر چاقی قرار می‌دهند. محققین اعتقاد دارند که مادهٔ شیمیایی بیسفنول  (BPA) که یک ایجادکنندهٔ اختلال در هورمون است، می‌تواند با افزایش خطر چاقی در کودک  مرتبط باشد. وقتی‌که کودک در معرض BPA قرار می‌گیرد، حساسیت کمتری را نسبت به هورمون کنترل‌کنندهٔ اشتها پیدا می‌کند.


متخصصین تأیید کرده‌اند که از این نتایج متعجب نشدند و هشدار دادند که عوامل محیطی می‌توانند منجر به افزایش چاقی در جامعه شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض BPA در سرتاسر جهان مشاهده می‌شود. بیش از ۹۰ درصد جامعهٔ تحت مطالعه دارای سطح قابل‌ردیابی از BPA بودند و این ترکیب در ادرارشان مشاهده گردید.

 BPA ظروف پلاستیکی چگونه ما را تهدید می‌کند؟

مضرات BPA

مضرات BPA


اختلال هورمون ها :

برخی از کارشناسان معتقدند که BPA ازلحاظ نظری می‌تواند مانند یک هورمون در بدن عمل می‌کنند و منجر به اختلال در سطوح نرمال هورمون در جنین، نوزادان، و کودکان شود. مطالعات بر روی حیوانات نتایج مختلفی داشته‌است.


مغز و مشکلات رفتاری :

پس از بررسی شواهد، برنامه ملی سم‌شناسی در FDA ابراز نگرانی در مورد اثرات احتمالی BPA بر روی مغز و رفتار نوزادان و کودکان خردسال گزارش شد.


سرطان :

برخی مطالعات حیوانی، ارتباط احتمالی بین قرار گرفتن در معرض BPA و افزایش خطر سرطان را نشان داده‌اند.


مشکلات قلبی :

در دو مطالعه انجام‌شده، محققان نشان داده‌اند که بزرگ‌سالان، با بالاترین سطح از BPA  بیشتر با مشکلات قلبی مواجه شدند.


حال پرسش این است که چگونه BPA را تشخیص بدهیم و مواجهه بدن خود و کودکانمان را با آن کم کنیم. بهترین توصیه‌هایی که منطقی به نظر می‌رسد در زیر عنوان شده‌اند :

عوارض ظروف پلاستیکی

عوارض ظروف پلاستیکی

 • هنگام انتخاب وسایل و ظرف نوزادان و کودکان، به برچسب BPA FREE دقت کنید سپس آن را انتخاب کنید.
 • ظروف غیر پلاستیکی را برای غذا انتخاب نمایید. ظروف شیشه‌ای، ظروف چینی، و یا فولاد ضدزنگ فاقد BPA هستند.

 • اگر هم ظروف پلاستیکی دارید که ممکن است حاوی BPA باشد آن را گرم نکنید. هرگز از ظروف پلاستیکی در مایکروویو استفاده نکنید، گرما می‌تواند BPA را به غذا منتقل کند. به همین دلیل، هرگز آب جوش را در یک بطری یا لیوان پلاستیکی نریزید.

 • بیرون انداختن هرگونه محصولات پلاستیکی ترک‌خورده.

 • از غذاهای کنسرو شده کمتر استفاده کنید؛ سعی کنید غذاهای تازه یا یخ‌زده استفاده کنید. بسیاری از غذاهای کنسرو شده هنوز هم حاوی BPA در لایه‌های داخلی خود هستند.

 • اجتناب از مصرف بطری‌ها و پلاستیک‌هایی که در انتهای ظرف کد 3 یا 7 بازیافت دارند. این پلاستیک‌ها ممکن است شامل BPA باشند. سایر شماره‌ها به احتمال زیاد، BPA کمتری دارند.

ترجمه و گردآوری توسط سایت چی نیاز داری

کپی برداری با ذکر لینک سایت مجاز است.

منبع: سایت WEBMD

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 1
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/02/09
 • تعداد مشاهده : 6161 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


نکته مهم: اگر چه مطالب سایت از منابع معتبر، ترجمه و تولید میشوند اما توصیه های سلامت و تغذیه، جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشند.